2. 2
План уроку для учнів 5 класу
Трудове навчання
Заняття: 1
Тема: Вступ.
Розділ 1.Основи матеріалознавства.
Тема 1.1 Види конструкційних матеріалів.
Матеріали для виготовлення аплікацій.
Тема уроку: Конструкційні матеріали та їх вибір.
Мета: Ознайомити учнів із завданням предмета « Трудове навчання»,
правилами поведінки і безпеки праці у майстерні, правилами безпечного
користування та використання знарядь праці у процесі технологічної діяльності.
Розкрити поняття «технології» та технологічної діяльності в побуті. Сприяти
збереженню фізичного здоров’я учнів.
Засвоєння учнями понять про конструкційні матеріали та матеріали для
виготовлення аплікації.
Розвивати спостережливість, вміння порівнювати, аналізувати.
Формувати позитивне ставлення до праці.
Тип уроку: Узагальнення знань, отриманих у початковій школі; формування
практичних знань, вмінь та навичок.
Метод уроку: Розповідь-пояснення, робота в групах.
Комплексно-методичне забезпечення уроку: Майстерня з праці, знаряддя
майстерні, зразки робіт учнів, інструкції з безпеки праці; зразки конструкційних
матеріалів, зразки текстильних матеріалів, інструкційні картки : «Розпізнавання
нитки основи та утоку», «Розпізнавання лицьового та виворітного боку тканини»,
види волокон, ілюстрації з підручника.
Міжпредметний зв’язок: Етика, праця (початкова школа), природознавство.
3. 3
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Мотивація
Ще з початкової школи ви знайомі з предметом «Трудове навчання». В
п’ятомукласі вивчення предмету продовжується. Завдання трудового навчання не
тільки здобувати теоретичні знання, а й приймати участь у процесі виготовлення
цікавих речей. На уроках ви навчитесь в’язати, вишивати, шити, готувати смачні
страви, сервірувати стіл, створювати та здійснювати власні проекти. Врешті – став
творцем корисних справ,зробити ще один крок до вибору майбутньої професії. (
Звернути увагу на стенди з роботами учнів ).
3. Засвоєння нових знань
Наука, яка вивчає процеси перетворення різних матеріалів у предмети
споживання, називається технологією. У різних галузях виробництва існують
певні види технологій. Це технологія обробки деревини, технологія обробки
металів, технологія швейного виробництва, технологія харчової промисловості та
інші.
Технологія вивчає процеси виготовлення виробів на виробництві і в побуті.
Приклади: приготування їжі, пошиття одягу, вишивання, ремонт меблів в
домашніх умовах тощо. Результатом технологічного процесу є готові продукти,
або готова продукція.
Працювати ми будемо в майстерні з праці, тому потрібно правильно
організувати робоче місце, вивчити правила безпечної праці та внутрішнього
розпорядкув майстерні, загальні правила виробничоїсанітарії та особистої гігієни.
Вчитель знайомить учнів з правилами поведінки у майстерні.
Загальніправила внутрішнього розпорядкуу майстерні
1. Приходити на заняття за кілька хвилин до дзвоника.
2. Заходити до майстерні організовано, тільки з дозволу вчителя.
3. Перед початком заняття надіти робочий одяг (фартух та косинка).
4. Підготувати своєробочемісце до роботи, підготувати зошит, щоденник та
необхідні інструменти власного користування.
5. Приступати до виконання робіт тільки з дозволу вчителя.
4. 4
6. Не відволікатися від роботи, не заважати іншим працювати, нічого не
брати без дозволу вчителя.
7. Працювати на своєму робочому місці, не залишати його без дозволу
вчителя.
8. Додержуватися порядку і чистоти на робочому місці.
9. Обережно й дбайливо поводитися з інструментами й матеріалами,
використовувати їх лише за призначенням.
10. Не вмикати електричні прилади без дозволу вчителя, без потреби не
крутити ручки й важелі швейних машин, інших пристроїв, не торкатися
електричних проводів та рухомих частин механізмів.
11. Економно використовувати матеріали.
12. За вказівкою вчителя припинити роботу й уважно вислухати його
зауваження та пояснення.
13. Під час перерви виходити з майстерні й провітрювати приміщення, не
бігати по майстерні.
14. Після закінчення роботи прибрати своє робоче місце, покласти
інструменти на місце. Здати готовий виріб.
Фізкультхвилинка.
4. Робота в групах
З правилами внутрішнього розпорядкупознайомив вас вчитель. Але деякими
знаряддямипраціви вже користувалися раніше на уроках праці або вдома, тому ми
зараз з вами поділимося на три групи. Кожна група складе правила користування:
- швейними голками;
- ножицями;
- електропраскою.
За кожне вірне правило,чітко сформульоване учень отримує червону фішку.
Якщо правило сформульовано вірно, але не дуже чітко - синю. По закінченню –
вчитель виставить оцінки залежно від кількості фішок.
Учням надається десять хвилин на роздум в групах і вчитель починає
опитувати. Якщо діти назвали не всі правила – вчитель доповнює.
5. 5
Шановні учні, ви самі склали правила безпечного користування такими
знаряддями праці як голка, ножиці та електропраска. Тепер ви повинні їх
запам’ятати щоб не зашкодити своєму здоров’ю під час користування ними як у
майстерні так і в побуті.
Кожен учень отримує пам’ятки з техніки безпеки.
Пам’ятка №1
Техніка безпеки при виконанні ручних робіт із голками, кравецькими
шпильками, ножицями
1. Зберігати голки та шпильки у визначеномумісці (спеціальній коробці,
подушечці), не залишати їх на робочомумісці (столі), ні в якому разі не брати
голку у рот, не вколювати в одяг, м’якіпредмети, стільці, фіранки, не залишати
голки у виробі.
2. Знати кількість голок, шпильок, взятих для роботи. Укінці роботиперевірити їх
наявність, обов’язковознайтизагублену голку або шпильку.
3. Не користуватися іржавою голкою.
4. Шматки зламаної голки зібрати, загорнути у папір і викинути в урну.
5. Прикріплювати викрійки до тканини гостримикінцями шпильок в напрямку від
себе, щоб не поранитись.
6. Не можна перекушувати нитки зубами.
7. Перед приміркоюперевірити, чи не залишилися у виробі голки або шпильки.
8. Класти ножиці справа від себе із зімкнутими лезами у напрямку від себе.
9. Слідкувати за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, також не кладіть їх на
виріб.
10. Передавайте ножиці кільцями вперед з зімкнутими лезами.
11. Не можна розмахувати ножицями, кидати їх.
12. До закінчення роботи – прибериробочемісце.
Памятка № 2
Техніка безпеки при виконанні прасувальних робіт
1. Не залишай електропраску ввімкнутою без нагляду.
6. 6
2. Вмикай та вимикай електропраску сухими руками.
3. Став електропраску на спеціальну підставку.
4. Слідкуй за нормальноюпрацею електропраски, про всі негаразди повідомляй
вчителя.
5. Вимикай електропраску тільки за пластмасову частину вилки.
6. Прасуй спокійно, електропраскою не стукай, не упускай її з рук. Слідкуй за
тим,щоб підошва електропраски не доторкнулася дроту.
7. Слідкуй за тим, щоб дріт під час роботи не перекручувався, це може
привести до його зламу й короткого замикання.
8. Не вколюй голки, шпильки в дріт – це небезпечно для життя.
9. При виявлені оголених місць на дроті, несправностейу розетці,вилці, а також
дії струму при дотику до корпусу – повідом вчителя.
10. Не охолоджуй перегріту електропраску у відрі з водою.
11. Не бризкай на електропраску і на виріб із рота.
12. Не перевіряй нагрівання електропраски руками.
13. По закінченню роботи вимкни електропраску та постав її на підставку.
Також учні повинні виконувати правила особистої гігієни.
Загальніправила виробничоїсанітаріїта особистоїгігієни
1. Обов’язковопрацюватив робочомуодязі.
2. Робочийодяг маєбути чистим і охайним.
3. Виконуючи роботусидячи, слід сидіти прямо, на всій поверхні стільця,
на відстані 10-15см від краю стола. Відстань очей до виробу, що
виготовляється,має дорівнювати 30-35см (неправильна робоча поза псує
поставу,спричиняє швидку втомлюваність і заважає роботі органів травлення).
4. Під час роботи світло на робоче місце має падати зліва або спереду.
5. На робочому місці не повинно бути зайвих інструментів і матеріалів.
6. Користуватися тільки справнимиінструментами та обладнанням.
7. Робочемісце тримати в чистотій порядку.
8. Після закінчення роботиприбратиробочемісце щіткою або вологою
ганчіркою. Здмухувати сміття або ж змітати рукою – забороняється.
7. 7
Таким чином, діти, сьогодні ми з вами ознайомилися з правилами
поведінки в майстерні з праці, а головне: самі склали правила безпечного
користування інструментами для ручних робіт та електропраскою. Тепер їх треба
добре запам’ятати, вивчити і дотримуватися завжди, як в школі так і вдома.
Фізкультхвилинка.
Результатом праці людини є якась готова продукція, виріб. Це можуть
бути меблі, одяг, іграшки, продукти харчування – будь-що. Процес виготовлення
готової продукції називають технологічним.
Для виготовлення машин, одягу, посуду та іншої продукції на
виробництві використовують різні конструкційні матеріали.
- З яких матеріалів виготовлені оточуючі нас речі ?
Меблі – з деревини, ручки для письма – з пластмаси, ножиці – з металу,
книжки – з паперу та картону, сукня – з тканини тощо. Вони дуже різняться за
зовнішнім виглядом і властивостями. Проектуючи виробидля виготовлення, треба
вміти розрізняти найвідоміші види матеріалів, знати їх основні властивості, вміти
добирати матеріал для виготовлення певного виробу.
Матеріали які використовують для виготовлення різноманітної продукції
називають конструкційними.
У швейному виробництвішироко використовують тканини. Вони різняться
за кольором, товщиною, щільністю, гладкістю, волокнистим складом. Завдяки
своїм властивостям та різноманіттю, тканини – основнийконструкційний матеріал
для виготовлення аплікації.
Аплікація – одинз видів художньої техніки, заснованої навирізуванні,
накладенні різноманітних форм та закріпленні їх на іншому матеріалі, який
називають тлом. Крім тканини також використовують шкіру, хутро.
Для виконання аплікації необхідні нитки, пряжа, неткані матеріали.
Аплікація – найбільш простийта доступнийзасіб створення художніх робіт,
при якому зберігається реалістична основасамого зображення.
Аплікація дає можливість кожному творити. Виховує почуття краси,
розвиваєкреативне мислення та охайність.
5. Оцінки за урок, їх мотивація
8. 8
Запитання вчителя
- Що нового ви дізналися сьогодніна уроці ?
- До чого можепривести невиконання правил безпечної праці ?
- Назвіть основніправила внутрішнього розпорядку, якітреба виконувати в
майстерні з обробкитканин .
- Що називають технологією ?
- Як ви можете пояснитипоняття «аплікація» ?
Враховуючи роботув групах та відповіді учнів, вчитель оголошує оцінки за
урок, мотивуючи їх.
6. Інструктаж домашнього завдання
- Вивчити загальні правила внутрішнього розпорядкуу майстерні, правила
виробничоїсанітарії та особистоїгігієни, правила безпеки під час користування
голками, швацькими шпильками, ножицямита електропраскою;
- Підготувати приклади основнихвидів технологічної діяльності в побуті;
- Скласти кросворд натему: «Конструкційніматеріали. Аплікація.» ( Творче
завдання).