Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Kurumlar İçin
Openstack
19 Mayıs 2014
Gokhan Boranalp
kunthar@kunthar.com
Linkedin http://tr.linkedin.com/in/gokhanboranal...
Genel Görünüm
● Kurumsal sanallaştırma alt yapısı değildir.
● Hadoop vb. sadece ölçekleme ve dağıtıklık
için kurgulanmış bir sistem deği...
Özetle Openstack
● Eski veya yeni donanımlar üzerinde
kurulabilen,
● Açık kaynak kodlu,
● ‘Public’, ‘private’ veya ‘hybrid...
Özetle Openstack
● Veri merkezlerinde[*] çok yüksek sayılarda
hesaplama, depolama ve ağ kaynağının
yönetim ve kontrolünü s...
Tarihçe
● Rackspace ve NASA tarafından (2005)
geliştirilmeye başlanmıştır, (ilk sürüm 2010)
● Openstack Vakfı tarafından
y...
Openstack Eko Sistemi
Değişen İhtiyaçlar
Geleneksel İşyükü Bulutta İşyükü
● Stateful sanal makinalar
● Büyük VM’ler: Sanal makina içinde
vCPU, v...
● Kurum içinde mevcut sanallaştırma
ortamlarından buluta uyumlu geçiş için
● Büyük veri işleme ihtiyaçlarında alt yapı
ola...
● Artan uygulama yüklerini ölçekli olarak
dağıtabilmek için
● Standart donanım üzerinde çok sayıda sanal
makinalar yaratma...
● Donanım üreticisi kaynaklı
mecburiyetlerden kurtulmak için
● Hesaplama işlemlerini ölçeklemek için
● Masaüstü sanallaştı...
● Maliyetler hayli azalır
● Verimlilik artar
● Ölçeklendirme ve esneklik kazanılır
● Güvenlik artar
● Kurumsal kaynak yöne...
Kaynaklar
http://www.openstack.org/foundation/companies/
http://www.slideshare.net/openstack/icehouse-release-webinar
http...
Kurumlar icin openstack rehberi
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Kurumlar icin openstack rehberi

1.234 Aufrufe

Veröffentlicht am

Kurumlar icin Openstack rehberi. Teknik detaylardan cok kurumsal sorulara cevap vermektedir.
Detayli icehouse surum tanitimi ile devam edecektir.

Veröffentlicht in: Technologie
 • Als Erste(r) kommentieren

Kurumlar icin openstack rehberi

 1. 1. Kurumlar İçin Openstack 19 Mayıs 2014 Gokhan Boranalp kunthar@kunthar.com Linkedin http://tr.linkedin.com/in/gokhanboranalp/ Github https://github.com/kunthar/ Sunumlar http://slideshare.net/kunthar
 2. 2. Genel Görünüm
 3. 3. ● Kurumsal sanallaştırma alt yapısı değildir. ● Hadoop vb. sadece ölçekleme ve dağıtıklık için kurgulanmış bir sistem değildir. Bundan çok daha fazlasını vaad eder. ● Kurumun tüm IT ihtiyaçlarını sizin için karşılayamaz. Dikkatli bir planlama yapılmadan kullanılması yanlış olacaktır. ● Arkasında çok büyük bir destek olan bir projedir. Ev yapımı! bulutlara benzemez. Ne Değildir?
 4. 4. Özetle Openstack ● Eski veya yeni donanımlar üzerinde kurulabilen, ● Açık kaynak kodlu, ● ‘Public’, ‘private’ veya ‘hybrid’ bulut ihtiyaçlarını, büyüklük farkı gözetmeksizin karşılayabilecek, ● İlk kurulumu basit, ama istendiğinde devasa boyutta ölçeklenebilen bir bulut sistemidir.
 5. 5. Özetle Openstack ● Veri merkezlerinde[*] çok yüksek sayılarda hesaplama, depolama ve ağ kaynağının yönetim ve kontrolünü sağlamak üzere tasarlanmıştır. [*] Bir veri merkeziniz yoksa, ya da yatırım yapmayı düşünmüyorsanız, ticari bulut çözümlerine yönelmeniz tavsiye edilir.
 6. 6. Tarihçe ● Rackspace ve NASA tarafından (2005) geliştirilmeye başlanmıştır, (ilk sürüm 2010) ● Openstack Vakfı tarafından yönetilmektedir, ● Apache 2.0 lisansı ile dağıtılmaktadır, ● Ubuntu, Redhat, IBM, Suse doğrudan destek vermektedir, ● Cisco, Juniper, VMWare, Dell, Huawei platin destekçileri arasındadır, ● Çok geniş ve yetkin bir kullanıcı kitlesine sahiptir.
 7. 7. Openstack Eko Sistemi
 8. 8. Değişen İhtiyaçlar Geleneksel İşyükü Bulutta İşyükü ● Stateful sanal makinalar ● Büyük VM’ler: Sanal makina içinde vCPU, vRAM, yerel depolama ● Uygulama SLA kuralları doğrudan VM için geçerlidir ● Eldeki HA teknolojisine bağlıdır ● VM’ler ölçeklenebilir: vCPU, vRAM eklemek vb. ● Uygulamalar VM’lerin fail olması durumuna göre geliştirilmemiştir ● Uygulamalar dağıtıktır ve VM’ler stateless haldedir ● VM’ler küçüktür. vCPU, vRAM ve depolama ayrı haldedir ● Uygulama SLA kuralları bir VM’e bağlı değildir ● Uygulama çok sayıda ‘instance’ üzerinde çalışır durumdadır ● Uygulama ölçeklendirme için anlık olarak VM eklenebilir ● Uygulamalar VM’lerin fail olması durumuna göre geliştirilmiştir.
 9. 9. ● Kurum içinde mevcut sanallaştırma ortamlarından buluta uyumlu geçiş için ● Büyük veri işleme ihtiyaçlarında alt yapı olarak ● Özellikle büyük veri ‘imaj’ işleme işlemlerinde ● Bulut içinde ölçeklenebilir uygulamalar geliştirebilmek için Nerede Kullanabiliriz?
 10. 10. ● Artan uygulama yüklerini ölçekli olarak dağıtabilmek için ● Standart donanım üzerinde çok sayıda sanal makinalar yaratmak için ● Milyarlarca objeyi güvenli bir biçimde dağıtık olarak depolamak için ● Eldeki depolama çözümlerini daha iyi değerlendirmek için ● Petabyte seviyesinde veriyi depolamak için Nerede Kullanabiliriz?
 11. 11. ● Donanım üreticisi kaynaklı mecburiyetlerden kurtulmak için ● Hesaplama işlemlerini ölçeklemek için ● Masaüstü sanallaştırma (VDI) uygulamalarında ● Bilimsel hesaplama ihtiyaçları için Nerede Kullanabiliriz?
 12. 12. ● Maliyetler hayli azalır ● Verimlilik artar ● Ölçeklendirme ve esneklik kazanılır ● Güvenlik artar ● Kurumsal kaynak yönetiminde hesaplanabilir bir maliyet öngörüsü oluşturulmasına yardımcı olur Faydaları Neler?
 13. 13. Kaynaklar http://www.openstack.org/foundation/companies/ http://www.slideshare.net/openstack/icehouse-release-webinar http://vmartinezdelacruz.com/in-a-nutshell-how-openstack-works/ http://slides.com/halidaltuner/openstack-ile-kendi-ozel-bulutunuzu-kurun http://www.slideshare.net/openstack/sobie-openstacktalk-19313623 http://www.slideshare.net/openstack http://www.slideshare.net/openstack/open-stack-inproductionthegoodthebadtheugly-19109554

×