Cadangan Rph BM KSSR Tahun 5 minggu 11 (praktikum)
1. Hasliana Osman
SK (2) Taman Selayang
MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu
TAHUN : 5 Amanah
BIL. MURID : 29 orang
TARIKH : 23 Mac 2015
MASA : 10.10 - 11.10 pagi
TEMA : Kemasyarakatan
TAJUK : Muafakat Membawa Berkat
STANDARD KANDUNGAN : 1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang
sesuatu
perkara daripada pelbagai sumber dengan tepat
secara
bertatasusila.
STANDARD PEMBELAJARAN : 1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat
dan
tersirat dengan tepat tentang sesuatu perkara secara
Bertatasusila.
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;
1. Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dan
tersirat secara bertatasusila.
2. Membaca dan memahami teks.
3. Mencatat maklumat mengikut urutan yang betul.
SISTEM BAHASA : Tatabahasa > Kata Kerja
Kosa kata > spesies / enzim / pulpa
PENGISIAN KURIKULUM : Ilmu > Sains
Nilai > Kerjasama
KP > Interpersonal
KB > Membuat Inferens
BAHAN BANTU BELAJAR :
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah mendengar cerita tentang kerajinan masyarakat
semut.
LANGKAH PENGAJARAN :
LANGKAH/
MASA
ISI
PELAJARAN
AKTIVITI CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Menyanyikan
lagu “Enjit-enjit
Semut”
1. Guru menayang video lagu “Enjit-enjit Semut”
dan murid diminta menyanyi bersama-sama.
2. Guru menyoal murid tentang sikap semut yang
biasa diceritakan dalam hikayat melayu.
3. Guru menulis objektif PdP di papan putih.
Bbm : Video
Langkah 1
(15 minit)
“Indahnya
Semangat
Kerjasama”
Membaca
maklumat
tentang semut
jenis atta.
1. Murid bersama-sama membaca maklumat
tentang semut atta dalam buku teks halaman
68.
2. Murid bersoal jawab tentang maklumat
tersebut dengan menjawab soalan di halaman
69.
3. Murid mencatat maklumat yang diperoleh.
Bbm : Buku teks
Ilmu : Sains
KB : mencatat
maklumat
2. Hasliana Osman
SK (2) Taman Selayang
Langkah 2
(15 minit)
Tugasan
berkumpulan
Membina carta
tentang
cara-cara
semut membuat
makanan
1. Murid-murid diminta duduk dalam kumpulan
masing-masing.
2. Guru mengedarkan kertas manila kepada
ketua kumpulan.
3. Setiap kumpulan diminta mencatat dan
menyusun cara-cara semut atta membuat
makanan dalam bentuk carta berdasarkan
maklumat dalam buku teks halaman 68.
BBM : Kad manila
KP : Kooperatif
Langkah 3
(20 minit)
Pembentangan
hasil tugasan
1. Setiap kumpulan diminta menghantar seorang
wakil untuk membentangkan hasil tugasan.
2. Guru memberi markah bagi setiap kumpulan
berdasarkan ketepatan maklumat.
3. Murid-murid lain membaca carta yang dibina
oleh kumpulan masing-masing.
KP : Kooperatif
Verbal
linguistik
Penutup
(5 minit)
Guru membuat
rumusan isi
pelajaran
Penutup
kognitif :
Menyatakan
sikap positif
semut
Penutup sosial :
Menyanyikan
lagu “Enjit-Enjit
Semut”
1. Guru meminta murid menyatakan nilai atau
sikap yang patut dicontohi daripada
masyarakat semut.
2. Murid menyanyikan lagi lagu Enjit-enjit
Semut” beramai-ramai.
BBM : Video
KB : Merumus
KP : Verbal
linguistik
Nilai : Kerjasama
Kerajinan
REFLEKSI :