Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
•TEMA:”Perdorimi I kripes dhe sodes nejeten e                    perditshme”     •Cila  eshte ren...
Kripa është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizashtë vogla të kristalta, e tretshme nëuje, me shije të njelmët,që...
  Mungesa e konsumit të kripës në organizëm shton shkallën e vdekshmërisë nga sëmundjet e  zemrës për 56%. Sasia më e ...
  Pse kripe himalaje dhe jo kripe deti ?  Te dyja kane te njejten perberje ndersa  kripa himalaje eshte e kristalizu...
Kripa e tepërt më e rrezikshme se duhani Italianët e konsumojnë ushqimin me tepër kripë, kjo për faktin se 9 në 10 persona...
Edhe pse duhet shmangur sasia e tepruar e kripës (më shumë se 6 gramë   në ditë), për shkak të ndikimit të dëmshëm në s...
Ja disa keshilla per perdorimin e saj:1.Eshte e ditur qe lufton e pastron parazitet nga frutat dhe zarzavatet. Mjafton 1 l...
  Soda e bukes eshte nje perberes me formulen NaCO3. Ajo jepet si keshille nga  shume mjeke per efektet e saja kurativ...
  3. Studimet e kane treguar se trajtimet kunder ketij fenomeni, jane  me te suksesshme nese epinefrina kombinohet me ...
 Tretja Një nga përdorimet tipike të bikarbonatit të natriumit është ai i favorizimit të tretjes së ushqimit. Në këto ras...
  Dhëmbët  Mund ta përdorini në vend të pastës së dhëmbëve duke  e hedhur në furçën që më parë e keni lagur. Dhëmbët...
  Mbrëmjeve kur këmbët janë të ënjtura dhe të lodhura  “masazhet” me përdorimin e bikarbonatit të natriumit janë  s...
  Kush vuan nga myku e di mirë, që kruajtja në disa raste  bëhet thuajse e padurueshme. Shumë gjinekologë  këshilloj...
  Dihet që sot në treg ekzistojnë shumë produkte për pastrimin e shtëpisë. Të gjithëve na jepet  mundësia të zgjedhim ...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Projekt biologji

15.319 Aufrufe

Veröffentlicht am

kripa te mirat dhe te keqiat e saj.

 • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

Projekt biologji

 1. 1. •TEMA:”Perdorimi I kripes dhe sodes nejeten e perditshme” •Cila eshte rendesia e kripes dhe sodes” •Cilat jane demet qe ato shkaktojne? •Per se sherbejne kripa dhe soda?•Pranoi:Anila Hani Punoi:Xhesiona Pera XI-9
 2. 2. Kripa është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizashtë vogla të kristalta, e tretshme nëuje, me shije të njelmët,që nxirret nga uji I detit (nëpër kripore) a nga toka (nëminiera) dhe që përdoret në gjelle ose u hidhet ushqimevepër ti ruajtur për një kohë të gjatë. Në kimi kripa njihet sipërbërje kimike e formuar nga zëvendësimi i plotë a ipjesshëm i hidrogjenit të një acidi me metal e me njëvlerëstë tij. Në mjekësi kripa njihet si lëndë e bardhë dhe ekristaltë që pihet për të dalë jashtë kur jemi kaps, sulfati imagnezit.
 3. 3.  Mungesa e konsumit të kripës në organizëm shton shkallën e vdekshmërisë nga sëmundjet e zemrës për 56%. Sasia më e madhe e konsumimit të kripës nuk paraqet rrezik për zhvillimin e shtypjes së lartë të gjakut. Sipas një hulumtimi, ku kishin marrë pjesë 3681 vullnetarë, të moshës 60 vjeçe dhe më të rinj, që ishte kryer në universitetin Loven në Belgjikë, moskonsumi i duhur i sasisë së kripës shton gjasat për të vdekur, si pasojë e sulmit në zemër dhe në tru. Njerëzit që konsumojnë ushqimin më me pak kripë janë më të rrezikuar nga vdekja për 56% në krahasim me ata persona që ushqimin e kishin konsumuar më tepër kripë. Sipas studiuesit, Jan Stasen, kripa nuk shton rrezikun për shtypje të lartë të gjakut. Në hulumtim, i cili kishte zgjatur për tetë vite rresht, kishin ndodhur 50 raste të vdekjeve tek ata persona që e kishin konsumuar shumë pak kripën, 24 raste të tjera tek ata me konsum mesatar të kripës, si dhe dhjetë raste tek ata persona që në krahasim me dy grupet e para kishin konsumuar sasi më të lartë të kripës. Edhe pse nuk kishin shpjegim për rezultatet, hulumtuesit spekulojnë se sasia e ulët e kripës në trup shkakton stres në sistemin nervor, zvogëlon ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe ndikojnë tek hormonet të cilat kontrollojnë shtypjen e gjakut dhe absorbimin e natriumit
 4. 4.  Pse kripe himalaje dhe jo kripe deti ? Te dyja kane te njejten perberje ndersa kripa himalaje eshte e kristalizuar nga prasioni dhe ka nje strukture qe mbahet nga lidhje elektrike pra ka energji, vibrazion, dhe memorje, e cila kur shkrihet ne uje i kalon organizmit tone qe ka aq shume nevoje . Kjo kripe eshte kristalizuar miliona vjet me pare kur ujrat e detit nuk ishin te ndotura sic jane sot. Kripa e detit nuk ka strukture kristaline elektrike si rrjedhim ska energji por ka te gjith elementet kimik pra 84 e bashke me to ka edhe shum element metalik e pislliqe te ndryshme nga industrite qe derdhin mbeturinat ne det . Keto element thithen bashke me kripen dhe provokojne semundje te ndryshme ne org sidomos ne tru.
 5. 5. Kripa e tepërt më e rrezikshme se duhani Italianët e konsumojnë ushqimin me tepër kripë, kjo për faktin se 9 në 10 persona çdo ditë në ushqimin e tyre, krahas sasisë së kripës së hedhur në fillim vijojnë ti shtojnë më tepër nga normalja. Këtë fakt e vërtetojnë të dhënat e publikuara nga zyra e konsumatorit në Itali, në pjesën për konsumin e kripës dhe efektet e saj. Sipas kësaj shoqate thuhet se me një lugë kripë me pak në ditë, mund të evitohen 67 mijë raste infarkti në vit, dhe 40 mijë raste hipertensioni, të cilat kripa i stimulon së tepërmi. Sakaq sasia e tepërt e kripës e përdorur në ushqim do të provokonte raste më të shumta infarkti se ato që shkaktohen nga pirja e duhanit.
 6. 6. Edhe pse duhet shmangur sasia e tepruar e kripës (më shumë se 6 gramë në ditë), për shkak të ndikimit të dëmshëm në shëndet, shkencëtarët amerikanë zbulojnë se kjo mëlmesë ndikon si antidepresiv natyral. Sipas hulumtimeve, mungesa e kripës te kafshët mund të çojë madje edhe deri te simptoma e deprimimit, kështu që studimet e bëra te minjtë sugjerojnë se për gëzim, megjithatë, nevojitet pak kripë. Shkencëtarët gjithashtu kanë gjetur dëshmitë për zhvillimin e varshmërisënë kripë, gjë e cila shpjegon pse shumë njerëz vazhdojnë të kripin ushqimin jashtë mase, pavarësisht tërheqjes së vërejtjes lidhur me ndikimin e kripës në rritjen e tensionit të gjakut si dhe rritjen e rrezikut nga sulmi në zemër dhe në kokë.
 7. 7. Ja disa keshilla per perdorimin e saj:1.Eshte e ditur qe lufton e pastron parazitet nga frutat dhe zarzavatet. Mjafton 1 luge sode buke e tretur ne uje e me pas i shplajme mire. 2. Mjafton 1/2 gote sode ne frigorifer, per te hequr ererat.3. Lufton kriprat e depozituara te ujit ne lavatrice dhe lavastovilje, gjate procesit lares, 1 luge me ilacin lares. 4. Ndihmon tretjen e ushqimit. Tresim 1 maje luge ne uje dhe e pijme. 5. Zbut dhe shplodh kembet. Tresim ne uje te vaket 2 luge sode per cdo lt uje. 6. Zbardh dhe heq njollat nga dhembet e perdorur mbi furcen larese por nuk keshillohet perdorimi i perhershem. 7. Per pastrimin e tapeteve, i hedhur mbi to dhe pas 8 oreve i shkundim e kalojme fshesen me korrent. 8. Per te pasur nje larje me me rezultat te rrobave te bardha, duke i shtuar pluhurit lares 1 luge sode. 9. Me nje cope ku kemi hedhur sode, ferkojme orendite e argjendta. Pastrimi i garantuar….
 8. 8.  Soda e bukes eshte nje perberes me formulen NaCO3. Ajo jepet si keshille nga shume mjeke per efektet e saja kurative, madje perdoret edhe si alternative per disa medikamente. Megjithate soda e bukes mund te shkaktoje efekte anesore shume serioze nese nuk perdoret ne menyre korrekte. Antiacid 1. Menyra me e zakoneshme e perdorimit te sodes se bukes eshte si antiacid. Soda e bukes eshte bazike kur tretet ne uje. Ky solucion mund te perdoret ne rastet kur keni djegie stomaku. Nuk eshte e keshillueshme qe perdorni sode buke kur e keni stomakun plot, ose nese nuk jeni tolerante ndaj natriumit. Sigurohuni qe pluhuri te jete tretur plotesisht perpara se te pini. Konsultohuni me mjekun tuaj nese jeni duke marre medikamente te tjera pasi soda e bukes mund te bashkeveproje me keto medikamente. Acidoza 2. Kur nja pacient e ka gjakun shume acid atehere ai vuan nga acidoza. Soda e bukes ne tretesire mund te jepet ne rruge intravenale per te trajtuar kete problem. Kjo normalisht behet neper spitale, ku nje qese me kete tretesire injektohet ne gjakun e pacientit. Kjo duhet bere gjithmone nga staf i kualifikuar mjeksor.
 9. 9.  3. Studimet e kane treguar se trajtimet kunder ketij fenomeni, jane me te suksesshme nese epinefrina kombinohet me bikarbonat sodiumi. Lekura 4. Perdorimi i sodes se bukes pas djegies nga dielli dihet se qeteson. Ne nje vaske me uje te ngrohte hidhni nje filxhan me sode buke dhe shtrihuni. Sigurohuni qe pas larjes ne vaske te shpelani cdo mbetje te sodes se bukes. Kujdes 5. Soda e bukes eshte nje kripe dhe njerezit qe kane probleme te presionit te gjakut ose probleme me veshkat duhet te konsultohen me nje mjek fillimisht. Gjithashtu soda e bukes e kombinuar me acidin e stomakun krijon gas duke dhene enjtje te stomakut.
 10. 10.  Tretja Një nga përdorimet tipike të bikarbonatit të natriumit është ai i favorizimit të tretjes së ushqimit. Në këto raste është më mirë që të mos tretet në ujë. Mirë është të hidhet në një lëng portokalli apo limoni. Megjithatë, i mirë është edhe përdorimi në një gotë me ujë ku mund të shtohen disa pika lëng limoni.
 11. 11.  Dhëmbët Mund ta përdorini në vend të pastës së dhëmbëve duke e hedhur në furçën që më parë e keni lagur. Dhëmbët do të jenë të bardhë dhe të mbrojtur, njësoj sikur të jenë larë me pastën tuaj të përditshme. Bikarbonati largon aciditetin e ushqimeve nga goja dhe formon një shtresë mbrojtëse në zmaltin e dhëmbëve. Por sipas mjekëve, kjo lloj mënyre nuk duhet aplikuar më shumë se dy ose tri herë në javë, sepse rrezikon të prishë zmaltin e dhëmbëve.
 12. 12.  Mbrëmjeve kur këmbët janë të ënjtura dhe të lodhura “masazhet” me përdorimin e bikarbonatit të natriumit janë shumë të këshillueshme. Mjafton të shtoni në ujë 2 lugë sodë për çdo litër ujë dhe t’i mbani këmbët në të për dhjetë minuta. Nëse keni probleme me kallot përgatisni një përzierje me sodë dhe ujë dhe vendoseni mbi kallo. Në këtë mënyrë shërben si një “skrub” për eliminimin e qelizave të vdekura, duke u dhuruar këmbëve butësi.
 13. 13.  Kush vuan nga myku e di mirë, që kruajtja në disa raste bëhet thuajse e padurueshme. Shumë gjinekologë këshillojnë të lahen pjesët intime me ujë dhe sodë për të larguar djegien. Ndërkaq, bikarbonati synon të ristabilizojë pehazhin e mukozës vaginale. Është e mjaftueshme një lugë sodë në një litër ujë të ftohtë.
 14. 14.  Dihet që sot në treg ekzistojnë shumë produkte për pastrimin e shtëpisë. Të gjithëve na jepet mundësia të zgjedhim mes detergjenteve specifike, ekologjike, ekonomike, me emër firme të njohur apo jo. Në të vërtetë, kur bëhet fjalë për pastrimin e shtëpisë, duhet të kujtojmë se “mjetet” më të mira për t’u përdorur janë ato të dikurshme, kur nëpër shtëpi gjeje vetëm produkte të thjeshta e natyrale. Bikarbonati i natriumit (soda) është njëra prej tyre (bashkë me limonin, vajin dhe uthullën). Derivat i acidit karbonik, ajo njihet si një pastruese e fuqishme. Është në gjendje të neutralizojë substancat alkaline dhe ato acide. Kjo e bën atë një deodorant natyral, që mund të përdoret shumë mirë për të luftuar bakteret. Për më tepër është shumë ekonomike dhe në shtëpi mund të përdoret për mënyra të ndryshme: - për pastrimin e tapeteve: shpërndajeni në mënyrë uniforme mbi tapet, lëreni për 24 orë dhe pastaj pastrojeni me fshesë me korrent. - për pastrimin e tenxhereve dhe pjatave shumë të ndotura: për të larguar yndyrën e vështirë shtojini një lugë bikarbonat natriumi dozës normale të ilaçit të enëve për lavastoviljen -për pastrimin e çelikut dhe porcelanit: duke mos qenë gërryes arrin të heqë në mënyrë të shkëlqyer formacionet gëlqerore dhe njollat, për shembull nga lavamani i kuzhinës. -për larjen e rrobave: shtoni një lugë sodë në çdo larje në lavatriçe në mënyrë që të ndalet krijimi i formacioneve gëlqerore te rrobat. Në këtë mënyrë, rrobat me ngjyrë i ruajnë ato, ndërsa të bardhat nuk bëhen gri. - për pastërtinë e frigoriferit: përgatisni një solucion me ujë të ngrohet dhe sodë (2 ose tri lugë për një litër ujë) dhe fshijeni frigoriferin me një leckë. Nuk ka nevojë për shpëlarje. Mund të përdoret edhe në vazon e luleve të freskëta e të sapokëputura, për të “jetuar” më gjatë.

×