Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Siber Savaş Hukuku
ve
Bilişim Hukuku
av. sertel şıracı
twitter.com/sertels
linkedin.com/in/sertels
www.sertels.av.tr
HER
BİR YENİ KULLANICI İNTERNETTE KATILIYOR
SANİYEDE
BUGÜN
ZARARLI YAZILIM İNTERNETTE YAYILACAK
2014 Yılında Ülkedeki Bilgisayar Sayısına Oranla
En Çok Zararlı Yazılımdan Etkilenen Ülkeler
2014 İkinci Çeyrekte Siber Atakların Kaynakları
ÜLKELERE SALDIRI ORANLARI
Ülkemize saldırı oranı %2
Siber Suç
Hacktivism
Siber Savaş
Siber Casusluk
SALDILARIN MOTİVASYONU
Siber Güvenlik Hukuku - Bilişim Hukuku
sınırlar kalktı mı?
• Kara, Deniz, Hava, Uzay,
Siber Uzay (5. savaş alanı)
• Ülkele...
Siber Savaş Olabilir Mi?
❖ Bazı yazarlar; siber savaşa
gerektiğinden fazla önem
verildiğini, gerçekleşecek bir siber
sal...
Siber Savaş Olabilir Mi?
❖ Siber saldırı ve siber savaş
konusunda ortak dil.
❖ Siber alan, fiziki alan gibi üzerinde
tek b...
Siber Savaş Olabilir Mi?
❖ Günümüzde kuvvet kullanımına
ilişkin tartışmalar tersine dönmüş
durumdadır.
❖ Özellikle A...
Siber Savaş Olabilir Mi?
❖ NATO, siber tehdit konusunda en
önemli hazırlıkları yapan
uluslararası örgüt durumundadır.
❖ NA...
Siber Savaşın Silahları
❖ Mevcut savaş sistemine yeni bir
katman ekliyor.
❖ Silahlamanın yapısının savaşlara
etkisi.
❖
❖ S...
“En İyi Savunma Ataktır”
❖ Ortam çatışmanın alevlenmesi için
uygun.
❖ Herkeste bu ucuz siber silahlardan
var.
❖ En iyi sav...
Siber Savaş’ın Popüler Yakın Tarihi
2007 Estonya Siber Savaşı
2008 Gürcistan Siber Savaşı
2010 STUXNET
Rusya’nın Siber sa...
Siber Savaş ve Türkiye
05/12/2014
İranlı hackerların, aralarında
Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeye
siber saldırı düzenle...
Siber Savaşın Miladı - Reyhanlı
2008 / Reyhanlı Saldırısı
2008’de Bakü-Tiflis-Ceyhan boru
hattında yüz milyonlarca dolar
z...
Siber Güvenlik Konusunda Önemli Adımlar
❖ 27 Ekim 2010 tarihli Milli Güvenlik Kurulunun toplantısında "Siber tehdidin
gl...
DÜNYA NÜFUSU
İNTERNET KULLANICISI
SOSYAL MEDYA KULLANICISI
TEKİL MOBİL KULLANICI
KENTSEL KIRSAL
TÜRKİYE NÜFUSU
YEREL KULLA...
TÜRKİYE’DE AKILLI TELEFON KULLANIMI
AKILLI TELEFON
KULLANICI ORANI
AKILLI TELEFONUNDAN
LOKASYON ARAYANLAR
AKILLI TELEFONUN...
Facebook Twitter Google+ Instagram Linkedin
Hesap Sayısı Son Bir Ayda Oturum Açmış
2014 İkinci Çeyrek Dönemde Türkiye’de S...
Veri Güvenliği
Verinin Sahibi kim?
Devlet - Şirket - Kullanıcı
❖ Bu bilgilere sahip olmak için
devletlerin neler yaptığ...
av. sertel şıracı
twitter.com/sertels
linkedin.com/in/sertels
www.sertels.av.tr
Teşekkürler
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Siber Güvenlik Konferansı - Siber Savaş Hukuku

Ülkemizde ve dünyada hızla önem kazanan siber güvenlik ve siber savaş konusunda İstanbul ve Ankara'da düzenlenen etkiliklerde Av. Sertel Şıracı tarafından yapılan sunumdur. Kısaca konu başlıkları: Siber Savaş Hukuku ve Bilişim Hukuku, Siber Savaş Olabilir Mi?, Siber Savaşın Silahları, Uluslarası Anlaşmalar, Ülkemizde ve dünyada yakın zamanda meydana gelen gelişmeler, Ülkemizde siber güvenlik alanında atılan adımlar, verinin sahibi kimdir?

 • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

Siber Güvenlik Konferansı - Siber Savaş Hukuku

 1. 1. Siber Savaş Hukuku ve Bilişim Hukuku av. sertel şıracı twitter.com/sertels linkedin.com/in/sertels www.sertels.av.tr
 2. 2. HER BİR YENİ KULLANICI İNTERNETTE KATILIYOR SANİYEDE
 3. 3. BUGÜN ZARARLI YAZILIM İNTERNETTE YAYILACAK
 4. 4. 2014 Yılında Ülkedeki Bilgisayar Sayısına Oranla En Çok Zararlı Yazılımdan Etkilenen Ülkeler
 5. 5. 2014 İkinci Çeyrekte Siber Atakların Kaynakları
 6. 6. ÜLKELERE SALDIRI ORANLARI Ülkemize saldırı oranı %2
 7. 7. Siber Suç Hacktivism Siber Savaş Siber Casusluk SALDILARIN MOTİVASYONU
 8. 8. Siber Güvenlik Hukuku - Bilişim Hukuku sınırlar kalktı mı? • Kara, Deniz, Hava, Uzay, Siber Uzay (5. savaş alanı) • Ülkeler milli siber alanlar oluşturmaya çalışıyor.
 9. 9. Siber Savaş Olabilir Mi? ❖ Bazı yazarlar; siber savaşa gerektiğinden fazla önem verildiğini, gerçekleşecek bir siber saldırının, savaş nedeni olamayacağını savunuyorlar. ❖ Estonya, Gürcistan ve İran’a karşı yapılan saldırılar. ❖ Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması’nın 51. maddesindeki “meşru müdafaa hakkı”.
 10. 10. Siber Savaş Olabilir Mi? ❖ Siber saldırı ve siber savaş konusunda ortak dil. ❖ Siber alan, fiziki alan gibi üzerinde tek bir devletin egemenlik kurduğu bir alan değildir. ❖ Siber saldırıların, silahlı saldırı olarak kabul edilmesi.
 11. 11. Siber Savaş Olabilir Mi? ❖ Günümüzde kuvvet kullanımına ilişkin tartışmalar tersine dönmüş durumdadır. ❖ Özellikle ABD gibi güçlü devletler Antlaşma’nın geniş yorumlanması yönünde görüş bildirmektedirler.
 12. 12. Siber Savaş Olabilir Mi? ❖ NATO, siber tehdit konusunda en önemli hazırlıkları yapan uluslararası örgüt durumundadır. ❖ NATO Anlaşması’nın 4. maddesinde, bölgesel barış, bir üye ülke ulusal güvenliği, sınır bütünlüğü ya da bağımsızlığı tehlike altına girmesi halinde üye ülkeleri istişare için bir araya geleceği kabul edilmiş ve siber saldırı durumunda bu maddede sayılan durumlarda harekete geçeceğini belirtmiştir.
 13. 13. Siber Savaşın Silahları ❖ Mevcut savaş sistemine yeni bir katman ekliyor. ❖ Silahlamanın yapısının savaşlara etkisi. ❖ ❖ Siber silahlara sahip olmanın muhtemel bir savaşta galibini belirleyeceği tartışmasız. ❖ Siber dünyada silah bir tane.
 14. 14. “En İyi Savunma Ataktır” ❖ Ortam çatışmanın alevlenmesi için uygun. ❖ Herkeste bu ucuz siber silahlardan var. ❖ En iyi savunma ataktır deniyor. ❖ Soğuk savaş iki oyunculu dengeli bir oyundu, şu an çok taraflı dengesiz bir ortam var.
 15. 15. Siber Savaş’ın Popüler Yakın Tarihi 2007 Estonya Siber Savaşı 2008 Gürcistan Siber Savaşı 2010 STUXNET Rusya’nın Siber saldırılarına karşılık, ABD İran Siber Saldırısını Yaptı; Nükleer savaş tehdidi tartışmaları son bulmadan şimdi de İran'ın siber savaş teknolojileri dünyaya korku salmaya başladı.
 16. 16. Siber Savaş ve Türkiye 05/12/2014 İranlı hackerların, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeye siber saldırı düzenlediği ortaya çıktı. California merkezli güvenlik firması Cylance tarafından iki yıldır yapılan sanal takibe göre İran, 16 ülkede kritik öneme sahip enerji, ulaşım ve sağlık servislerinin de içinde olduğu 50 noktaya siber saldırı yaptı.
 17. 17. Siber Savaşın Miladı - Reyhanlı 2008 / Reyhanlı Saldırısı 2008’de Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında yüz milyonlarca dolar zarara neden olan patlamanın nedeninin siber saldırı olduğu ortaya çıktı. Saldırının büyüklüğü siber savaş tarihini değiştirir nitelikte İlk soruşturmada, patlamanın nedeni ‘teknik arıza’ya bağlandı. Saldırının büyüklüğü Amerikan Donanma Savaş Koleji’nden Profesör Derek Reveron’a göre ‘siber savaşın tarihini tekrar yazıyor’. Patlama ancak 40 dakika sonra; bir güvenlik görevlisinin alevleri görmesiyle öğrenilmişti. Saldırının 2010’da İran’ın nükleer programını kesintiye uğratan Stuxnet virüsünden iki yıl önce gerçekleşmiş olması; siber tehdit yaratmada hackerların düşünülenden ileride olduğunu ortaya koydu.
 18. 18. Siber Güvenlik Konusunda Önemli Adımlar ❖ 27 Ekim 2010 tarihli Milli Güvenlik Kurulunun toplantısında "Siber tehdidin global düzeyde ulaştığı boyut ve bu tehdidin ulusal güvenliğe etkileri kapsamlı surette ele alınmıştır." denmiştir. ❖ 25 - 28 Ocak 2011’de Tübitak ile BTK ortaklığıyla I. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı icra edildi. ❖ 2012’de çeşitli grupların devlet kurumlarına saldırıları farkındalığı artırdı ve 20 Ekim 2012’de toplanan Bakanlar Kurulu, ‘’Ulusal Siber Güvenlik Çalışmalarının Yürütülmesi, Yönetilmesi ve Koordinasyonuna İlişkin Karar’’ı onayladı. Siber Güvenlik Kurulu oluşturuldu. ❖ 20 Haziran 2013’de Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı 4890 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. ❖ 5651 Sayılı Kanun m.10 f.(6) (Ek fıkra: 06/02/2014 - 6518/95 md.) Başkanlık, ulusal siber güvenlik faaliyetleri kapsamında, siber saldırıların tespiti ve önlenmesi konusunda, içerik, yer, erişim sağlayıcılar ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla koordinasyon sağlar, gerekli tedbirlerin aldırılması konusunda faaliyet yürütür ve ihtiyaç duyulan çalışmaları yapar.
 19. 19. DÜNYA NÜFUSU İNTERNET KULLANICISI SOSYAL MEDYA KULLANICISI TEKİL MOBİL KULLANICI KENTSEL KIRSAL TÜRKİYE NÜFUSU YEREL KULLANICI SOSYAL MEDYA KULLANICISI TEKİL MOBİL KULLANICI DÜNYA TÜRKİYE
 20. 20. TÜRKİYE’DE AKILLI TELEFON KULLANIMI AKILLI TELEFON KULLANICI ORANI AKILLI TELEFONUNDAN LOKASYON ARAYANLAR AKILLI TELEFONUNDAN ÜRÜN ARAYANLAR AKILLI TELEFONUNDAN ALIŞVERİŞ YAPANLAR
 21. 21. Facebook Twitter Google+ Instagram Linkedin Hesap Sayısı Son Bir Ayda Oturum Açmış 2014 İkinci Çeyrek Dönemde Türkiye’de Sosyal Medya
 22. 22. Veri Güvenliği Verinin Sahibi kim? Devlet - Şirket - Kullanıcı ❖ Bu bilgilere sahip olmak için devletlerin neler yaptığını hatırlayın ❖ Nesnelerin interneti ❖ Şirketlerin sahip olduğu veriler. ❖ Şirketlerin sözleşmeleri anayasalardan, yerel mevzuattan daha üstün ❖ Depolama standartları Dünyada Whatsapp Kullanım Oranı 19 Milyar Dolar
 23. 23. av. sertel şıracı twitter.com/sertels linkedin.com/in/sertels www.sertels.av.tr Teşekkürler

×