1. Aprenentatge de la
llengua catalana per
adults
GRUP 11:
Fidel Florensa
Patricia del Cid
Ricard Florensa
Ricardo Romero
2. Índex
EMPRESA
Presentació
Organigrama de l’empresa
Experiència i metodologia d’empresa
Projectes de referència
PROPOSTA D’APRENENTATGE
Introducció
Objectius de la situació d’aprenentatge
Equip humà
Processos docents
Metodologia
Aspectes tècnics
Estructura del curs
Temporització
Activitats
Materials i recursos
Avaluació
Màrqueting i difusió del projecte
Pressupost
CONCLUSIONS
BIBLIOGRAFIA
3. Presentació
Educació i Tic 2.0, és una empresa de disseny i
creació, de projectes e-learning, que té la finalitat d’aportar a
l’educació un ventall de possibilitats que ofereixen les noves
tecnologies, per unir d’aquesta manera aquests dos àmbits i
afavorir l’aprenentatge de l’estudiant d’una manera més
dinàmica i autònoma.
Cada vegada més, el món actual imposa unes
necessitats educatives per poder anar-se desenvolupant
dins de la societat.
Com a tal Educació i Tic 2.0, com a empresa dins del
sector de l’educació i amb un equip que amb gran
experiència i domini en el sector i que a la vegada té una
avantatge competitiva crucial davant dels seus competidors.
5. Experiència i metodologia d’empresa
Des de la seva creació l’any 2009 Educació i TIC 2.0 s’ha establert com
un servei tant a la comunitat educativa com a la resta d'institucions i empreses
amb interessos al món de l’educació.
El suport a la educació és el principal objectiu d’aquest servei que es
desenvolupa a través dels cursos que oferta amb la introducció de les TIC’s i a
més a més sent alguns d’aquest online.
Cada programa de formació que es du a terme seguint és segueix
metodologia específica que s’adapta als objectius de l’empresa i dels
usuaris/alumnes.
Les classes estan impartides per professors i titulats experts en
ensenyament i especialitzats en la formació online. Dominen tècniques i
dinàmica de grups per garantir que les classes siguin fàcils de seguir, amenes i
pràctiques i que els alumnes treguin el màxim rendiment del temps que
inverteixen en la seva formació, això si, sempre adequats a les necessitats
d’aquests alumnes i de la seva temporalització.
Un cop iniciada l’acció formativa, regularment s’analitzen els resultats de
pla de formació i l’assoliment dels objectius marcats. D’aquesta manera
garantim una acció formativa efectiva que estabilitzar la inversió en formació i
repercuteix molt positivament en el funcionament de l’empresa i en la motivació
dels participants en els cursos.
6. Projectes de referència:
Cursos e-learning que la nostra empresa ha dissenyat i creat:
www.parla.catwww.parlacatala.org www.catalaonline.com
espai virtual
d'aprenentatge amb
materials didàctics per
aprendre la llengua
catalana. El curs es pot
fer seguint la modalitat
lliure o la modalitat amb
tutoria i ofereix 4
nivells: bàsic,
elemental, intermedi i
suficiència.
cursos d´internet amb
un tutor guia que tindrà
una atenció
personalitzada per a
cada alumne.
Aassociació sense ànim
de lucre que promou la
integració de les persones
nouvingudes fent que el
català sigui la llengua
vehicular.
7. PROPOSTA D'APRENENTATGE
A continuació presentem el projecte desenvolupat amb l’objectiu d’afavorir l’ensenyament
del català a persones adultes. La proposta consisteix en un curs virtual anomenat
“Aprenentatge de la llengua catalana per adults”.
8. Introducció
En l’actualitat estem immersos en un món dinàmic i canviant; això es reflexa en un sistema
educatiu que pateixen una transformació constant i necessària. La mobilitat de la població,
el sorgiment de noves cultures, les noves tecnologies, etc. són alguns dels elements de
canvi amb els que qualsevol persona es va trobant en aquest món dinàmic i que poden
arribar a generar la necessitat d’adquirir coneixements tant per créixer a nivell personal
com empresarial. Per aquesta raó la formació d’adults en Educació i Tic 2.0 forma part
d’un projecte creat per una necessitat real i actual .
En aquest procés d’aprenentatge les persones implicades participaran activament l’
adquisició de coneixements, amb eines i recursos per resoldre les diferents activitats
plantejades al llarg del curs. D’aquesta manera l’alumne s’implica en el seu esdevenir, es
torna protagonista actiu en el seu aprenentatge a través d’un procés basat en la relació
horitzontal amb els seus companys i docents, i que busca aprendre de manera connectada
i de forma autònoma.
9. Objectius de la situació d'aprenentatge
o Creació i la posada en marxa de la plataforma d’e-learning
o Formació del idioma propi de la comunitat a persones
adultes,
o Propostes didàctiques basades en les TIC.
o Saber el nivell de les persones, tant en el idioma com en
les noves tecnologies,
o Planificar la distribució temporal i de ritme dels diferents
mòduls d’aprenentatge.
o Trobar les millors estratègies didàctiques
o Aconseguir un grup participatiu i cohesionat.
o Reflexionar sobre els punts forts i els punts febles dels
diferents tipus d’activitats
10. Equip humà
• Fidel Florensa: Direcció i gestió
econòmica
• Ricardo Romero: Administració i gestió
de projectes, màrqueting i difusió.
• Patrícia del Cid: Anàlisi, disseny i
desenvolupament de projectes.
• Ricard Florensa: Tutor.
• Professorat titulat
12. Metodologia
La metodologia d’ensenyament serà orientat en l’acció i la participació i
buscant situacions reals per fer-ho així més dinàmic i més amè (és buscaran
lectures adequades, és faran recerques per Internet, s’escriuran correus
impersonals...).
L’ús de les noves tecnologies com l’ús de les eines audiovisuals.
Si no s’està suficientment adaptat a les noves tecnologies i amb els
programes que s’hauran d’utilitzar, primer de tot s’haurà de realitzar un treball
per poder-les dominar i no començar de zero.
La metodologia que impartirem es basarà en la virtualitat, i permet que
l’estudiant pugui treballar al seu ritme, sense desplaçaments i amb una gran
flexibilitat horària, és a dir, lliure.
Els exercicis i les pràctiques que s’han de dur a terme estaran
enllaçades al curs i les explicacions oportunes per dur a terme aquestes
activitats, també.
Els exercicis són les activitats d’avaluació i cal fer-los i enviar-ne els
resultats en el calendari marcat.
13. Aspectes tècnics
El curs de modalitat e-learning es desenvoluparà a
través d’una pàgina web, per a tal efecte és necessari
l’ajuda d’un servidor on tenir-hi allotjada la web amb
connexió a Internet.
L’usuari o estudiant, així com també tot el personal
docent, necessitarà per a la realització del curs un ordinador
amb connexió a Internet.
15. Materials i recursos
•
• L’enregistrament de veu (l’audacity).
• L’enregistrament de vídeo (Pinnacle Studio).
• Recursos de la web de google (llocs, calendari, xat,
compartir documents...).
• El bloc com a plataforma en xarxa de recursos
audiovisuals.
• Bloc personal amb un Voki.
• El Moodle, programari de codi lliure que crea entorns
virtuals d’ensenyament.
• Obtenció de diferents recursos en diferents pàgines
web (com edu365, la pròpia XTEC, diccionaris
online...).
16. Avaluació
• Es tracta d'una avaluació continuada.
• S'han de dur a terme les activitats
proposades de forma activa i
constructiva.
• Realització del projecte final, de creació
pròpia per demostrar els coneixements
adquirits i les destreses de la llengua.
17. Màrqueting i difusió del projecte
L’objectiu d’aquest departament és donar a conèixer tant el centre de
formació EduTic 2.0, com les activitats i cursos que ofereix, tant a nivell públic
com privat.
És l’encarregat de dur a terme accions pròpies del màrqueting i de la
publicitat, i s’encarrega del pla de difusió.
Algunes de les activitats informatives que realitzarem són:
Portes obertes del centre de formació EduTic 2.0.
Cartells informatius del centre.
Tríptics i cartells dels diferents cursos que s’ofereixen al centre.
Difusió del centre i dels cursos pels mitjans de comunicació locals.
Realització d’una campanya de difusió via web i xarxes socials.