Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Die SlideShare-Präsentation wird heruntergeladen. ×
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Nächste SlideShare
Kody kreskowe i fotokody
Kody kreskowe i fotokody
Wird geladen in …3
×

Hier ansehen

1 von 23 Anzeige

Weitere Verwandte Inhalte

Weitere von Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi (20)

Anzeige

Aktuellste (20)

Kody QR

 1. 1. JAK PRZYGOTOWAĆ I WYKORZYSTAĆ KODY QR NA LEKCJACH MATEMATYKI I NIE TYLKO... Opracowanie: mgr Marta Krzyżanowska
 2. 2. CO TO JEST KOD QR Kod QR (z ang. Quick Response- „szybka odpowiedź”) jest to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego. Używany jest do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być szybko odczytane przez specjalne czytniki. W kodzie QR, w przeciwieństwie do kodu kreskowego, nośnikiem danych są nie kreski, lecz kwadratowe ciemne i jasne moduły.
 3. 3. ODCZYTYWANIE KODÓW QR Aby w ułamku sekundy odczytać kod QR potrzebujemy: -tabletu z kamerą lub telefonu z wbudowanym aparatem fotograficznym i systemem Android, iOS lub Windows Phone, - odpowiedniej aplikacji
 4. 4. JAK ZDOBYĆ APLIKACJĘ DO ODCZYTYWANIA KODÓW QR? Należy: 1. Wejść na swoim urządzeniu mobilnym do sklepu Google Play 2. Wybrać aplikację dekodującą (darmową), np. 3. Zainstalować wybraną aplikację na urządzeniu
 5. 5. JAK ODCZYTAĆ KOD QR? Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji należy: -skierować obiektyw naszego urządzenia w stronę kodu QR tak, aby cały znalazł się w zasięgu kamery; - czytnik kodów odkoduje jego zawartość;
 6. 6. JAK ZAKODOWAĆ ZADANIE MATEMATYCZNE? 1. Tworzymy kod tekstowy korzystając z dostępnych generatorów online. Oto kilka z nich: http://www.qr-online.pl/ http://goqr.me/ http://pl.qr-code-generator.com/ 3. Wpisujemy adres wybranego generatora (np. GOQR.ME) w przeglądarce. 4. Po chwili otworzy się generator kodów. Pod względem technicznym wygenerowanie kodu jest prawie tak proste jak jego odczytanie. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i drukarka.
 7. 7. Chcąc wygenerować kod tekstowy należy wpisać treść zadania w pole wskazane strzałką. Po wpisaniu treści zadania klikamy w pole Download (z ang. „pobierz”) i tym samym rozpoczynamy pobieranie kodu.
 8. 8. Następnie w ustawieniach wybieramy dowolne rozszerzenie pliku zawierającego kod. Plik po ściągnięciu zapisuje się na dysku w folderze „Pobrane” i nadaje się do wydruku.
 9. 9. JAK STWORZYĆ KOD QR DO ZAMALOWANIA? Innym rodzajem kodów QR są kody do kolorowania. Dają one ciekawe możliwości różnych zadań. Doskonale sprawdza się w tej roli niemiecka aplikacja. Wystarczy wejść na stronę http://mal-den-code.de/ i najlepiej ustawić sobie od razu tłumaczenie na język polski (w przeglądarce Chrome najczęściej jest taka opcja).
 10. 10. 1. Zaznaczamy zakładkę środkową- Utwórz kod 2. Zapisujemy co ma kryć się pod kodem, np. link do strony internetowej lub tekst (słowo rozwiązania czy zdanie do 25 znaków). 3. Zaznaczamy – Utwórz kod do kolorowania- wówczas uzyskamy kod z pustymi polami do zamalowania.
 11. 11. 4. Następnie pojawi się okienko z możliwością wyboru stopnia trudności Mamy trzy opcje, które dotyczą liczb lub liter: - wersja prosta - średni stopień trudności - wersja trudna Każdemu stopniu trudności przyporządkowana jest określona liczba cyferek lub literek do zamalowania. I tak dla wersji: -prostej mamy 3 różne liczby/litery do zamalowania, -średniej mamy 5, natomiast -trudnej – aż 10. Ważne jest aby na tym etapie przemyśleć, jaką wersję wybierzemy, dla jakich uczniów i ile czasu na tę aktywność przeznaczymy.
 12. 12. Po wygenerowaniu kodu QR mamy do wyboru: • po lewej stronie (klikając na słowo Kolorowanka): szablon do zamalowania, gotowy do wydruku, pobierany w formie obrazka • po prawej stronie (klikając na słowo Arkusz rozwiązań): gotowy kod QR, który już jest wypełniony gotowy do zeskanowania z informacją, które liczby/ literki należy zamalować, a które pozostawić puste. Układamy zadania, których wynikami są liczby lub litery zakolorowane na czarno.
 13. 13. WERSJA DO ZAMALOWANIA
 14. 14. KLUCZ ODPOWIEDZI
 15. 15. TWORZENIE KODU DO ZAMALOWANIA Może służyć jako:  praca domowa zadanie do wykonania w grupie test ćwiczenie powtórzeniowe
 16. 16. PRZYKŁAD ZASTOSOWANIA KODU QR NA MATEMATYCE: Moja karta pracy dla uczniów do działu Liczby i działania Kod QR do zamalowania
 17. 17. WYKORZYSTANIE KODÓW NA LEKCJACH MATEMATYKI: do wyświetlenia treści zadania bądź sprawdzenia wyniku Kody mogą służyć: jako informacja zwrotna w formie nagrody za dobrze wykonane zadanie –możemy uczniowi wysłać pochwałę lub krótką informację typu: gratulacje, brawo, powodzenia, zdania motywujące do działania, dodające wiary we własne możliwości.
 18. 18. W dolnym prawym rogu mamy kod QR, który po kliknięciu otworzy nam się w wersji do zapisania lub od razu skanowania. Zamiast wysyłać duże pliki, możemy za pomocą kodu QR wysłać linki do zadań. Wiele aplikacji, quizów ma wbudowaną funkcję tworzenia kodów QR, np. aplikacja Learning Apps.
 19. 19. WYKORZYSTANIE KODÓW NA PRZEDMIOTACH PRZYRODNICZYCH do udostępniania treści, np. filmików, animacji, doświadczeń (niektóre podręczniki lub zeszyty ćwiczeń „korzystają” z kodów QR) podczas gry terenowej stanowiącej utrwalenie lekcji, np. poświęconych poznawaniu roślin i zwierząt najbliższej okolicy
 20. 20. WYKORZYSTANIE KODÓW QR W EDUKACJI JĘZYKOWEJ tłumaczenia Kodujemy słówka po angielsku lub polsku. Uczniowie skanują kody za pomocą komórki lub tabletu i podają tłumaczenie słówka. Uczniowie podają słowa o podobnym lub przeciwstawnym znaczeniu do słowa zakodowanego w QR kodzie. synonimy/ antonimy zadanie domowe W postaci QR kodów możemy zapisać konkretne zadania do samodzielnej pracy w domu (z zeszytu ćwiczeń, książki) lub odnośniki do plików ze słówkami, filmami czy artykułami. zdania Uczeń skanuje QR kod i podaje zdanie z użyciem zakodowanego słówka.
 21. 21. DLACZEGO WARTO WYKORZYSTYWAĆ KODY QR NA LEKCJACH motywujemy uczniów do pracy Dzięki wykorzystywaniu kodów QR: stosujemy nauczanie wykorzystujące TIK pozwalamy na oderwanie się od ławek i dajemy pretekst uczniom do poruszania się po sali umożliwiamy uczenie przez poszukiwanie, badanie i dociekanie możemy łatwo zindywidualizować pracę – w tym samym czasie oferujemy uczniom zadania o różnym stopniu zaawansowania, co spełnia zalecenie indywidualizacji procesu nauczania zachęcamy do współpracy zaciekawiamy uczniów przygotowujemy do życia i wykorzystania narzędzi w kreatywny sposób
 22. 22. Połączenie kodów QR z metodami aktywizującymi stanowi jedną z ciekawszych metod dydaktycznych. Wprowadza element rywalizacji i integracji zespołu klasowego. Uczniowie nabywają wiedzę w sposób bardziej trwały i atrakcyjny, zaś nauczyciela postrzegają jako idącego z postępem. Nie warto jednak zmieniać wszystkiego w kody, ale używać ich tylko wtedy, gdy przypuszczamy, że wzmocnią efekt uczenia się. ŻYCZĘ POWODZENIA W WYMYŚLANIU SWOICH ZADAŃ!
 23. 23. ŹRÓDŁA: 1. Joanna Świercz, „Matma inaczej, czyli pomysły na przełamanie lekcyjnej rutyny” Wydawnictwo Nowik, 2017r. 2. Justyna Bober „Zagadkowy kod QR – jak go wykorzystać w edukacji?” https://cen.suwalki.pl/pdf/J.Bober_Co_to_sa_kody_QR.pdf 3. Sylwia Grubiak „QR kody na angielskim” https://sylwiagrubiak.pl/2018/11/qr-kody-na-angielskim-pomysly-na-wykorzystanie-wielka-paka-qr-kodow- do-wydruku.html 4. Ewelina Makowska „Lekcje języka obcego z kodami QR” https://www.womczest.edu.pl/new/wp-content/uploads/2019/06/lekcje-j%C4%99zyka-obcego-z-kodami- QR.pdf 5. Iwona Moczydłowska „ Jak wykorzystać kody QR w nauczaniu języków obcych” http://jows.pl/artykuly/jak-wykorzystac-kody-qr-w-nauczaniu-jezykow-obcych 6. Marta Florkiewicz- Borkowska „Z(a)maluj sobie kod!” http://www.superbelfrzy.edu.pl/pomyslodajnia/zamaluj-sobie-koda/ 7. Kreatywna Pedagogika, Magdalena Buda, Iza Banaszczyk „Kod QR” https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2018/03/25/kod-qr/ 8. Zdjęcia: https://www.englishfreak.pl/2016/04/irregular-verbs-qr-codes-printable.html

×