1. KUMPULAN 3
AHLI KUMPULAN
01. BULAH BIN GORIBAU
02. NAIM BIN SAIBIN @ EBIT
03. JUPINEH @ JUPPE BIN SIKIN
TOPIK 4 : DARAB
2. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran : Matematik Tahun Dua.
Tajuk : Darab
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 4.2 (i), (ii) dan (iii).
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
a. Membina sifir 2,5, 10 dan 4 dengan berpandukan bahan maujud, gambar dan garis
nombor.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid Perdana
1. Soaljawab mengenai pembinaan sifir 2, 5 dan 10.
o Murid menggunakan benda maujud untuk membina sifir 2, 5 dan 10.
o Murid membina sifir 2, 5 dan 10 berdasarkan kad gambar .
(aktiviti berterusan sehingga sifir 2, 5 dan 10)
2. Bimbing murid menyebut ayat metematik darab yang telah dibina.
3. Murid membina sifir 2, 5 dan 10 dengan berpandukan garis nombor.
Murid LINUS (Numerasi) – 5 orang.
1. Soaljawab mengenai pembinaan sifir 2.
o Murid menggunakan benda maujud untuk membina sifir 2.
o Murid melukis ayat matematik berdasarkan kad gambar yang dipamerkan.
(aktiviti berterusan sehingga 9 x 2 dan 9 x 5)
2. Bimbing murid menyebut ayat metematik darab yang telah dibentuk.
3. Murid membina sifir 2 dengan berpandukan kad gambar.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
Kreativiti (menyusun objek semasa membina sifir)
Perbendaharaan kata merujuk situasi darab.
Nilai ( Kerjasama, tekun, cermat )
Bahan Bantu Belajar:
Alat pembilang (cip plastik, pensel, ), kad gambar. Kad garis nombor.
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
11 dariapda 13 murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum
menguasai dibimbing melalui aktiviti pengukuhan. ( Perdana )
4 dariapda 5 murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum menguasai
dibimbing melalui aktiviti pengukuhan. (Linus )
3. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Tanpa Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran : Matematik Tahun Dua
Tajuk : Darab
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 4.1 (i), (ii) dan (iii).
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
a. Membina dan menyebut kumpulan sama banyak dengan menggunakan bahan
konkrit, gambar dan garis nombor.
b. Menulis ayat matematik tambah berulang.
c. Menyatakan symbol darab dan sama dengan.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
1. Membina kumpulan objek sama banyak menggunakan pembilang ( guli, batu,kerusi)
o Menyusun objek mengikut bilangan kumpulan.
2. Menulis ayat matematik tambah berulang.
o Kad gambar.
3. Mengenal simbol darab dan sama dengan.
o Menulis simbol darab (x) dan sama dengan (=)
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, membanding, membeza dan memadan.
Nilai ( kerjasama, tekun, teliti).
Bahan Bantu Belajar:
Alat pembilang (batu, guli, kerusi), kad gambar.
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
2 dariapda 18 murid yang belum mencapai objektif pembelajaran akan dibimbing aktiviti
pengukuhan.