Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Startup Coffee: Poznaj swój typ rynku, a dowiesz się co zrobić!

536 Aufrufe

Veröffentlicht am

Każdy biznes ma swoje mocne strony, dzięki którym może zdobyć więcej klientów. Istotną przewagę nad konkurencją lub… bezkonkurencyjność :) Trzeba to tylko wydobyć na wierzch i w odpowiedni sposób zaprezentować światu! Pomoże w tym opracowany przez Steve’a Blanka zbiór zachowań na różnych typach rynków.

Veröffentlicht in: Marketing
 • Als Erste(r) kommentieren

Startup Coffee: Poznaj swój typ rynku, a dowiesz się co zrobić!

 1. 1. Startup Coffee by flame. Poznaj swój typ rynku, a dowiesz się co zrobić! 28.07.2016
 2. 2. Agenda 1. Jakie są typy rynku? 2. Jak rozpoznać typ rynku na jakim się znajdujemy? 3. Co robić na każdym z podtypów? 4. Jak działali inni?
 3. 3. Jakie są typy rynku?
 4. 4. “ Most startups following the Product Development Model never achieve their revenue plan and burn through a ton of cash not knowing what hit them. They never understood Market Type. ” Four Steps to the Epiphany, Steve Blank
 5. 5. Typy rynku według Steve Blanka 1. New (Nowy): Brak konkurentów, ale też brak gotowych klientów 2. Existing (Istniejący): Ustabilizowany i dobrze zdefiniowany, z dużą ilością klientów 3. Resegmented (Resegmentowany): Nisza: fragment istniejącego rynku, produkt dostosowany specjalnie pod nich Low-end: Dużo tańszy produkt dla dolnych warst rynku 4. Cloned (Skolonowany): Zapożyczony/skopiowany np: z innego kraju.
 6. 6. Wzrost na różnych typach rynku
 7. 7. Zidentyfikuj typ rynku
 8. 8. Typ rynku Klienci Nowy Nie (Nowi) Istniejący Tak (Istniejący) Resegmentowany Tak (Istniejący) Sklonowany Nie (Nowi) Czy na Twoim rynku są już klienci rozumiejący produkt / mający punkt odniesienia?
 9. 9. Jakie są główne potrzeby Twoich klientów? Typ rynku Potrzeby klientów Nowy Prostota i wygoda Istniejący Wydajność Resegmentowany Koszty/Potrzeby Sklonowany Nowa usługa znana z zagranicy
 10. 10. Typ rynku Wyróżnik produktu Nowy Dużo lepszy dla danych wskaźników Istniejący Lepszy/szybszy Resegmentowany Wystarczająco dobry ale tani / dobrze dopasowany dla niszy Sklonowany Wystarczająco dobry dla lokalnego rynku Czym się wyróżniają produkty na danym rynku?
 11. 11. Typ rynku Konkurencja Nowy Inne startupy / Nieznana Istniejący Istniejąca Resegmentowany Istniejąca Sklonowany Brak / zagranica Jaka jest konkurencja?
 12. 12. Typ rynku Marketing Nowy Push (musimy tłumaczyć nasz produkt i edukować) Istniejący Pull (pozycjonujemy się wobec konkurentów) Resegmentowany Mieszanka Sklonowany Push (musimy tłumaczyć nasz produkt i edukować) Jakimi działaniami zdobywa się klientów?
 13. 13. Typ rynku Klienci Potrzeby klientów Wyróżnik produktu Konkurencja Marketing Nowy Nie (Nowi) Prostota i wygoda Dużo lepszy dla danych wskaźników Startupy / Nieznana / Brak konsumpcji Push (musimy tłumaczyć nasz produkt i edukować) Istniejący Tak (Istniejący) Wydajność Lepszy/szybszy Istniejąca Pull (pozycjonujemy się wobec konkurentów) Resegmentowany Tak (Istniejący) Koszty/Potrzeby Wystarczająco dobry / dobrze dopasowany dla niszy Istniejąca Mieszanka Sklonowany Nie (Nowi) Nowa usluga znana z zagranicy Wystarczająco dobry dla lokalnego rynku Brak / zagranica Push (musimy tłumaczyć nasz produkt i edukować)
 14. 14. Jak działali inni?
 15. 15. Istniejący vs Nowy Podobne produkty. Różne podejścia.
 16. 16. Oto pradziadek tabletów. Palmtop.
 17. 17. Przenieśmy się do 1999 roku. ● Nowy startup chce podbić rynek palmtopów. Nazywa się Headspring. ● Obok jest duża konkurencja: Palm, Microsoft i HP. ● Headspring ma cel zdobycia 10% rynku.
 18. 18. ● Zdefiniowali potrzebę: ludzie chcą szybszych urządzeń, które mogą modyfikować ● Komunikowali te różnice, które dawały im konkurencyjną przewagę ● Przyciągnęli klientów. Dochody na poziomie 170 000 000 $ po 12 miesiącach.
 19. 19. 3 lata wcześniej cały ten plan by się nie powiódł.
 20. 20. W 1996 roku Palm wchodzi na rynek ● Nie ma innych palmtopów ● Nie ma żadnej konkurencji ● Klienci jeszcze nie wiedzą czy to im jest potrzebne
 21. 21. ● Palm musiał edukować klientów. Był na nowym rynku. ● Trzy lata później Handspring mógł to wykorzystać. Wchodził już na istniejący rynek.
 22. 22. A jak jest z Uberem? Jawna konkurencja
 23. 23. ● Konkurencja dla taksówek, które trudno było złapać. ● Uber zaczął od 3 samochodów w Nowym Yorku. ● Bardziej dostępni, ale drożsi. ● Stary rynek. Nowe podejście do obsługi klienta. “Psze pani, Taksóweczka stoi”
 24. 24. Dobra kopia Warto opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach
 25. 25. “ Na pomysł serwisu do zamawiania jedzenia przez internet wpadłem podczas praktyki studenckiej, którą odbywałem w Karlsruhe (Niemcy). Tam pierwszy raz zobaczyłem podobny serwis. ” Arkadiusz Krupicz, pyszne.pl http://bizrun.pl/startuj/wywiad-z-nagrodami-dla-czytelnikow-bizrun-pl/
 26. 26. ● Twórcy Pyszne.pl zauważyli rozwiązanie popularnego problemu, które nie pojawiło się jeszcze na polskim rynku ● Skopiowali pomysł i model biznesowy z niemieckiego serwisu, który był kopią podobnych serwisów. ● Pyszne.pl zostaje wykupione przez brytyjskie Takeaway.com, inną kopię.
 27. 27. To jak działać?
 28. 28. Istniejący rynek 1. Monopol? Duopol? Oligopol? Odpuść! 2. Szykuj co najmniej 3x większy budżet niż ten, którym dysponuje lider rynku. 3. Dowiedz się jednej rzeczy - za co Twój klient zapłaci każdą cenę i spróbuj to dostarczyć!
 29. 29. Resegmentowany rynek 1. Zostań nr. #1 w wybranej kategorii na swoim rynku. 2. Zostań liderem swojej niszy dzięki nietypowym funkcjonalnościom lub oferuj najtańsze rozwiązanie. 3. Dlaczego te potrzeby nie były dotychczasowo zaspokajane? 4. Uważaj na koszty. Skąd, jak (i za ile!) będziesz zdobywać swoich klientów?
 30. 30. Nowy rynek 1. Czy aby na pewno nie ma do czego porównać? Jeśli tak to gratulacje! 2. Przygotuj się na długotrwałe i drogie działania edukacyjne nakierowane na klienta 3. Co takiego skłoni klientów do kupna czegoś czego jeszcze nie było? 4. Co powstrzymuje konkurenta przed opanowaniem nowego rynku, gdy już go zbudujesz?
 31. 31. Sklonowany rynek 1. Jeśli problem i rozwiązanie jest popularne w USA jest duża szansa że ktoś to już robi lokalnie. 2. Grupa docelowa i jej sposób zdobycia jest inna na każdym rynku. 3. Jeśli potencjalni klienci są świadomi globalnej konkurencji nie bój się do nich porównywać. 4. Czy możesz zaoferować coś trudnego do skopiowania przez globalnego gracza swoim klientom czy użytkownikiem?
 32. 32. Pozycjonowanie marketingowe 101 1. Dla [docelowy użytkownik końcowy] 2. Którzy chcą/potrzebują [przekonujący argument przekonujący za zakupem] 3. Produkt [nazwa produktu] jest [kategoria produktów] 4. I oferuje [najistotniejsza korzyść] 5. W przeciwieństwie do [główny konkurent] 6. I jego produktu [nazwa produktu] [podstawowy wyróżnik]
 33. 33. Typ rynku Pozycjonowanie produktu Pozycjowanie firmy Istniejący Wyjaśnij, w czym jest wyraźnie lepszy lub szybszy Porównuj się z konkurencją, wyjaśnij dlaczego Twoja firma jest wiarygodna i inna Resegmentowany Porównuj się z ofertą konkurentów stawiając na swój wyróżnik: niską cenę lub na wybraną cechę ważną dla niszy. Opisz korzyści dla klientów wynikające z rozwiązania problemu w nowy sposób Skupiaj się na wartościach ważnych dla danego segmentu oraz innowacjach wprowadzanych przez Twoją firmę. Nowy Opisz problem i korzyści, zmianę na lepsze, które odniesie klient próbując Twojego rozwiązania Jest zbyt wcześnie na mówienie o firmie. Skup się na wizji oraz opowiadaniu o tym jak może wyglądać przyszłość. Sklonowany Jeśli klienci znają zagraniczną konkurencje porównuj się do nich. Jeśli nie to zachowuj się jak na nowym rynku. Zapożycz i dostosuj pozycjonowanie od zagranicznego oryginału Pozycjonowanie marketingowe
 34. 34. Typ rynku Priorytet Sukces Ryzyko Istniejący Performance Klienci wybierają akurat Twoje rozwiązanie Zbyt duży koszt wejścia na rynek Resegmentowany Pozycjonowanie marketingowe Klienci widzą wartość w Twoim innym rozwiązaniu Nietrafiona nisza lub dalsze zmiany rynku Nowy Customer Development Klienci rozumieją korzyści z nowego rozwiązania Długa i kosztowna edukacja Sklonowany Customer Development i/lub Pozycjonowanie marketingowe Korzyści z nowego rozwiązania są zrozumiałe i wystarczająco dobre dla lokalnych klientów Rynek nie będzie pasował kulturowo lub kosztowna adaptacja do lokalnych klientów Priorytety działań
 35. 35. iwantto@lighttheflame.co Dzięki za uwagę!

×