Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Die SlideShare-Präsentation wird heruntergeladen. ×

Workshop v CzechTrade: Budujte svou značku s lidmi a pro lidi

Workshop v CzechTrade: Budujte svou značku s lidmi a pro lidi

Herunterladen, um offline zu lesen

Na jedné straně je vize vašeho podnikání, na druhé lidé, kteří vám pomohou ji naplnit – zaměstnanci a zákazníci. Aby se to povedlo, je potřeba mít jednotný směr v podobě dobře formulovaného poslání a vnímat lidi, jako nedílnou součást vaší značky. Co všechno je ještě potřeba k jejímu vědomému budování, jak se může projevovat a kde všude ji pak uplatníte, si během workshopu pod naším vedením vyzkoušíte sami.

Na jedné straně je vize vašeho podnikání, na druhé lidé, kteří vám pomohou ji naplnit – zaměstnanci a zákazníci. Aby se to povedlo, je potřeba mít jednotný směr v podobě dobře formulovaného poslání a vnímat lidi, jako nedílnou součást vaší značky. Co všechno je ještě potřeba k jejímu vědomému budování, jak se může projevovat a kde všude ji pak uplatníte, si během workshopu pod naším vedením vyzkoušíte sami.

Anzeige
Anzeige

Weitere Verwandte Inhalte

Anzeige

Workshop v CzechTrade: Budujte svou značku s lidmi a pro lidi

 1. 1. Budujte svou firemní značku s lidmi a pro lidi 3. 4. 2019 Zuzana Brečanová & Iveta Oršulíková
 2. 2. Program workshopu 09:00–09:10 Představení: Kdo jsme my, kdo jste vy a čemu se dnes budeme věnovat. 09:10–09:30 Úvod: Co je značka a její lidská dimenze. 09:30–11:00 Poslání: Vize, mise, řešení – důležité pro vystupování ven i dovnitř firmy. 11.00–11:10 Pauza 11:10–12:40 Lidé: Vaší cílovkou jsou zákazníci i zaměstnanci a vy potřebujete znát motivace obou. 12:40–13:40 Oběd 13:40–14:30 Tým: Principy spolupráce a mapování problematických míst. 14:30–15:30 Značka: Komunikační pilíře, jak se odlišit směrem k zákazníkům i na trhu práce, co si mají lidé o vaší značce myslet a jak se mají po kontaktu s ní cítit. 15:30–16:00 Příklady značek, kterým se daří vystupovat jednotně dovnitř firmy i ven směrem k trhu. 16:00–16:15 Závěrečná diskuze
 3. 3. Praktické informace • Ptejte se. Buď odpovíme hned, nebo později. • www.lovebrand.cz/czechtrade/ – Odkazy na literaturu – Pracovní listy – Prezentace
 4. 4. Představme se Chceme dokázat malým a středním firmám, že i jim se vyplatí vědomě budovat svou značku.
 5. 5. Pro jaké lovebrandy pracujeme?
 6. 6. Cvičení: Na rozehřátí 1. Představte se. 2. Řekněte název své značky. 3. Představte svou firmu v jedné větě a v jakém týmu pracujete.
 7. 7. K ČEMU JE ZNAČKA A CO JE JEJÍ LIDSKÁ DIMENZE?
 8. 8. Značka lidem usnadňuje pamatovat si a předávat zkušenosti a asociace s výrobkem, službou nebo firmou, kterou zastupuje Jakmile totiž můžeme něco jednoduše pojmenovat, je možné o tom taky začít mluvit.
 9. 9. Značka je spojka mezi firmou, produktem nebo službou a lidmi • Značka tedy není logo, ale jsou to myšlenky, pocity a postoje (tedy emoce) lidí ke službě, produktu nebo firmě, kterou zastupuje. • Značka se projevuje v tom, jak mluvíte se zákazníky na info lince, jak balíte svoje zásilky, jak to voní u vás v prodejně, co děláte na teambuildingu i jakým způsobem odmítáte neúspěšné uchazeče.
 10. 10. K čemu je značka dobrá?
 11. 11. Co potřebujete, aby vaše podnikání bylo úspěšné Značku je těžké napodobit a je možné ji chránit Produkty jsou si dnes čím dál víc podobné Takový přístup by dnes měla mít každá firma Silná značka je dnes konkurenční výhodou na trhu práce
 12. 12. Lidská dimenze značky • Kolem každého byznysu se vždy vytvoří společenství lidí – zaměstnanců, zákazníků, dodavatelů a dalších partnerů, kteří mají přímý vliv na to, jaké asociace se s vaší značkou nakonec propojí. • Tito lidé mají potřeby, které byste jako firma měli reflektovat, pokud chcete, aby oni naplňovali ty vaše – především vizi a ekonomické cíle.
 13. 13. Cvičení: Znáte nějakou značku, která se (pozitivně nebo negativně) odlišila na trhu práce?
 14. 14. POSLÁNÍ – ZUŽITKUJETE VEN I DOVNITŘ FIRMY
 15. 15. Lidé se chtějí ztotožnit s posláním vaší firmy. Nezajímá je, že chcete vydělat*. *i když je jim to jasné
 16. 16. O poslání firmy si můžete přečíst více na Podnikatel.cz: http://www.podnikatel.cz/clanky/poslani-firmy-vsichni-by-meli-vedet-co-vas-rano-vytahne-z-postele/ Vize Jaký je ideální stav z pohledu zákazníka v budoucnosti? Proč existujete? Co řešíte za problémy? Mise Jak podnikáte, abyste vizi naplnili? Děláte něco jinak? Jaký je plán? Řešení Jaké produkty nebo služby nabízíte? Poslání značky vyjadřuje filosofii a směr, kterým se má firma ubírat K poslání patří také: Poslání v jedné větě Zařazení
 17. 17. K čemu je poslání dobré? 1. Sami pro sebe si ujasníte, co je důležité, a udržíte směr vašeho podnikání. 2. Lidi v týmu a noví zaměstnanci budou vědět, o co vám jde (ideálně předtím, než je naberete). 3. Na poslání postavíte značku a marketing. Dokážete totiž poslání snadno vysvětlit i lidem mimo firmu. 4. Budete mít podklady pro představení značky (třeba na webu v sekci „O nás“). O přínosech poslání jsme psali také na tyinternety.cz: http://tyinternety.cz/prirucka-marketera/prirucka- marketera-dostante-z-klienta-poslani-znacky-6-prikladu-kdy-vam-to-pomuze-s-marketingem/
 18. 18. Příklady Vize FreshKruháč Posláním FreshKruháče je, aby se lidi cítili čerství, když se ráno probudí. Protože jedině tak si dokáží užít život. Pokud se člověk nehýbe, špatně se stravuje, málo spí, ztrácí chuť na jakékoliv aktivity. FreshKruháč svým přístupem chce lidem nabídnout možnost, jak každé ráno vstávat a být fresh. Když je člověk fresh, všechno více baví, daří se mu v práci, užívá si život. FreshKruháč pomáhá lidem, kteří chtějí zhubnout, nabrat svalovou hmotu, nebo si vyčistit hlavu, a přitom je nebaví tradiční fitness centra. Přesně neví, co mají cvičit nebo se sami nedonutí a preferují přátelské prostředí. Urbalive V naší představě ideální společnosti si lidé i firmy dokáží vážit přírody a toho, co nám přináší. Oceňujeme její přirozené cykly, které si žádají určitý čas, jež není možné uspěchat. Příroda nás inspiruje svou harmonií i přirozeností. Chceme vidět společnost, která se pořád za něčím nehoní, nehledá instantní řešení, ale naopak se dokáže zastavit, přemýšlet a inspirovat se v přírodě. Zastavit se – vnímat přírodní cykly, roční období a čas, který je potřeba k tomu, aby věci (jako růst rostlin) správně fungovaly. Přemýšlet – používat selský rozum a kus vlastního tvoření. Inspirovat se v přírodě – tedy v její přirozenosti a harmonii. Věříme, že i ve městech a bytech mohou mít lidé kus přírody. Mít ji nablízku, protože nás pozitivně ovlivňuje. Ne nadarmo je zelená barva uklidňující.
 19. 19. Cvičení: Sepište si vizi své firmy • Proč jste založili svou firmu? Co vás k tomu přimělo? S jakou jste začínali představou? • Chce firma něco změnit nebo vylepšit mezi lidmi? Jak si představujete, že se mají lidé chovat (s ohledem na záměr firmy)? • Řeší firma nějaký problém (lidí nebo jiných firem)? Usnadňuje jim něco? Co je to za problém? • Proč pro vás pracují vaši zaměstnanci? • Kde svou firmu vidíte za 2, 5 a 10 let? Jaká je vaše představa o budoucnosti? (5 min.)
 20. 20. Příklady Mise FreshKruháč Aby se člověk cítil fresh, nestačí jen dobře cvičit. Musí se dobře stravovat, být v psychické pohodě a mít dostatek času na regeneraci (dobře spát a odpočívat). Proto FreshKruháč ve své nabídce reflektuje všechny tyto potřeby. Urbalive Chováme se ekologicky a v souladu s přírodou. Respektujeme to, že určité věci potřebují svůj čas, stejně jako potřebuje svůj čas semínko, aby dokázalo za nějakou dobu vyrůst a přinášet své plody. Pro Urbalive je důležitý život flory, fauny i ten lidský. Proto přináší do českých i evropských domácností řešení, která podporují život rostlin. V Urbalive máme rádi věci, které vydrží. Nechceme neustále vyhazovat ty nekvalitní a pořizovat další. Proto stavíme na tradičních a ověřených postupech, které přinášejí poctivé produkty. A díky vermikompostéru podporujeme rovněž udržitelnost koloběhu jídla a redukci odpadu, který by jinak skončil ve spalovně nebo na skládce, a tím tak alespoň o malý kousek zlepšujeme životní prostředí lidí. Život do našich vermikompostérů přináší i pracovité žížaly, které přeměňují organický materiál (jako třeba slupky) na zeminu a na tzv. wormtea, který slouží jako skvělé přírodní hnojivo. Vše je tedy uzavřeno v koloběhu života.
 21. 21. Cvičení: Sepište misi své firmy • Přichází firma s pozoruhodným přístupem k zákazníkům? • Přistupuje nějak netradičně k zaměstnancům, vytváří zvláštní firemní kulturu nebo tým zapojuje do byznysu? • Chová se jinak než ostatní firmy? • Přináší nějakou inovaci, nějaký vychytaný produkt nebo novou službu? • Jakým způsobem řešíte problém zmíněný ve vizi? (5 min.)
 22. 22. Příklady Řešení FreshKruháč Od kruhových tréninků ve FreshGymu nebo venku v parku, přes víkendové kempy, zdravé jídlo a pití ve FreshBaru, semináře a workshopy po návody na blogu. Urbalive Vermikompostér je ekosystém, který v sobě odkrývá fungování koloběhu všeho živého. Ze zbytků jídla jako jsou třeba slupky od brambor, z kávové sedliny nebo starých novin je možné vytvářet ve vermikompostéru za pomoci šikovných žížal zeminu, ve které si následně člověk vypěstuje zeleninu, bylinky nebo drobné ovoce, které opět zkonzumuje. Vermikompostér tak v sobě má přirozený běh přírody, který respektuje potřebný čas pro kompostování i pěstování.
 23. 23. Cvičení: Sepište řešení své firmy • Co vaše firma nabízí? • Jaké mají vaše produkty a služby vlastnosti? • Jaká je vaše firemní kultura? Jaké řešení přinášíte svým zaměstnancům? • Co vaše firma nebude zákazníkům a zaměstnancům nikdy nabízet? • Pro koho nejsou produkty a služby určeny? (3 min.)
 24. 24. <3 Káva
 25. 25. VAŠÍ CÍLOVKOU JSOU ZÁKAZNÍCI I ZAMĚSTNANCI
 26. 26. Cílová skupina Segment 1 Segment 2 Segment 3 Segment 4 Persona 1 Persona 2 Persona 3 Persona 4 Cílová skupina, segmenty a persona. Jak spolu souvisí? O tématu si můžete přečíst víc v článku na Podnikatel.cz: http://www.podnikatel.cz/clanky/a lena-29-let-rada-se-opaluje-naha- vime-jak-vam-pomuzou-persony-v- podnikani/
 27. 27. Cílová skupina Segment 1 Segment 2 Segment 3 Segment 4 O tématu si můžete přečíst víc v článku na Podnikatel.cz: http://www.podnikatel.cz/clanky/a lena-29-let-rada-se-opaluje-naha- vime-jak-vam-pomuzou-persony-v- podnikani/
 28. 28. Cílová skupina zákazníků • Primární trh (potenciální okruh zákazníků, kteří si mohou produkt nebo službu pořídit) • Cílové skupiny může rozdělovat naprosto odlišný vztah k produktu nebo ke službě. Může jít i o určitý způsob chování • K čemu se to hodí? – Nákup reklamního prostoru v médiích – Cílovou skupinu budeme dále dělit na segmenty • Určujeme socio-demografii – Pohlaví – Národnost – Věk – Rodinný stav – Vzdělání – Příjem – Bydliště aj.
 29. 29. Příklad: cílová skupina Urbalive
 30. 30. Cílová skupina Segment 1 Segment 2 Segment 3 Segment 4 O tématu si můžete přečíst víc v článku na Podnikatel.cz: http://www.podnikatel.cz/clanky/a lena-29-let-rada-se-opaluje-naha- vime-jak-vam-pomuzou-persony-v- podnikani/
 31. 31. Segment cílové skupiny • Vztah k produktu či službě • Lidé v segmentu si jsou podobní, vůči jiným segmentům pak odlišní • Max. 5 segmentů • K čemu se to hodí? – Různé argumentace pro různé segmenty => cílenější oslovení – Lepší pochopení a vcítění se do zákazníka • Určujeme: – Popisný název a fotografie – Co chtějí od značky? (to je klíčová vlastnost, která je odlišuje od dalšího segmentu) – Popis jejich chování ve vztahu k produktu – Problém, který má zákazník, a řešení, které nabízí služba – Argumenty, které se využívají v komunikaci (formulované směrem k zákazníkovi) – Kontaktní místa, ve kterých potkáme tento segment
 32. 32. Příklad Urbalive Segment: Zodpovědní Segment: Mámy Segment: Cuketky Segment: Pěstitelé Pěstitelé marihuany Rybáři Cílová skupina
 33. 33. Jde o lidi (hlavně o ženy), kteří aktivně přejímají odpovědnost za rozvoj svých dětí, protože ví, že se nemohou stoprocentně spolehnout na státní vzdělávací systém. Jde o lidi, kteří si váží času a rádi ho tráví s rodinou a zvláště pro děti chtějí udělat maximum. Recyklují, snaží se snižovat svůj vliv na životní prostředí. Zajímají se o to, co jí, a rádi nakupují na farmářských trzích. Mají rádi produkty, které mají trvalou hodnotu a jsou vyráběny zodpovědně. Nejsou ale žádní eko-alternativci. Příklad: Aktivní rodiče Hračky značky XY rozvíjejí fantazii i motoriku vašich dětí. • Hračky vyrábíme tak, aby vám vydržely co nejdéle. • Dřevo je naše vášeň. Pro plast v našich hračkách není místo. • Co dítě, to jiný způsob hraní. Nechte naši hračku ležet v obýváku a sledujte, co se bude dít. • Akce, které se zabývají udržitelným způsobem života: Eco styl (Festival Evolution), For Waste, Raw fest, Biostyl, Eco world, Farmářské trhy • Akce pro děti: Hračkárna • Designové akce: Dyzajn market, Mint Market • Facebook, blogy a diskuzní fóra • Školky Problém Řešení Na trhu je málo hraček, které rozvíjí fantazii a mají všestranné použití. Hračky značky XY rozvíjejí fantazii i motoriku dětí, díky tomu, že nemají přesně určeno, jak se s nimi má hrát. Děti si hledají své cesty. Hračky pro děti dnes nejsou příliš kvalitní a dlouho nevydrží. Hračky vyrábí zodpovědná firma s udržitelným přístupem. Nabízí zákazníkům možnost prodat své staré hračky dalším lidem (dokazují, že vydrží). Všechny hračky jsou dnes z plastu. Produkty jsou ze dřeva a tak jsou zajímavé pro ty, co nemají příliš rádi plast. Děti mají hromady hraček, se kterými si pak ani nehrají. Navíc je nepodporují v hledání si nových způsobů hraní. Díky své univerzálnosti nahrazují několik hraček najednou.
 34. 34. Kontaktní místa, ve kterých potkáme tento segment zákazníků Guerilla PRReklama FB Stránka Blog E-mail (prospekt) E-mail Web (návody) Remarketing Web (FAQ) Prodejna Stánek na veletrhu Nálepky v krabici s produktem Dárkový poukaz
 35. 35. Cílová skupina zaměstnanců • Primární trh (potenciální okruh lidí, kteří mohou mít zájem o vaši firmu jakožto zaměstnavatele) • Cílovou skupinu může rozdělovat naprosto odlišný vztah k firmě, pozici nebo profesi. Může jít i o určitý způsob chování. • K čemu se to hodí? – Nákup reklamního prostoru v médiích v případě potřeby udělat HR kampaň. – Cílovou skupinu budeme dále dělit na segmenty • Určujeme socio-demografii – Pohlaví – Národnost – Věk – Rodinný stav – Vzdělání – Příjem – Bydliště aj.
 36. 36. Příklad: cílová skupina Lovebrand
 37. 37. Segment cílové skupiny • Vztah k firmě, pozici nebo profesi • Lidé v segmentu si jsou podobní, vůči jiným segmentům pak odlišní • Max. 5 segmentů • K čemu se to hodí? – Různé argumentace pro různé segmenty => cílenější oslovení – Lepší pochopení a vcítění se do zákazníka • Určujeme: – Popisný název a fotografie – Co chtějí od zaměstnavatele? (to je klíčová vlastnost, která je odlišuje od dalšího segmentu) – Popis jejich chování ve vztahu k produktu – Problém, který má zákazník, a řešení, které nabízí služba – Argumenty, které se využívají v komunikaci (formulované směrem k zákazníkovi) – Kontaktní místa, ve kterých potkáme tento segment
 38. 38. Zvídaví lidé, kteří rádi rozumí věcem do hloubky. Zajímají se o kde co a není problém je něčím nadchnout. Vždycky se snaží vidět pod povrch, přijít na niterné motivace lidí k jejich jednání a příběhy, které je dovedly k podnikání. Jsou fascinováni rozmanitostí a dokážou se zvědavě vyptávat i na zdánlivě nezajímavá témata. Rádi objevují ve věcech systém a skryté souvislosti. Připadají si pak trochu jako průzkumníci neznámých území na dobrodružné výpravě a tenhle pocit je baví. Nacházejí kontext mezi věcmi, které spolu na první pohled nesouvisí a rádi ho vysvětlují ostatním. Příklad: Zvědavci • Každý den příležitost proniknout do nového oboru. • Pomáhejte podnikatelům postavit značku smysluplném poslání. • Řiďte projekty sami za sebe, nikdo nebude kontrolovat vaši práci. • Podílejte se na inovacích služeb a produktů pro malé a střední firmy. • Marketingové agentury • Interní marketingová oddělení klientů • Koučing a facilitace týmů • Sociologie a výzkum • Kreativní pozice – art direction, grafický design • Profesionální FB skupiny • Twitter • Odborné blogy • Workshopy o budování značek Problém Řešení Hledají neustále nové podněty – potravu pro ukojení své zvědavosti. Ty zajišťují další a další přicházející klienti, kteří přinášejí různorodá zadání. A když se náhodou stane, že klient nemá přesnou představu nebo dost odvahy, nemají Zvědavci problém si zadání vytvořit. Neradi naráží na věci, které nemají dostatečnou hloubku. Lovebrand nepracuje pro klienty, jejichž jediným posláním je vydělávat peníze. Pokud nás takový klient osloví, není problém ho férově odmítnout. Vizi a misi vždy promýšlíme s ohledem na lidi a změny, které by díky činnosti firmy měly nastat ve společnosti. Potřebují svobodu a dostatečně široké pole působnosti. Lovebrand je postavený na pružném inovování svých produktů. Pokud si ověříme, že něco funguje, už zítra to může být součástí workshopu s klientem nebo strategie značky. Každý konzultant může přijít s novým nápadem, který vejde do praxe. Od problémů utíkají k zábavnějším úkolům. Plánujeme tak, aby se mechaničtější úkoly střídali se zábavnějšími a my tak u jedné činnosti odpočívali od druhé.
 39. 39. Cvičení: Popište jeden zákaznický a jeden zaměstnanecký segment • Pojmenujte ho. • Popište několika větami jeho charakteristiku. • Popište alespoň tři potřeby nebo problémy a to, jak je lidem z tohoto segmentu svou činností vyřešíte. (10 min.)
 40. 40. <3 Oběd
 41. 41. DŮLEŽITOU HODNOTOU VAŠÍ FIRMY JE TÝM
 42. 42. Každý vztah je založený na vzájemnosti. Pokud chcete, aby se zaměstnanci zajímali o vaši firmu a pomohli vám rozvíjet značku, musíte se zajímat taky vy o ně a pomoci jim s jejich rozvojem.
 43. 43. Dotazník na problémy v týmu • První signál, že vás lidi upřímně zajímají • Správně vysvětlete, proč ho mají vyplnit a popište, jak s ním budete pracovat • Anonymní a pro všechny • Mapujte zvlášť okruhy: vztahy s kolegy, vztahy s nadřízenými, režim práce, vzdělávání, vlastní kariéra, odměňování, setkávání, vybavení
 44. 44. Mapa bolavých míst
 45. 45. Správce Mapy bolavých míst Má za úkol: 1. Pracovat s Mapou jako s projektovým nástrojem. 2. Formovat akční týmy, po dohodě přidělovat zodpovědné osoby a priority. 3. Hlídat termíny. 4. Reportovat týmu, co už je hotovo, co vázne, co bude vyžadovat jiný přístup. 5. Jednou za čas zopakovat dotazník na problémy v týmu a doplnit Mapu bolavých míst.
 46. 46. Tipy, jak pracovat s Mapou bolavých míst • Jednou měsíčně se sejděte, abyste probrali aktuální stav a udělali nová rozhodnutí. Není od věci dílčí úspěchy oslavit. • Posílejte interní „newsletter“ oznamující novinky a posuny v řešení problémů. • Vyhraďte si na práci s Mapou konkrétní čas. Například hodinu týdně v úterý ráno. (pro správce) • Mluvte o posunech v řešení problémů i na jiných poradách, kde je čas pro týmovou agendu.
 47. 47. Principy spolupráce • Vzájemná dohoda, jak chceme každý den spolu v práci fungovat. • Nástroj pro každodenní rozhodování. • Snadný způsob, jak se shodnout na novém kandidátovi do týmu. • Rychlý způsob, jak se s novým kolegou sladit.
 48. 48. Pravidla nám dávají volnost 1. Jsme tým Víme, že v práci jsme součástí většího celku. Ten musí dlouhodobě fungovat, abychom tam chodili rádi. Proto si vzájemně pomáháme a podporujeme se. A to jak v praktických věcech, tak ve vzájemných vztazích – jsme k sobě empatičtí. Jsme připraveni pomoc nabídnout, ale i přijmout. Víme totiž, že nikdo z týmu toho nezneužije. 2. Legrace a dobrá nálada V Local Barber Shopu je zábava. Svérázný humor baví nás i naše zákazníky a vytváří uvolněnou atmosféru. Je to super ventil, díky kterému se můžeme odreagovat, a základ skvělé party. I když je někdy ostrý jak břitva, nikdy by jeho cílem nemělo být ublížit druhému. 3. Nešetříme chválou Vážíme si vzájemně své práce i názorů a dokážeme se nahlas ocenit. Víme, že máme být na co pyšní. Jsme odborníky ve svém oboru, chceme vzdělávat ostatní a tak je potřeba stát si za tím, co umíme. Vždycky uvítáme pochvalu i od zákazníka. 4. Příjemné prostředí Udržujeme kolem sebe čistotu a pořádek. Víme, že holičské služby v nejvyšší možné kvalitě můžeme nabízet jen, když se my i zákazníci budeme cítit dobře. Proto máme čistý a pohodlný úbor a udržujeme pořádek na place i v šatnách. Chováme se tak ohleduplně k ostatním. 5. Vzděláváme (se) V našem řemesle a nabízených službách se chceme posouvat stále dál. Proto si navzájem předáváme zkušenosti a učíme se i od ostatních. Od kolegů barberů z dalších podniků, z Instagramu, z YouTube, od školitelů. Víme, že je to na aktivitě každého z nás. A tak přebíráme iniciativu a sami si hledáme informace. 6. Volnost a kreativita K naší kreativní práci patří svoboda. Proto si nehrajeme na nějakou složitou hierarchii a vedení je spíš o přátelské dohodě, než o uplatňování moci. O to větší odpovědnost jako tým máme. Hlídáme se navzájem, aby nevznikaly zbytečné chyby. Podílíme se na plánování směn a důležitých rozhodnutí o chodu provozoven. 55
 49. 49. Za každým z principů se skrývají jeho konkrétní projevy Transparentnost = - nepomlouváme - nemáme tajné projekty - nemáme tajná jednání - do projektů obsazujeme ty, kteří tam jsou nejvíce potřeba – žádné úmyslné vynechávání - komunikujeme jasně – říkáme, co je třeba a říkáme to mile - můžeme chybovat – důležité je chybu si přiznat a poučit se z ní - když se něco nedaří, upřímně se o tom bavíme, hledáme místo, kde se to pokazilo, abychom z toho mohli udělat proces a neopakovali stejnou situaci v budoucnosti - sdílíme dobré, špatné i kritické finanční výsledky - všichni známe dlouhodobou vizi firmy
 50. 50. Jak používat Principy spolupráce v každodenním fungování • O principy spolupráce se stará brand manager • Odpovědní za jejich dodržování jsou všichni • Vytvořte si nástěnku, kam budete moct snadno přidávat návrhy na nové principy • Vzpomeňte si na ně vždy, když volíte mezi více variantami řešení (třeba při psaní služeb) • Bavte se o nich na poradách • Zahrňte je do rozhodování o nově příchozích / odchozích
 51. 51. Cvičení: Kam byste umístili vaše principy spolupráce? • Na věci, které denně berete do ruky? • Do materiálů pro nováčky? • Na zdi kanceláří? • Na záchodě? (10 min.)
 52. 52. ZNAČKA: ODLIŠENÍ OD KONKURENCE
 53. 53. Výrobce nemocničních lůžek
 54. 54. Pokud je celý trh modrý, vy musíte být oranžoví.
 55. 55. Analýza konkurence + Analýza konkurence na trhu práce • Co o sobě značka říká • Jaká témata komunikuje • Jak se vizuálně prezentuje • Jaké kanály a nástroje využívá • Co se o ní říká
 56. 56. Kterou jednou zásadní věcí se odlišujete? Čím se v pomyslném positioningu konkurenčních značek lišíte? Jde o zásadní nosnou myšlenku, kterou bude potřeba podporovat v celkovém nastavení značky. Jedná se o takový atribut, který kdyby použila vaše konkurence, tak by tím popřela sama sebe (zákazníci by jí to neuvěřili). V kontaktu s lidmi každý den 64 Dáváme si záležet na tom, aby naši zákazníci i zaměstnanci věděli, že jsme otevřeni jakýmkoliv jejich návrhům. My si o ně dokonce říkáme! Dennodenně tak od zákazníků získáváme podněty, díky kterým zdokonalujeme naše produkty a hledáme způsoby, jak zlepšit jejich zákaznickou zkušenost. Dotáhli jsme to tak daleko, že si u nás každý může nechat vytvořit produkt na míru podle vlastních požadavků. Stejně tak podporujeme naše zaměstnance, aby chodili s vlastními návrhy na zlepšení designu nebo zvýšení kvality ušitého zboží. Do našeho pracovního procesu zapojujeme také rodinné příslušníky, kteří jsou nám inspirací a přispívají k tomu, že celý proces funguje jako na drátkách. Odlišení se od konkurence Doke Baby Royals Buga Bjež Vlna merino Sladěné děti a rodiče Elegantní Perfektně drží Vlastní „dokenalý“ slang Rebelové a rebelky Ženské Běh Důraz na amatérskost Nahlednutí do procesu tvorby Společensky odpovědní
 57. 57. Cvičení: Čím se odlišujete? • Popište svou odlišnost v rámci trhu. • Popište svou odlišnost v rámci trhu práce. • Máte nějakou odlišnost, která by se dala nazvat „unikátním prodejním argumentem“? (10 min.)
 58. 58. ZNAČKA: KOMUNIKAČNÍ PILÍŘE ZNAČKY
 59. 59. Co jsou pilíře značky a k čemu slouží? O pilířích značky si můžete přečíst víc v článku na Podnikatel.cz: http://www.podnikatel.cz/clanky/patecni-kotatka-uz-nikoho-nebavi-postavte-svou-znacku-na-pevnych-zakladech/
 60. 60. Jak fungují pilíře?
 61. 61. Ukázka pilířů značka Taste 1: Nejlepší výsledek je vždy kombinací chutí - Jako se v gastronomii propojují různé chutě, aby spolu ladily, my propojujeme obory digitálního marketingu, abychom vždy našli to nejlepší řešení klientova problému. Neděláme mu tedy PPCéčka, ale řešíme zvýšení návštěvnosti. Rozhodnutí stavíme nejen na intuici a zkušenostech, ale i na tvrdých komplexních datech a výzkumu. Lidé z různých týmů nepracují odděleně. Každý klient má svého jednoho projekťáka, který zaštiťuje propojení specialistů z různých oborů. Nezůstávají po nás strategie a analýzy, svoji práci dotahujeme do konce, má tedy výsledky. 2: Práce s vysokým nasazením, za to nadprůměrná péče - Chceme, aby se lidé ve firmě znali, potkávali se a měli mezi sebou kamarádské vztahy. V týmu máme lidi, kteří jsou zapálení pro svou práci, mají vysoké pracovní nasazení a chtějí dělat svoji práci lépe, než je běžné. Se stejným zápalem také o své lidi pečujeme a děláme maximum pro to, aby pro ně práce u nás měla smysl. Ať už jde o platové podmínky, úpravu způsobu práce a pracovní doby nebo dobré pracovní prostředí, jehož součástí je i efektivní organizace práce. Taková, která lidi neomezuje a naopak dává prostor pro kreativní řešení – je tedy agilní, snižuje množství chyb a zdržení a zvyšuje celkovou kvalitu práce. K tomu nám pomáhají moderní nástroje, procesy a informační systém. 3: Udáváme trendy a nastolujeme nová témata - Chceme určovat směr a trendy digitálního marketingu v Česku. Jsme tím, u koho se koncentrují znalosti a zkušenosti. Chceme posouvat celý trh – odborníky, agentury, studenty VŠ i klienty, proto nevzděláváme pouze lidi v týmu, ale i naše okolí. Pokud totiž budou naši klienti vzdělanější, můžeme s nimi realizovat pokročilejší projekty. Jako znalostní firma chceme být důvěryhodným partnerem pro úzkou a dlouhodobou spolupráci. Nejsme nájemní síla pro outsourcing. Chcete vědět víc o naší práci pro FreshKruháč? Podívejte se, co všechno jsme dělali: http://www.lovebrand.cz/portfolio/strategie-znacky-a-mnoho-dalsiho-pro-freshkruhac/
 62. 62. Návrh pilířů pro značku
 63. 63. Ukázka pilíře značky Utukutu 3. pilíř: Chceme být zodpovědná firma Co sobě bude značka říkat? Chceme být zodpovědná firma ve vztahu k výrobě, zákazníkům i našemu okolí se vším, co to obnáší. K práci přistupujeme s precizností a řemeslnou zručností. Sledujeme původ dřeva, které pro naše hračky používáme jako hlavní surovinu. Uvědomujeme si dopad našich hraček i to, že jednou jejich život skončí, a proto pomáháme zákazníkům jejich prkno předat dalším zájemcům, uchovat dalším generacím nebo opravit. Chceme být firmou, která pozitivně ovlivňuje své okolí. A chceme, aby bylo více takových zodpovědných firem. Jak se může pilíř projevit? • Prezentovat např. na blogu, v rozhovorech nebo konferencích téma zodpovědných firem v širším pojetí. • Vystupovat v médiích jako příklad zodpovědné firmy. • Využití dřeva v grafických prvcích na webu. • Ukazovat zručnost, práci se dřevem i interiéry dílny. • Vytvoření sekce na webu, ve které budou moci zákazníci přeprodat své prkno. • Komunikace principu Re-use (3xR). • Možnost vykoupit (a např. dále zrepasovat) prkno od zákazníka, který bude muset jen vyplnit formulář pro dopravce.
 64. 64. Cvičení: Pilíře značky 1. Vymýšlejte oblasti, kterých se vaše značka dotýká. Vybírejte důležitá témata pro vaši značku. Ta která ji mohou odlišovat nebo zaujmout lidi. 2. Sepište několik nadpisů pilířů značky. 3. Pokud máte hotovo, rozveďte nadpisy do odstavců a přidejte projevy pilířů. (15 min.)
 65. 65. ZNAČKA: IDEÁLNÍ ASOCIACE
 66. 66. Co se vám vybaví, když se řekne: Apple Macintosh
 67. 67. Ideální asociace: Co si lidé mají myslet? • Postoj ke značce vzniká především s asociacemi, které mají lidé uloženy v paměti a které spojují se značkou. • Nejčastěji tyto asociace vznikají prostřednictvím osobní zkušenosti. • My stanovujeme ideální asociace, čili takové, ke kterým chceme, aby lidé docházeli.
 68. 68. K čemu jsou ideální asociace dobré? • Pro nové značky: Budete vědět, jaký zvolit název a grafickou podobu. • Budete mít podle čeho posuzovat marketingové aktivity vaší značky. Splňují to, co chcete vyvolávat? (vytvoříte si z nich jednoduchý check-list)
 69. 69. Ideální asociace Lovebrandu Růžová Přátelští Srozumitelní Sdílí know-how Malé a střední firmy Značky / lovebrandy Je potřeba si na ně počkat
 70. 70. Cvičení: Ideální asociace 1. Napište 5 asociací, které chcete, aby vaše značka vyvolávala. 2. Napište 3 nežádoucí asociace, které v žádném případě nesmí vyvolávat. 3. Ke každé asociaci napište 2 způsoby, jak ji budete vyvolávat. 4. Liší se některé asociace pro zákazníky a zaměstnance? (10 min.)
 71. 71. ZNAČKA: EMOČNĚ SYMBOLICKÝ VÝZNAM
 72. 72. Emočně-symbolický význam: Jak se mají lidé cítit • Lidé si vybírají značky, jejichž produkty a služby budou využívat i podle toho, jak se při kontaktu se značkou cítí. • Někdy nám to, že jsme zákazníkem nebo zaměstnancem nějaké značky, může dodávat na společenském statusu, začleňovat nás to do komunity nebo podporovat naše sebepojetí. • Pokud budeme vědět, jaký pocit v lidech naše značka vyvolává, můžeme to podporovat a těžit z toho.
 73. 73. „To jsem frajer, co? Mám na to!“ „Jsem intelektuálka.“ „Zachraňuju planetu.“ „Už je to jasné, miluje mě.“
 74. 74. <3„Pomáhám, kde je potřeba a to mě naplňuje.“ „Jsem Mistr Výčepní a jsem na to hrdý!.“ „Jsme progresivní, víme, co frčí.“
 75. 75. KOMU SE DAŘÍ VYSTUPOVAT KONZISTENTNĚ VEN I DOVNITŘ FIRMY?
 76. 76. Jste spokojeni s organizací a průběhem workshopu? Naplnila se vaše očekávání? Co bychom mohli zlepšit?
 77. 77. lovebrand.cz/workshop-czechtrade/ Tady najdete odkazy na naše praktické články a další zdroje, které vám pomůžou postarat se o vaši značku.
 78. 78. www.lovebrand.cz ahoj@lovebrand.cz facebook.com/lovebrandcz @lovebrandcz

×