quetion 2 merge two array in C
Solution
#include
#include
void main( )
{
int n,m,i,j,k,c[40],a[20],b[20];
clrscr ();
printf(\"Enter how many elements for array A?:\ \");
scanf(\"%d\",&n);
printf (\"Enter how many elements for array B?:\ \");
scanf(\"%d\",&m);
printf(\"Enter elements for A:-\ \");
for(i=0;ib[j])
c[k++]=b[j++];
else
{
c[k++]=b[j++];
i++;
j++;
}
}
if(i.
Privatization and Disinvestment - Meaning, Objectives, Advantages and Disadva...
Quick Accounting Help on Income Statements and Balance SheetsGive.pdf
1. Quick Accounting Help on Income Statements and Balance Sheets:
Given Information:
(1) I got the red boxes wrong and there are still a few boxes I am missing... can't figure it out..
(3) Need the balance sheet
Solution
a) Merchandise Purchase Budeget
Particulars July August September 3rd Quarter
Budget cost of goods sold $126,000 $138,000 $132,000 $396,000
Add:
Desired Ending Inventory $41,400 $39,600 $43,200 $43,200
_________________________________________________________________________
Total Needs $167,400 $177,600 $175,200 $439,200
Less:
Beginning Inventory N/A $41,400 $39,600 $43,200
_________________________________________________________________________
Required purchase $167,400 $136,200 $135,600 $396,000
_________________________________________________________________________
Cost of goods sold
July = $210,000 *60/100=$126,000
August= $230,000 *60/100=$138,000
September =$220,000 * 60/100=$132,000
Desired Ending Inventory:
July = $138,000 * 30/100=$41,400
August = $132,000 * 30/100=$39,600
September = $240,000* 60/100=$144,000 *30/100=$43,200
Beginning Inventory
July cost = $210,000 * 60/100=$126,000 *30/100=$37,800
August = $138,000 *30/100=$41,400
September= $132,000 * 30/100=$39,600
3 quarter total = $240,000 * 60/100=$144,000 * 30/10=$43,200
____________________________________________________________________________
b)cash disbursement for purchases:
Particulars JUne July August Total
2. Accounts Payable $71,100 N/A N/A $71,100
July Purchase $66.960 $100,440 N/A $167,400
August Purchase N/A $54,480 $81,720 $136,200
September Purchase N/A N/A $54,240 $54,240
___________________________________________________________________
Cash Disbursement $138,060 $154,920 $135,960 $428,940
___________________________________________________________________
Calculation
July = $167,400 * 40*/100=$66.960, :: $167,400 * 60/100=$100,440
August = $136,200 *40/100= $54,480:: $136,200 * 60/100=$81,720
September= $135,600 *40/100=$54,240 :: $135,600 * 60/100=$81,360
_____________________________________________________________________________
____
Income Statement
Particulars Amount
Sales = $900,000 ($210,000 + $230,000+$220,000+$240,000)
Cost of Goods Sold = $396,000
_____________________________
Gross Margin = $504,000
Less:
Admin and selling Expense $60,000
_____________________________
Net Income = $444,000
______________________________
_____________________________________________________________________________
___
d)Balance Sheet
Assets
Cash =$19,260 (Balancing Figure)
Inventory = $136,000
Accounts Receivable =$143,000(Sales=$220,000 * 65/100+$143,000)
Plant and Equipment=$210,000
_______________________________
Total = $508,260
Liabilities
Accounts Payable=$81,360