SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 2-сынып
Сабақтың тақырыбы: Бала Тұрар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Тұрар Рысқұловтың балалық шағының бір сәтінен мағлұмат беру,
қазақтың жазықсыз жазаға ұшыраған зиялылары туралы мағлұмат беру.
Дамытушылық: Әңгімені мәнерлеп оқу және танымдық білімін арттыру, өз ойларын дұрыс
жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру; қабілетін, білімін, тіл байлығын, ой-
өрісін жан-жақты жетілдіру: сөздік қорын байыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды жақсы - жаман қасиеттерді ажырата білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: Т. Рысқұлов суреті, оқулық, интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Бар адамды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1. Оқушыларды үш топқа бөліп, тапсырмалар беру:
а) Өлеңнен Біржанның қандай қасиеттерін байқадыңдар?
ә) Өлеңді жазған кім? Ол кісі туралы не білесіңдер? Жалған жаланың құрбаны болды дегенді қалай
түсінесіңдер?
б) С.Сейфуллиннің тағы қандай шығармаларымен таныссыңдар?
2. Жалпы класқа сұрақ:
а) Сал деген сөзді қалай түсінесіңдер?
ә) Ағызған қызыл тілден шекер балды деген өлең жолының мағынасын қалай түсіндіңдер?
ІІІ. Жаңа сабақ
Мектебі: Ақтөбе қаласы
№ 30 орта мектеп
Пәні: Әдебиет
Мұғалім: Жилкибаева Зауре Тулеугалиевна
Бастауыш класс мұғалімі
1. - Сендер 1-кластан бастап жазықсыз жалаға ұшыраған ата-ағаларыңмен таныссыңдар. Сондықтан мына
сөзжұмбақты бәріміз бірлесе отырып шешейік.
1. "Байлық" әңгімесінің авторы. Д У Л А Т О В
2. Абайды әлемге танытқан адам. М Ұ Х Т А Р
3. Торғай даласында тұңғыш мектеп ашып, қоңырау соққан адам. Ы Б Ы Р А Й
4. Қазақ ғалымы кім? Ш О Қ А Н
5. Киіз үйдің сүйегі. К Е Р Е Г Е
- "Тұрар" сөзі шықты. Ол кісі туралы естігендерің бар ма?
2. Кіріспе әңгіме.
Рысқұлов Тұрар (1894-1943). Мектепті үздік бітіріп, Бішкек орман шаруашылығы техникумына түседі.
Ташкентке келіп мұғалімдер институтына түседі. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісіне қатысады. Осы
көтерілісте ұсталып, түрмеге түседі. 1917 жылы Әулиеатаға келіп, большевиктер партиясына өтеді. Шерхан
Мұртазаның "Қызыл жебе" романынан алынып оқулыққа енгізілген үзінді "Бала Тұрар" деп аталады. Өздеріңе
таныс Мұхтар Әуезовтың "Қараш-қараш" оқиғасы фильмі Рысқұлов өміріне арналған.
3. Оқулықтағы Шерхан Мұртазаның "Бала Тұрар" әңгімесін оқып беру, мазмұнын түсіндіру.
4. Оқушылардың кезектесіп оқуы. Тыңдап отырған оқушылар өздеріне түсініксіз сөздері мен сөз тіркестерін
қарындашпен белгілеп отырады. Сөздік жұмысы осылай жүргізіледі. Оқушылардың тапқан сөздері
түсіндіріледі. селсоқ - немқұрайлы
тұрқы - сырт пішіні
ебедейсіз - икемсіз
Сергіту сәті
5. Тауып оқу.
1. Тұрардың бейнесі суреттелген тұсты тауып оқы.
2. Айбаровтың бейнесі суреттелген тұсты тауып оқы.
3. Ұстазы мен Тұрардың сөздерін тауып, екі балаға оқыту.
4. Ұстазы мен Айбаровтың сөздерін тауып, екі балаға оқыту.
5. Ұстазының Ломоносов жайлы әңгімесін тауып, оқыту.
6. Тұрар мен Айбаровты бірден төмендегідей салыстыру.
Тұрар Атамырза
Қабілетті, алғыр, оқуға құштар. Селсоқ, ебедейсіз
Байсалды, ақылды, есті. Қырсық, ақылы аз, мақтаншақ, ашуланшақ.
Кедей баласы Бай баласы
IV. Бекіту
- Өзіңді өзгеден артық санама. Ең әуелі өз мініңді тап, сонан кейін өзгені түзе. Атамырза сияқты болмау
керек. Адамды киіміне қарап бағалауға болмайды. Осыған ұқсас аңызды еске түсіру.
1. "Қожанасырдың тойға баруы."
2. Жақсы - жаман қасиеттер туралы мақал-мәтелдер айту.
V. Қорытынды
-Киімі жыртық, кедейден шыққан Ломоносов та әлемге әйгілі ғалым болды. Тұрар қазақ халқының
білімді азаматы, күрескері болып танылды.
VI. Үйге тапсырма
Үйге: "Бала Тұрар" әңгімесі.
VII. Бағалау

More Related Content

What's hot (20)

ыыыыы
ыыыыыыыыыы
ыыыыы
 
256м
256м256м
256м
 
255fdf
255fdf255fdf
255fdf
 
7878fd
7878fd7878fd
7878fd
 
5555858gf
5555858gf5555858gf
5555858gf
 
3221rtrtrtrt
3221rtrtrtrt3221rtrtrtrt
3221rtrtrtrt
 
Hjg
HjgHjg
Hjg
 
(1)3
  (1)3  (1)3
(1)3
 
777dffefe
777dffefe777dffefe
777dffefe
 
Миуалы ағаш
Миуалы ағаш Миуалы ағаш
Миуалы ағаш
 
Wewe
WeweWewe
Wewe
 
666
666666
666
 
695rddddddd
695rddddddd695rddddddd
695rddddddd
 
Saererreeeeeeeeeeeeee
SaererreeeeeeeeeeeeeeSaererreeeeeeeeeeeeee
Saererreeeeeeeeeeeeee
 
7877
78777877
7877
 
баян шы5аруо
баян  шы5аруобаян  шы5аруо
баян шы5аруо
 
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
 
85ewreew
85ewreew85ewreew
85ewreew
 
Сәбит Мұқанов "Лашын"
Сәбит Мұқанов "Лашын"Сәбит Мұқанов "Лашын"
Сәбит Мұқанов "Лашын"
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 

Viewers also liked

Viewers also liked (20)

s-gy-kepesites
s-gy-kepesitess-gy-kepesites
s-gy-kepesites
 
Laura valentina Gomez Robayo
Laura valentina Gomez RobayoLaura valentina Gomez Robayo
Laura valentina Gomez Robayo
 
Test
TestTest
Test
 
Magazine maxi cuisine hs n.8
Magazine maxi cuisine hs n.8Magazine maxi cuisine hs n.8
Magazine maxi cuisine hs n.8
 
Roteiro poético
Roteiro poéticoRoteiro poético
Roteiro poético
 
Midlands Housing Alliance Transitions Center Update
Midlands Housing Alliance Transitions Center UpdateMidlands Housing Alliance Transitions Center Update
Midlands Housing Alliance Transitions Center Update
 
La amistad
La amistadLa amistad
La amistad
 
Foto op volledige pagina
Foto op volledige paginaFoto op volledige pagina
Foto op volledige pagina
 
document-16
document-16document-16
document-16
 
Sarau De Poesia
Sarau De PoesiaSarau De Poesia
Sarau De Poesia
 
CPLO Certificate
CPLO CertificateCPLO Certificate
CPLO Certificate
 
Lobster Special-1
Lobster Special-1Lobster Special-1
Lobster Special-1
 
გამოსვლა V
გამოსვლა Vგამოსვლა V
გამოსვლა V
 
0pcgm.pdf
0pcgm.pdf0pcgm.pdf
0pcgm.pdf
 
Gesu confido in TE
Gesu confido in TEGesu confido in TE
Gesu confido in TE
 
MABS Awards Night 2010
MABS Awards Night 2010MABS Awards Night 2010
MABS Awards Night 2010
 
Yesica paola prieto
Yesica paola prietoYesica paola prieto
Yesica paola prieto
 
JUVENTUDE
JUVENTUDEJUVENTUDE
JUVENTUDE
 
PLE, decisiones digitales y entorno de trabajo
PLE, decisiones digitales y entorno de trabajoPLE, decisiones digitales y entorno de trabajo
PLE, decisiones digitales y entorno de trabajo
 
Heineken champions
Heineken championsHeineken champions
Heineken champions
 

Similar to 2-.в

жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнаoquzaman
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығарупNurlan Abilhanov
 
абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмжoquzaman
 
00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу00ууауауууууууууууууууууу
00ууауаууууууууууууууууууnurlan93kz
 
ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жобаoquzaman
 
практика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptx
практика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptxпрактика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptx
практика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptxAktilekSeitkerim
 
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУnurlan93kz
 

Similar to 2-.в (20)

жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевна
 
S12
S12S12
S12
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығаруп
 
абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмж
 
(1)656
  (1)656  (1)656
(1)656
 
00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу
 
ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жоба
 
78о
78о78о
78о
 
Tazwaaa
TazwaaaTazwaaa
Tazwaaa
 
Әже . Фариза Оңғарсынова.
Әже . Фариза Оңғарсынова.Әже . Фариза Оңғарсынова.
Әже . Фариза Оңғарсынова.
 
Зат есім
Зат есімЗат есім
Зат есім
 
Менің үздік сабағым
Менің үздік сабағымМенің үздік сабағым
Менің үздік сабағым
 
қмж
қмжқмж
қмж
 
Baian.re
Baian.reBaian.re
Baian.re
 
практика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptx
практика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptxпрактика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptx
практика есеп, материалы, фото, видео, открытый урок, классный час.pptx
 
абай. қарасөз
абай. қарасөзабай. қарасөз
абай. қарасөз
 
ашық сабақ
ашық  сабақашық  сабақ
ашық сабақ
 
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
 
циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

2-.в

  • 1. Пәні: Әдебиеттік оқу Сыныбы: 2-сынып Сабақтың тақырыбы: Бала Тұрар. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға Тұрар Рысқұловтың балалық шағының бір сәтінен мағлұмат беру, қазақтың жазықсыз жазаға ұшыраған зиялылары туралы мағлұмат беру. Дамытушылық: Әңгімені мәнерлеп оқу және танымдық білімін арттыру, өз ойларын дұрыс жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру; қабілетін, білімін, тіл байлығын, ой- өрісін жан-жақты жетілдіру: сөздік қорын байыту. Тәрбиелік: Оқушыларды жақсы - жаман қасиеттерді ажырата білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Аралас сабақ. Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік. Сабақтың көрнекілігі: Т. Рысқұлов суреті, оқулық, интерактивті тақта. Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. Психологиялық дайындық Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Бар адамды құрметтеп, Бас иеміз біз. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру 1. Оқушыларды үш топқа бөліп, тапсырмалар беру: а) Өлеңнен Біржанның қандай қасиеттерін байқадыңдар? ә) Өлеңді жазған кім? Ол кісі туралы не білесіңдер? Жалған жаланың құрбаны болды дегенді қалай түсінесіңдер? б) С.Сейфуллиннің тағы қандай шығармаларымен таныссыңдар? 2. Жалпы класқа сұрақ: а) Сал деген сөзді қалай түсінесіңдер? ә) Ағызған қызыл тілден шекер балды деген өлең жолының мағынасын қалай түсіндіңдер? ІІІ. Жаңа сабақ Мектебі: Ақтөбе қаласы № 30 орта мектеп Пәні: Әдебиет Мұғалім: Жилкибаева Зауре Тулеугалиевна Бастауыш класс мұғалімі
  • 2. 1. - Сендер 1-кластан бастап жазықсыз жалаға ұшыраған ата-ағаларыңмен таныссыңдар. Сондықтан мына сөзжұмбақты бәріміз бірлесе отырып шешейік. 1. "Байлық" әңгімесінің авторы. Д У Л А Т О В 2. Абайды әлемге танытқан адам. М Ұ Х Т А Р 3. Торғай даласында тұңғыш мектеп ашып, қоңырау соққан адам. Ы Б Ы Р А Й 4. Қазақ ғалымы кім? Ш О Қ А Н 5. Киіз үйдің сүйегі. К Е Р Е Г Е - "Тұрар" сөзі шықты. Ол кісі туралы естігендерің бар ма? 2. Кіріспе әңгіме. Рысқұлов Тұрар (1894-1943). Мектепті үздік бітіріп, Бішкек орман шаруашылығы техникумына түседі. Ташкентке келіп мұғалімдер институтына түседі. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісіне қатысады. Осы көтерілісте ұсталып, түрмеге түседі. 1917 жылы Әулиеатаға келіп, большевиктер партиясына өтеді. Шерхан Мұртазаның "Қызыл жебе" романынан алынып оқулыққа енгізілген үзінді "Бала Тұрар" деп аталады. Өздеріңе таныс Мұхтар Әуезовтың "Қараш-қараш" оқиғасы фильмі Рысқұлов өміріне арналған. 3. Оқулықтағы Шерхан Мұртазаның "Бала Тұрар" әңгімесін оқып беру, мазмұнын түсіндіру. 4. Оқушылардың кезектесіп оқуы. Тыңдап отырған оқушылар өздеріне түсініксіз сөздері мен сөз тіркестерін қарындашпен белгілеп отырады. Сөздік жұмысы осылай жүргізіледі. Оқушылардың тапқан сөздері түсіндіріледі. селсоқ - немқұрайлы тұрқы - сырт пішіні ебедейсіз - икемсіз Сергіту сәті 5. Тауып оқу. 1. Тұрардың бейнесі суреттелген тұсты тауып оқы. 2. Айбаровтың бейнесі суреттелген тұсты тауып оқы. 3. Ұстазы мен Тұрардың сөздерін тауып, екі балаға оқыту. 4. Ұстазы мен Айбаровтың сөздерін тауып, екі балаға оқыту. 5. Ұстазының Ломоносов жайлы әңгімесін тауып, оқыту. 6. Тұрар мен Айбаровты бірден төмендегідей салыстыру. Тұрар Атамырза Қабілетті, алғыр, оқуға құштар. Селсоқ, ебедейсіз Байсалды, ақылды, есті. Қырсық, ақылы аз, мақтаншақ, ашуланшақ. Кедей баласы Бай баласы IV. Бекіту - Өзіңді өзгеден артық санама. Ең әуелі өз мініңді тап, сонан кейін өзгені түзе. Атамырза сияқты болмау керек. Адамды киіміне қарап бағалауға болмайды. Осыған ұқсас аңызды еске түсіру. 1. "Қожанасырдың тойға баруы." 2. Жақсы - жаман қасиеттер туралы мақал-мәтелдер айту. V. Қорытынды -Киімі жыртық, кедейден шыққан Ломоносов та әлемге әйгілі ғалым болды. Тұрар қазақ халқының білімді азаматы, күрескері болып танылды. VI. Үйге тапсырма Үйге: "Бала Тұрар" әңгімесі. VII. Бағалау