SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
Aditza alemanieraz – Das Verb auf Deutsch


Alemanieraz aditz gehienak “-en” forman bukatzen dira eta, gutxi batzuk “-rn” forman. “Sein”
(izan) eta “tun” (egin) aditzak arau honen salbuespenak dira. Aditz erregularrei, orokorrean,
aditz ahul deritze, eta honela jokatzen dira:


Orainaldia - Präsens


Adb. “machen” (egin) aditza


singulär                                              pluralisch
ich mach-e                                            wir mach-en
du mach-st                                            ihr mach-t
Sie mach-en                                           Sie mach-en
er/sie/es mach-t                                      sie mach-en


Lehenaldia - Präteritum


Adb. “arbeiten” (lan egin) aditza


singulär                                              pluralisch
ich arbeit-(e)te                                      wir arbeit-(e)ten
du arbeit-(e)test                                     ihr arbeit-(e)tet
Sie arbeit-(e)ten                                     Sie arbeit-(e)ten
er/sie/es arbeit-(e)ten                               sie arbeit-(e)ten


Geroaldia - Futur I


“werden” (bihurtu, izatera iritsi) aditz irregular laguntzailearen orainaldiko forma + aditza
infinitiboan, adb. “leben” (bizi) aditza


singulär                                              pluralisch
ich werd-e leben                                      wir werd-en leben
du w-irst leben                                       ihr werd-et leben
Sie werd-en leben                                     Sie werd-en leben
er/sie/es w-ird leben                                 sie werd-en leben
Orainaldi burutua (konposatua) - Perfekt


“haben” (izan, eduki) aditz irregular laguntzailearen orainaldiko forma + aditza partizio
burutuan, hau da, adb. “sagen” (bizi) aditza → ge-sag-t


singulär                                                  pluralisch
ich hab-e ge-sag-t                                        wir hab-en ge-sag-t
du ha-st ge-sag-t                                         ihr hab-t ge-sag-t
Sie hab-en ge-sag-t                                       Sie hab-en ge-sag-t
er/sie/es ha-t ge-sag-t                                   sie hab-en ge-sag-t


Lehenaldi burutua (konposatua) – Plusquamperfekt


“haben” (izan, eduki) aditz irregular laguntzailearen lehenaldiko forma + aditza partizio
burutuan, hau da, adb. “hören” (esan) aditza → ge-hör-t


singulär                                                  pluralisch
ich hat-te ge-hör-t                                       wir hat-ten ge-hör-t
du hat-test ge-hör-t                                      ihr hat-tet ge-hör-t
Sie hat-ten ge-hör-t                                      Sie hat-ten ge-hör-t
er/sie/es hat-te ge-hör-t                                 sie hat-ten ge-hör-t


Geroaldi burutua (konposatua) – Futur II


“werden” (bihurtu, izatera iritsi) aditz irregular laguntzailea orainaldiko forman + aditza
partizipio burutuan, hau da, adb. “spielen” (jolastu) aditza → ge-spiel-t + “haben” aditz
irregular laguntzailea infinitiboan


singulär                                                  pluralisch
ich werd-e ge-spiel-t haben                               wir werd-en ge-spiel-t haben
du w-irst ge-spiel-t haben                                ihr werd-et ge-spiel-t haben
Sie werd-en ge-spiel-t haben                              Sie werd-en ge-spiel-t haben
er/sie/es w-ird ge-spiel-t haben                          sie werd-en ge-spiel-t haben

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2PGCEMaster
 
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense JwGer Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense JwPGCEMaster
 
Vergangenheitsformen-Perfekt
Vergangenheitsformen-PerfektVergangenheitsformen-Perfekt
Vergangenheitsformen-Perfekt
Bettina Lange
 
Deutsch für Anfänger
Deutsch für AnfängerDeutsch für Anfänger
Deutsch für Anfängerewad25
 
Verben
VerbenVerben
Perfekt - Bildung von Partizip II
Perfekt - Bildung von Partizip IIPerfekt - Bildung von Partizip II
Perfekt - Bildung von Partizip II
Diego Cara Álvarez
 
Das Passiv
Das PassivDas Passiv
Das Passiv
RiniTot
 
Core Language Fr Gm Sp
Core Language Fr Gm SpCore Language Fr Gm Sp
Core Language Fr Gm SpRachel Hawkes
 
Infinitives And Introduction To The Present Tense
Infinitives And Introduction To The Present TenseInfinitives And Introduction To The Present Tense
Infinitives And Introduction To The Present TensePGCEMaster
 
Gdz 11 klas_nimecka_mova_gergel
Gdz 11 klas_nimecka_mova_gergelGdz 11 klas_nimecka_mova_gergel
Gdz 11 klas_nimecka_mova_gergel
Lucky Alex
 
Die vergangenheit
Die vergangenheit Die vergangenheit
Die vergangenheit
ewoods000
 
The Past Tense - Das Perfekt
The Past Tense - Das PerfektThe Past Tense - Das Perfekt
The Past Tense - Das Perfektherrotto
 
Perfect
PerfectPerfect
Perfect tense-german
Perfect tense-germanPerfect tense-german
Perfect tense-german
Sri Sreedhar
 
اللغة الألمانية المرحلة الثانوية
اللغة الألمانية  المرحلة الثانويةاللغة الألمانية  المرحلة الثانوية
اللغة الألمانية المرحلة الثانوية
مؤسسة فكر للتدريب
 

Was ist angesagt? (20)

Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw 2
 
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense JwGer Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw
Ger Ks3 Logo2 The Perfect Tense Jw
 
Medio tic (3)
Medio tic (3)Medio tic (3)
Medio tic (3)
 
Vergangenheitsformen-Perfekt
Vergangenheitsformen-PerfektVergangenheitsformen-Perfekt
Vergangenheitsformen-Perfekt
 
Theorie praeteritum
Theorie praeteritumTheorie praeteritum
Theorie praeteritum
 
Deutsch für Anfänger
Deutsch für AnfängerDeutsch für Anfänger
Deutsch für Anfänger
 
Verben
VerbenVerben
Verben
 
Perfekt - Bildung von Partizip II
Perfekt - Bildung von Partizip IIPerfekt - Bildung von Partizip II
Perfekt - Bildung von Partizip II
 
Das Passiv
Das PassivDas Passiv
Das Passiv
 
Core Language Fr Gm Sp
Core Language Fr Gm SpCore Language Fr Gm Sp
Core Language Fr Gm Sp
 
Präteritum prezentacja
Präteritum prezentacjaPräteritum prezentacja
Präteritum prezentacja
 
Perfekt power point (3)
Perfekt power point (3)Perfekt power point (3)
Perfekt power point (3)
 
Infinitives And Introduction To The Present Tense
Infinitives And Introduction To The Present TenseInfinitives And Introduction To The Present Tense
Infinitives And Introduction To The Present Tense
 
Gdz 11 klas_nimecka_mova_gergel
Gdz 11 klas_nimecka_mova_gergelGdz 11 klas_nimecka_mova_gergel
Gdz 11 klas_nimecka_mova_gergel
 
Die vergangenheit
Die vergangenheit Die vergangenheit
Die vergangenheit
 
1
11
1
 
The Past Tense - Das Perfekt
The Past Tense - Das PerfektThe Past Tense - Das Perfekt
The Past Tense - Das Perfekt
 
Perfect
PerfectPerfect
Perfect
 
Perfect tense-german
Perfect tense-germanPerfect tense-german
Perfect tense-german
 
اللغة الألمانية المرحلة الثانوية
اللغة الألمانية  المرحلة الثانويةاللغة الألمانية  المرحلة الثانوية
اللغة الألمانية المرحلة الثانوية
 

Ähnlich wie Aditza Alemanieraz I

Gramatica alemã
Gramatica alemãGramatica alemã
Gramatica alemã
Tatiana Azenha
 
El verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuro
El verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuroEl verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuro
El verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuro
Klara Tschek
 
Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]
Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]
Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]kerstikal
 
Deutsche grammatik b2
Deutsche grammatik b2Deutsche grammatik b2
Deutsche grammatik b2
Maria João Vicente
 
El modo imperativo
El modo imperativoEl modo imperativo
El modo imperativospanisch
 
Aleman
AlemanAleman
Aleman
juanito2345
 
Pons ae b_de_qr-download_final_neu
Pons ae b_de_qr-download_final_neuPons ae b_de_qr-download_final_neu
Pons ae b_de_qr-download_final_neu
Angie Delgado
 
Zusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf Chinesisch
Zusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf ChinesischZusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf Chinesisch
Zusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf Chinesisch
zhuaihong2019
 
Irreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 kohe
Irreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 koheIrreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 kohe
Irreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 kohe
ALBPC1
 

Ähnlich wie Aditza Alemanieraz I (12)

Gramatica alemã
Gramatica alemãGramatica alemã
Gramatica alemã
 
El verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuro
El verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuroEl verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuro
El verbo (IV): pretérito, perfecto, plusquamperfecto, futuro
 
Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]
Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]
Zeitformen der verben (indikativ aktiv)[1]
 
Deutsche grammatik b2
Deutsche grammatik b2Deutsche grammatik b2
Deutsche grammatik b2
 
El modo imperativo
El modo imperativoEl modo imperativo
El modo imperativo
 
The Present Tense
The Present TenseThe Present Tense
The Present Tense
 
Aleman
AlemanAleman
Aleman
 
Aleman
AlemanAleman
Aleman
 
Pons ae b_de_qr-download_final_neu
Pons ae b_de_qr-download_final_neuPons ae b_de_qr-download_final_neu
Pons ae b_de_qr-download_final_neu
 
Zusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf Chinesisch
Zusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf ChinesischZusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf Chinesisch
Zusammenfassung Deutsche Grammatik A2 auf Chinesisch
 
Imperfekt
ImperfektImperfekt
Imperfekt
 
Irreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 kohe
Irreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 koheIrreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 kohe
Irreg verbs d_nutting_foljet e parregullta ne gjermanisht ne 3 kohe
 

Aditza Alemanieraz I

  • 1. Aditza alemanieraz – Das Verb auf Deutsch Alemanieraz aditz gehienak “-en” forman bukatzen dira eta, gutxi batzuk “-rn” forman. “Sein” (izan) eta “tun” (egin) aditzak arau honen salbuespenak dira. Aditz erregularrei, orokorrean, aditz ahul deritze, eta honela jokatzen dira: Orainaldia - Präsens Adb. “machen” (egin) aditza singulär pluralisch ich mach-e wir mach-en du mach-st ihr mach-t Sie mach-en Sie mach-en er/sie/es mach-t sie mach-en Lehenaldia - Präteritum Adb. “arbeiten” (lan egin) aditza singulär pluralisch ich arbeit-(e)te wir arbeit-(e)ten du arbeit-(e)test ihr arbeit-(e)tet Sie arbeit-(e)ten Sie arbeit-(e)ten er/sie/es arbeit-(e)ten sie arbeit-(e)ten Geroaldia - Futur I “werden” (bihurtu, izatera iritsi) aditz irregular laguntzailearen orainaldiko forma + aditza infinitiboan, adb. “leben” (bizi) aditza singulär pluralisch ich werd-e leben wir werd-en leben du w-irst leben ihr werd-et leben Sie werd-en leben Sie werd-en leben er/sie/es w-ird leben sie werd-en leben
  • 2. Orainaldi burutua (konposatua) - Perfekt “haben” (izan, eduki) aditz irregular laguntzailearen orainaldiko forma + aditza partizio burutuan, hau da, adb. “sagen” (bizi) aditza → ge-sag-t singulär pluralisch ich hab-e ge-sag-t wir hab-en ge-sag-t du ha-st ge-sag-t ihr hab-t ge-sag-t Sie hab-en ge-sag-t Sie hab-en ge-sag-t er/sie/es ha-t ge-sag-t sie hab-en ge-sag-t Lehenaldi burutua (konposatua) – Plusquamperfekt “haben” (izan, eduki) aditz irregular laguntzailearen lehenaldiko forma + aditza partizio burutuan, hau da, adb. “hören” (esan) aditza → ge-hör-t singulär pluralisch ich hat-te ge-hör-t wir hat-ten ge-hör-t du hat-test ge-hör-t ihr hat-tet ge-hör-t Sie hat-ten ge-hör-t Sie hat-ten ge-hör-t er/sie/es hat-te ge-hör-t sie hat-ten ge-hör-t Geroaldi burutua (konposatua) – Futur II “werden” (bihurtu, izatera iritsi) aditz irregular laguntzailea orainaldiko forman + aditza partizipio burutuan, hau da, adb. “spielen” (jolastu) aditza → ge-spiel-t + “haben” aditz irregular laguntzailea infinitiboan singulär pluralisch ich werd-e ge-spiel-t haben wir werd-en ge-spiel-t haben du w-irst ge-spiel-t haben ihr werd-et ge-spiel-t haben Sie werd-en ge-spiel-t haben Sie werd-en ge-spiel-t haben er/sie/es w-ird ge-spiel-t haben sie werd-en ge-spiel-t haben