Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

8. SINIF YAPIM KUSAGI 16.hafta

2.708 Aufrufe

Veröffentlicht am

8. SINIF YAPIM KUSAGI 16.hafta
Nasil tanitalim etkinliği 16 (televizyon reklam kampanyasi)

Veröffentlicht in: Bildung
 • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

8. SINIF YAPIM KUSAGI 16.hafta

 1. 1. YAPIM KUŞAĞI NASIL TANITALIM? ETKİNLİĞİ
 2. 2. TELEVİZYON REKLAM KAMANYASI YAPMAK İÇİN
 3. 3. Ürününüzü tanıtmak için bir reklam filmi çekebilirsiniz. Bunun için bir senaryo yazmanız gerekir.
 4. 4. REKLAM SENARYOSU Çekilecek reklam filmini anlatan öyküdür.
 5. 5. Bu öykü; yazılı, sesli ve görsel olmak üzere üç öğeden oluşur. Yazılı öğede marka, logo ve slogan yer alır. Ses öğesinde konuşmalar, müzik ve efektler yer alır. Görsel öğede kamera görüntüsü, fotoğraf, resim, karikatür gibi unsurlara yer verilir.
 6. 6. Bunun içindir ki TV reklamları için; TV için hazırlanan reklam filminde ses, görüntü, ve yazı, kullanılır. Bunun için senaryo yazmamız gerekir.
 7. 7. Reklam senaryosu yazarken dikkat etmemiz gerekenler; * Uzun ve karmaşık cümleler kullanmamalıdır. * Tüketici özelliğine göre kelimeler seçilmelidir. * Akıcı olmalıdır. * İlgi çekici ve etkili olmalıdır.
 8. 8. Yorumlayın ?? Şekil olarak neden yumurta tercih edilmiştir ?
 9. 9. Örnek Reklam Senaryosu Kahramanımıza annesi evden çıkarken ne istediğini sorar. O da "Oyuncaklı yumurta" yanıtını verir. Toto oyuncakları bu adlandırmaya çok bozulurlar ve kahramanımıza 'Toto' adını öğretmeye karar verirler. Tüm Toto oyuncakları başlarlar şarkı söylemeye: Önce şöyle bir sallarsın, İçinde ne var anlarsın. Ona yumurta dersen Bak Toto’yu üzersin Birleştirmeye başla. Çikolatayı sona sakla. Bak ne çıktı bu defa? Bu kadar harika! Annesi eve döndüğünde kahramanımız da oyuncakların şarkısına eşlik etmektedir. Annesi, "İstediğin oyuncaklı yumurta..." dediğinde kahramanımız az önce öğrendiği gibi bu adlandırmaya karşı çıkar: "Onun adı Toto. Tootooo!"  LOGO O'nu adıyla iste! Yumurtlayan yumurta... SLOGAN AMBALAJ
 10. 10. Tasarımınız için bir reklam senaryosu yazın. Yazdığınız senaryo hakkında çevrenizdeki insanların görüşlerine başvurun. Çünkü danıştığınız kişilerinde bir tüketici olduğunu unutmayın ve fikirlerinden yararlanın. Hazırlayacağınız reklam senaryosu kısa ve öz olmalı ki etkili olsun. Reklam senaryosunu yazma gerekçenizi belirtmeyi unutmayınız.
 11. 11. Reklam senaryosu yazdınız. Senaryonuzu çekmeniz için Reklam Öykü Panosu hazırlamanız gerekmektedir.
 12. 12. Reklam Öykü Panosu Reklam öykü panosu basitçe, yazarın aklındaki hikayeyi, kişilerin göreceği, duyacağı ve yapacağı şeylerin ekran ekran açıklamasıdır. Reklam öykü panosu ile hikâyenin tüm aşamaları anlatılır.
 13. 13. Bir naz vardır, nakız derler Ama ne fayda geç kalmışlar Örnek reklam öykü panosu Nazar boncuğunu….. Bakkalda nazar sakız Hah işte bundan Naz kız , nazar kız.. Almış bi tane çiğnemiş
 14. 14. R e kl a m ö y k ü p a n o s u
 15. 15. v i z o n t e l e
 16. 16. Reklam Öykü Panosu hazırlamanızı kolaylaştıracak öneriler • Hızlı çizmeyi öğrenin, çok düzgün ya da detaylı çizmeniz gerekmiyor, sadece çizgileriniz, doğru ifadeleri ve hareketi verebilsin. • Bol reklam filmi seyredin, reklam filmini TV’de izliyorsanız TV’nin sesini kapatıp nelerden bahsedildiğini anlamaya çalışın • Her fırsatta animasyon izleyerek gözünüzü geliştirin
 17. 17. Tasarımınız için bir reklam öykü yaparken dikkat etmeniz gerekenler. Hazırlayacağınız reklam öykü panosu kısa ve öz olmalı ki etkili olsun. Senaryonuzdaki tüm hikayeyi içermeli. Çizimlerinizi çöp adamlar şeklinde yapabilirsiniz. Çizemiyorsanız gazete ve dergilerden keseceğiniz yazı ve resimleri, yapıştırma yöntemiyle öykü panonuzu hazırlayabilirsiniz. Reklam öykü panonuzu renklendirebilirsiniz.
 18. 18. Bu derste kaydettiğiniz gelişmeleri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşacağınızı unutmayın ve yaşadığınız süreci tasarım günlüğünüze yazın.
 19. 19. A.KADİR AKBAŞ TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENİ

×