Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
İşte Osmanlı’nın gerçek fotoğrafı…
Yukarıdaki fotoğraf, 1915’te basılan ve dünya genelinde
dağıtılan bir kartpostal...Karp...
İşte; 9 milyon asker ve 7 milyon sivilin ölümüne neden olan
Birinci Dünya Savaşı böyle başlar.
Osmanlı İmparatorluğu bu sa...
Eğer gezerlerse en salakları bile görecekler ki; pohpohladıkları
Osmanlı, Avrupa’nın kuklası olmuş aciz bir devletten başk...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

1.Dünya Harbi ve Osmanlı-Musatafa Mutlu

241 Aufrufe

Veröffentlicht am

Mustafa Mutlu belki biraz kırıcı yazmış ama tek kelimesine bile dokunmadan yayınlamak istedim.

Veröffentlicht in: Soziale Medien
  • Als Erste(r) kommentieren

  • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

1.Dünya Harbi ve Osmanlı-Musatafa Mutlu

  1. 1. İşte Osmanlı’nın gerçek fotoğrafı… Yukarıdaki fotoğraf, 1915’te basılan ve dünya genelinde dağıtılan bir kartpostal...Karpostaldaki ana unsur; bir haç... Onun üzerinde Hazreti İsa’nın resmi var. Diğer dedeler ise Alman İmparatoru II. Wilhelm, Avusturya- Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph, Osmanlı Sultanı Mehmed Reşad ve Bulgar Kralı Ferdinand... Kartpostalın üzerinde, “Kainatın Kurtarıcısı” yazıyor...Altındaki sözlerin Türkçesi ise şöyle: “Dünya Savaşı’ndaki askerlerimizi kutsa...” Bir de olayı anlatalım:Avusturya-Macaristan Veliahtı Arşidük Franz Ferdinand, 28 Haziran 1914’te Saraybosna’da bir Sırp militan tarafından öldürülür. Bunun üzerine de Avusturya- Macaristan İmparatorluğu bir ay sonra Sırbistan’a savaş ilan eder.
  2. 2. İşte; 9 milyon asker ve 7 milyon sivilin ölümüne neden olan Birinci Dünya Savaşı böyle başlar. Osmanlı İmparatorluğu bu savaşta Avusturya-Macaristan, Almanya ve Bulgaristan’la birlikte saf tutar. Bunlara İttifak Devletleri denir. Bu devletlerin karşısında Rusya, İngiltere ve Fransa’nın başı çektiği diğer devletler vardır. İttifak devletlerinin zaafı, ayrı dillerden ve en önemlisi ayrı dinlerden gelen halkların omuz omuza savaşmak zorunda kalmasıdır. Bunun üzerine özellikle Almanya, büyük bir “propaganda” faaliyetine girişir. Üç kralın ve bir padişahın portreleri bu ülkelerin tüm sokaklarını süsler...Bayraklar kullanılarak, binlerce grafik eser üretilir.Tabaklar, bardaklar, hediyelik eşyalar, madalyalar, rozetler bu eserlerle süslenir. Milyonlarca kartpostal bastırılır. Gazeteler ve dergiler bu resimlerle donatılır. Ancak “ana eksen”de hep “haç” ve “Hazreti İsa” vardır. Burada önemli olan şudur. İslam dünyasının Halifesi olan Osmanlı Padişahı Sultan Mehmed Reşad, fotoğrafının İsa’yla basılmasını kabul etmiştir. Hatta İsa’dan “askerlerini kutsamasını” ister gibi gösterilmesine ses çıkarmamıştır.Çünkü girdiği savaşı kazanmak için, buna ihtiyacı olduğuna inanmış ya da inandırılmıştır. Yukarıdaki fotoğraflardan yüzlercesini görmek istiyorsanız, Birinci Dünya Savaşı’nın 100’üncü yıldönümü nedeniyle Koç Üniversitesi’nin Galatasaray’daki Sergi Salonu’nda devam eden “İttifak Cephesinde Savaş ve Propaganda” isimli sergiyi gezin... Ömer M. Koç’un koleksiyonundan seçilen eserlerin yer aldığı ve Bahattin Öztuncay’ın küratörlüğünü üstlendiği bu sergiyi özellikle AKP’nin “Yeni Osmanlı Propagandası”na kanan saf ve salak biliminsanlarıyla siyasetçilerin izlemesini öneririm.
  3. 3. Eğer gezerlerse en salakları bile görecekler ki; pohpohladıkları Osmanlı, Avrupa’nın kuklası olmuş aciz bir devletten başka bir şey değil... O kadar aciz ki; padişahı bile sözüm ona “halife” ama; Hıristiyan alemi tarafından kullanılmakta hiçbir sakınca görmüyor. Fazla söze gerek yok... Saraylara, tuğralara, çakma yeniçerilere, tahtlara, cariyelere özenenler... Alın size Osmanlı! Tepe tepe kullanın... Mustafa Mutlu, Aydınlık, 25 Ocak 2015

×