1. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ
ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ
ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ,
ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ
ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
131. դպրոցի դասվար
Արմենակյան Գոհար
2012-թ
2. ԴԱՍԱՐԱՆ____Երրորդ_____________
ԱՌԱՐԿԱ_____մայրենի____________
ԹԵՄԱ___Մարդն իր գործով է ճանաչվում ԺԱՄ__6
Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ
1. Ուժի ակունքը . արտասանական հնչերանգի դրսևորում
. արձակ և չափածո
ստեղծագործությունների տարբերությունը
. արտահայտիչ արտասանություն
. խոսքում ճիշտ կիրառել բազմիմաստ
բառերը
. ստեղծագործական կարողությունների
խթանում
. կկարևորի աշխատասիրությունը
2. Մայրին . կարդալու հմտություն, կարդացածի
ընկալում
. տեքստի բովանդակության
վերարտադրում
. տարբերակել գոյականը, բայը
. հոգատար վերաբերմունք դրսևորել
հայրենի բնության նկատմամբ
3. Ճամփորդները . հայերենի կետադրական
նշանները`վերջակետը, ստորակետը,
հարցական նշանը, շեշտը
. բառի մեջ տարբերել արմատը և ածանցը
. իրեն հետաքրքրող թեմաներով
պատրաստել ելույթներ
. խմբով աշխատելիս կենտրոնանալ
հիմնական ասելիքի վրա
4. Որսորդի սիրտը . արտահայտիչ ընթերցանության
խթանում
. կարողանալ տեքստի վրա ինքնուրույն
աշխատել և համապատասխան
դատողություններ անել
. վերաբերմունք դրսևորել գործող անձանց
արարքների նկատմամբ, հասկանալ
նրանց զգայական ապրումները
. իմանա բառերի ուղղագրությունը
3. 5. Էս մի բուռն էլ թռչուններին . կարողանա գտնել նախադասության
գլխավոր անդամները
. կարողանա հասկանալ պարզ ընդարձակ
նախադասության կառուցվածքը
. կարողանա բարձրաձայն կամ լուռ
ընթերցել տեքստը
. կարողանա զրույց սկսել խմբի
անդամների հետ`հետևելով զրույցի
կանոններին
6. Թեմատիկ գրավոր աշխատանք . թելադրություն հոմանիշ բառերի շուրջը
4. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Լեոնարդո դա Վինչի, Մայրին
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ . զարգացնել կարդալու հմտությունը
. բառապաշարի հարստացում
. տարբերակել գոյականը, բայը
. կարևորել բնապահպանական
խնդիրները
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ . սովորեցնել խրոխտ, հարևան,
տնօրեն, հարձակում, վերջապես
բառերի գրությունը
. սովորեցնել փոթորիկ բառի
հոմանիշը
. ամրապնդել գոյականի և բայի
վերաբերյալ գիտելիքները
. տալ հավատարմության գաղափարը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ . սահուն և արտահայտիչ ընթերցել
ԿԻՄԱՆԱՆ հեքիաթը
. ծառերի մասին հետաքրքիր
տեղեկություններ
. ընկերասիրության կարևորությունը
. ծառի մասերի անունները
. շարունակել դեպքերի
նկարագրությունը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ . պատասխանել հարցերին
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ . հեքիաթը բաժանել մասերի
. համեմատել ծառերի տերևները
. գտնել նմանություն և տարբերություն
. տեքստից գտնել գոյականներ և բայեր
. թվարկել և տարբերել ծառերի
տեսակները ( մրգատու և դեկորատիվ)
5. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Հին նյութի հարցում
երեք – չորս աշակերտ բանավոր կվերարտադրեն նախորդ նյութի
բովանդակությունը
կամրապնդեն գիտելիքները նախորդ նյութի նորածանոթ բառերի
վերաբերյալ
Խթանման փուլ
խմբավորման կամ պրիզմայի միջոցով բացահայտել ծառի մասին
աշակերտների ունեցաց գիտելիքները և կապ ստեղծել դրանց և
հեքիաթի մեջ արծարծված խնդիրների միջև
Իմաստի ընկալման փուլ
հեքիաթը ընթերցում են աշակերտները շարունակական եղանակով
երկրորդ ընթերցման ընթացքում բացատրվում են բոլոր անծանոթ
բառերը
կատարվում է բառային աշխատանք
աշակերտների միջոցով կմեկնաբանվի “Հավատարիմ ընկերը գին
չունի” ասացվածքը և կապ կստեղծվի հեքիաթի ու ասացվածքի
միջև
կթվարկեն, թե ինչ ածականներ են գործածվել հեքիաթի,ծառերի
անունների հետ
կիմանան,թե ինչպիսին կարող է լինել քամին
6. քամի բառի հետ համապատասխան ածականներ կգտնեն և
կօգտագործեն նախադասությունների մեջ
կկարողանան գտնել փոթորիկ բառի հոմանիշները
կնկարեն մի ծառ և նկարածի վրա ցույց կտան ծառերի մասերը և
կգրեն դրանց անունները
հեքիաթից կգտնեն ծառատեսակների անունները և նրանց
կատարած գործողությունները
նախօրոք թղթի վրա փակցված տերևների միջև կգտնեն
նմանություններ և տարբերություններ
դադարի պահին միևնույն գույն ունեցոց քարտերի վրա գրված
բառերով կազմել զույգեր և որոշել դրանց սկզբունքները
Կշռադատման փուլ
Աշակերտները պետք է`
ձևակերպեն հեքիաթի հիմնական միտքը
կարծիք հայտնեն վերնագրի վերաբերյալ,նոր վերնագիր
առաջարկել`ելնելով “Հավատարիմ ընկերը գին չունի”
ասացվածքից
դատողություններ անել հավատարմության մասին
շրջագայություն պատկերասրահում մեթոդով ներկայացնեն
ծառեի և կանաչ տարածքների պահպանությանն ուղղված
միջոցառումներ (ծառ ու ծաղիկ տնկել,հող փորել,ջրել և այլն)
Քերականություն
հեքիաթից դուրս գրել առարկա և գործողություն ցույց տվող բառեր
Տանը` “Մայրին” վերնագրով շարադրանք գրել գործողություններին
նոր ծառ ավելացնել (Պատմությունների և հեքիաթների զամբյուղի
երկրորդ առաջադրանք)
7. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Որսորդի սիրտը
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ . բնագրի սահուն և հասկանալով ընթերցում
. բառապաշարի հարստացում
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ . բացատրել որսորդ, կխտար, ձախ, մղկտալ,
առաջ, փախչել, խեղճ բառերի
ուղղագրությունը
. սովորել նոր բառեր և իմաստներ (կխտար ,
մղկտալ)
. թվարկել կայուն
բառակապակցություններ`կախ ընկնել, միտք
անել, սիրտը լցվել, ձայն տալ
. գրել ջահել, անվախ, տանջել, սիրուն բառերի
հոմանիշներ
. ջահել, հաջորդ, բարակ, սիրուն, անմեղ
բառերի հականիշները
. գտնել նույն ածանց ունեցող բառեր
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ . սահուն և հասկանալով ընթերցել նյութը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ . տրամաբանական հաջորդականությամբ
ԿԻՄԱՆԱՆ վերարտադրել պատմության դեպքերը
. նկարագրել և բնութագրել գործող անձանց
. ներկայացնել իր հնարավոր
գործողությունները համանման իրավիճակում
. ինքնուրույն խոսք կառուցել
. գործնականում կիրառել բառակազմաակն
հմտությունները
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ . գնահատել գործող անձանց բնորոշ
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ հատկանիշները (անտարբերություն,
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ անխղճություն) և վերաբերմունք դրսևորել
դրանց նկատմամբ
. կարևորել հոգատարությունը,
սրտացավությունը
. ձգտել մարդկային լինել իր արարքների մեջ
8. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանման փուլ
Մտագրոհի միջոցով բացահայտել աշակերտների մտքում սիրտ բառի
առաջացրած զուգորդումները: Պատկերել աշակերտների նշած
հասկացությունները ներկայացնող գծապատկեր:
Իմաստի ընկալման փուլ
Պատմության ընթերցում `կանխագուշակության աղուսյակի
կիրառմամբ( 4 մաս):
Բնագրային աշխատանք`
. բառային աշխատանք (կատարել յուրաքանչյուր հատվածի ընթերցումից
հետո )
I-ին հատված (ավարտվում է Այդպես ծնոտը կախված փախավ, կորավ)
. կպարզաբանվի որսորդ, կխտար, ծնոտ, կախ ընկնել բառերի
իմաստները
II հատվածը ( ավարտվում է Ճանաչեցի իմ զոհին)
. բացատրել ամառնամուտ բառի իմաստը ,ամրապնդել հաջորդ բառի
իմաստն ու հոմանշությունը
III հատված (ավարտվում է ցամաքել-չորացել են…)
. ամրապնդել նիհար, բարակ բառերի իմաստն ու հոմանշությունը
IV հատված (մինչև վերջ)
. բացատրել գնդակ արձակած չկամ կապակցության իմաստը:
Բնագրի ընթերցում ամբողջությամբ:
Կատարել ընտրովի ընթերցանություն
9. . կարդալ տարվա եղանակը նկարագրող հատվածը
. կարդալ վիրավոր կխտարի նկարագրող հատվածը
. կարդալ մայր կխտարի արցունքով լցված աչքերում արտահայտված
նախատինքը նկարագրող հատվածը
Կշռադատման փուլ
Աշակերտները պետք է
. համեմատեն և գնահատեն որսորդի վարքագիծը
. զրույց ծավալեն անտարբերության , անխղճության մասին, իրենց
վերաբերմունքն արտահայտեն դրանց նկատմամբ
. ներկայացնեն վերափոխված որսորդին
. կպարզեն պատմվածքի հիմնական միտքը
. կլրացնեն քառաբաժնի աղյուսակը
ինչ ձայն էի լսում ինչ էի տեսնում
ինչ էի զգում իմ կարծիքով
Տանը` կարդալ բնագիրը, սովորել բացատրված բառերը, կատարել
բառերի գանձատուփի առաջին առաջադրանքը:
10. Թեմատիկ գրավոր աշխատանք
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Բացատրական թելադրություն
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ Հոմանիշ բառերի կիրառելու շուրջը
Դասի ընթացքը
1. Մինչև թելադրության սկսելը գրատախտակին ուսուցիչը գրում է
գործածվող ուղղագրական բառերը
2. Աշակերտները ուշադիր դիտում են այդ բառերը
3. Դրանցով կազմում են նախադասություններ
4. Ջնջում են բառերը
5. Հետո սկսել թելադրել տեքստը և զուգահեռ տալ
բառաբացատրությունը ( յուրաքանչյուր նախադասություն կարդալ
մեկ անգամ)
6. Մեկ անգամ ևս կարդալամբողջական տեքստը և ստուգել
7. Կատարել ինքնաստուգում
8. Լուռ հավաքել աշխատանքները