Anzeige
Anzeige

Más contenido relacionado

Anzeige
Anzeige

Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)

  1. Kaliumi
  2.  Kaliumi si element  Efektet qe sjell kaliumi ne trupin tone.  Rruget e marrjes se kaliumit ne organizmin e njeriu
  3.  Kaliumi është element kimik. Në masen e trupit të njeriut merr pjesë me 0.35% dhe me këtë sasi arrihet mbajtja në barazpeshë kimike e lëngjeve në trupin e njeriut,përndryshe sapuni marohet nga kaliumi.  Kaliumi është metal alkalin i butë,sa që mund të pritet lehtësisht me thikë, ka ngjyrë te bardhë ne të argjendt, në takim me ajrin ngjyra e argjendt zhduket.
  4.  Ai është një metal i lehtë dhe për lehtësin e tij vjen pas litiumit, ka densitet më te vogël se uji.Formula e Kaliumit është (K). Kaliumi është një element kimik industrial ku gjen perdorim te gjere. Psh si elektrolit ne baterit alkaline. Përdoret për prodhimin e fotocelulave që gjejnë përdorim në teknika të televizionit..  Kaliumi mund të fitohet me elektrolizë të shkrirjes së klorurit të kaliumit ose hidroksidit të kaliumDensiteti i kaliumit është 0.86 g/cm3. Ky mineral luan një rol thelbësor në kontraksionet e muskujve dhe të zemrës, por edhe në transmetimin e flukseve nervore. Ato nderhyjnë në funksionimin neuro-muskular dhe ja pse kaliumi lufton edhe kundër ngerceve.
  5.  Ai rregullon procesin e mbajtjes së ujit në inde , ka veprim pozitiv në qarkullimin e gjakut dhe zemrën.  Ai favorizon aktivitetin mendor, stabilitetin e tensionit arterial, i jep energji organizmit. Mungesa e tij sjell gjendje hipoglicemie
  6.  Kaliumi është i nevojshëm për zemrën dhe flukset nervore. Kaliumi luan një rol thelbësor në kontraksionet e muskujve dhe të zemrës, por dhe në transmetimin e flukseve nervore.  Kaliumi lufton dhe kundër ngërçeve. Kaliumi merr pjesë në funksionimin e gjëndrave mbiveshkore që rregullojnë stresin si dhe në prodhimin e energjisë.
  7.  Mungesat më të mëdha të kaliumit vijnë si rezultat i konsumit të tepërt të natriumit dhe të kripës përmes kripës së gjellës. Kaliumi dhe natriumi në organizëm janë në ekuilibër midis tyre.  Përdorimi i tepërt i kripës së gjellës është i dëmshëm , sepse prishet ekuilibri midis natriumit e kaliumit dhe për pasojë do të kemi hipertension, shqetësime kardiake apo cerebrale, humbje të kalciumit , gurë në veshka apo osteoporozë.  Mungesa e kaliumit sjell dhimbje barku, ngërçe , vështirësi intensinale. Mirë do të ishte të konsumohej më shumë kalium se natrium.
  8.  Gjendet në mish, qumësht, peshk, perime fruta mollë e patate.), agrume, pjepra, hurma, shalqi, kastravecë, zarzavate me gjethe jeshile, banane, kos djathë kaçkavall, etj.
  9.  Një ushqim i ekuilibruar mund të sjellë vendosjen e një ekuilibri të duhur. Konsumi i natriumit duhet të mos kalojë 2.5 gr në ditë. Duhen shmangur sallame , supëza të përgatitura në mënyrë industriale, gjellët e fabrikuara që kanë shumë kripë. Duhen konsumuar ushqime që përmbajnë shumë kalium. Ushqimet bimore janë të pasura me këtë element.
  10.  Frutat dhe perimet është mirë të konsumohen të gjalla. Çokollata është një burim i mirë kaliumi. Ai gjendet te fasulet, thjerrëzat, arrat, bajamet, patatet , spinaqi, frutat e freskëta , kajsia, hurma arabe. Mirë është të përdoret gatimi me avull. Shkencëtarët kanë gjetur se kaliumi dhe kalciumi kanë efekte pozitive në presionin e lartë të gjakut. Kaliumi gjendet te frutat dhe perimet e freskëta . Sasi të vogla kaliumi gjenden te peshqit dhe te disa perime me gjethe jeshile.
Anzeige