3 урок 5 клас

Andy Levkovich
Andy LevkovichСередня освіта

3 урок 5 клас

1
Конструкційні
матеріали.
Матеріали для
виготовлення аплікацій
Урок підготувала
Учитель трудового навчання
ЖуличівськоїЗОШ І-ІІ с.
Цюпка Надія Ігорівна
2
План уроку для учнів 5 класу
Трудове навчання
Заняття: 1
Тема: Вступ.
Розділ 1.Основи матеріалознавства.
Тема 1.1 Види конструкційних матеріалів.
Матеріали для виготовлення аплікацій.
Тема уроку: Конструкційні матеріали та їх вибір.
Мета: Ознайомити учнів із завданням предмета « Трудове навчання»,
правилами поведінки і безпеки праці у майстерні, правилами безпечного
користування та використання знарядь праці у процесі технологічної діяльності.
Розкрити поняття «технології» та технологічної діяльності в побуті. Сприяти
збереженню фізичного здоров’я учнів.
Засвоєння учнями понять про конструкційні матеріали та матеріали для
виготовлення аплікації.
Розвивати спостережливість, вміння порівнювати, аналізувати.
Формувати позитивне ставлення до праці.
Тип уроку: Узагальнення знань, отриманих у початковій школі; формування
практичних знань, вмінь та навичок.
Метод уроку: Розповідь-пояснення, робота в групах.
Комплексно-методичне забезпечення уроку: Майстерня з праці, знаряддя
майстерні, зразки робіт учнів, інструкції з безпеки праці; зразки конструкційних
матеріалів, зразки текстильних матеріалів, інструкційні картки : «Розпізнавання
нитки основи та утоку», «Розпізнавання лицьового та виворітного боку тканини»,
види волокон, ілюстрації з підручника.
Міжпредметний зв’язок: Етика, праця (початкова школа), природознавство.
3
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Мотивація
Ще з початкової школи ви знайомі з предметом «Трудове навчання». В
п’ятомукласі вивчення предмету продовжується. Завдання трудового навчання не
тільки здобувати теоретичні знання, а й приймати участь у процесі виготовлення
цікавих речей. На уроках ви навчитесь в’язати, вишивати, шити, готувати смачні
страви, сервірувати стіл, створювати та здійснювати власні проекти. Врешті – став
творцем корисних справ,зробити ще один крок до вибору майбутньої професії. (
Звернути увагу на стенди з роботами учнів ).
3. Засвоєння нових знань
Наука, яка вивчає процеси перетворення різних матеріалів у предмети
споживання, називається технологією. У різних галузях виробництва існують
певні види технологій. Це технологія обробки деревини, технологія обробки
металів, технологія швейного виробництва, технологія харчової промисловості та
інші.
Технологія вивчає процеси виготовлення виробів на виробництві і в побуті.
Приклади: приготування їжі, пошиття одягу, вишивання, ремонт меблів в
домашніх умовах тощо. Результатом технологічного процесу є готові продукти,
або готова продукція.
Працювати ми будемо в майстерні з праці, тому потрібно правильно
організувати робоче місце, вивчити правила безпечної праці та внутрішнього
розпорядкув майстерні, загальні правила виробничоїсанітарії та особистої гігієни.
Вчитель знайомить учнів з правилами поведінки у майстерні.
Загальніправила внутрішнього розпорядкуу майстерні
1. Приходити на заняття за кілька хвилин до дзвоника.
2. Заходити до майстерні організовано, тільки з дозволу вчителя.
3. Перед початком заняття надіти робочий одяг (фартух та косинка).
4. Підготувати своєробочемісце до роботи, підготувати зошит, щоденник та
необхідні інструменти власного користування.
5. Приступати до виконання робіт тільки з дозволу вчителя.
4
6. Не відволікатися від роботи, не заважати іншим працювати, нічого не
брати без дозволу вчителя.
7. Працювати на своєму робочому місці, не залишати його без дозволу
вчителя.
8. Додержуватися порядку і чистоти на робочому місці.
9. Обережно й дбайливо поводитися з інструментами й матеріалами,
використовувати їх лише за призначенням.
10. Не вмикати електричні прилади без дозволу вчителя, без потреби не
крутити ручки й важелі швейних машин, інших пристроїв, не торкатися
електричних проводів та рухомих частин механізмів.
11. Економно використовувати матеріали.
12. За вказівкою вчителя припинити роботу й уважно вислухати його
зауваження та пояснення.
13. Під час перерви виходити з майстерні й провітрювати приміщення, не
бігати по майстерні.
14. Після закінчення роботи прибрати своє робоче місце, покласти
інструменти на місце. Здати готовий виріб.
Фізкультхвилинка.
4. Робота в групах
З правилами внутрішнього розпорядкупознайомив вас вчитель. Але деякими
знаряддямипраціви вже користувалися раніше на уроках праці або вдома, тому ми
зараз з вами поділимося на три групи. Кожна група складе правила користування:
- швейними голками;
- ножицями;
- електропраскою.
За кожне вірне правило,чітко сформульоване учень отримує червону фішку.
Якщо правило сформульовано вірно, але не дуже чітко - синю. По закінченню –
вчитель виставить оцінки залежно від кількості фішок.
Учням надається десять хвилин на роздум в групах і вчитель починає
опитувати. Якщо діти назвали не всі правила – вчитель доповнює.
5
Шановні учні, ви самі склали правила безпечного користування такими
знаряддями праці як голка, ножиці та електропраска. Тепер ви повинні їх
запам’ятати щоб не зашкодити своєму здоров’ю під час користування ними як у
майстерні так і в побуті.
Кожен учень отримує пам’ятки з техніки безпеки.
Пам’ятка №1
Техніка безпеки при виконанні ручних робіт із голками, кравецькими
шпильками, ножицями
1. Зберігати голки та шпильки у визначеномумісці (спеціальній коробці,
подушечці), не залишати їх на робочомумісці (столі), ні в якому разі не брати
голку у рот, не вколювати в одяг, м’якіпредмети, стільці, фіранки, не залишати
голки у виробі.
2. Знати кількість голок, шпильок, взятих для роботи. Укінці роботиперевірити їх
наявність, обов’язковознайтизагублену голку або шпильку.
3. Не користуватися іржавою голкою.
4. Шматки зламаної голки зібрати, загорнути у папір і викинути в урну.
5. Прикріплювати викрійки до тканини гостримикінцями шпильок в напрямку від
себе, щоб не поранитись.
6. Не можна перекушувати нитки зубами.
7. Перед приміркоюперевірити, чи не залишилися у виробі голки або шпильки.
8. Класти ножиці справа від себе із зімкнутими лезами у напрямку від себе.
9. Слідкувати за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, також не кладіть їх на
виріб.
10. Передавайте ножиці кільцями вперед з зімкнутими лезами.
11. Не можна розмахувати ножицями, кидати їх.
12. До закінчення роботи – прибериробочемісце.
Памятка № 2
Техніка безпеки при виконанні прасувальних робіт
1. Не залишай електропраску ввімкнутою без нагляду.
6
2. Вмикай та вимикай електропраску сухими руками.
3. Став електропраску на спеціальну підставку.
4. Слідкуй за нормальноюпрацею електропраски, про всі негаразди повідомляй
вчителя.
5. Вимикай електропраску тільки за пластмасову частину вилки.
6. Прасуй спокійно, електропраскою не стукай, не упускай її з рук. Слідкуй за
тим,щоб підошва електропраски не доторкнулася дроту.
7. Слідкуй за тим, щоб дріт під час роботи не перекручувався, це може
привести до його зламу й короткого замикання.
8. Не вколюй голки, шпильки в дріт – це небезпечно для життя.
9. При виявлені оголених місць на дроті, несправностейу розетці,вилці, а також
дії струму при дотику до корпусу – повідом вчителя.
10. Не охолоджуй перегріту електропраску у відрі з водою.
11. Не бризкай на електропраску і на виріб із рота.
12. Не перевіряй нагрівання електропраски руками.
13. По закінченню роботи вимкни електропраску та постав її на підставку.
Також учні повинні виконувати правила особистої гігієни.
Загальніправила виробничоїсанітаріїта особистоїгігієни
1. Обов’язковопрацюватив робочомуодязі.
2. Робочийодяг маєбути чистим і охайним.
3. Виконуючи роботусидячи, слід сидіти прямо, на всій поверхні стільця,
на відстані 10-15см від краю стола. Відстань очей до виробу, що
виготовляється,має дорівнювати 30-35см (неправильна робоча поза псує
поставу,спричиняє швидку втомлюваність і заважає роботі органів травлення).
4. Під час роботи світло на робоче місце має падати зліва або спереду.
5. На робочому місці не повинно бути зайвих інструментів і матеріалів.
6. Користуватися тільки справнимиінструментами та обладнанням.
7. Робочемісце тримати в чистотій порядку.
8. Після закінчення роботиприбратиробочемісце щіткою або вологою
ганчіркою. Здмухувати сміття або ж змітати рукою – забороняється.
7
Таким чином, діти, сьогодні ми з вами ознайомилися з правилами
поведінки в майстерні з праці, а головне: самі склали правила безпечного
користування інструментами для ручних робіт та електропраскою. Тепер їх треба
добре запам’ятати, вивчити і дотримуватися завжди, як в школі так і вдома.
Фізкультхвилинка.
Результатом праці людини є якась готова продукція, виріб. Це можуть
бути меблі, одяг, іграшки, продукти харчування – будь-що. Процес виготовлення
готової продукції називають технологічним.
Для виготовлення машин, одягу, посуду та іншої продукції на
виробництві використовують різні конструкційні матеріали.
- З яких матеріалів виготовлені оточуючі нас речі ?
Меблі – з деревини, ручки для письма – з пластмаси, ножиці – з металу,
книжки – з паперу та картону, сукня – з тканини тощо. Вони дуже різняться за
зовнішнім виглядом і властивостями. Проектуючи виробидля виготовлення, треба
вміти розрізняти найвідоміші види матеріалів, знати їх основні властивості, вміти
добирати матеріал для виготовлення певного виробу.
Матеріали які використовують для виготовлення різноманітної продукції
називають конструкційними.
У швейному виробництвішироко використовують тканини. Вони різняться
за кольором, товщиною, щільністю, гладкістю, волокнистим складом. Завдяки
своїм властивостям та різноманіттю, тканини – основнийконструкційний матеріал
для виготовлення аплікації.
Аплікація – одинз видів художньої техніки, заснованої навирізуванні,
накладенні різноманітних форм та закріпленні їх на іншому матеріалі, який
називають тлом. Крім тканини також використовують шкіру, хутро.
Для виконання аплікації необхідні нитки, пряжа, неткані матеріали.
Аплікація – найбільш простийта доступнийзасіб створення художніх робіт,
при якому зберігається реалістична основасамого зображення.
Аплікація дає можливість кожному творити. Виховує почуття краси,
розвиваєкреативне мислення та охайність.
5. Оцінки за урок, їх мотивація
8
Запитання вчителя
- Що нового ви дізналися сьогодніна уроці ?
- До чого можепривести невиконання правил безпечної праці ?
- Назвіть основніправила внутрішнього розпорядку, якітреба виконувати в
майстерні з обробкитканин .
- Що називають технологією ?
- Як ви можете пояснитипоняття «аплікація» ?
Враховуючи роботув групах та відповіді учнів, вчитель оголошує оцінки за
урок, мотивуючи їх.
6. Інструктаж домашнього завдання
- Вивчити загальні правила внутрішнього розпорядкуу майстерні, правила
виробничоїсанітарії та особистоїгігієни, правила безпеки під час користування
голками, швацькими шпильками, ножицямита електропраскою;
- Підготувати приклади основнихвидів технологічної діяльності в побуті;
- Скласти кросворд натему: «Конструкційніматеріали. Аплікація.» ( Творче
завдання).

Recomendados

5 труд ходзицька_павич_дев_2013_укр von
5 труд ходзицька_павич_дев_2013_укр5 труд ходзицька_павич_дев_2013_укр
5 труд ходзицька_павич_дев_2013_укрAira_Roo
114 views160 Folien
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013 von
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013
Trudove navchannya-5-klas-khodzicka-2013freegdz
191 views160 Folien
Модуль 1 на конкурс von
Модуль 1 на конкурсМодуль 1 на конкурс
Модуль 1 на конкурсAndy Levkovich
433 views19 Folien
7 труд терещук_дятленко_мальч_2015_укр von
7 труд терещук_дятленко_мальч_2015_укр7 труд терещук_дятленко_мальч_2015_укр
7 труд терещук_дятленко_мальч_2015_укрAira_Roo
79 views191 Folien
4 труд бардакова_пособ_2010_укр von
4 труд бардакова_пособ_2010_укр4 труд бардакова_пособ_2010_укр
4 труд бардакова_пособ_2010_укрAira_Roo
55 views80 Folien
Uroki trudovogo-navchannya-1-kl von
Uroki trudovogo-navchannya-1-kl Uroki trudovogo-navchannya-1-kl
Uroki trudovogo-navchannya-1-kl Nastena Lobureva
12.6K views138 Folien

Más contenido relacionado

Similar a 3 урок 5 клас

«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В.... von
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....ssuser59c0a2
1.3K views38 Folien
1 урок von
1 урок1 урок
1 урокAndy Levkovich
162 views2 Folien
«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос... von
«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос...«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос...
«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос...ssuser39b124
50 views25 Folien
5_t_h_2022.pdf von
5_t_h_2022.pdf5_t_h_2022.pdf
5_t_h_2022.pdfLudaM3
21 views160 Folien
6 клас 1 частина вступ_пар1 von
6 клас 1 частина вступ_пар16 клас 1 частина вступ_пар1
6 клас 1 частина вступ_пар1Andy Levkovich
473 views13 Folien

Similar a 3 урок 5 клас (20)

«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В.... von ssuser59c0a2
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
«Технології» підручник для 5 класу ЗЗСО (авт. Ходзицька І. Ю., Горобець О. В....
ssuser59c0a21.3K views
«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос... von ssuser39b124
«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос...«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос...
«Технології» навчальний посібник для 7 класу закладів загальної середьної ос...
ssuser39b12450 views
5_t_h_2022.pdf von LudaM3
5_t_h_2022.pdf5_t_h_2022.pdf
5_t_h_2022.pdf
LudaM321 views
6 клас 1 частина вступ_пар1 von Andy Levkovich
6 клас 1 частина вступ_пар16 клас 1 частина вступ_пар1
6 клас 1 частина вступ_пар1
Andy Levkovich473 views
5 tnd h_u_2013 von UA4-6
5 tnd h_u_20135 tnd h_u_2013
5 tnd h_u_2013
UA4-6425 views
5 von 5klas
55
5
5klas64.5K views
Trudove navchannja-5-klas-hodzycka von kreidaros1
Trudove navchannja-5-klas-hodzyckaTrudove navchannja-5-klas-hodzycka
Trudove navchannja-5-klas-hodzycka
kreidaros110.2K views
1 вступ робоче місце von Andy Levkovich
1 вступ робоче місце1 вступ робоче місце
1 вступ робоче місце
Andy Levkovich479 views
5 труд терещук_загорний_мальч_2013_укр von Aira_Roo
5 труд терещук_загорний_мальч_2013_укр5 труд терещук_загорний_мальч_2013_укр
5 труд терещук_загорний_мальч_2013_укр
Aira_Roo85 views
Trudove navchannya-5-klas-tereshhuk von freegdz
Trudove navchannya-5-klas-tereshhukTrudove navchannya-5-klas-tereshhuk
Trudove navchannya-5-klas-tereshhuk
freegdz578 views
1-2. Вступ. Робоче місце. Теорія - 5 клас von Andy Levkovich
1-2. Вступ. Робоче місце. Теорія - 5 клас1-2. Вступ. Робоче місце. Теорія - 5 клас
1-2. Вступ. Робоче місце. Теорія - 5 клас
Andy Levkovich197 views
1 урок 5 клас von Satushkina
1 урок  5 клас1 урок  5 клас
1 урок 5 клас
Satushkina628 views
1 вступ робоче місце_теорія von Andy Levkovich
1 вступ робоче місце_теорія1 вступ робоче місце_теорія
1 вступ робоче місце_теорія
Andy Levkovich214 views
1 вступ робоче місце_практика von Andy Levkovich
1 вступ робоче місце_практика1 вступ робоче місце_практика
1 вступ робоче місце_практика
Andy Levkovich189 views
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-1 von kreidaros1
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-1Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-1
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-andrusenko-2018-1
kreidaros1873 views

Más de Andy Levkovich

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти von
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиAndy Levkovich
343 views33 Folien
Zno2021 von
Zno2021Zno2021
Zno2021Andy Levkovich
178 views36 Folien
16 днів проти насильства von
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильстваAndy Levkovich
163 views6 Folien
Zno21 von
Zno21Zno21
Zno21Andy Levkovich
360 views3 Folien
7 клас моделювання von
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделюванняAndy Levkovich
11.8K views30 Folien
практична 6 von
практична 6практична 6
практична 6Andy Levkovich
871 views10 Folien

Más de Andy Levkovich(20)

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти von Andy Levkovich
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Andy Levkovich343 views
16 днів проти насильства von Andy Levkovich
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильства
Andy Levkovich163 views
7 клас моделювання von Andy Levkovich
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделювання
Andy Levkovich11.8K views
привітання для педагогічного колективу von Andy Levkovich
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективу
Andy Levkovich769 views
Туризм це стиль життя von Andy Levkovich
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життя
Andy Levkovich332 views
нагородження сертифікати бобер 2016 2017 von Andy Levkovich
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
Andy Levkovich176 views
зно олімп проекти von Andy Levkovich
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проекти
Andy Levkovich450 views
на сайт день матері von Andy Levkovich
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матері
Andy Levkovich446 views
твір опис 7 клас von Andy Levkovich
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 клас
Andy Levkovich3.9K views
презентация Iмiдж вчителя von Andy Levkovich
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителя
Andy Levkovich2.2K views
Iнновацii в бiлокамiнському нвк von Andy Levkovich
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Andy Levkovich558 views

Último

Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx von
Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptxРеалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx
Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptxssuser15a891
181 views38 Folien
шляга о.а..pptx von
шляга о.а..pptxшляга о.а..pptx
шляга о.а..pptxssuser389ffd
11 views19 Folien
В'ячеслав Васильович Петров von
 В'ячеслав Васильович Петров В'ячеслав Васильович Петров
В'ячеслав Васильович ПетровНБУ для дітей
8 views10 Folien
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdf von
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdfІнформатика_5 клас_Генеза_22.pdf
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdfVchutelInf
5 views244 Folien
Академічна доброчесність von
Академічна доброчесністьАкадемічна доброчесність
Академічна доброчесністьtetiana1958
77 views15 Folien
гопчук а.а.pptx von
гопчук а.а.pptxгопчук а.а.pptx
гопчук а.а.pptxssuser389ffd
8 views21 Folien

Último(20)

Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx von ssuser15a891
Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptxРеалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx
Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx
ssuser15a891181 views
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdf von VchutelInf
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdfІнформатика_5 клас_Генеза_22.pdf
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdf
VchutelInf5 views
Академічна доброчесність von tetiana1958
Академічна доброчесністьАкадемічна доброчесність
Академічна доброчесність
tetiana195877 views
Організація і проведення перевірок бібліотечних фондів von ssuser15a891
Організація і проведення перевірок бібліотечних фондівОрганізація і проведення перевірок бібліотечних фондів
Організація і проведення перевірок бібліотечних фондів
ssuser15a891178 views
Органiзацiя перевiрки робіт здобувачів вищої освіти на наявність академічног... von tetiana1958
Органiзацiя перевiрки робіт здобувачів вищої освіти на наявність  академічног...Органiзацiя перевiрки робіт здобувачів вищої освіти на наявність  академічног...
Органiзацiя перевiрки робіт здобувачів вищої освіти на наявність академічног...
tetiana195875 views
зображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdf von ssuser46127c
зображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdfзображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdf
зображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdf
ssuser46127c5 views
Літературні дати 2024 року von ssuser15a891
Літературні дати 2024 рокуЛітературні дати 2024 року
Літературні дати 2024 року
ssuser15a891129 views
Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та... von ssuser15a891
Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та...Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та...
Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та...
ssuser15a891177 views
Семінар Пізнаємо природу.pptx von ssuser389ffd
Семінар Пізнаємо природу.pptxСемінар Пізнаємо природу.pptx
Семінар Пізнаємо природу.pptx
ssuser389ffd10 views
Вікторина на знання історії Збройних Сил України von Nataliya Persikova
Вікторина на знання історії Збройних Сил УкраїниВікторина на знання історії Збройних Сил України
Вікторина на знання історії Збройних Сил України

3 урок 5 клас

  • 1. 1 Конструкційні матеріали. Матеріали для виготовлення аплікацій Урок підготувала Учитель трудового навчання ЖуличівськоїЗОШ І-ІІ с. Цюпка Надія Ігорівна
  • 2. 2 План уроку для учнів 5 класу Трудове навчання Заняття: 1 Тема: Вступ. Розділ 1.Основи матеріалознавства. Тема 1.1 Види конструкційних матеріалів. Матеріали для виготовлення аплікацій. Тема уроку: Конструкційні матеріали та їх вибір. Мета: Ознайомити учнів із завданням предмета « Трудове навчання», правилами поведінки і безпеки праці у майстерні, правилами безпечного користування та використання знарядь праці у процесі технологічної діяльності. Розкрити поняття «технології» та технологічної діяльності в побуті. Сприяти збереженню фізичного здоров’я учнів. Засвоєння учнями понять про конструкційні матеріали та матеріали для виготовлення аплікації. Розвивати спостережливість, вміння порівнювати, аналізувати. Формувати позитивне ставлення до праці. Тип уроку: Узагальнення знань, отриманих у початковій школі; формування практичних знань, вмінь та навичок. Метод уроку: Розповідь-пояснення, робота в групах. Комплексно-методичне забезпечення уроку: Майстерня з праці, знаряддя майстерні, зразки робіт учнів, інструкції з безпеки праці; зразки конструкційних матеріалів, зразки текстильних матеріалів, інструкційні картки : «Розпізнавання нитки основи та утоку», «Розпізнавання лицьового та виворітного боку тканини», види волокон, ілюстрації з підручника. Міжпредметний зв’язок: Етика, праця (початкова школа), природознавство.
  • 3. 3 Хід уроку 1. Організаційний момент 2. Мотивація Ще з початкової школи ви знайомі з предметом «Трудове навчання». В п’ятомукласі вивчення предмету продовжується. Завдання трудового навчання не тільки здобувати теоретичні знання, а й приймати участь у процесі виготовлення цікавих речей. На уроках ви навчитесь в’язати, вишивати, шити, готувати смачні страви, сервірувати стіл, створювати та здійснювати власні проекти. Врешті – став творцем корисних справ,зробити ще один крок до вибору майбутньої професії. ( Звернути увагу на стенди з роботами учнів ). 3. Засвоєння нових знань Наука, яка вивчає процеси перетворення різних матеріалів у предмети споживання, називається технологією. У різних галузях виробництва існують певні види технологій. Це технологія обробки деревини, технологія обробки металів, технологія швейного виробництва, технологія харчової промисловості та інші. Технологія вивчає процеси виготовлення виробів на виробництві і в побуті. Приклади: приготування їжі, пошиття одягу, вишивання, ремонт меблів в домашніх умовах тощо. Результатом технологічного процесу є готові продукти, або готова продукція. Працювати ми будемо в майстерні з праці, тому потрібно правильно організувати робоче місце, вивчити правила безпечної праці та внутрішнього розпорядкув майстерні, загальні правила виробничоїсанітарії та особистої гігієни. Вчитель знайомить учнів з правилами поведінки у майстерні. Загальніправила внутрішнього розпорядкуу майстерні 1. Приходити на заняття за кілька хвилин до дзвоника. 2. Заходити до майстерні організовано, тільки з дозволу вчителя. 3. Перед початком заняття надіти робочий одяг (фартух та косинка). 4. Підготувати своєробочемісце до роботи, підготувати зошит, щоденник та необхідні інструменти власного користування. 5. Приступати до виконання робіт тільки з дозволу вчителя.
  • 4. 4 6. Не відволікатися від роботи, не заважати іншим працювати, нічого не брати без дозволу вчителя. 7. Працювати на своєму робочому місці, не залишати його без дозволу вчителя. 8. Додержуватися порядку і чистоти на робочому місці. 9. Обережно й дбайливо поводитися з інструментами й матеріалами, використовувати їх лише за призначенням. 10. Не вмикати електричні прилади без дозволу вчителя, без потреби не крутити ручки й важелі швейних машин, інших пристроїв, не торкатися електричних проводів та рухомих частин механізмів. 11. Економно використовувати матеріали. 12. За вказівкою вчителя припинити роботу й уважно вислухати його зауваження та пояснення. 13. Під час перерви виходити з майстерні й провітрювати приміщення, не бігати по майстерні. 14. Після закінчення роботи прибрати своє робоче місце, покласти інструменти на місце. Здати готовий виріб. Фізкультхвилинка. 4. Робота в групах З правилами внутрішнього розпорядкупознайомив вас вчитель. Але деякими знаряддямипраціви вже користувалися раніше на уроках праці або вдома, тому ми зараз з вами поділимося на три групи. Кожна група складе правила користування: - швейними голками; - ножицями; - електропраскою. За кожне вірне правило,чітко сформульоване учень отримує червону фішку. Якщо правило сформульовано вірно, але не дуже чітко - синю. По закінченню – вчитель виставить оцінки залежно від кількості фішок. Учням надається десять хвилин на роздум в групах і вчитель починає опитувати. Якщо діти назвали не всі правила – вчитель доповнює.
  • 5. 5 Шановні учні, ви самі склали правила безпечного користування такими знаряддями праці як голка, ножиці та електропраска. Тепер ви повинні їх запам’ятати щоб не зашкодити своєму здоров’ю під час користування ними як у майстерні так і в побуті. Кожен учень отримує пам’ятки з техніки безпеки. Пам’ятка №1 Техніка безпеки при виконанні ручних робіт із голками, кравецькими шпильками, ножицями 1. Зберігати голки та шпильки у визначеномумісці (спеціальній коробці, подушечці), не залишати їх на робочомумісці (столі), ні в якому разі не брати голку у рот, не вколювати в одяг, м’якіпредмети, стільці, фіранки, не залишати голки у виробі. 2. Знати кількість голок, шпильок, взятих для роботи. Укінці роботиперевірити їх наявність, обов’язковознайтизагублену голку або шпильку. 3. Не користуватися іржавою голкою. 4. Шматки зламаної голки зібрати, загорнути у папір і викинути в урну. 5. Прикріплювати викрійки до тканини гостримикінцями шпильок в напрямку від себе, щоб не поранитись. 6. Не можна перекушувати нитки зубами. 7. Перед приміркоюперевірити, чи не залишилися у виробі голки або шпильки. 8. Класти ножиці справа від себе із зімкнутими лезами у напрямку від себе. 9. Слідкувати за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, також не кладіть їх на виріб. 10. Передавайте ножиці кільцями вперед з зімкнутими лезами. 11. Не можна розмахувати ножицями, кидати їх. 12. До закінчення роботи – прибериробочемісце. Памятка № 2 Техніка безпеки при виконанні прасувальних робіт 1. Не залишай електропраску ввімкнутою без нагляду.
  • 6. 6 2. Вмикай та вимикай електропраску сухими руками. 3. Став електропраску на спеціальну підставку. 4. Слідкуй за нормальноюпрацею електропраски, про всі негаразди повідомляй вчителя. 5. Вимикай електропраску тільки за пластмасову частину вилки. 6. Прасуй спокійно, електропраскою не стукай, не упускай її з рук. Слідкуй за тим,щоб підошва електропраски не доторкнулася дроту. 7. Слідкуй за тим, щоб дріт під час роботи не перекручувався, це може привести до його зламу й короткого замикання. 8. Не вколюй голки, шпильки в дріт – це небезпечно для життя. 9. При виявлені оголених місць на дроті, несправностейу розетці,вилці, а також дії струму при дотику до корпусу – повідом вчителя. 10. Не охолоджуй перегріту електропраску у відрі з водою. 11. Не бризкай на електропраску і на виріб із рота. 12. Не перевіряй нагрівання електропраски руками. 13. По закінченню роботи вимкни електропраску та постав її на підставку. Також учні повинні виконувати правила особистої гігієни. Загальніправила виробничоїсанітаріїта особистоїгігієни 1. Обов’язковопрацюватив робочомуодязі. 2. Робочийодяг маєбути чистим і охайним. 3. Виконуючи роботусидячи, слід сидіти прямо, на всій поверхні стільця, на відстані 10-15см від краю стола. Відстань очей до виробу, що виготовляється,має дорівнювати 30-35см (неправильна робоча поза псує поставу,спричиняє швидку втомлюваність і заважає роботі органів травлення). 4. Під час роботи світло на робоче місце має падати зліва або спереду. 5. На робочому місці не повинно бути зайвих інструментів і матеріалів. 6. Користуватися тільки справнимиінструментами та обладнанням. 7. Робочемісце тримати в чистотій порядку. 8. Після закінчення роботиприбратиробочемісце щіткою або вологою ганчіркою. Здмухувати сміття або ж змітати рукою – забороняється.
  • 7. 7 Таким чином, діти, сьогодні ми з вами ознайомилися з правилами поведінки в майстерні з праці, а головне: самі склали правила безпечного користування інструментами для ручних робіт та електропраскою. Тепер їх треба добре запам’ятати, вивчити і дотримуватися завжди, як в школі так і вдома. Фізкультхвилинка. Результатом праці людини є якась готова продукція, виріб. Це можуть бути меблі, одяг, іграшки, продукти харчування – будь-що. Процес виготовлення готової продукції називають технологічним. Для виготовлення машин, одягу, посуду та іншої продукції на виробництві використовують різні конструкційні матеріали. - З яких матеріалів виготовлені оточуючі нас речі ? Меблі – з деревини, ручки для письма – з пластмаси, ножиці – з металу, книжки – з паперу та картону, сукня – з тканини тощо. Вони дуже різняться за зовнішнім виглядом і властивостями. Проектуючи виробидля виготовлення, треба вміти розрізняти найвідоміші види матеріалів, знати їх основні властивості, вміти добирати матеріал для виготовлення певного виробу. Матеріали які використовують для виготовлення різноманітної продукції називають конструкційними. У швейному виробництвішироко використовують тканини. Вони різняться за кольором, товщиною, щільністю, гладкістю, волокнистим складом. Завдяки своїм властивостям та різноманіттю, тканини – основнийконструкційний матеріал для виготовлення аплікації. Аплікація – одинз видів художньої техніки, заснованої навирізуванні, накладенні різноманітних форм та закріпленні їх на іншому матеріалі, який називають тлом. Крім тканини також використовують шкіру, хутро. Для виконання аплікації необхідні нитки, пряжа, неткані матеріали. Аплікація – найбільш простийта доступнийзасіб створення художніх робіт, при якому зберігається реалістична основасамого зображення. Аплікація дає можливість кожному творити. Виховує почуття краси, розвиваєкреативне мислення та охайність. 5. Оцінки за урок, їх мотивація
  • 8. 8 Запитання вчителя - Що нового ви дізналися сьогодніна уроці ? - До чого можепривести невиконання правил безпечної праці ? - Назвіть основніправила внутрішнього розпорядку, якітреба виконувати в майстерні з обробкитканин . - Що називають технологією ? - Як ви можете пояснитипоняття «аплікація» ? Враховуючи роботув групах та відповіді учнів, вчитель оголошує оцінки за урок, мотивуючи їх. 6. Інструктаж домашнього завдання - Вивчити загальні правила внутрішнього розпорядкуу майстерні, правила виробничоїсанітарії та особистоїгігієни, правила безпеки під час користування голками, швацькими шпильками, ножицямита електропраскою; - Підготувати приклади основнихвидів технологічної діяльності в побуті; - Скласти кросворд натему: «Конструкційніматеріали. Аплікація.» ( Творче завдання).