Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Uygulayabileceğiniz 12 Sosyal Medya Taktiği

2.705 Aufrufe

Veröffentlicht am

Uygulayabileceğiniz 12 Sosyal Medya Taktiği
- Serkan Eskalen
www.serkaneskalen.com

Veröffentlicht in: Soziale Medien
 • Als Erste(r) kommentieren

Uygulayabileceğiniz 12 Sosyal Medya Taktiği

 1. 1. Sosyal Medya Taktikleri www.serkaneskalen.com
 2. 2. 1- Videolar 2- Alıntılı söz paylaşım içerikleri 3- İçerik hedefleme 4- CTA butonu 5- Dark Post 6- Anahtar kelimeler 7- Post içerik yayınlama sıklığı 8- Trend Topic 9- Negatif geri bildirimler 10- Raporlama 11- 3D Reklamlar (Yaratıcı içerikler) 12- Cinemagraphs
 3. 3. 1- Videolar Sonuçlar gösteriyor ki; Facebook hemen hemen YouTube ile eşdeğer bir trafik alıyor. Ayrıca Facebook video görüntülenme sayısı YouTube’a göre daha çok etkileşim getiriyor. Özellikle Facebook’ta Autoplay video özelliği kullanıcıları video izlemeye maruz bırakmada etkisi yüksek.
 4. 4. Socialbakers’in 4.445 marka sayfası ve 670 bin post içerik arasından gerçekleştirdiği bir araştırmanın ortalama organik erişimleri
 5. 5. Facebook’ta videolarınızı verimli kullanmak için 3 yol: • Videolarınızı Facebook’a yüklemek daha iyi sonuçları beraberinde getiriyor. Vimeo, YouTube kanallarından direk link vererek video paylaşmak ve izlettirmek yerine videolarınızı Facebook’a yükleyerek sunun. • Yeni gelen Facebook playlist özelliği ile marka sayfalarınızda video oynatma listeleri ve video içerik grupları oluşturun.
 6. 6. • Sayfanız hakkında bölümüne sergilenen videonuzu mutlaka ekleyin. Bu seçtiğiniz videonun, sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekmesini sağlayın.
 7. 7. 2- Alıntılı söz paylaşım içerikleri
 8. 8. 3- İçeriklerinizi hedefleyin Facebook’ta paylaşacağınız içerikleri hedefleme yaparak paylaşımlar yapabilirsiniz. Böylece niş hedefleme yaparak daha çok kullanıcıya ulaşma yolunu kullanmış olacaksınız.
 9. 9. 4- CTA butonunuzu ekleyin Facebook, marka ve işletmeler için sunduğu yeni call to action butonlarını mutlaka sayfanız için oluşturun. Sayfanızı ilk kez ziyaret edenler için bu buton oldukça yararlı olacaktır. 7 eylem butonu ekleyebiliyorsunuz.
 10. 10. Kaydol (Abone olmak ve form doldurtmak için) Şimdi Rezervasyon Yap ( Otel firmaları ve seyahat acenteleri için) Bizimle İletişime Geçin ( STK’lar, dernekler, hizmet markaları, girişimciler) Uygulamayı Kullan (Mobil uygulama ve girişim firmaları) Oyna (Yarışmalar, oyunlar, App) Şimdi Alışveriş Yap (E-ticaret firmaları) Videoyu İzle (Video klipler, teaser’lar)
 11. 11. 5- Dark Post’ları deneyin Facebook Dark Post’lar sayfanızın içeriğinde yer almadan sadece Facebook haber kaynağında çıkan bir içerik türü. Dark post özelliğini kullanarak hangi tür içeriklerinizi başarılı olacağını ölçebilirsiniz. Hem bir deneme yanılma yöntemi kurmuş oluyorsunuz. Böylece başarılı içerik tiplerini belirleyerek işletme sayfanızda geri dönüşlere göre yayınlamalar yapabilirsiniz.
 12. 12. 6- Anahtar kelimelerinizi belirleyin https://app.buzzsumo.com/top-content adresinden sitenizin anahtar kelimelerini belirleyin. Bu anahtar kelimeleri feyz alarak içerik tipleri oluşturabilirsiniz.
 13. 13. 7- Post yayınlama sıklığı İçeriklerinizin gün içinde toplam etkileşimi feedback’ler ile doğrusal gittiği görülüyor. İçerik sıklığınız kullanıcıları sıkmadan haber kaynaklarını çok işgal etmekten sunmak gerekli. Gönderi sıklığınızı Facebook Insight’dan inceleyip, belirleyerek doğru gün ve saatte oluşturun.
 14. 14. 8- Trend Topic olun Trend Topic özelliği Facebook’ta Amerika’ya açık olsa da yakında gelecek olan bu özellik ile markalar Twitter’da olduğu gibi Facebook’ta Trend Topic olma durumunda yarışacaklar.
 15. 15. 9- Negatif geri bildirimlerinizi inceleyin Facebook Insights bölümü 4 tip negatif geri bildirim sunuyor. • Bu içeriği gizle • Tüm içerikleri gizle • Sayfayı spam olarak raporla • Sayfayı beğenmekten vazgeç • Negatif bildirim gönder
 16. 16. 10 – Raporlayın Facebook’ta organik içeriğin halen değeri var. Sunduğunuz içerikler insanlara bir şey öğretir, eğlendirir, düşündürür ya da bir değer katar. Oluşturulan bu içerikler dahilinde sayfanızın tüm metriklerini doğru yorumlamak gerekiyor.
 17. 17. 11- 3D Reklamlar instagram.com/jameson_us adlı hesapta admin olan bir barmen 3 boyutlu Instagram videoları sunarak viski sunumları hazırlıyor. Hazırladığı bu videolar Instagram’da oldukça ilgi çekiyor. https://instagram.com/p/0V9PoNq-a5/ https://instagram.com/p/0V9PoNq-a5/ Jameson bar New York’ta bulunuyor. Bir bar mekanı, ilk kez hyper-targeted Facebook kampanyası ile tüketicilere ulaşmış. Jameson bar’ın bu fikri ilk 3D efektli reklam metodunu ortaya çıkartmış oldu. Jameson bar’ın Instagram’da 18 binden fazla takipçisi Facebook’ta ise 2.2M beğenisi mevcut.
 18. 18. 12- Cinemagraphs Durağan ve hareketli görüntüler ile birlikte kullanan cinemagraph, göz alıcı döngüsüyle reklam dünyasını hareketlendiriyor. GIF formatındaki cinemagraph imajları, aşina olduğumuzun aksine, yaratılan minimal hareketliliklerle gözü yormadan verilmek istenilen hissin öne çıkmasını sağlıyor.
 19. 19. Teşekkürler. www.serkaneskalen.com

×