Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Prof. dr hab. Bogdan Szczepankowski
Warszawa, 9 marca 2015 r.
SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK – WARSZAWA
 niedosłyszący – częściowe uszkodzenie słuchu
(ubytek słuchu średnio do 90 dB)
 głusi – praktycznie nie słyszą, ale mówi...
 ok. 35 tysięcy osób głuchoniemych
 ok. 10 tysięcy osób głuchych
 ok. 900 tysięcy osób
niedosłyszących (z uszkodzonym
s...
 Osoby głuchonieme – posługują się
głównie lub wyłącznie językiem migowym,
możliwość porozumiewania się pismem
bywa bardz...
 Uszkodzenie słuchu jest niepełnosprawnością bardzo
często niedostrzegalną w warunkach podróży koleją.
Jeśli wszystko idz...
 osoby głuchonieme mogą swobodnie
porozumiewać się pismem – nieprawda,
jest to dostępne tylko nielicznym
 aparaty słucho...
 rezerwacja i zakup biletu
 komunikowanie się i dostęp
do informacji na dworcu
 komunikowanie się i dostęp
do informacj...
na ogół przebiega to bez problemów, często jednak
starsze osoby często nie potrafią samodzielnie
dokonać zakupu lub nie ma...
 osoby głuchonieme najczęściej przygotowują
parametry biletu na kartce i podają kasjerce –
problem pojawia się wówczas, k...
Sygnał wejściowy z dowolnego źródła dźwięku (w tym
przypadku z mikrofonu) przekazywany jest poprzez
wzmacniacz bezpośredni...
 osoby głuchonieme – kontakt
za pomocą systemu
wideotłumaczenia
 osoby głuche – kontakt na
piśmie (papier, smartfon, tab...
 konieczny jest monitor z kamerą,
która widzi osobę głuchoniemą
(urządzenie może być za szybą)
 po połączeniu się przez ...
 osoby głuchonieme –
wielkoformatowy monitor plazmowy
z możliwością wyświetlania ważnych
informacji także w języku migowy...
 osoby głuchonieme – dociera tylko informacja wizualna,
w sytuacjach awaryjnych brak rozwiązania
 osoby głuche – informa...
 osoby głuchonieme – praktycznie
brak kontaktu, w sytuacji awaryjnej
kierownik pociągu powinien mieć
dostęp do tłumacza o...
 z osobą głuchą lub głuchoniemą można próbować
nawiązać kontakt za pomocą smartfona wyposażonego
w opcję przekształcania ...
 osoby głuchonieme – widoczna informacja
wizualna, wyświetlanie na wielkoformatowych
monitorach plazmowych informacji w j...
 uszkodzonym słuchem słyszy się nie tylko ciszej, ale również
inaczej, bowiem dźwięki mowy składają się z wielu częstotli...
Osoba z uszkodzonym słuchem w podróży
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Osoba z uszkodzonym słuchem w podróży

718 Aufrufe

Veröffentlicht am

Prezentacja na temat potrzeb osób z uszkodzonym słuchem prof. Bogdana Szczepankowskiego (Polska Rada Języka Migowego) wygłoszona 09.03.2015 na posiedzeniu Zespołu opiniodawczo-doradczego oraz zadaniowego ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania sięprzy Prezesie UTK.

 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Osoba z uszkodzonym słuchem w podróży

 1. 1. Prof. dr hab. Bogdan Szczepankowski Warszawa, 9 marca 2015 r. SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK – WARSZAWA
 2. 2.  niedosłyszący – częściowe uszkodzenie słuchu (ubytek słuchu średnio do 90 dB)  głusi – praktycznie nie słyszą, ale mówią (utrata słuchu zazwyczaj po opanowaniu mowy dźwiękowej, średnio powyżej 90 dB)  głuchoniemi – nie słyszą i nie mówią (utrata słuchu zazwyczaj od urodzenia lub powstała we wczesnym dzieciństwie średnio powyżej 90 dB).
 3. 3.  ok. 35 tysięcy osób głuchoniemych  ok. 10 tysięcy osób głuchych  ok. 900 tysięcy osób niedosłyszących (z uszkodzonym słuchem w stopniu co najmniej umiarkowanym) Skala tego zjawiska w Polsce Ponadto ok. 3 milionów osób ma lekki niedosłuch, który także może stanowić problem w komunikowaniu się, zatem podejmowane działania dotyczyć będą ok. 4 milionów potencjalnych pasażerów z uszkodzonym słuchem, czyli ok. 10% populacji
 4. 4.  Osoby głuchonieme – posługują się głównie lub wyłącznie językiem migowym, możliwość porozumiewania się pismem bywa bardzo ograniczona  Osoby głuche – posługują się mową dźwiękową, ale odbiór informacji może następować głównie drogą pisemną  Osoby niedosłyszące – porozumiewają się mową dźwiękową i posługują słuchem, ale wymagają komfortu akustycznego i odpowiednich środków technicznych.
 5. 5.  Uszkodzenie słuchu jest niepełnosprawnością bardzo często niedostrzegalną w warunkach podróży koleją. Jeśli wszystko idzie dobrze, nie pojawia się potrzeba komunikowania się lub dostępu do informacji – nikt może nie zauważyć, że taka osoba skorzystała z usług polskich kolei.  Problemy pojawiają się wtedy, kiedy coś jest nie tak jak powinno być, a wtedy są to zazwyczaj problemy bardzo trudne do pokonania.
 6. 6.  osoby głuchonieme mogą swobodnie porozumiewać się pismem – nieprawda, jest to dostępne tylko nielicznym  aparaty słuchowe załatwiają problem niedosłuchu czy głuchoty – nieprawda, aparaty tylko poprawiają sytuację, ale nie rozwiązują problemu.
 7. 7.  rezerwacja i zakup biletu  komunikowanie się i dostęp do informacji na dworcu  komunikowanie się i dostęp do informacji w pociągu  sytuacje awaryjne
 8. 8. na ogół przebiega to bez problemów, często jednak starsze osoby często nie potrafią samodzielnie dokonać zakupu lub nie mają dostępu do internetu
 9. 9.  osoby głuchonieme najczęściej przygotowują parametry biletu na kartce i podają kasjerce – problem pojawia się wówczas, kiedy konieczna jest wymiana informacji – wtedy brak rozwiązania  osoby głuche wyrażają życzenie mową, w przypadku konieczności wymiany informacji kasjerka posługuje się pismem  osoby niedosłyszące wymagają komfortu akustycznego – idealnym rozwiązaniem jest okienkowa pętla indukcyjna.
 10. 10. Sygnał wejściowy z dowolnego źródła dźwięku (w tym przypadku z mikrofonu) przekazywany jest poprzez wzmacniacz bezpośrednio do pętli indukcyjnej. Gdy użytkownik aparatów słuchowych znajdzie się w zasięgu działania pola magnetycznego urządzenia (wewnątrz obwodu pętli) i przestawi aparat słuchowy na odbiór indukcyjny oznaczany literą „T” lub „MT”, sygnał ze źródła dźwięku dociera bezpośrednio do aparatów słuchowych, dzięki czemu pozbawiony jest wad (zniekształceń w postaci pogłosu, echa czy odbicia) wynikających z rozchodzenia się fali dźwiękowej w otoczeniu. Odbiorca dźwięków ma wrażenie, jakby mówiono mu bezpośrednio do ucha. Koszt takiej pętli jak na obrazku ok. 500 zł. Piktogram
 11. 11.  osoby głuchonieme – kontakt za pomocą systemu wideotłumaczenia  osoby głuche – kontakt na piśmie (papier, smartfon, tablet)  osoby niedosłyszące – kontakt przez okienkową pętlę indukcyjną
 12. 12.  konieczny jest monitor z kamerą, która widzi osobę głuchoniemą (urządzenie może być za szybą)  po połączeniu się przez internet z tłumaczem osoba głucha nawiązuje z nim kontakt migowy – tłumacz przekłada wypowiedzi osoby słyszącej na język migowy oraz wypowiedzi migowe osoby głuchej na język foniczny – rozmowa przebiega w zasadzie bez problemów.  usługa jest dostępna w Polsce i korzysta z niej coraz więcej instytucji publicznych.
 13. 13.  osoby głuchonieme – wielkoformatowy monitor plazmowy z możliwością wyświetlania ważnych informacji także w języku migowym  osoby głuche – wielkoformatowy monitor plazmowy z możliwością wyświetlania ważnych informacji w formie napisów  osoby niedosłyszące – wielkoformatowy monitor plazmowy z możliwością wyświetlania ważnych informacji w formie napisów oraz stacjonarna pętla indukcyjna w pomieszczeniu poczekalni (otaczająca całe pomieszczenie lub jego część)
 14. 14.  osoby głuchonieme – dociera tylko informacja wizualna, w sytuacjach awaryjnych brak rozwiązania  osoby głuche – informacja wizualna i/lub kontakt na piśmie (papier, smartfon, tablet)  osoby niedosłyszące – obniżone głośniki, strefa odbioru indukcyjnego na peronie
 15. 15.  osoby głuchonieme – praktycznie brak kontaktu, w sytuacji awaryjnej kierownik pociągu powinien mieć dostęp do tłumacza on-line; należy też rozważyć możliwość szkolenia konduktorów w zakresie podstaw języka migowego  osoby głuche – kontakt na piśmie (papier, smartfon, tablet)  osoby niedosłyszące – kontakt akustyczny, także z wykorzystaniem aparatów słuchowych
 16. 16.  z osobą głuchą lub głuchoniemą można próbować nawiązać kontakt za pomocą smartfona wyposażonego w opcję przekształcania głosu w pismo (aktualnie większość taką opcję posiada)  należy posługiwać się prostymi i krótkimi zdaniami.
 17. 17.  osoby głuchonieme – widoczna informacja wizualna, wyświetlanie na wielkoformatowych monitorach plazmowych informacji w języku migowym, korzystanie z tłumacza on-line  osoby głuche – widoczna informacja wizualna, kontakt na piśmie (papier, smartfon, tablet)  osoby niedosłyszące – widoczna informacja wizualna, kontakt akustyczny bezpośredni lub przez pętlę indukcyjną.
 18. 18.  uszkodzonym słuchem słyszy się nie tylko ciszej, ale również inaczej, bowiem dźwięki mowy składają się z wielu częstotliwości, natomiast uszkodzenie słuchu zazwyczaj jest różne dla różnych częstotliwości; ewentualny odbiór mowy słuchem jest zniekształcony  aparaty słuchowe działają na bliską odległość – do ok. 2 m, dalej zakłócenia uniemożliwiają rozumienie mowy  każda osoba z uszkodzonym słuchem chociaż trochę odczytuje mowę z układu ust; wspomaga to rozumienie mowy, ale nie jest w stanie zastąpić słuchu; w każdym przypadku osoba głucha musi widzieć wyraźnie twarz osoby mówiącej, a jej rozmówca musi mówić wyraźnie (nie przesadnie), zawsze będąc zwrócony twarzą do osoby z uszkodzonym słuchem  osoba z uszkodzonym słuchem powinna mieć w miarę możliwości zapewniony komfort akustyczny (cisza wokół).

×