3. გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
•
მოსწავლეები მუშაობენ გრაფიკულ რედაქტორში და ტექსტურ რედაქტორში , იუმჯობესებენ ხელის
მოტორიკას, მათემატიკურ აზროვნებას.
•
მოსწავლეს შეუძლია ისტ პროდუქტის შესაქმნელი საშუალებების გამოყენება.
•
იყენებს სახატავად პროგრამა Paint, ტექსტურ რედაქტორს მასწავლებლის მიერ ჩატარებული
სასწავლო აქტივობისას;
•
შეუძლია კვლევის ტექნოლოგიური საშუალებების გამოყენება.
•
იყენებს ციფრულ საგანმანათლებლო რესურსებს ამოცანების ამოხსნის, ცნებების,
იდეებისა და ისტორიული მოვლენების თვალსაჩინოდ წარმოდგენის მიზნით (მაგალითად:
ვიზუალური მასალა, საგანმანათლებლო თამაშები და სხვა);
•
იყენებს ისტ- სწავლის გასაუმჯობესებლად და შემოქმედებითი პროცესის წასახალისებლად.
•
მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი სახელები და რაოდენობები .
•
მოსწავლე კითხულობს და წერს რიცხვებს; გამოსახავს მათ სხვადასხვა მოდელის გამოყენებით;
•
მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრებაგამოკლების მოქმედებები
•
ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად,
“რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;
4. •
მოსწავლეებმა იციან პროგარამაPaint-ის ინსტრუმენტები,იციან ხატვა,
შენახულ ფაილს ხსნიან Paint-ში, არჩევენ ფერებს, აგრეთვე პროგრამა MS
Word - ში იციან პროგრამის გახსნა, ფიგურების ხატვა, გადაადგილება,
ფიგურებში ფერის ჩასხმა. მათემატიკაში იციან 10-ის ფარგლებში შეკრებაგამოკლება. სახატავიდა ტექსტური
რედაქტორის ინსტრუმენტების გამოყენების უნარები მოსწავლეებს უკვე ა
ქვთ ნასწავლი.
ამ გაკვეთილზე კი მოხდება უნარების განმტკიცება და ტექნიკის გამომუშა
ვება.
5. • ”ბუკი” - ყველა მოსწავლეს აქვს საკუთარი
•
სამუშაო ფურცლები -მიცემული მასწავლებლის მიერ
•
(პროგრამები: Msword, Paint).
6. გაკვეთილის მსვლელობა
•
მასწავლებელი გაკვეთილის დაწყებამდე ამზადებს სავარჯიშოებს მოსწავლეებისთვის: საქაღალდეში
ფაილი, რომელშიც ჩადებიულია 6 სავარჯიშო ფურცელი, რომელთა გახსნა შესაძლებელია სახატავ რედაქტორში.
გაკვეთილის დასაწყისში ამ სავარჯიშოებს მოსწავლეებს ურიგებს ”ბუკებში”. მოსწავლეები მუშაობენ
ინდივიდუალურად საკუთარ ”ბუკებზე”.
•
ბუკის გამოყენებით მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს დავალებას. იწყებენ ინდივიდუალურად დავალების
შესრულებას:
•
მოსწავლემ სავრჯიშო ფურცელბი უნდა გახსნას თანმიმდევრობით. გაიაზროს დავალებები და შეასრულოს იგი.
ამისთვის, მოსწავლეს სჭირდება 1 - შესაბამისი word პროგრამის ინსტრუმენტების ცოდნა; 2 - სახატავი რედაქტორის
ინსტრუმენტების გამოყენება:
•
1.
მოსწავლე ხსნის word-ის პროგრამაში აწყობილ სავარჯიშოს , სადაც მოცემულია ორი სახის დავალება. გაიაზრებს
და შეასრულებს დავალებებს.
•
2.
მოსწავლე ხსნის სავარჯოშო ფურცლებს სახატავ პროგრამაში Paint , სადაც ფიგურებს აფერადებს მითითებული
ფერის მიხედვით.
•
3.
ნახატები ისეა აწყობილი, რომ მოსწავლეს გაუადვილდეს მათემატიკური ამოცანის ამოხსნა.
•
4.
მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ ”ბუკებზე” პედაგოგი ეხმარება მოსწავლეებს საჭიროებისამებრ.
•
გაკვეთილის ბოლოს მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს შეფასების ფურცლის მიხედვით. და აძლევს
დავალებას, რომელისაც მოსწავლეებს უწერს ”ბუკებში”.