Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Die SlideShare-Präsentation wird heruntergeladen. ×

Metoda projektu w szkole

Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Nächste SlideShare
Metoda projektu w szkole
Metoda projektu w szkole
Wird geladen in …3
×

Hier ansehen

1 von 45 Anzeige

Weitere Verwandte Inhalte

Ähnlich wie Metoda projektu w szkole (20)

Anzeige

Aktuellste (20)

Anzeige

Metoda projektu w szkole

 1. 1. METODA PROJEKTU PRZYJAZNA DLA UCZNIA I NAUCZYCIELA Zespół Szkół nr 4 w Krzesławicach
 2. 2. CZY WARTO?! ZDECYDOWANIE TAK! Metoda projektu: - stawia na aktywność i twórczość ucznia, - łączy działania praktyczne z umysłowymi Zalety: - uczeń jest w centrum zainteresowania - uczy się pracy w grupie - samodzielnie rozwiązuje problemy - nauczyciel jedynie wspiera, nie wyręcza w zadaniach
 3. 3. KLASA IV SZKOŁĄ PODSTAWOWA Na zakończenie roku nauki uczniowie przygotowują „paszport”, który pozwoli im kontynuować naukę po wakacjach. Wzmacniamy poczucie własnej wartości.
 4. 4. KLASA VI SZKOŁA PODSTAWOWA W roku szkolnym 2011/12 klasa wzięła udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Nasz wspólny dom”. Język komunikacyjny projektu: niemiecki.
 5. 5. UTWALAMY SŁOWNICTWO: DOM / MIESZKANIE Dwie grupy pracują nad własnym domem, w którym powinny się znaleźć min. 4 pomieszczenia. Uczniowie dzielą się na podgrupy: - uczniowie wyszukują przy pomocy słowniczka online potrzebne słownictwo - w słowniku obrazkowym znajdują wyposażenie i urządzenia - przekazują kolegom przy tablicy niezbędny materiał - każdy uczestnik wybiera zadanie, które chętnie wykona
 6. 6. UCZENNICE SZUKAJĄ SŁÓWEK Drugim krokiem jest szybkie przekazanie do koleżanek przy tablicy
 7. 7. TO ZADANIE NA CZAS Wygrywa drużyna, która pierwsza skończy swój dom i zgromadziła najwięcej poprawnie zapisanych słówek. Liczy się także staranność zapisu.
 8. 8. Oprócz wypisanych słówek znalazły się i rysunki, to ułatwia zapamiętanie słownictwa
 9. 9. Chłopcy powinni jeszcze popracować nad starannością, ale pracowali bardzo sprawnie i zespołowo
 10. 10. Ostatnie zadanie polegało na przygotowaniu krzyżówki ze słownictwem z lekcji. Dziewczyny skorzystały z pomocy starszego kolegi. Brawo! Były najszybsze!
 11. 11. CZASAMI TRZEBA DODATKOWO SKORZYSTAĆ Z tradycyjnego słownika obrazkowego. Brak internetu  Uczennice błyskawicznie zmieniły metodę, aby nie tracić czasu
 12. 12. KLASA I GIMNAZJUM
 13. 13. Aktywne wykorzystanie umiejętności komunikacji w języku niemieckim. Powitanie i przedstawienie się.
 14. 14. Tu dodajemy element: znajomość nazw krajów. Uczennica się przedstawia i mówi, że pochodzi z USA. Pyta kolegę, skąd on pocho
 15. 15. Uczniowie się witają i pytają o samopoczucie Łańcuszek pytań. Uczeń kolejno podchodzi do pozostałych kolegów.
 16. 16. Uczniowie podczas tego ćwiczenia są zrelaksowani i chętnie mówią w języku niemieckim
 17. 17. Temat powtórzeniowy: zakupy. Uczeń powinien trafić w przedmiot narysowany na tablicy, który nazywa po niemiecku kolega. Sędziują dwie osoby. Konkurencja na czas.
 18. 18. Utrwalenie słownictwa i struktur. Rozgrzewka językowa: w domu handlowym jest wyprzedaż. Uczniowie „polują” na atrakcyjne oferty. „Ochroniarz” ma tutaj pełne ręce pracy 
 19. 19. PRACA Z UCZNIEM O MNIEJSZYCH MOŻLIWOŚCIACH Uczeń zapisuje temat na tablicy, przygotowuje niezbędne materiały do dalszej pracy na lekcji, uczestniczy w pracy grupy, na zakończenie zadania referuje, jakie części garderoby były w ofercie specjalnej, w jakiej cenie , kolorze itp.. Uczniowie z grupy pomagają uzupełniać informacje.
 20. 20. UTRWALAMY SŁOWNICTWO Uczeń może korzystać ze słowniczka obrazkowego, znajdującego się na końcu podręcznika
 21. 21. SIOSTRA KOLEGI NIE MA SANDAŁÓW Uczennica odstępuje swoje buty, reklamuje je: są wygodne, ładne, modne Uczeń ma za zadanie wymienić jak najwięcej określeń pasujących do tej sytuacji
 22. 22. POKAZ MODY Prezenter wywołuje kolejno modeli, mówiąc co mają na sobie. Ćwiczymy rozumienie tekstu mówionego
 23. 23. UCZEŃ ZAWSZE MA W TAKIEJ SYTUACJI PRAWO skorzystać ze słowniczka lub pomocy kolegi. Każdy sposób się liczy, aby skutecznie utrwalić słownictwo.
 24. 24. CD POKAZU MODY Występuje uczeń, który nosi krótkie spodenki, ma się skradać jak kot.
 25. 25. KLASA II GIMNAZJUM
 26. 26. SPOTKANIE NA WYCIECZCE Uczniowie mają za zadanie przedstawić się całej grupie. Zadanie na czas.
 27. 27. ŁAŃCUSZEK Z POWITANIEM
 28. 28. Czas ucieka – uczniowie w akcji. Krótki film z ćwiczenia. Gra na skojarzenia.
 29. 29. Uczennica nazywa kolejno części ciała. Uczniowie witają się: dotykając barkiem, ręką, stopą, łokciem itd.
 30. 30. ZADANIA W PODGRUPACH Powitanie i przedstawienie Rybacy na łódce łowią rybę. Uczeń nazywa część ryby – rybak powinien trafić do celu
 31. 31. KTÓRY RYBAK WYŁOWI WIĘCEJ RYB? A KTÓRY TRAFI NA WODOROSTY? Zadanie na czas.
 32. 32. UTRWALAMY ZNAJOMOŚĆ CZASOWNIKÓW Uczniowie pokazują kolegom czynność, grupa zgaduje.
 33. 33. PANTOMIMA – ULUBIONE ĆWICZENIE UCZNIÓW
 34. 34. TA FORMA OŚMIELA UCZNIÓW SŁABSZYCH Ćwiczenie można urozmaicić zadaniem Ortograficznym, w którym grupy zapisują na czas czasowniki. Liczy się poprawność zapisu oraz prędkość
 35. 35. Praca z uczniem uzdolnionym plastycznie Uczennice przygotowują ozdoby na akcję charytatywną.
 36. 36. Święta to doskonała okazja na pielęgnowanie tradycji i poznawanie zwyczajów w innych krajach. Tu prace Angeliki i Justyny.
 37. 37. Uczniowie chętnie wyrażają swoje emocje poprzez sztukę. Powyżej prace Grzegorza i Roberta . (Na kartce po prawej stronie ilustrowany podpis ucznia z okazji Wielkanocy).
 38. 38. POMAGAMY INNYM Na zajęciach dodatkowych uczennice wykonują różne prace, które przekazują na cele charytatywne. Organizują także kiermasze świąteczne.
 39. 39. ZAJĘCIA DODATKOWE Każdy uczeń znajdzie coś ciekawego w ofercie naszej szkoły, co pozwoli mu na rozwijanie zainteresowań i wymianę doświadczeń z kolegami i koleżankami.
 40. 40. PROJEKT ETWINNING Nasz wspólny dom. Uczniowie rozwijali kompetencje językowe, ale także poznali rówieśników z Europy, pisali do siebie listy, wymieniali informacje.
 41. 41. NASZ PROJEKT ETWINNING Uczniowie zaprojektowali dom, wykonali 4 pomieszczenia, poznali nowe programy komputerowe, aby przekazywać rezultaty swojej pracy rówieśnikom z 6 krajów Europy.
 42. 42. ZASTOSOWANIE PRAC UCZNIÓW W PRAKTYCE Uczniowie biorący udział w konkursie na znak graficzny Ex Libris szkoły lub biblioteki zaprojektowali nadruk na kubeczki. Efekt – świetny!
 43. 43. ZAJĘCIA DODATKOWE – PLAN NA 2012/13 Warsztaty fotograficzne i obróbka cyfrowa zdjęć. Projektowanie pocztówki z najbliższej okolicy
 44. 44. PROJEKT: NAUCZANIE I AKTYWIZACJA UCZNIÓW O ZRÓŻNICOWANYCH POTRZEBACH Opracowanie: Małgorzata Janik, nauczyciel

×