Rangkasan dokumen tersebut memberikan rancangan pelajaran harian untuk mata pelajaran Pendidikan Seni Visual tentang teknik membuat resis untuk menghias dinding. Rancangan ini meliputi dua minggu pembelajaran dengan empat standard kandungan yang meliputi persepsi estetik, aplikasi seni, ekspresi kreatif, dan apresiasi seni. Murid akan belajar tentang unsur seni, prinsip rekaan, dan proses pembuatan resis untuk menghasilk
3. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minitKelas : 4 Cemerlang
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan - Resis Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Hiasan Dinding
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1
2.1.1.2
2.1.1.3
2.1.2 Prinsip rekaan
2.1.2.1
2.1.2.2
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis
media
2.2.1.1
2.2.1.2
2.2.2 Mengetahui penggunaan media
serta proses dan teknik dalam
proses penghasilan karya.
2.2.2.1
2.3.1 Memilih dan
memanipulasi bahan
secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa
seni visual dalam
penghasilan karya
2.3.3 Aplikasikan proses
dan teknik yang sesuai
2.4.1 Mempamerkan
karya yang
dihasilkan
2.4.2 Menceritakan
pengalaman sendiri
2.4.3 Menghargai dan
mencerita karya
sendiri
I
2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI 2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU
BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat resis.
2. Menghasilkan hiasan dinding dengan menggunakan hasil seni resis.
3. Membuat apresiasi seni terhadap karya berpandukan bahasa seni visual.
1. Guru menunjukkan contoh hasil teknik resis dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik resis (EK2)
3. Murid menghasilkan hiasan dinding dengan menggunakan hasil seni resis (EK3) (EK4)
4. Murid mempamer dan menghargai hasil karya sendiri dan rakan serta menceritakan pengalaman dalam
proses penghasilan.
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK4 TMK dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat resis berdasarkan empat Standard
Kandungan.
Pada Akhir pengajaran
murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
1. Media : Berus lukisan, palet, span, kertas lukisan, krayon, poster colour, contoh hiasan dinding
teknik resis, komputer (Internet).
5. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minitKelas : 4 Cemerlang
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan - Resis Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Hiasan Dinding
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1
2.1.1.2
2.1.1.3
2.1.2 Prinsip rekaan
2.1.2.1
2.1.2.2
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis
media
2.2.1.1
2.2.1.2
2.2.2 Mengetahui penggunaan media
serta proses dan teknik dalam
proses penghasilan karya.
2.2.2.1
I
2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU
BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat resis.
2. Menghasilkan hiasan dinding dengan menggunakan hasil seni resis.
1. Guru menunjukkan contoh hasil teknik resis dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik resis (EK2)
3. Murid menghasilkan hiasan dinding dengan menggunakan hasil seni resis (EK3) (EK4)
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK4 TMK dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat resis berdasarkan dua Standard
Kandungan.
Pada Akhir pengajaran
murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
1. Media : Berus lukisan, palet, span, kertas lukisan, krayon, poster colour, contoh hiasan dinding
teknik resis, komputer (Internet).
7. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minitKelas : 4 Cemerlang
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan - Resis Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Hiasan Dinding
2.3.1 Memilih dan
memanipulasi bahan
secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa
seni visual dalam
penghasilan karya
2.3.3 Aplikasikan proses
dan teknik yang sesuai
2.4.1 Mempamerkan
karya yang
dihasilkan
2.4.2 Menceritakan
pengalaman sendiri
2.4.3 Menghargai dan
mencerita karya
sendiri
I
2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU
BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat resis.
2. Menghasilkan hiasan dinding dengan menggunakan hasil seni resis.
3. Membuat apresiasi seni terhadap karya berpandukan bahasa seni visual.
1. Guru mengulang kaji dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual teknik resis. (EK1)
2. Murid menghasilkan hiasan dinding dengan menggunakan hasil seni resis (EK3) (EK4)
3. Murid mempamer dan menghargai hasil karya sendiri dan rakan serta menceritakan pengalaman dalam
proses penghasilan.
4.
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK3 dan EK4) dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat resis berdasarkan empat Standard
Kandungan.
Pada Akhir pengajaran
murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
1. Media : Berus lukisan, palet, span, kertas lukisan, krayon, poster colour, contoh hiasan dinding
teknik resis, komputer.