Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
İnternet Üzerinde Arama 
& 
Araştırma Yapma: 
Kavram ve Teknikler 
Arif Altun
Bir rivayete göre İnternet 
 İnternet bireysel yayımcılığa olanak veren 
bir araçtır. 
 Bir arama motoru seçerken, her z...
Genel Arama Araçları 
 İnternet üzerindeki materyalleri 
bulmak için üç ana arama özelliğinden 
bahsedebiliriz: 
Konu in...
Konu İndeksleri ve Sanal 
Kütüphaneler 
Bir konu hakkında detaylı araştırma yapmak, ve uzmanlar 
tarafından hazırlanan ve ...
Konu İndeksleri ve Sanal 
Kütüphaneler 
 Araştırma yapmaya yeni başlarken 
 Bir konu hakkında genel bilgi sahibi olmak 
...
Web Üzerinde Konu 
İndeksleri 
 Galaxy http://www.galaxy.com/ 
 Infoseek http://infoseek.go.com 
 Looksmart http://www....
Alan İndekslerinin Güçlü Yanları 
 Alan indeksleri arama motorlarından 
daha az kaynak içerirler 
 Bir çok alan indeksi ...
Alan İndekslerinin Zayıf Yanları 
 Alan indekslerinde sunulan bilgiler 
belirli bir kurala göre sıralı olmayabilir 
 Ala...
Alıştırmalar: 
 Alan indeksi kullanarak, Göçmenler ve 
istatistiksel sayıları hakkında resmi 
bilgiler toplayınız. 
Tip: ...
Sanal Kütüphaneler 
Kütüphane çalışanları ve Belge 
sağlayıcıların daha sık kullandığı 
sanal kütüphaneler, belli alan 
uz...
 Konu Alanları 
Örn. 
CENTER FOR ENVIRONMENTAL PHILOSOPHY 
 Referans Kaynakları 
Örn. The World Factbook 
 Özel ilgi ...
Bazı Sanal Kütüphaneler 
 Argus Clearinghouse 
 http://www.clearinghouse.net 
 Infomime 
 http://infomine.ucr.edu/ 
 ...
Alıştırma 
 The World Factbook ve Librarians’ 
guide to the Internet sayfalarından bir 
ülkenin kültürel, coğrafi ve eğit...
Arama ve Meta Arama 
Motorları 
 Seçtiğiniz konunun birden fazla 
boyutu bulunduğunda 
 Kişi veya belirli bir yere ait b...
Web Üzerinde Arama 
Sayfaları 
 AltaVista http://www.altavista.com 
 Excite http://www.excite.com 
 HotBot http://www.h...
Arama Motorları: 
Benzerlikler 
 Arama formu üzerinden bilgiye erişim 
sağlarlar 
 Anahtar kelimelere göre sıralama 
yap...
Meta Arama Araçları 
 Aynı anda birden fazla arama motorunu 
kullanarak tek sayfada arama yapmanızı 
sağlayan araçlardır....
Alıştırma 
 Herhangi bir konu başlığı ile birden fazla 
arama motorunu kullanarak arama 
yaptırınız. Çıkan sonuçların ist...
Zeki Ajanlarla Arama 
 Ajanlar, web üzerinde bilgi toplamak 
ve bunları organize etmek için 
yazılmış programlardır. Veri...
Zeki Ajanlar 
 Düzenli olarak aynı tür bilgiye erişim 
sağlarken 
 Aynı konuda devamlı ve düzenli bir 
arama yaptırmak i...
Web Üzerinde Zeki Ajanlar 
 Newshub http://www.newshub.com 
Otomatik olarak her 15 dakikada bir 
dünyanın en iyi haber k...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Arama Yapma

396 Aufrufe

Veröffentlicht am

Nasıl Arama Yappılır?

Veröffentlicht in: Technologie
 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Arama Yapma

 1. 1. İnternet Üzerinde Arama & Araştırma Yapma: Kavram ve Teknikler Arif Altun
 2. 2. Bir rivayete göre İnternet  İnternet bireysel yayımcılığa olanak veren bir araçtır.  Bir arama motoru seçerken, her zaman için konunuzu ve ne bulmak istediğinizi düşünün. Bir başka değişle, konularınıza bağlı olarak arama motorunuzu seçin.  Google iyi olabilir, ancak başka arama motorlarnın da olduğunu göz ardı etmeyiniz.
 3. 3. Genel Arama Araçları  İnternet üzerindeki materyalleri bulmak için üç ana arama özelliğinden bahsedebiliriz: Konu indeksleri ve Sanal Kütüphaneler, Arama motorları, Derin web (Meta-search) araçları; ve Zeki Ajanlar.
 4. 4. Konu İndeksleri ve Sanal Kütüphaneler Bir konu hakkında detaylı araştırma yapmak, ve uzmanlar tarafından hazırlanan ve önerilen sayfalara erişmek için ALAN (KONU) tabanlı indeksi seçebilirsiniz. Tanım: Konu indeksleri, sayfaları hazırlayanlar veya alan uzmanlarının önerileri ile toplanan ve ilgili alanlar altında düzenlenen hizmetlere verilen genel addır. Bu servisler, hangi linklerin eklenip eklenmeyeceğine kendileri karar vermektedirler. Bir çok konu indeksi sayfalarında arama motorları da bulunmaktadır. Alan indekslerini kullanırken şunları unutmamalısınız:  Üç genel alan indeksi bulunmakta: akademik, Profesyonel, ve reklam portalları.  Alan indeksleri seçim kriterlerine göre değişkenlik gösterebilir.
 5. 5. Konu İndeksleri ve Sanal Kütüphaneler  Araştırma yapmaya yeni başlarken  Bir konu hakkında genel bilgi sahibi olmak isterken  Değerlendirmesi yapılmış kaynaklara erişmek isterken  Alana özel bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda etkin biçimde tercih edilmelidir.
 6. 6. Web Üzerinde Konu İndeksleri  Galaxy http://www.galaxy.com/  Infoseek http://infoseek.go.com  Looksmart http://www.looksmart.com  Lycos Top 5% http://point.lycos.com/categories  Magellan Web Guide http://excite.com  Web Crawler http://webcrawler.com  Yahoo http://www.yahoo.com
 7. 7. Alan İndekslerinin Güçlü Yanları  Alan indeksleri arama motorlarından daha az kaynak içerirler  Bir çok alan indeksi materyallerin değerlendirmesini size sunarlar  Benzer sonuçları aramada benzer kaynaklara ulaşma olasılığını arttırır.
 8. 8. Alan İndekslerinin Zayıf Yanları  Alan indekslerinde sunulan bilgiler belirli bir kurala göre sıralı olmayabilir  Alan indekslerinin güncellenmesi arama motorları kadar hızlı olmayabilir  Değerlendirmeler öznel olmayabilir
 9. 9. Alıştırmalar:  Alan indeksi kullanarak, Göçmenler ve istatistiksel sayıları hakkında resmi bilgiler toplayınız. Tip: Birleşmiş milletler, Amerika Birleşik devletleri ve Avrupa Birliğinin bu konudaki rakamlarına bakabilirsiniz.
 10. 10. Sanal Kütüphaneler Kütüphane çalışanları ve Belge sağlayıcıların daha sık kullandığı sanal kütüphaneler, belli alan uzmanları tarafından değerlendirilmiş dizin hizmeti sunan sayfalardır. Sanal kütüphaneler, bilgi birikimine göre Konu Alanları, Referans Kaynakları ve Özel Alan veritabanları olarak incelenebilir.
 11. 11.  Konu Alanları Örn. CENTER FOR ENVIRONMENTAL PHILOSOPHY  Referans Kaynakları Örn. The World Factbook  Özel ilgi alanı veritabanları Örn. Sciencedirect
 12. 12. Bazı Sanal Kütüphaneler  Argus Clearinghouse  http://www.clearinghouse.net  Infomime  http://infomine.ucr.edu/  Internet Public Library  http://www.ipl.org  Librarians’ Index to Internet  http://sunsite.berkeley.edu/internetindex  WWW Virtual Library  http://www.w3.org/vl  Internet Subject Directories
 13. 13. Alıştırma  The World Factbook ve Librarians’ guide to the Internet sayfalarından bir ülkenin kültürel, coğrafi ve eğitim yönünden genel karşılaştırmasını yapınız.
 14. 14. Arama ve Meta Arama Motorları  Seçtiğiniz konunun birden fazla boyutu bulunduğunda  Kişi veya belirli bir yere ait bilgi arandığında  Bir konu hakkındaki en güncel bilgiye erişim sağlanmak istendiğinde tercih edilebilir.
 15. 15. Web Üzerinde Arama Sayfaları  AltaVista http://www.altavista.com  Excite http://www.excite.com  HotBot http://www.hotbot.com  Infoseek http://infoseek.go.com  Lycos http://www.lycos.com  Northern Light http://www.northernlight.com  WebCrawler http://www.webcrawler.com
 16. 16. Arama Motorları: Benzerlikler  Arama formu üzerinden bilgiye erişim sağlarlar  Anahtar kelimelere göre sıralama yaparlar  Boolean arama yöntemini desteklerler (AND, OR, NOT veya + , - )  Cümlecik arama özelliğini desteklerler (“oluşturmacı teknoloji öğretimi” gibi)
 17. 17. Meta Arama Araçları  Aynı anda birden fazla arama motorunu kullanarak tek sayfada arama yapmanızı sağlayan araçlardır.  Belirli konularda metin dışındaki bilgilere de erişim sağlayabilme için tercih edilebilir. Dogpile http://www.dogpile.com Internet Sleuth http://www.isleuth.com Search http://www.search.com
 18. 18. Alıştırma  Herhangi bir konu başlığı ile birden fazla arama motorunu kullanarak arama yaptırınız. Çıkan sonuçların istediğiniz olup olmadığını karşılaştırarak, size en uygun sonucun hangi arama motorundan geldiğine bakınız.  Arma motorlarının Gelişmiş (Advanced) Arama yardım sayfalarını inceleyiniz.
 19. 19. Zeki Ajanlarla Arama  Ajanlar, web üzerinde bilgi toplamak ve bunları organize etmek için yazılmış programlardır. Veritabanı taraması, bilgi getirimi ve filtrelemesi gibi tekrarlanabilir işlemleri otomatik olarak yapmaya olanak sağlar.
 20. 20. Zeki Ajanlar  Düzenli olarak aynı tür bilgiye erişim sağlarken  Aynı konuda devamlı ve düzenli bir arama yaptırmak için program ihtiyacı duyulduğunda  Yine, aynı programın bulduğu bilgiler arasında karşılaştırma yapmasını istediğimiz durumlarda tercih edilebilir.
 21. 21. Web Üzerinde Zeki Ajanlar  Newshub http://www.newshub.com Otomatik olarak her 15 dakikada bir dünyanın en iyi haber kaynaklarını tarayarak bilgileri günceller, bunları alanlara göre indeksler.  Ayrıca ücretli servis olarak istenilen yerlerden bilgi sağlama hizmeti de sunar.  Diğer ZA örnekleri: botspot, bottomdollar,  Kendi Programınızı da geliştirebileceğiniz  Search Engine Builder

×