2. Students use Auto Rickshaw, van and cab with the purpose of
agreement (monthly etc.) like for school and coaching purpose
especially in education hubs like Kota, Jaipur etc. Students want auto,
van ,winger and cab at reasonable rate which will drop them to their
respective destination so Bita provides van, SUVs and other vehicles for
school and coaching students at reasonable rates with best quality of
service.
3. • To provide best quality and comfortable rides at reasonable
prices..
•BITA will maintain a strong and cohesive work environment with a
shared ethos and a passion to grow with the intensify that only
comes from belief.
• We intend to grow the business and to establish the Brand
as a TOP leader in the travelling field across the globe.
•The core value is to reduce both traffic as well as pollution
by employee performance, compassion , humanity ground,
trust and hard work.
4. Unique selling proposition
• Best quality and comfortable rides to our customers.
• You can pay your money through credit card .
• Super economical.
•Cashless payment.
5. •Integrity: Honesty, fairness and transparency in our conduct and
transactions.
•Collaboration: Excellence through teamwork, within employees and
partners.
•Agility: Speedy, responsive and proactive, achieved through
empowering employees.
•Trust: Faith and belief in each other.
•Care: Being concerned about the well being of all employees.
•Excellence: Bettering standards continuously, with passion and
pride.
•Environment: Reduces pollution.
6. OUR CUSTOMERS:-
•Our main target customers are students studying in coaching,
schools etc.
•There are 2 lakh students studying in coaching of kota .
Most of the students use auto on monthly agreement to reach to
coaching .
WHAT MOTIVATES THEM TO USE OUR SERVICE-
• Students who use auto on monthly agreement to reach to
coaching. The autowala charges unfairly.
But we will provide them this service at reasonable price.
• Travelling with BITA is comfortable, safe and time saving.
7. We conduct a survey through ‘Google Form’ and got many responses which
shows interest of people and through survey we got on result that it
Also helps them.
Google Form Link – http://goo.gl/forms/UM8AGgB9RzBEO38H2
or
https://docs.google.com/forms/d/1U3V8N_bhg6miNJjfUrmPXSgkp5yhklz
Nz4InnNzliOE/viewform#responses
8.
9.
10. Research leads the BITA marketing strategy to:-
•Identify major market barriers.
•Detail smart marketing strategies to address each barrier .
•Recommend action steps to implement a successful marketing plan.
BITA marketing strategy have following steps:-
•Initially we provide service with various coupons so that they can attract
the customers.
•A certain percentage of the profit will be given as commission if any
middlemen help selling the products.
•Marketing through social networking sites .
•Marketing through advertisment.
11. We are advertising our business in several ways:-
• Radio Jingle: we will make a radio jingle which will be
played on different radio channels.
• Television Ad: Television is yet another method of
promoting a business. Our video ads will be displayed on
local channels.
• Banners and Hoardings: Banners and hoardings are placed
at several key locations of the city so they can be easily
viewed by village residents.
• Vehicle banners: Several buses and trucks are seen to have
several banners attached to them. The very same method will
be used by us to promote the start-up.
• Collaboration: Collaborating with coaching student welfare
association so that they can inform the students about our
products and services.
• Pamphlet: Pamphlets are distributed in student hostels.
12. COST YEAR 1 YEAR 2 YEAR 3
OFFICE RENT 240000 480000 480000
ESTABLISHMENT COST 50000 100000 20000
LEGAL 100000 150000 50000
WEBSITE DEVELOPMENT , APP
DEVELOPMENT AND
MAINTAINANCE
100000 50000 50000
SERVER MAINTAINANCE 50000 80000 100000
UTILITIES 120000 240000 300000
COMPUTER AND
TELECOMMUNICATION
EQUIPMENT
500000 500000 50000
ADVERTISING 100000 150000 50000
DRIVER PAYMENT 10800000 20000000 22000000
EMPLOYEE PAYMENT 5000000 12000000 14000000
SALES AND MARKETING 200000 250000 300000
TOTAL 17060000 34000000 38400000
COST ANALSIS:-
13. YEAR 1-
KOTA
no. of rides in a day through one vehicle =15
no. of students in one ride with one vehicle= 6 or 7
total no. of student rides in a day=10*7+5*6 =100
no. of vehicle in FIRST year=30
total no. rides of student in one day =100*30=3000
fare charge of one student=15 rupee
total revenue in one day=15*3000=45000
total revenue in FIRST year=365*45000=16400000
14. YEAR 2:-
KOTA
no. of rides in a day through one vehicle =15
no. of students in one ride with one vehicle= 6 or 7
total no. of student rides in a day=10*7+5*6 =100
no. of vehicle in SECOND year=40
total no. rides of student in one day =100*40=4000
fare charge of one student=15 rupee
total revenue in one day=15*4000=60000
total revenue in this year=365*60000=21900000
JAIPUR
no. of rides in a day through one vehicle =7
no. of students in one ride with one vehicle= 6 or 7
total no. of student rides in a day=7*4+3*6 =46
no. of vehicle in first year=30
total no. rides of student in one day =46*30=1380
fare charge of one student=20 rupee
total revenue in one day=20*1380=27600
total revenue in this year=365*27600=10074000
TOTAL REVENUE IN SECOND YEAR=31974000
15. YEAR 3:-
KOTA
no. of rides in a day through one vehicle =15
no. of students in one ride with one vehicle= 6 or 7
total no. of student rides in a day=10*7+5*6 =100
no. of vehicle in THIRD year=100
total no. rides of student in one day =100*40=4000
fare charge of one student=15 rupee
total revenue in one day=15*4000=60000
total revenue in this year=365*60000=21900000
JAIPUR
no. of rides in a day through one vehicle =10
no. of students in one ride with one vehicle= 6 or 7
total no. of student rides in a day=5*7+5*6 =65
no. of vehicle in THIRD year=40
total no. rides of student in one day =40*65=2600
Fare charge of one student=22 rupee
total revenue in one day=22*2600=57200
total revenue in this year=365*57200=20878000
TOTAL REVENUE IN THIRD YEAR =42780000
16. YEAR 1 YEAR 2 Category 3
INVESTMENT 1.706 3.4 3.74
REVENUE 1.64 3.19 4.27
0
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
RUPEE(INCRORE)
BREAK EVEN ANALYSIS
BREAK EVEN POINT IS ACHIEVED IN THIRD YEAR
17. STRENGTHS
• Super economical.
•Cashless payment.
•Number of students are very high in these areas
WEAKNESSES
•required funds are high.
•revenue depends on the no. of rides.
18. OPPORTUNITIES
• there is no competitor in this target market.
• this is right time to enter this market.
• our target market is a pool of customers.
THREATS
• other cab company can also start this idea.
• our vehicles can get accident.
• Some drivers can leave their jobs.
19. merger
•we can merge our company into competitor or other company.
Single business acquisitions
• we can sell all our assets and operation to an another company or competitor.