Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
 • Als Erste(r) kommentieren

Iletşim

 1. 1. İLETİŞİMKişi, kurum yadakuruluşlar arasındaduygu, düşünce vebilgi aktarımınailetişim denir. 
 2. 2. İLETİŞİMİN ÖNEMİBİRLİKTE YAŞAYAN İNSANLARANLAŞMAK VE PAYLAŞMAKZORUNDADIR. BUNUN İÇİNİLETİŞİM YAŞAMANINGEREĞİDİR.İLETİŞİM, ANLATMA-ANLAŞMAÜZERİNE KURULUR.
 3. 3. İletişimin Ögeleri ve YapısıKonuşana, yazana “gönderici”;Dinleyene, okuyana “alıcı”;Sözü edilen, yazılan hususa”ileti”İleticiye “söz, yazı, resim, çizgi,renk, görünüş, çeşitli işaret vehareketler”İletişimin dil biçimi halindedüzenlenmesine “kodlama,şifreleme” denir.
 4. 4. İletiGöndericiŞifre İletişim KanalıFiltreAlıcıBağlamGönderici: İletişimi değişik araçlarlabaşlatanileti: Kaşı tarafa gönderilen mesaj.Şifre: İletişim şekli (konuşma, resim, rakam,hareket vs)Alıcı: İletiyi alan.Bağlam: İletiye malzeme olan konudur.İletişim Kanalı: İletiye sebep olan alan,ortam vs.
 5. 5. Filtre: Alıcının mesajıdeğerlendirme tarzıdır. Algıdaetken olan unsurlar:- Kişinin içinde bulunduğudurum- Beklentiler- Geçmiş yaşam- Önyargılar- Şartlanmışlıklar- Toplumsal ve Kültürelunsurlar
 6. 6. Kitle iletişim araçları- Posta- Telgraf- Telefon- Faks- Gazete- Radyo- Televizyon- Uydular- Bilgisayarlar (İnternet ve e-posta)
 7. 7. dumanla haberlesmeUzaktan uzağa iletişim. mektup, telgraf,telefon, e-posta, v.s. şeklinde uzanırken yakınzamanımızda akraba çıkma heyecanı ile takipettiğimiz kızılderililerin kullandığı çok ilkel (-kiyaşadıkları dönem bunu gerektiriyor) basitiletişim; dumanla haberleşme. bir adayahapsolduğunuzu düşünün. en kısa yoldankurtulma şekli ateş yakmak ve dumansayesinde o yakınlardan geçen gemilerinyaktığınız ateşi doğal olarak sizi fark edipkurtarması.
 8. 8. TAMTAMTamtam, belki de insanların kullandığıçalgıların en eskisidir. En yaygın vurmalıçalgılardan biridir ve dünyadaki hemenbütün halkların kültürlerinde yeri vardır.Yazılı tarihten çok önce EskiMısırlıların, Asurluların veUzakdoğuluların tamtamı kullandıklarıbilinmektedir.
 9. 9. POSTA GÜVERCİNLERİİletişimin gelişmeindekien büyük etken muhakkakateş ve yazıydı.Yazı giderekgelişti ve insanlar birbirlerinemektup yollamaya başladı.Ama ilk önceleri bu mektuplarınasıl karşıdakinegöndereceklerinibilmiyorlardı.
 10. 10. Sonradan güvercinleri eğittiler.Bir noktadan bırakılangüvercinler aldıkları eğitim sayesinde karşıdaki kişiyevarıyordu ve mesajıiletiyordu..Buna karşlılık olarakmesajı alan kişi başka bir mesaj ile gönderen kişiyedönet veriyordu.Böylece iletişim gerçekleşmişoluyordu.
 11. 11. TelgrafTelgraf iki merkezarasında, kararlaştırılmışişaretlerin yardımıylayazılı haberlerin veyabelgelerin iletiminisağlayan birtelekomünikasyondüzenidir.
 12. 12. TelefonTelefon, birbirindenuzak yerlerdebulunan kişiler vedüzenekler arasındabilgi alışverişini sağlayanelektrikli ses alıp vermeaygıtıdır.
 13. 13. İLETİŞİMİN OLMADIĞI YERDE YALNIZLIK VARDIR.

  Als Erste(r) kommentieren

  Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

 • EvraBayaztl

  Aug. 5, 2014

Aufrufe

Aufrufe insgesamt

604

Auf Slideshare

0

Aus Einbettungen

0

Anzahl der Einbettungen

3

Befehle

Downloads

0

Geteilt

0

Kommentare

0

Likes

1

×