1. Rancangan Pelajaran Objektivisme
Tarikh / Hari : 21 hb Mac 2012 (Rabu)
Masa : 10:35 pagi – 12:05 pagi (90 minit)
Kelas : 3 Dinamik
Bilangan pelajar : 20 orang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Sekolahku Rumahku
Tajuk : Sekolahku Indah
Objektif : Di akhir sesi pengajaarn dan pembelajaran, murid boleh
a)menyenaraikan ayat-ayat permintaan yang sesuai dan
bersopan.
b)menyenaraikan aktiviti-aktiviti yang sesuai dibuat semasa
kegiatan gotong-royong diadakan.
c)menjawab soalan latihan bertulis dengan betul dan tulisan
yang kemas serta cantik.
Pengetahuan sedia ada : a)Pelajar pernah bersekolah di pra-sekolah atau di tadika
swasta dan mengetahui sekolah adalah tempat untuk
menimba ilmu.
b)Sekolah yang ceria dan cantik akan mendamaikan dan
selalu dipuji.
Konsep : Keceriaan Kawasan Sekolah
Bahan : Kad ayat, kad gambar tunggal dan lembaran kerja
Nilai Murni : Kerjasama
Kemahiran : Fokus Utama : Aras 1 (7.2)
Fokus Sampingan : Aras 1 (i)
Tatabahasa : Kata adjektif
Kosakata : ceria, indah
2. Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan
Set Induksi Keceriaan Mempamerkan Mencari lapan Strategi/Teknik
(5 minit) sekolah gambar dan meminta perbezaan gambar Soal jawab
pelajar menyatakan di dalam kumpulan. keseluruhan
lapan perbezaan yang kelas.
kedapatan.
Perkembangan Keceriaan / Meminta pelajar Berkumpul dalam Strategi/Teknik
1 keceriaan menyatakan kumpulan yang Menyenaraikan
taman mini perbezaan suasana di ditetapkan di taman perbezaan
(15 minit) sekolah. sekeliling taman mini mini sekolah. yang
sebelum dan selepas dinyatakan
cuti sekolah. diikuti respon.
Perkembangan Isi-isi penting Memperdengarkan Pelajar memberi Strategi/Teknik
2 dialog. sebuah dialog pendek respon. Perbincangan
mengenai aktiviti dalam
(10 minit) gotong-royong kumpulan
melalui radio. diikuti
persembahan.
Perkembangan Aktiviti Perbincangan Mencadangkan Strategi/Teknik
3 gotong-royong mengenai aktiviti- aktiviti lain yang Soal jawab
yang aktiviti yang sesuai boleh menceriakan seluruh kelas.
(10 minit) bersesuaian. dijalankan semasa dan mengekalkan
gotong-royong keindahan sekolah.
dijalankan.
Perkembangan Ayat-ayat Mempamerkan kad Melakonkan Strategi/Teknik
4 permintaan ayat permintaan, cara simulasi tersebut Perbincangan
yang sesuai. yang sopan murid dengan panduan dalam
(15 minit) meminta kebenaran guru. kumpulan
daripada ibu bapa untuk sesi
untuk menyertai simulasi
aktiviti gotong- berkenaan.
royong yang bakal
dilaksanakan di
sekolah.
Perkembangan Ayat majmuk Mengedarkan Kumpulan A Strategi/Teknik
5 dengan kata lembaran kerja. -melengkapkan ayat Perbincangan
adjektif. majmuk dengan dalam
(15 minit) kata adjektif yang kumpulan.
sesuai.
Ejaan kata
adjektif.
3. Kumpulan B
-membetulkan ejaan
Kata adjektif kata adjektif di
mengikut suku dalam ayat.
kata.
Kumpulan C
-melengkapkan
sukakata kata
adjektif diberi.
Perkembangan Teka silang Latihan pengayaan Pengayaan Strategi/Teknik
6 kata. dan pemulihan -menyelesaikan teka Soal jawab
dijalankan. silang kata dalam
(15 minit) kumpulan
Lengkapkan Pemulihan kecil.
ejaan -melengkapkan
perkataan. huruf tertinggal di
dalam perkataan
dipilih.
Penutup a)Ayat Merumuskan Menyenaraikan Strategi/Teknik
permintaan pelajaran dan nilai ayat-ayat Soal jawab
(5 minit) b)Kata adjektif murni yang permintaan dan kata seluruh kelas.
c)Nilai murni berkaitan. adjektif yang telah
dipelajari.
4. Rancangan Pelajaran Objektivisme
Tarikh / Hari : 22 hb Mac 2012 (Khamis)
Masa : 7:40 pagi hingga 8:40 pagi (60 minit)
Kelas : 3 Dinamik
Bilangan pelajar : 20 orang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Mari Bersukan
Tajuk : Sukan Permainan
Objektif : Di akhir sesi pengajaarn dan pembelajaran, murid boleh
a)menyatakan kebaikan bersukan dengan memberi alasan yang
sesuai.
b)menjawab soalan kefahaman secara bertatasusila dengan
jawapan yang betul berpandukan petikan.
c)memadankan dengan betul perkataan yang berlawanan
mengikut konteks dalam petikan.
Pengetahuan sedia ada : a)Pelajar mengetahui jenis-jenis permainan yang
dimainkan di padang.
b)Pelajar menyedari akan kebaikan bersukan untuk
kesihatan.
c)Untuk berjaya pelajar perlu berusaha bersungguh-
sungguh.
Konsep : Kebaikan bersukan untuk kesihatan
Bahan : Lembaran kerja, gambar slaid di Power Point
Nilai Murni : Bekerjasama
Kemahiran : Fokus Utama : Aras 2 (i)
Fokus Sampingan : Aras 2 (8.1)
Tatabahasa : Kata Nama Am / Ayat Tunggal
Kosakata : Cergas, cerdas
5. Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi Jenis-jenis Tayangan gambar Menamakan jenis- Strategi/Teknik
permainan permainan bola jaring, jenis permainan Soal jawab
(5 minit) dan acara badminton, acara yang ditunjukkan. seluruh kelas
berdasarkan
sukan. balapan dan padang
tayangan slaid
pertontonkan. Power Point.
Perkembangan Faedah / Meminta pelajar Menamakan Strategi/Teknik
1 kebaikan menyenaraikan aktiviti aktiviti sukan yang Perbincangan
bersukan sukan yang mereka tahu. popular. kumpulan
diikuti
( 5 minit) untuk
persembahan.
kesihatan
tubuh badan
dan minda.
Perkembangan Petikan Memaparkan sebuah Membaca petikan Strategi/Teknik
2 “Faedah petikan yang berkenaan. tersebut bersama- Soal jawab
(10 minit) Bersukan” sama. seluruh kelas
berpandukan
slaid Power
point.
Perkembangan Soalan- Mengemukakan soalan Menjawab soalan Strategi/Teknik
3 soalan kefahaman berdasarkan kefahaman secara Soal jawab
(10 minit) kefahaman petikan yang diberi. lisan – ayat seluruh kelas.
yang
tunggal.
berkaitan.
Perkembangan Perkataan Menyebut perkataan Memadankan Strategi/Teknik
4 berlawanan berlawanan yang secara lisan Soal jawab
dikehendaki. perkataan secara
kumpulan.
(5 minit) berlawanan
disediakan.
Perkembangan Menjawab Mengedarkan lembaran Kumpulan A Strategi/Teknik
5 soalan kerja mengikut -menjawab soalan Perbincangan
(20 minit) kefahaman kumpulan. kefahaman dalam
kumpulan
berpandukan
kecil.
petikan
6. Lengkapkan Kumpulan B
ayat dengan -melengkapkan
kata nama ayat dengan
am. pilihan perkataan
diberi
Kumpulan C
Lengkapkan -melengkapkan
suku kata suku kata
tertinggal Pengayaan
Pengayaan -mencari perkataan
dan tersembunyi.
pemulihan
Pemulihan
-memadankan
perkataan
berlawanan
(dengan panduan
guru)
Penutup Nilai murni: Mengulangi faedah Menyebut Strategi/Teknik
(5 minit) bekerjasama bersukan untuk semua kebaikan bersukan Soal jawab
dan merumuskan untuk kesihatan seluruh kelas.
pelajaran untuk hari ini diri dan kecerdasan
serta nilai murni yang minda.
bersesuaian.
7. Rancangan Pelajaran Objektivisme
Tarikh / Hari : 23 hb Mac 2012 (Jumaat)
Masa : 8:10 pagi hingga 9:40 pagi (90 minit)
Kelas : 3 Dinamik
Bilangan pelajar : 20 orang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Makmal Komputer Sekolah Saya
Tajuk : Makmal Komputer dan Aktiviti Kelas Komputer
Objektif : Di akhir sesi pengajaarn dan pembelajaran, murid boleh
a)membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
b)mengenai pasti kata nama am di dalam teks.
c)membina ayat majmuk berdasarkan pelbagai bahan
rangsangan.
Pengetahuan sedia ada : a)18 orang murid memiliki komputer sendiri di rumah dan tahu
menggunakannya.
b)2 orang murid pernah melihat komputer di makmal
komputer.
Konsep : Komputer dan teknologi maklumat masa kini.
Bahan : Kad perkataan,,ayat / gambar di slaid Power Point, lembaran
kerja
Nilai Murni : Kerjasama
Kemahiran : Fokus Utama : Aras 3 (4.1)
Fokus Sampingan : Aras 2 (8.2)
Tatabahasa : Kata Nama Am / Ayat majmuk
Kosakata : monitor, papan kekunci, pencetak, tetikus
8. Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi Kata nama Memperkenalkan Menyebut nama Strategi/Teknik
am perkakasan komputer perkakasan komputer Soal jawab
(5 minit) kepada murid. yang berkenaan. seluruh kelas.
Perkembangan Kata nama Menunjukkan kad Melabelkan Strategi/Teknik
1 am kosa kata yang perkakasan komputer Perbincangan
-monitor mengandungi kata berkenaan dengan kumpulan
diikuti
(10 minit) -pencetak nama am. labelnya.
persembahan.
-papan
kekunci
-tetikus
-CPU
Perkembangan Kata nama Mengedarkan petikan Membaca petikan Strategi/Teknik
2 am pendek bertajuk yang diedarkan dan Soal jawab
„Aktiviti Bilik mengecam kata nama dalam
kumpulan.
(10 minit) Komputer‟. am yang diperlukan.
Perkembangan Makmal Memaparkan gambar Menyenaraikan dan Strategi/Teknik
3 komputer makmal komputer menyebut perbezaan Soal jawab
dan makmal dan makmal sains. dan persamaan yang dalam
kumpulan
(10 minit) sains dikehendaki.
berpandukan
slaid Power
point.
Perkembangan Ayat tunggal Menukar dua ayat Memilih kata hubung Strategi/Teknik
4 dan tunggal terpilih yang tepat untuk Perbincangan
ayat majmuk menjadi ayat majmuk melengkapkan ayat kumpulan
diikuti
(15 minit) menggunakan kata majmuk yang dibina.
persembahan.
hubung yang sesuai.
Perkembangan Ayat Mengedarkan Kumpulan A Strategi/Teknik
5 majmuk dan lembaran kerja Membina ayat Soal jawab
kata hubung mengikut kumpulan. majmuk dalam
kumpulan.
(25 minit) menggunakan kata
hubung yang
bersesuaian.
9. Kumpulan B
Melengkapkan ayat
majmuk dengan kata
hubung yang betul.
Kumpulan C
Menyalin ayat
majmuk diberi.
Perkembangan Pengayaan Mengedarkan Pengayaan Strategi/Teknik
6 dan lembaran kerja Memilih ayat Soal jawab
pemulihan pengayaan dan majmuk yang betul dalam
kumpulan
(10 minit) pemulihan. strukturnya.
kecil.
Pemulihan
Memadankan suku
kata supaya menjadi
perkataan bermakna.
Penutup Nilai murni: Mengulangi contoh Mendengar rumusan Strategi/Teknik
kerjasama kata nama am dan yang diberikan Soal jawab
(5 minit) menyatakan seluruh kelas.
perbezaan dan
persamaan di antara
makmal komputer
dan makmal sains
serta merumus nilai
murni yang berkaitan.
10. Rancangan Pelajaran Konstruktivisme
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 3 Dinamik
Tarikh / Hari : 26 hb Mac 2012 (Isnin)
Masa : 8:10 pagi hingga 9:10 pagi (60 minit)
Bilangan pelajar : 20 orang
Bidang pelajaran : Gotong-royong di Sekolah
Objektif pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid boleh
a) membina ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
b) membina ayat dengan kata adjektif dan kata kerja yang
sesuai.
Nilai murni : Kebersihan
Konsep : a) Ayat tunggal mengandungi satu subjek dan satu
predikat.
b) Ayat majmuk ada dua atau lebih subjek dan dua atau
lebih predikat.
Bahan/peralatan : Lembaran kerja, kad gambar, kad perkataan dan peta minda
pada slaid Power Point.
Pengetahuan sedia ada : a) Pelajar mengetahui kepentingan kebersihan dan
keceriaan sekolah untuk kesihatan.
b) Pelajar tahu alat-alat yang diperlukan untuk digunakan
dalam aktiviti gotong-royong.
11. Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Masa
Mencungkil Fungsi Jadual Buat kaitan dengan Pelajar membri Strategi/Teknik
idea Bertugas Harian pengetahuan sedia respon Penyoalan
(5 minit) Pelajar di dalam ada pelajar seluruh kelas.
kelas. mengenai jadual
tersebut.
Menstruktur Objektif Mempamerkan peta Murid memberi Strategi/Teknik
1 Pertandingan minda pertandingan respon. Menyoal
Keceriaan tersebut. secara
berkumpulan
(10 minit) Kelas.
peta minda
pada slaid
Power Point.
Nilai murni:
kebersihan
Menstruktur Ayat tunggal Meletakkan kad Membetulkan Strategi/Teknik
2 -satu subjek perkataan dipilih susunan perkataan Soal jawab
dan satu pada papan tulis. agar menjadi ayat dalam
(10 minit) predikat. tunggal yang betul. kumpulan.
Menstruktur Ayat majmuk Mempamerkan kad Menyusun semula Strategi/Teknik
3 -dua atau perkataan berkenaan kad perkataan agar Perbincangan
lebih subjek pada papan tulis. dapat membentuk dalam
(10 minit) dan ayat majmuk yang kumpulan
predikat. betul strukturnya. diikuti
-ada kata persembahan.
hubung
Aplikasi idea Ayat majmuk Mengedarkan Kumpulan A Strategi/Teknik
lembaran kerja. Membina ayat Perbincangan
(20 minit) majmuk dalam
berpandukan dua kumpulan.
ayat tunggal diberi.
Lengkapkan Kumpulan B
ayat majmuk Melengkapkan ayat
(kata hubung) majmuk dengan kata
hubung yang betul.
Ayat tunggal` Kumpulan C
Membina ayat
tunggal
menggunakan kad
perkataan.
12. Refleksi / Ayat majmuk Merumus Pelajar membuat Strategi/Teknik
Penutup boleh pembelajaran hari kesimpulan dan Penyoalan
diasingkan ini. menghubungkait seluruh kelas
menjadi dua pelajaran dengan menggunakan
(5 minit) ayat tunggal. nilai murni yang slaid Power
bersesuaian. Point.
Kata hubung
digunakan
untuk
menghubungkan
dua ayat tunggal
menjadi ayat
majmuk.
13. Rancangan Pelajaran Konstruktivisme
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 3 Dinamik
Tarikh / Hari : 27 hb Mac 2012 (Selasa)
Masa : 9:10 pagi hingga 10:10 pagi (60 minit)
Bilangan pelajar : 20 orang
Bidang pelajaran : Usaha Tangga Kejayaan
Objektif pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid boleh
a) menjawab soalan secara bertatasusila dengan ungkapan
yang sesuai.
b) merekodkan maklumat tentang kegiatan sukan
permainan dengan betul.
c) mengemukakan pendapat tentang kebaikan sukan
dengan memberikan alasan.
Nilai murni : Kerjasama
Konsep : Usaha gigih akan menghasilkan kejayaan.
Bahan/peralatan : Kad perkataan, kad ayat dan gambar pada slaid Power Point.
Pengetahuan sedia ada : a) Pelajar pernah menyaksikan pasukan bola jaring
sekolah memenangi perlawanan persahabatan bola
jaring dengan pasukan sekolah lain.
14. Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Mencungkil Permainan Mengemukakan Pelajar memberikan Strategi/Teknik
idea padang soalan teka-teki. respon. Penyoalan
(5 minit) seluruh kelas.
Menstruktur a)Rajin Menayangkan dua Menyenaraikan sebab Strategi/Teknik
1 berusaha gambar pada slaid dan akibat bersikap Perbincangan
akan berkenaan. rajin atau malas berkumpulan
diikuti
(10 minit) berjaya. berdasarkan gambar
persembahan.
b)Bersikap yang ditunjukkan.
malas Sumber
sering Menghubungkaitkan pembelajaran:
gagal. pembelajaran dengan slaid Power
nilai murni yang Point
berkenaan.
Menstruktur Bersikap Mengedarkan petikan Pelajar membina peta Strategi/Teknik
2 -rajin pendek kepada setiap minda mengenai Perbincangan
-gigih kumpulan. usaha pasukan yang berkumpulan
(10 minit) berusaha berkenaan hingga diikuti
-berdisiplin berjaya memenangi persembahan.
-tiada putus pertandingan yang
asa dimasuki.
-sentiasa
bersemangat Aktiviti Pemulihan
Mendengar
penerangan guru dan
membentuk peta
minda dalam
kumpulan kecil.
Aplikasi idea Faedah Mengedarkan kad a)Setiap kumpulan Strategi/Teknik
bersukan ayat kepada setiap akan bergilir-gilir Perbincangan
(30 minit) -diri sendiri kumpulan. membina ayat pada berkumpulan
-keluarga kad diberi. diikuti
-sekolah b)Setiap ayat perlu persembahan
-masyarakat ada kaitan di antara membaca
-negara satu sama lain. karangan.
c)Pelajar digalakkan
menggunakan Kad karangan
penanda wacana dipamerkan di
untuk melengkapkan sudut kelas.
kad tersebut hingga
menjadi sebuah
karangan lengkap.
15. Refleksi / a)Faedah Merumuskan Murid memberi Penyoalan
Penutup Bersukan pembelajaran untuk respon. seluruh kelas
hari ini dengan menggunakan
(5 minit) mengaitkannya slaid Power
b)Usaha dengan nilai murni Point.
Tangga yang dipilih.
Kejayaan
16. Rancangan Pelajaran Konstruktivisme
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 3 Dinamik
Tarikh / Hari : 28 hb Mac 2012 (Rabu)
Masa : 10:35 pagi hingga 11:35 pagi (60 minit)
Bilangan pelajar : 20 orang
Bidang pelajaran : Kegunaan Bilik Komputer
Objektif pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid boleh
a) menyatakan sesuatu perkarayang dilihat dengan
menggunakan bahasa yang betul
b) membina karangan secara berpandu dengan struktur
ayat dan tanda baca yang betul.
Nilai murni : Menghargai
Konsep : Keistimewaan komputer sebagai salah satu media komunikasi
terkenal di dunia.
Bahan/peralatan : Kad ayat, lembaran kerja, buku aktiviti BM Tahun 3 (Jilid 1)
dan gambar pada slaid Power Point.
Pengetahuan sedia ada : a) Pelajar mengetahui komputer sangat popular pada masa
kini.
b) Pelajar juga sedia maklum akan nama peralatan
komputer berkenaan.
c) Pelajar pernah menggunakan komputer di rumah dan di
makmal komputer.
17. Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Mencungkil Kegunaan Memaparkan slaid Pelajar memberikan Strategi/Teknik
idea komputer mengenai kegunaan respon. Penyoalan
(5 minit) riba komputer riba. seluruh kelas.
Menstruktur Fungsi Menunjukkan Pelajar membaca Strategi/Teknik
1 -komputer maklumat mengenai maklumat yang Soal jawab
riba persamaan dan ditayangkan dan dalam
kumpulan
(10 minit) -mesin taip perbezaan di antara memberikan respon.
kedua-dua alat Sumber
tersebut. pembelajaran:
slaid Power
Point
Menstruktur Ayat Memandu arah Pelajar membina ayat Strategi/Teknik
majmuk pelajar membina ayat majmuk berpandukan Soal jawab
2 -kata hubung majmuk yang rangka isi karangan dalam
berkenaan. yang disediakan. kumpulan
(10 minit) (Buku Aktiviti
Aktiviti pemulihan BM (Jilid 1)
Membina ayat ms 39).
tunggal dalam
kumpulan kecil.
Menstruktur Perenggan Membetulkan Menyusun ayat Strategi/Teknik
3 lengkap kesilapan struktur majmuk yang saling Perbincangan
-susunan ayat, ejaan perkataan berkaitan menjadi dalam
(10 minit) ayat yang dan tanda baca. satu perenggan kumpulan
saling lengkap.
berkait.
Aplikasi idea Karangan Menyemak / Pelajar membina Strategi/Teknik
“Aku memastikan karangan karangan Soal jawab
Sebuah yang dibina lengkap berpandukan rangka dalam
(20 minit) Komputer” dengan pembinaan karangan yang kumpulan
perenggan yang betul. disediakan. (Buku Aktiviti
BM (Jilid 1)
Aktiviti pemulihan ms 39).
Melengkapkan ayat
majmuk dengan kata
hubung yang betul
dalam kumpulan
kecil.
Refleksi / Merumuskan Murid memberi Strategi/Teknik
Penutup pembelajaran untuk respon. Penyoalan
hari ini dengan seluruh kelas.
(5 minit) mengaitkannya
dengan nilai murni
yang dipilih.
18. JADUAL SPESIFIKASI UJIAN (JSU) / JADUAL PENENTU UJIAN
TAJUK PENGETAHUAN KEFAHAMAN APLIKASI ANALISA SINTESIS PENILAIAN JUMLAH
Sekolahku S2, S5, S6, S8, S15, S26, S27, S18 S24 S20 S29, S30 13
Indah S28
Sukan S3, S4, S9 S14 S17, S19 S25, S11 S23 9
Permainan
Aktiviti S1 S7, S12, S13 S16 S10 S21, S22 8
Di Kelas
Komputer