1. PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
KPD3016
TAJUK
NAMA PENSYARAH : DR.CHE SOH SAID
TARIKH SERAH : 21 MEI 2013
DISEDIAKAN OLEH
NAMA ID PROGRAM
MUHAMMAD IZZAD EMIR OMAR D20102039856 AT46
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(KAEDAH PENGAJARAN LANGSUNG)
SUBJEK :ANIMASI
2. FORMAT RANCANGAN MENGAJAR
Sekolah : SekolahMenengahKebangsaanKhirJohari
Subjek : GrafikBerkomputer
Tingkatan : 5Cerdas
Tarikh : 20 Mac 2013
Masa : 9:00 – 10:30[1 jam 30minit]
Kehadirian : 25
Topik : ElemenMultimedia :Animasi
Sub topik : Animasi 2D (Motion tweendanShape Tween)
HasilPembelajaran
1. Di akhirpembelajaranini, pelajardapatmenggunakanperisian Adobe Flash CS5
denganmahiruntukmenghasilkananimasi 2D.
2. Di akhirpembelajaranini, pelajardapatmenghasilkananimasi 2D
denganmenggunakanteknikanimasi 2D motion tween.
3. Di akhirpembelajaranini, pelajardapatmenghasilkananimasi 2D
denganmenggunakanteknikanimasi 2D shape tween.
ObjektifPembelajaran
1. Pelajardapatmenghasilkananimasi 2D denganmenggunakanteknikanimasi 2D
motion tween dan2D shape tween.
2. Pelajarmemahamilangkah-langkahuntukmenghasilkananimasi yang berjaya.
PengetahuanSedia Ada
3. 1. Pelajarsudahterdedahdengananimasimelaluitontonan di
televisyensepertianimasiMr.Bean, SpongebobSquarepant, UpindanIpin,
Boboiboy, Tom and Jerry , Woody Woodpecker, Mickey Mouse, Barbie
Fairytales dansebagainya.
2. Pelajartelahmempelajarianimasidangrafik 2D.
Bahan Bantu Mengajar
1. Nota edaran
2. Kertassoalan
3. PersembahanPowerpoint
Alat Bantu Mengajar
1. Komputer
2. Projektor
3. Tutorial animasi Motion Tween dan Shape Tween
LangkahPembelajaran
Langkah Kandungan AktivitiPembelajaran
(GurudanPelajar)
Bahan / Nota
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
Menayangkan video
animasi 2D(Motion
Tween dan Shape
Tween)
Guru
memberipeneranganunt
ukkefahamanpelajardan
objektifpembelajaran.
Pelajarakandapatmengu
asaiteknik Motion dan
Shape Tween
setelahselesaipembelaja
ran.
ABM
Video
Computer
Projektor
BBM
Nota edaran
Nilai : Ketekunan
Langkah 1
15minit
(9:05 – 9:20)
Imbaskembalipemaham
an
Guru
memberikankuizmudah
kepadaparapelajar.
Pelajarmenjawabsetiaps
4. oalanumum yang
diberikan.
Langkah 2
30minit
(9:20 – 9:50)
Demontrasianimasi 2D
(Motion tweendan
Shape Tween)
Langkah-
langkahmenghasilkanpe
rubahanwarnabagiobjek
danteksdalamanimasi :
• Insert >Keyframe
• Modify > Break Apart
(bagiteks)
• Properties
• Tween Shape
• Fill Color
• Ubahjeniswarna
Guru
menerangkanskoppemb
elajarantentanganimasi
2D
iaituisikandungandanstr
ukturuntukmendapatkan
hasilanimasi yang
berjaya.
Guru
menjelaskankepadapelaj
arisi-isiutama yang
perludiberitumpuandand
ikuasaiolehpelajar.
Guru
menunjukkancontoh-
contohanimasi yang
telahdisiapkanolehpelaj
arterdahulusebagaipand
uanuntukmenghasilkana
nimasi 2D.
Guru menayangkan
video tutorial
untukmemudahkanpelaj
armempelajarimenghasi
lkananimasi 2D.
Pelajarmenjawabsoalanl
anjutan yang
diberikanoleh guru
.
ABM
Video
Computer
Projektor
Nilai:
Ketekunan
Hormat
Melakukansesisoaljawa
buntukmengujitahapkef
ahamanmurid.
ABM
Video
Computer
5. Langkah 3
30 minit
(9:50 – 10:20)
Penghasilananimasi 2D
(Shape Tween dan
Motion Tween)
Pelajardiberiarahanuntu
kmenghasilkanteknik
Motion Tween dan
Shape Tween seperti
video tutorial yang
telahditonton.
Guru
membimbingpelajardala
mmenghasilkananimasi
2D.
Projektor
Nilai :
Kreativiti
Bantu membantu
Dayausaha
Penutup
10 minutes
(10:20 –
10:30)
Penilaianhasilkerjapelaj
ardanrefleksi
Guru
menilaipencapaianobjek
tifpembelajaran.
Aktivitipengukuhandila
kukanuntukmemantapka
npemahanmuriddalamp
enghasilananimasi.
Guru
menyediakankerjaruma
hsebagailatihantambaha
n.
Pelajarmenontonhasilke
rjamasing-masing.
ABM
Video
Computer
Projektor
Nilai :
Kerjasama
Menghargai
Refleksi
Dalamtopikini, pelajartelahmempelajaritentangperbezaan 2
asasutamadalamanimasidaninimembolehkanmenghasilkansatuanimasi yang
berkesanuntukdigunakananimasidalam multimedia.Guru
membantupelajardalammenghasilkananimasi 2D
danmengujipelajaruntukmengujitahapkefahamansecaraindividu.