SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
GUIA DIDÀCTICA:

  Power Point

   S’Albufera
Dades d’identificació:

Títol del material: S’Albufera

Any de realització: 2012

Autors: Joan Miquel Blanco Sorell, Tomeu Caldentey Julià, Verónica Cano
Riera, Gabriel Font Salom, Jaume Llabrés Flexas, Claudio Augusto Llahyah
Salinas, Cristina López Vera.

Llengua: Català

Destinataris: 2n i 3r cicle de Primària.

Objectius d’aprenentatge:

Objectius de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats:

•   Reconèixer i classificar amb criteris elementals els animals i plantes més
    rellevants de les Illes Balears, així com altres espècies conegudes per la
    informació obtinguda a través de diversos mitjans.

•   Identificar els principals elements de l'entorn natural, social i cultural de la
    nostra comunitat, analitzar-ne l’organització i les característiques.

•   Analitzar algunes manifestacions de la intervenció humana en el medi.

•   Reconèixer en el medi natural, social i cultural canvis i transformacions
    relacionats amb el pas del temps i indagar i analitzar algunes relacions de
    simultaneïtat i successió

•   Utilitzar la lectura i les tecnologies de la informació i la comunicació.




Continguts d’aprenentatge:

Continguts de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats:
• Ús de les tecnologies de la informació i la comunicació i de fonts
  documentals i audiovisuals per a la recerca d’informació, valorant els
  continguts obtinguts.

• Valoració de la diversitat cultural com una font d’enriquiment personal i
  social.

• Classificació dels animals a través del reconeixement i de la identificació de
  les seves característiques bàsiques (aus, mamífers, rèptils, peixos, amfibis) i
  diferenciació entre animals vertebrats i invertebrats.

• Observació i reconeixement de plantes, identificant-ne les característiques
  principals i classificant-les segons les diferències i similituds: herbes, arbusts
  i arbres.

• Descoberta del paisatge: identificació i localització de formes de relleu i
  d’accidents geogràfics.

• Establiments de relacions entre els ecosistemes, valorant els factors de
  deteriorament i altres que contribueixen a la seva regeneració.

• Observació i descripció de diferents tipus de paisatge.




Conceptes, procediments i habilitats que es treballen.

Mitjançant la PDI amb l’ús de power point i documents word, a més de l’ajuda
de suports visuals com vídeos i fotos; s’exposaran els continguts de S’Albufera
perquè l’alumne pugui conèixer el seu entorn més immediat.

Es treballen les habilitats perceptives: visuals, auditiva i tàctil que ajudaran al
desenvolupament de la integració sensorial.



Presentació del material.

• BREU DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL: aquesta presentació audiovisual està
  dividida en una part de teoria, que es veurà abans de realitzar l’excursió, i
una part que consta d’una sèrie d’activitats que els alumnes hauran de
  resoldre després de fer l’excursió.

• APORTACIONS DIDÀCTIQUES: desenvolupament de les CCBB, treball
  cooperatiu, responsabilitat individual i construcció del propi coneixement.

• FUNCIONALITAT: mitjançant aquesta presentació pretenem que els
  alumnes aprenguin la teoria d’una forma més interactiva i així apropar-los a
  l’ús de les noves tecnologies.

• APRENENTATGES QUE DESENVOLUPEM: podrem conèixer la fauna i la
  flora d’un entorn tan proper com és l’Albufera, un lloc ideal per conèixer
  aquests aspectes ja que es tracta del Parc Natural més gran de l’illa.




Descripció detallada del material:

   a) Introducció:


Abans de dur a terme l’excursió al Parc Municipal de s’Albufera mostrarem als
alumnes mitjançant una presentació audiovisual amb els aspectes teòrics més
rellevants de s’Albufera.
En aquesta petita introducció s’explica el concepte d’Albufera i que l’albufera
d’Alcúdia és la zona humida més important de Mallorca.


   b) Localització:


L’Albufera es troba a 6km d’Alcúdia, anant amb direcció a Ca’n Picafort.


   c) Orígens de s’Albufera:


S’Albufera és un dels principals accidents geomorfològics de Mallorca, i la seva
formació és conseqüència dels processos geològics que han format l’illa.


   d) Fauna:
Farem una classificació dels animals i els dividirem segons les seves
característiques bàsiques en: aus, mamífers, peixos, amfibis i rèptils i insectes.
Si cliquem sobre qualsevol d’aquests grups, se’ns presentaran directament els
animals que hi pertanyen, i per veure les característiques de cada animal,
haurem de clicar sobre aquest.


   e) Flora:


En aquest cas, no hi ha separació per grups, es presenten tots els tipus de
flora. Cada alumne haurà de clicar sobre la planta que vulgui per poder veure
les seves característiques.


   f) Activitats:


Aquest apartat recorda les activitats que vàrem realitzar durant la visita com per
exemple:


1. El nostre recorregut: recorda que durant la sortida vàrem anar marcant amb
  una línia de color tot el recorregut que vam realitzar. A més, vàrem marcar el
  punt d’inici i el punt final de l’excursió amb un cercle.
2. Donem de menjar als animals: a l’excursió vam donar de menjar a alguns
  animals de s’Albufera. Per això vam portar de casa alguns aliments.
3. Dibuixem s’Albufera!: mentre descansàvem una mica vàrem fer un dibuix.
  Podíem dibuixar el que volíem però amb la condició que tingués relació amb
  s’Albufera.


   g) Repassem!


Aquest apartat consta d’una sèrie d’activitats (què és una albufera?, els animals
de l’Albufera, orígens, fauna, flora, mots encreuats de l’Albufera) proposades
per que els alumnes realitzin després de realitzar la sortida. Estan fetes amb
l’eina Educaplay, per tant els alumnes les hauran de resoldre fent ús de les
TIC.
Esquema o mapa del material:
Orientacions per a la utilització didàctica del material:

Per utilitzar correctament aquest programa principalment, una vegada introduït
el pendrive amb tota la informació i instal·lat el software necessari per la PDI,
és suficient encendre el projector. Aquest projector ens permet visualitzar a la
pissarra digital tot el que tenim a la pantalla de l’ordenador, a més de poder fer
les senyalitzacions i anotacions pertinents.

• ASPECTES TECNOLÒGICS: presentació audiovisual, pantalla digital,
  ordinador per realitzar les activitats proposades per després de l’excursió.

• ASPECTES DIDÀCTICS: conèixer els orígens i la localització del Parc
  Natural de s’Albufera i conèixer la fauna i la flora pròpia de la zona humida
  més important de la nostra illa.

• ASPECTES ORGANITZATIUS: en primer lloc, la mestra explicaria les
  característiques principals que trobem a s’Albufera i llavors, mitjançant la
  pissarra digital, projectaria la presentació audiovisual sobre s’Albufera, on el
  personatge principal, el Corb Marí, els aniria explicant tot tipus d’aspectes
  sobre aquesta zona humida. Després d’haver après tots aquests continguts
  teòrics es duria a terme la sortida, i un cop acabada es donarien els darrers
  punts de la presentació que són els apartats d’activitats i repassem.



En relació a tres moments: abans, durant i després de la utilització del
material.
- Abans: introducció vocal explicada pel professor dels continguts que seran
impartits.

- Durant: Presentació dels continguts mitjançant la PDI i el suport del mestre.

- Després: Publicació dels continguts ensenyats en la PDI en el Bloc del centre
escolar per tal de poder ser revisats i visualitzats per qualsevol familiar.



Materials complementaris:

No hi ha més materials complementaris als indicats.

More Related Content

Similar to Guia didàctica del Power Point s'Albufera

presentacions_interactives_powerpoint
presentacions_interactives_powerpointpresentacions_interactives_powerpoint
presentacions_interactives_powerpointmararnau1
 
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats MallorcaGuia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats MallorcaCatalina Adrover
 
Guia didàctica de la presentació
Guia didàctica de la presentacióGuia didàctica de la presentació
Guia didàctica de la presentacióHéctor Arranz
 
Delta de l'Ebre - Treball de Síntesi
Delta de l'Ebre - Treball de SíntesiDelta de l'Ebre - Treball de Síntesi
Delta de l'Ebre - Treball de Síntesimediasinguerlin
 
Setmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRiesSetmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRiesguest88d965
 
Setmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRiesSetmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRiesbertafv
 
Guia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del Mar
Guia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del MarGuia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del Mar
Guia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del Marverovcr1
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvanymireia1983
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvanymireia1983
 
Taller power point
Taller power pointTaller power point
Taller power pointmamll
 
Enriquiment digital de seqüències didàctiques
Enriquiment digital de seqüències didàctiquesEnriquiment digital de seqüències didàctiques
Enriquiment digital de seqüències didàctiquesPuri Moral Martínez
 
Guia didàctica pod cast d'àudio
Guia didàctica pod cast d'àudioGuia didàctica pod cast d'àudio
Guia didàctica pod cast d'àudioMiguel Cantallops
 
Coneix el teu riu ! - ESCORIAL VIC
Coneix el teu riu ! - ESCORIAL VICConeix el teu riu ! - ESCORIAL VIC
Coneix el teu riu ! - ESCORIAL VICescorialdigital
 
Guia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsGuia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsMiguel Cantallops
 
Projectes unesco
Projectes unescoProjectes unesco
Projectes unescoJoan Arnau
 
Guia didactica material auditiu
Guia didactica material auditiuGuia didactica material auditiu
Guia didactica material auditiumamll
 

Similar to Guia didàctica del Power Point s'Albufera (20)

presentacions_interactives_powerpoint
presentacions_interactives_powerpointpresentacions_interactives_powerpoint
presentacions_interactives_powerpoint
 
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats MallorcaGuia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
 
Guia didàctica de la presentació
Guia didàctica de la presentacióGuia didàctica de la presentació
Guia didàctica de la presentació
 
Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàctica
 
Delta de l'Ebre - Treball de Síntesi
Delta de l'Ebre - Treball de SíntesiDelta de l'Ebre - Treball de Síntesi
Delta de l'Ebre - Treball de Síntesi
 
Setmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRiesSetmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRies
 
Setmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRiesSetmana D’Activitats ExtraordinàRies
Setmana D’Activitats ExtraordinàRies
 
Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàctica
 
Guia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del Mar
Guia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del MarGuia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del Mar
Guia didàctica del conte audiovisual La sirena Maria del Mar
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvany
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvany
 
Taller power point
Taller power pointTaller power point
Taller power point
 
Enriquiment digital de seqüències didàctiques
Enriquiment digital de seqüències didàctiquesEnriquiment digital de seqüències didàctiques
Enriquiment digital de seqüències didàctiques
 
Ei descoberta-de-lentorn
Ei descoberta-de-lentornEi descoberta-de-lentorn
Ei descoberta-de-lentorn
 
Guia didàctica pod cast d'àudio
Guia didàctica pod cast d'àudioGuia didàctica pod cast d'àudio
Guia didàctica pod cast d'àudio
 
Coneix el teu riu ! - ESCORIAL VIC
Coneix el teu riu ! - ESCORIAL VICConeix el teu riu ! - ESCORIAL VIC
Coneix el teu riu ! - ESCORIAL VIC
 
Guia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisualsGuia didàctica materials audiovisuals
Guia didàctica materials audiovisuals
 
Projectes unesco
Projectes unescoProjectes unesco
Projectes unesco
 
Els Sons De l'aigua
Els Sons De l'aiguaEls Sons De l'aigua
Els Sons De l'aigua
 
Guia didactica material auditiu
Guia didactica material auditiuGuia didactica material auditiu
Guia didactica material auditiu
 

Guia didàctica del Power Point s'Albufera

  • 1. GUIA DIDÀCTICA: Power Point S’Albufera
  • 2. Dades d’identificació: Títol del material: S’Albufera Any de realització: 2012 Autors: Joan Miquel Blanco Sorell, Tomeu Caldentey Julià, Verónica Cano Riera, Gabriel Font Salom, Jaume Llabrés Flexas, Claudio Augusto Llahyah Salinas, Cristina López Vera. Llengua: Català Destinataris: 2n i 3r cicle de Primària. Objectius d’aprenentatge: Objectius de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats: • Reconèixer i classificar amb criteris elementals els animals i plantes més rellevants de les Illes Balears, així com altres espècies conegudes per la informació obtinguda a través de diversos mitjans. • Identificar els principals elements de l'entorn natural, social i cultural de la nostra comunitat, analitzar-ne l’organització i les característiques. • Analitzar algunes manifestacions de la intervenció humana en el medi. • Reconèixer en el medi natural, social i cultural canvis i transformacions relacionats amb el pas del temps i indagar i analitzar algunes relacions de simultaneïtat i successió • Utilitzar la lectura i les tecnologies de la informació i la comunicació. Continguts d’aprenentatge: Continguts de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats:
  • 3. • Ús de les tecnologies de la informació i la comunicació i de fonts documentals i audiovisuals per a la recerca d’informació, valorant els continguts obtinguts. • Valoració de la diversitat cultural com una font d’enriquiment personal i social. • Classificació dels animals a través del reconeixement i de la identificació de les seves característiques bàsiques (aus, mamífers, rèptils, peixos, amfibis) i diferenciació entre animals vertebrats i invertebrats. • Observació i reconeixement de plantes, identificant-ne les característiques principals i classificant-les segons les diferències i similituds: herbes, arbusts i arbres. • Descoberta del paisatge: identificació i localització de formes de relleu i d’accidents geogràfics. • Establiments de relacions entre els ecosistemes, valorant els factors de deteriorament i altres que contribueixen a la seva regeneració. • Observació i descripció de diferents tipus de paisatge. Conceptes, procediments i habilitats que es treballen. Mitjançant la PDI amb l’ús de power point i documents word, a més de l’ajuda de suports visuals com vídeos i fotos; s’exposaran els continguts de S’Albufera perquè l’alumne pugui conèixer el seu entorn més immediat. Es treballen les habilitats perceptives: visuals, auditiva i tàctil que ajudaran al desenvolupament de la integració sensorial. Presentació del material. • BREU DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL: aquesta presentació audiovisual està dividida en una part de teoria, que es veurà abans de realitzar l’excursió, i
  • 4. una part que consta d’una sèrie d’activitats que els alumnes hauran de resoldre després de fer l’excursió. • APORTACIONS DIDÀCTIQUES: desenvolupament de les CCBB, treball cooperatiu, responsabilitat individual i construcció del propi coneixement. • FUNCIONALITAT: mitjançant aquesta presentació pretenem que els alumnes aprenguin la teoria d’una forma més interactiva i així apropar-los a l’ús de les noves tecnologies. • APRENENTATGES QUE DESENVOLUPEM: podrem conèixer la fauna i la flora d’un entorn tan proper com és l’Albufera, un lloc ideal per conèixer aquests aspectes ja que es tracta del Parc Natural més gran de l’illa. Descripció detallada del material: a) Introducció: Abans de dur a terme l’excursió al Parc Municipal de s’Albufera mostrarem als alumnes mitjançant una presentació audiovisual amb els aspectes teòrics més rellevants de s’Albufera. En aquesta petita introducció s’explica el concepte d’Albufera i que l’albufera d’Alcúdia és la zona humida més important de Mallorca. b) Localització: L’Albufera es troba a 6km d’Alcúdia, anant amb direcció a Ca’n Picafort. c) Orígens de s’Albufera: S’Albufera és un dels principals accidents geomorfològics de Mallorca, i la seva formació és conseqüència dels processos geològics que han format l’illa. d) Fauna:
  • 5. Farem una classificació dels animals i els dividirem segons les seves característiques bàsiques en: aus, mamífers, peixos, amfibis i rèptils i insectes. Si cliquem sobre qualsevol d’aquests grups, se’ns presentaran directament els animals que hi pertanyen, i per veure les característiques de cada animal, haurem de clicar sobre aquest. e) Flora: En aquest cas, no hi ha separació per grups, es presenten tots els tipus de flora. Cada alumne haurà de clicar sobre la planta que vulgui per poder veure les seves característiques. f) Activitats: Aquest apartat recorda les activitats que vàrem realitzar durant la visita com per exemple: 1. El nostre recorregut: recorda que durant la sortida vàrem anar marcant amb una línia de color tot el recorregut que vam realitzar. A més, vàrem marcar el punt d’inici i el punt final de l’excursió amb un cercle. 2. Donem de menjar als animals: a l’excursió vam donar de menjar a alguns animals de s’Albufera. Per això vam portar de casa alguns aliments. 3. Dibuixem s’Albufera!: mentre descansàvem una mica vàrem fer un dibuix. Podíem dibuixar el que volíem però amb la condició que tingués relació amb s’Albufera. g) Repassem! Aquest apartat consta d’una sèrie d’activitats (què és una albufera?, els animals de l’Albufera, orígens, fauna, flora, mots encreuats de l’Albufera) proposades per que els alumnes realitzin després de realitzar la sortida. Estan fetes amb l’eina Educaplay, per tant els alumnes les hauran de resoldre fent ús de les TIC.
  • 6.
  • 7. Esquema o mapa del material:
  • 8. Orientacions per a la utilització didàctica del material: Per utilitzar correctament aquest programa principalment, una vegada introduït el pendrive amb tota la informació i instal·lat el software necessari per la PDI, és suficient encendre el projector. Aquest projector ens permet visualitzar a la pissarra digital tot el que tenim a la pantalla de l’ordenador, a més de poder fer les senyalitzacions i anotacions pertinents. • ASPECTES TECNOLÒGICS: presentació audiovisual, pantalla digital, ordinador per realitzar les activitats proposades per després de l’excursió. • ASPECTES DIDÀCTICS: conèixer els orígens i la localització del Parc Natural de s’Albufera i conèixer la fauna i la flora pròpia de la zona humida més important de la nostra illa. • ASPECTES ORGANITZATIUS: en primer lloc, la mestra explicaria les característiques principals que trobem a s’Albufera i llavors, mitjançant la pissarra digital, projectaria la presentació audiovisual sobre s’Albufera, on el personatge principal, el Corb Marí, els aniria explicant tot tipus d’aspectes sobre aquesta zona humida. Després d’haver après tots aquests continguts teòrics es duria a terme la sortida, i un cop acabada es donarien els darrers punts de la presentació que són els apartats d’activitats i repassem. En relació a tres moments: abans, durant i després de la utilització del material. - Abans: introducció vocal explicada pel professor dels continguts que seran impartits. - Durant: Presentació dels continguts mitjançant la PDI i el suport del mestre. - Després: Publicació dels continguts ensenyats en la PDI en el Bloc del centre escolar per tal de poder ser revisats i visualitzats per qualsevol familiar. Materials complementaris: No hi ha més materials complementaris als indicats.