Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
E-Ticaret’in Geleceği Dinamik Fiyatlandırma mı?
OLCAY KÜK
www.olcaykuk.com
Dinamik fiyatlandırma stratejileri nasıl uygulanır?
E-Ticaret operasyonlarında fiyatlandırma politikaları geçmişten
günümü...
Zaman Bazlı Fiyatlandırma
Ürünleri belirli bir tarih aralığında satışa sunarak maksimum satın alma
dönüşümü olması amaçlan...
Segment Bazlı Fiyatlandırma
Ürünmodelleri ve parçaları arasındaki değişikliklere göre değişim
gösterebilen bir fiyat strat...
Tepe Fiyatlandırma Stratejisi
Stok ve talep dengesi ölçümlenerek tüketicilere sunulur.
Stok adedi her geçen gün düşüyor is...
Penetrasyon Fiyatlandırma
Pazara yeni bir ürün tutundurmaya çalışırken uygulanan bir strateji olarak
tercih edilir.
Perake...
Dinamik Fiyatlandırma Uygularken
Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Birçok tüketici düzenli olarak fiyatların değiştiğinin farkında değildir.
Fiyatlar dakikalar içinde değiştiği için durumda...
Dinamik fiyatlandırma verilere bağlıdır. Eğer verilerinizde bir hata mevcut
olur ise müşterilerinize bu durum yanlış olara...
Dinamik fiyatlandırma uygulamasının yaygınlaşması büyük veri
kavramına gerekli önemi vermemiz ile doğru orantılı olarak ge...
Teşekkürler.
Olcay Kük
ok@olcaykuk.com
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Dinamik Fiyatlandırma Stratejileri

1.317 Aufrufe

Veröffentlicht am

Dinamik fiyatlandırma stratejilerini uygulayarak müşterileri en uygun fiyat önerileri sunabilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

Veröffentlicht in: Einzelhandel
 • Als Erste(r) kommentieren

Dinamik Fiyatlandırma Stratejileri

 1. 1. E-Ticaret’in Geleceği Dinamik Fiyatlandırma mı? OLCAY KÜK www.olcaykuk.com
 2. 2. Dinamik fiyatlandırma stratejileri nasıl uygulanır? E-Ticaret operasyonlarında fiyatlandırma politikaları geçmişten günümüze birçok kez değişim gösterdi. Büyük veri çözümleri ile tüketicilerin satın alma eylemlerini tetikleyecek fiyatlar sunabilmemiz mümkün oluyor. Amazon, Best Buy ve birçok hava yolu şirketi elde ettikleri veriler neticesinde tüketicilere en uygun fiyatlar sunmayı başarıyorlar. Bu noktada dinamik fiyatlandırma stratejilerini de uyguluyor olmaları kâr oranlarını artırmalarını sağlıyor.
 3. 3. Zaman Bazlı Fiyatlandırma Ürünleri belirli bir tarih aralığında satışa sunarak maksimum satın alma dönüşümü olması amaçlanır. Bu zaman aralığında fiyat artabilir veya azalabilir. Tüketicilere sunacağınız zaman sınırı satın alma eylemini tetikler ve harekete geçmelerini sağlar.
 4. 4. Segment Bazlı Fiyatlandırma Ürünmodelleri ve parçaları arasındaki değişikliklere göre değişim gösterebilen bir fiyat stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. Apple gibi şirketler cihazlarının farklı kapasitelere sahip olmasına bağlı olarak fiyatının değişim gösterdiği bir uygulama gerçekleştiriyor. Tüketiciler için daha hassas bir işlem uygulanarak maksimum ödeme kapasitesine göre maksimum ürün segmenti sağlanır.
 5. 5. Tepe Fiyatlandırma Stratejisi Stok ve talep dengesi ölçümlenerek tüketicilere sunulur. Stok adedi her geçen gün düşüyor ise talebin yüksek olduğu varsayılır ve buna bağlı olarak ürün fiyatı azalır veya artar. Birine hediye alacağınız zaman en çok satılan ürünler arasındaki fiyat dengesine baktığımız zaman tercih etme sebebiniz olarak karşımıza çıkabilir.
 6. 6. Penetrasyon Fiyatlandırma Pazara yeni bir ürün tutundurmaya çalışırken uygulanan bir strateji olarak tercih edilir. Perakendecilerin ürünleri rakiplerine göre düşük fiyatlardan piyasaya sunarak tüketicileri mağazalarına çekmek isterler. İlerleyen günlerde ürün fiyatı normal piyasa koşulları seviyesine çıkabilir.
 7. 7. Dinamik Fiyatlandırma Uygularken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 8. 8. Birçok tüketici düzenli olarak fiyatların değiştiğinin farkında değildir. Fiyatlar dakikalar içinde değiştiği için durumdan habersiz olan tüketiciler markanıza karşı güvensizlik sorunu yaşayabilir. Müşteri algısını her zaman ön planda tutmanız yararınıza olacaktır. Online mağazanızda dinamik fiyatlandırma uygulandığını belirten ibareler yer alabilir. Bu uygulamanın tüketiciler için ne gibi avantajlara sahip olduğundan bahsedebilirsiniz.
 9. 9. Dinamik fiyatlandırma verilere bağlıdır. Eğer verilerinizde bir hata mevcut olur ise müşterilerinize bu durum yanlış olarak yansıyacaktır. Potansiyel müşterilerinizi olumsuz olarak etkileyebilirsiniz. Bu durumu kontrol altına almak için birkaç kez verilerin doğruluğundan emin olmanız ve verilerinizi doğru filtrelerden geçirdiğinizden emin olmalısınız.
 10. 10. Dinamik fiyatlandırma uygulamasının yaygınlaşması büyük veri kavramına gerekli önemi vermemiz ile doğru orantılı olarak gelişim gösterecektir. Gerçeği yansıtan analizler yapabilme beceresine sahip IT çözümlerine hakim olduğumuz takdirde uygulamaya geçebiliriz. Online pazarlamada fiyatlandırma stratejisinin doğru seçimi ve doğru bir şekilde uygulanması başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır.
 11. 11. Teşekkürler. Olcay Kük ok@olcaykuk.com

×