Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Nistagmus

3.382 Aufrufe

Veröffentlicht am

OPHSONET

 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Nistagmus

 1. 1. OftalmolojideNİSTAGMUS
 2. 2. NİSTAGMUS NEDİR? NİSTAGMUS; GÖZLERİN RİTMİK TİTREŞİMİ OLARAK TANIMLANAN, İSTEMSİZ HAREKETLERİDİR. GÖZLERDE BU RİTMİK HAREKET; AMPLİTÜD, HIZ VE YÖN OLARAK DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE ÇOĞU ZAMAN SİMETRİKTİR. (ATAKSİK NİSTAGMUS VE SEE-SAW NİSTAGMUSTA ASİMETRİK)
 3. 3. NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİ1. YÖNÜ HORİZONTAL, VERTİKAL VEYA ROTASYONEL (TORSİYONEL) YÖNLERDE OLABİLİR. (BAZEN İKİ YÖN BİRLİKTE OLABİLİR.)2. HIZI-AMPLİTÜDÜ NİSTAGMUS YAVAŞ VEYA HIZLI OLABİLİR. GENİŞ AMPLİTÜDLÜ OLABİLİR. BU TAKTİRDE GENİŞ OSİLASYONLU NİSTAGMUS VEYA KÜÇÜK OSİLASYONLU NİSTAGMUS DENİR. BAZI YÖNLERDE AZALABİLİR VE HATTA TAM OLARAK DURABİLİR, BUNA "NULL ZONE", "NULL-POİNT" DENİR.
 4. 4. NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİ3. NİSTAGMUSUN ŞEKLİA. PENDULER: NİSTAGMUS HER İKİ YÖNE EŞİTTİR. SİNUZOİDAL BİR EĞRİ ŞEKLİNDE, GRAFİK KAĞIDINDA NİSTAGMUSU DEĞERLENDİRMEK MÜMKÜNDÜR.
 5. 5. NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİB. SIÇRAYICI "JERKY": NİSTAGMUSUN BİR HIZLI BİR YAVAŞ KOMPONENTİ MEVCUTTUR.C. PENDULER VE SIÇRAYICI NİSTAGMUSUN BİRLİKTE OLMASI: BU İKİ TİP NİSTAGMUS BİRLİKTE OLABİLİR. GENELLİKLE PENDULER TİP PRİMER POZİSYONDA, SIÇRAYICI TİP NİSTAGMUS SAĞA VEYA SOLA BAKIŞLARDA ORTAYA ÇIKAR.
 6. 6. FİZYOLOJİKNİSTAGMUS
 7. 7. 1. AŞIRI BAKIŞ YÖNÜNDE OLUŞAN NİSTAGMUS (END-POİNT NİSTAGMUS)AŞIRI SAĞA VEYA SOLA BAKIŞLARDAVEYA DİĞER BAKIŞ YÖNLERİNDEGÖRÜLEN SIÇRAYICI TARZDANİSTAGMUSTUR. HER İKİ GÖZDE ORTAYAÇIKABİLİR. FAKATHIZI, AMPLİTÜDÜ, BAZEN SAYISI FARKLIOLABİLİR.
 8. 8. 2. ROTASYONA BAĞLI NİSTAGMUSNORMAL KİŞİLERİN BARANYİSKEMLESİNDE DÖNDÜRÜLMELERİ İLESIÇRAYICI NİSTAGMUS ORTAYA ÇIKAR.HIZLI FAZI ROTASYONUN YÖNÜNEDİR.ROTASYON DURDURULDUĞUNDA, HIZLIFAZ AKSİ YÖNDE OLACAK ŞEKİLDENİSTAGMUS GÖRÜLÜR.
 9. 9. 3. KALORİK NİSTAGMUSTİMPAN MEMBRANI YOLU İLE ENDOLENFVE SEMİSİRKÜLER KANALLARA SOĞUKVEYA SICAK, UYGULANDIĞINDANİSTAGMUS ORTAYA ÇIKAR.NİSTAGMUSUN HIZLI FAZI SOĞUK SUVERİLDİĞİNDE SUYUN TATBİK EDİLDİĞİKULAĞIN AKSİ YÖNÜNE, SICAK SUVERİLDİĞİNDE İSE AYNI YÖNEDİR.
 10. 10. 4. OPTOKİNETİK NİSTAGMUS:GÖZLERİN ÖNÜNDEN BEYAZ SİYAHÇİZGİLER GEÇİRİLDİĞİNDE OPTOKİNETİKNİSTAGMUS ORTAYA ÇIKAR.NİSTAGMUSUN YAVAŞ FAZI ÇİZGİLERİNHAREKETİ YÖNÜNE, HIZLI FAZI İSE AKSİYÖNÜNEDİR.
 11. 11. PATOLOJİK NİSTAGMUSLAR PATOLOJİK NİSTAGMUSLAR DOĞUMDAN İTİBAREN VEYA HEMEN SONRABİR DE İLERİ YAŞLARDA ORTAYA ÇIKAN FORMLARDA İKİ ANA BAŞLIK ALTINDA İNCELENMELİDİR.
 12. 12. DOĞUMDAN İTİBAREN VEYA HEMEN SONRA ORTAYA ÇIKAN NİSTAGMUS
 13. 13. A. KONJENİTAL NİSTAGMUS: DOĞUMDAN HEMEN SONRA VEYA HAYATIN İLK BİRKAÇ HAFTASI İÇİNDE ORTAYA ÇIKAN MANİFEST NİSTAGMUSLARDIR.
 14. 14. KONJENİTAL NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİ HER İKİ GÖZDE MEVCUTTUR VE EŞİT AMPLİTÜDLÜDÜR. EĞER GÖRME DERECESİ İYİ DEĞİLSE, AMPLİTÜD DE BUNA PARALEL OLARAK ARTAR. NİSTAGMUS GENELLİKLE HORİZONTALDİR. BAŞLANGIÇTA PENDULER TİPTEDİR, ZAMANLA SIÇRAYICI ŞEKLE DÖNEBİLİR. SOLA BAKIŞTA NİSTAGMUSUN HIZLI FAZI SOLA, SAĞA BAKIŞTA HIZLI FAZ SAĞA DOĞRUDUR. NULL ZONE BU İKİ BAKIŞ YÖNÜNÜN ORTASIDIR.
 15. 15. KONJENİTAL NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİ FİKSASYON YAPINCA NİSTAGMUS ARTAR. NULL ZONE’DE GÖRME KESKİNLİĞİ İYİDİR. GÖZLERDEN BİRİ KAPATILDIĞI ZAMAN LATENT KOMPONENT İLAVE OLUR VE NİSTAGMUS AMPLİTÜDÜ ARTAR. UYKUDA GÖZLERDE HAREKET YOKTUR. KARANLIKTA HAREKET MEVCUTTUR.
 16. 16. KONJENİTAL NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİ OPTOKİNETİK CEVAP TERS YÖNEDİR. HASTA DA SAĞA HIZLI VURUŞTU NİSTAGMUS MEVCUT OLDUĞUNU KABUL EDERSEK; SİYAH BEYAZ ÇİZGİLERİ SOLA HAREKET ETTİRECEK OLURSAK, NORMALDE SAĞA HIZLI NİSTAGMUS ORTAYA ÇIKAR. BURADA NİSTAGMUSUN AZALDIĞI, HATTA SOLA VURUŞLU HALE DÖNDÜĞÜ GÖRÜLÜR. ANORMAL BAŞ POZİSYONU VEYA BAŞ HAREKETİ OLABİLİR. KONJENİTAL NİSTAGMUS HEREDİTERDİR (REGÜLER OLMAYAN DOMİNANT GEN İLE GEÇİŞ)
 17. 17. B. LATENT VE MANİFEST-LATENT NİSTAGMUS:BU ERKEN DEVREDE ORTAYA ÇIKAN SIÇRAYICITİPTE NİSTAGMUSTUR. HER İKİ GÖZ AÇIKKENNİSTAGMUS MEVCUT DEĞİLDİR. FAKAT BİRGÖZ KAPATILDIĞINDA NİSTAGMUS ORTAYAÇIKAR. EĞER HASTADA BİNOKÜLER TEKGÖRME MEVCUTSA VE GÖZLERDEN BİRİKAPATILDIĞINDA NİSTAGMUS ORTAYAÇIKIYORSA, BU TERİM KULLANILIR.
 18. 18. LATENT NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİ NİSTAGMUSUN HIZLI FAZI DAİMA AÇIK OLAN GÖZ YÖNÜNEDİR. ADDÜKSİYONDA NİSTAGMUS MİKTARINDA ARTMA OLUR. FİKSASYON YAPILAN GÖZ YÖNÜNE BAŞ DÖNÜK OLABİLİR. HER İKİ GÖZ AÇIKKEN, ÇOK KÜÇÜK NİSTAGMUS MUAYENEDE GÖZDEN KAÇABİLİR, ELEKTRONİSTAGMOGRAFİ İLE TESPİT EDİLİR.
 19. 19. LATENT NİSTAGMUSUN ÖZELLİKLERİ DOĞUMDAN İTİBAREN BİR GÖZÜ HİÇ GÖRMEYEN ÇOCUKLARDA DA MEVCUT OLABİLİR.
 20. 20. C. BİLATERAL GÖRME DEFEKTİ NEDENİ İLE SONRADAN ORTAYA ÇIKAN NİSTAGMUS: BAZI YAZARLAR GÖRME AZLIĞI İLE PENDULER NİSTAGMUSUN, KONJENİTAL OLARAK DA SIÇRAYICI NİSTAGMUSUN ORTAYA ÇIKACAĞINI BELİRTMİŞLERDİR. BUGÜN BU KAVRAMIN DOĞRU OLMADIĞI BİLİNMEKTEDİR. GÖRME DEFEKTİ İLE HERHANGİ BİR ÇEŞİT NİSTAGMUS, HASTALARDA MEVCUT OLABİLİR. NADİR OLARAK, TEK TARAFLI GÖRME KAYBI İLE TEK GÖZDE NİSTAGMUS OLABİLİR.
 21. 21. BİLATERAL GÖRME DEFEKTİ NEDENİ İLE SONRADAN ORTAYA ÇIKAN NİSTAGMUSUN MEKANİZMASIHAYATIN İLK AYLARINDA GÖRMENİN İYİOLMAMASI İLE RETİNALARDA İYİ BİRHAYALİN ORTAYA ÇIKMAMASI İLENORMAL FİKSASYON REFLEKSİNİNGELİŞEMEMESİ SEBEP OLARAKGÖSTERİLMİŞTİR.
 22. 22. GÖRME DEFEKTİ İLE OLUŞAN NİSTAGMUS İLE KONJENİTAL NİSTAGMUS ZAMAN ZAMAN KARIŞTIRILABİLİRKONJENİTAL NİSTAGMUSTA GÖRME 0.4CİVARINDADIR VE BELLİ BİR YÖNDENİSTAGMUS AZALIR. FAKAT GÖRME DEFEKTİNEDENİ İLE ORTAYA ÇIKANNİSTAGMUSTA, GÖRME ÇOK DAHA AZDIR VENİSTAGMUSUN AZALDIĞI BİR YÖN YOKTUR.
 23. 23. D. SANTRAL SİNİR SİSTEMİHASTALIĞINA BAĞLI SONRADAN ORTAYA ÇIKAN NİSTAGMUS:NİSTAGMUSUN ŞEKLİ İLE NÖROLOJİKHASTALIĞIN TANISINI KOYMAK MÜMKÜNDEĞİLDİR. BU KLİNİK TABLODAVERTİKAL, HORİZONTAL, SIÇRAYICI VEROTATUAR NİSTAGMUS SIK GÖRÜLÜR.
 24. 24. E. SPASMUS NUTANS:NİSTAGMUS İLE ANORMAL BAŞ SALLAMANINBİRLİKTE OLMASIDIR. BELLİ BİR NİSTAGMUSŞEKLİ YOKTUR. BAŞLAMA YAŞI 3-18 AYARASINDADIR. BU TABLO ÜÇ YAŞINA KADARAZALIR VE ORTADAN KALKABİLİR. BAZEN DEÖNEMLİ SANTRAL SİNİR SİSTEMİHASTALIKLARI (ÖZELLİKLE OPTİK, KİAZMAVEYA PARAKİAZMAL GLİOMA) İLE BİRLİKTEOLABİLİR.
 25. 25. İLERİ YAŞLARDAORTAYA ÇIKAN NİSTAGMUS
 26. 26. A. SANTRAL SİNİR SİSTEMİHASTALIĞINA BAĞLI SONRADAN ORTAYA ÇIKAN PENDULER NİSTAGMUS:VASKÜLER VE DEMYELİNİZANHASTALIKLARIN SEBEP OLDUĞU BEYİNSAPI VE SEREBELLAR LEZYONLARA BAĞLIOLARAK DAHA SIK MEYDANA ÇIKAR.
 27. 27. B. SIÇRAYICI "JERKY" NİSTAGMUS:VESTİBULER NİSTAGMUS:İÇ KULAK VESTİBULERSİNİRLER, VESTİBULER NUKLEUS VEYASEREBELLAR PATOLOJİLERLE ORTAYAÇIKAR. HORİZONTAL SIÇRAYICITİPTEDİR, SIKLIKLA ROTATUARELEMENTİ MEVCUTTUR.
 28. 28. B. SIÇRAYICI "JERKY" NİSTAGMUS:“GAZE-EVOKED" NİSTAGMUS:HORİZONTAL VE VERTİKAL BAKIŞLARDA ORTAYAÇIKAR. HASTA PRİMER POZİSYON DIŞINDAKİ YÖNLEREANCAK ZORLUKLA BAKABİLİR. DAHA SONRA GÖZLERPRİMER POZİSYONA GELİR. BU NİSTAGMUSUN YAVAŞFAZIDIR. EKZANTİRİK BAKIŞTA NİSTAGMUS HIZLANIR.TRANKLİZANLAR, HİPNOTİKLER, ANTİKONVÜLZANLAR,FENOTİAZİN DERİVELERİ NEDENİYLE BU NİSTAGMUSORTAYA ÇIKAR. BEYİN SAPI VE SEREBELLARHASTALIKLARIN EN ÖNEMLİ KLİNİK BULGUSUDUR.
 29. 29. C. DİSOSİYE NİSTAGMUS(ATAKSİK NİSTAGMUS):HER İKİ GÖZÜN AYNI ANDAFARKLI HAREKETİDİR.MULTİPLE SKLEROZDAGÖRÜLÜR.
 30. 30. D. TAHTEREVALLİ "SEE- SAW" NİSTAGMUS:BU TABLODA BİR GÖZ ELEVASYONDA VEİNTORSİYONDA, DİĞER GÖZ DEPRESYONDA VEEKSTORSİYONDADIR. BENZER TABLOTEKRARLANARAK DEVAM EDER. BİTEMPORALHEMİANOPSİ İLE BİRLİKTE OLABİLİR. SIKLIKLANEDEN BÜYÜK VE PROGRESİF PARASELLARNEOPLAZMLARDIR.
 31. 31. E. AŞAĞI VURUŞLU"DOWN-BEAT" NİSTAGMUS:PRİMER POZİSYONDA, SIÇRAYICIVERTİKAL NİSTAGMUSUN HIZLI FAZIAŞAĞI DOĞRUDUR. KRANİOSERVİKALBÖLGE ANOMALİLERİ (PLATYBASİA VEARNOLD-CHİARİ MALFORMASYONU) İLEBERABERDİR.
 32. 32. F. İLAÇLARA BAĞLI NİSTAGMUS:BARBİTÜRATLAR, FENOTİAZİN, ANTİKONVÜLZANLAR İLE OLUŞUR. NİSTAGMUSTÜM BAKIŞ YÖNLERİNDE GÖRÜLÜR.EN KARAKTERİSTİK OLAN TİPİ SIÇRAYICIVERTİKAL NİSTAGMUSTUR.
 33. 33. NİSTAGMUSLARDA TANI
 34. 34. HİKAYE DOĞUŞTAN MI YOKSA SONRADAN MI ORTAYA ÇIKTIĞI, BİRLİKTE BAZI SEMPTOMLARIN MEVCUDİYETİ; ÖRNEĞİN, DİPLOPİ, GÖRME AZLIĞI, BAŞ AĞRISI, BAŞ DÖNMESİ, SAĞIRLIK, KULAK ÇINLAMASI VS.
 35. 35. HİKAYE HASTADA HİPERTANSİYON, DİABET, MULTİPLE SKLEROZ, KULAK HASTALIĞI, PRİMER MALİGN HASTALIK OLUP OLMADIĞI, İLAÇ KULLANIP KULLANMADIĞI, AİLE HİKAYESİ OLUP OLMADIĞISORGULANMALIDIR.
 36. 36. NİSTAGMUSUN GÖZLENMESİ NİSTAGMUSUN ÖZELLİĞİ: YAKIN VE UZAKTA NİSTAGMUS HAREKETİNİN ŞEKLİ, HIZI, AMPLİTÜDÜ YANA BAKIŞLARDA MEVCUT OLUP OLMADIĞI, PRİMER POZİSYONDAKİ AMPLİTÜDÜ VE DİĞER GÖZ POZİSYONLARINDAKİ DURUMU NİSTAGMUSTA LATENT KOMPONENT OLUP OLMADIĞI,
 37. 37. NİSTAGMUSUN GÖZLENMESİ YAKIN VE UZAKTA BAŞ POZİSYONUNUN MEVCUDİYETİ BELLİ BİR BAKIŞ POZİSYONU İLE ORTAYA ÇIKIP ÇIKMADIĞI BELİRLENMELİDİR. NİSTAGMUS İLE BİRLİKTE BAŞ HAREKETİ MEVCUDİYETİ DE DEĞERLENDİRİLMELİDİR.
 38. 38. YARDIMCI TANI METODLARI ELEKTRORETİNOGRAFİ (ERG): PİGMENTER RETİNAL DİSTROFİLER, NADİREN SEREBELLAR DEJENERASYON (FRİEDRİCH ATAKSİSİ, ABETALİPOPROTEİNEMİ, REFS UM SENDROMU) LEBERİN KONJENİTAL AMAROZİSİ TANILARINDA YARDIMCIDIR.
 39. 39. YARDIMCI TANI METODLARI “VİSUAL EVOKED POTENTİAL" (VEP) MULTİPLE SKLEROZLU HASTADA TANI KONULMADAN İLK SEMPTOM NİSTAGMUS OLABİLİR. VEPTE GECİKMİŞ CEVAP VARDIR. AYNI ŞEKİLDE VEP YARDIMI İLE ERKEN OPTİK NEVRİT, OPTİK ATROFİ TANILARININ KONULMASI DA MÜMKÜNDÜR.
 40. 40. TEDAVİ
 41. 41. CERRAHİ DIŞINDAKİ TEDAVİNİSTAGMUSLU HASTADA TEDAVİDE İLKAMAÇ, UYGUN GÖZLÜĞÜN VERİLMESİ VEGÖRMENİN ARTTIRILMASI OLMALIDIR.HASTALARDA ANİRİDİ, ALBİNİZM MEVCUTOLDUĞU TAKTİRDE İRİS BASKILI KONTAKTLENSLER ÖNEMLİ YARAR SAĞLAMAKTADIR.EĞER NİSTAGMUS YAKINA BAKIŞTA ORTADANKALKIYORSA BU TAKTİRDE AİLE VE ÖĞRETMENBU DURUMUN NORMAL OLDUĞUNUBİLMELİDİR.
 42. 42. CERRAHİ DIŞINDAKİ TEDAVİ A. PRİZMALAR: TABANI DIŞARIDA PRİZMALARIN YARARLI OLDUĞU BAZI ÇALIŞMALARDA BELİRTİLMEKTEDİR. BAŞ POZİSYONU OLAN HASTADA PRİZMALAR YARARLI OLABİLİR. BAZEN DE PRİZMA AMELİYATTAN ÖNCE, HASTANIN AMELİYATTAN YARAR SAĞLAYIP SAĞLAMAYACAĞINI DEĞERLENDİRMEK İÇİN VERİLİR.
 43. 43. CERRAHİ DIŞINDAKİ TEDAVİ B. ORTOPTİK TEDAVİ: HASTALARDA AMBLİYOPİNİN TEDAVİ EDİLMESİ GEREKLİDİR. AMBLİYOPİ AZALDIĞI NİSBETTE NİSTAGMUSTA AZALIR. KAPAMA TEDAVİSİ NİSTAGMUSLU HASTADA ÇOK BAŞARILI DEĞİLDİR. ÇÜNKÜ HASTANIN NİSTAGMUSU ARTAR, YANİ LATENT KOMPONENT İLAVE OLUR. BU NEDENLE YAPILMASI GEREKEN, KISA SÜRELİ KAPAMA VEYA OPTİK PENALİZASYONDUR. HASTALAR BU ESNADA YAKIN ÇALIŞMA YAPMALIDIRLAR.
 44. 44. CERRAHİ TEDAVİCERRAHİ TEDAVİYE KARARVERMEDEN, MUAYENENİN DEFALARCA TEKRAREDİLMESİ GEREKLİDİR. BU ŞEKİLDE NÖTRALZON VEYA NİSTAGMUSUN DURDUĞU NOKTATEKRAR TEKRAR KONTROL EDİLMELİDİR.NÖTRAL ZON ÇEŞİTLİ MUAYENELERDE FARKLIBULUNUYORSA BU TAKTİRDE CERRAHİTEDAVİDEN VAZGEÇİLMELİDİR.EĞER HASTADAKİ BAŞ POZİSYONU ÇOK BÜYÜKMİKTARDA DEĞİLSE YİNE AMELİYATGEREKMEZ.
 45. 45. CERRAHİ TEDAVİA. KESTENBAUM AMELİYATI: EĞER BAŞ SOLA DÖNÜK, GÖZLER SAĞA BAKIŞTA NİSTAGMUS DURUYORSA, BU TAKTİRDE PLANLANMASI GEREKEN AMELİYAT SAĞ GÖZ DIŞ REKTUSA GERİLETME, İÇ REKTUSA REZEKSİYON SOL GÖZ İÇ REKTUSA GERİLETME, DIŞ REKTUSA REZEKSİYONDUR. DÖRT ADALEYE YAPILACAK OLUNAN CERRAHİ MİKTARI 5ER MM OLMALIDIR.
 46. 46. CERRAHİ TEDAVİB. PARKS AMELİYATI: PARKS, KASLARA FARKLI MİKTARLARDA CERRAHİ ÖNERMEKTEDİR. YUKARIDAKİ ÖRNEK İÇİN; SAĞ DIŞ REKTUSA 7 MM GERİLETME İÇ REKTUSA 6 MM REZEKSİYON, AYNI ZAMANDA SOL İÇ REKTUSA 5ER MM GERİLETME VE DIŞ REKTUSA 8 MM REZEKSİYON TAVSİYE ETMEKTEDİR. HASTADA PRİMER POZİSYONDA KAYMA MEVCUTSA, YAPILACAK OLAN CERRAHİDE BU MİKTAR HESABA KATILMALIDIR.
 47. 47. CERRAHİ TEDAVİ EĞER HASTA ÇENESİNİ YUKARI KALDIRARAK NİSTAGMUSUNU AZALTIYOR VEYA DURDURUYORSA, BU TAKTİRDE PARKS ALT REKTUSLARA 4 MM GERİLETME, ÜST REKTUSLARA 4 MM REZEKSİYON ÖNERMEKTEDİR. ÇENE AŞAĞIDA İSE BU AMELİYATIN TERSİ YAPILMALIDIR.
 48. 48. CERRAHİ TEDAVİ BAZI YAZARLAR NİSTAGMUSU AZALTMAK AMACI İLE DÖRT HORİZONTAL ADELEYE POSTERİOR FİKSASYON SÜRÜRÜ (FADEN AMELİYATI) KOYMAYI TAVSİYE ETMEKTEDİRLER.
 49. 49. CERRAHİ TEDAVİ MANİFEST LATENT NİSTAGMUSLA BİRLİKTE ESOTROPYA VARSA; ESOTROPYANIN AZALTILMASI İÇİN YAPILAN AMELİYAT İLE MANİFEST KOMPONENT AZALMAKTA FAKAT LATENT NİSTAGMUS AYNI ŞEKİLDE KALMAKTADIR.
 50. 50. CERRAHİ TEDAVİ SON YILLARDA KONJENİTAL NİSTAGMUS TEDAVİSİNDE ÖNERİLEN DİĞER BİR AMELİYAT ŞEKLİ HORİZONTAL ADALELERİN İNSERSİYO YERİNDEN 10-12 MM GERİYE DİKİLMESİDİR. BU ŞEKİLDE HAS­TALARIN YARAR GÖRECEĞİ İFADE EDİLMEKTEDİR (VON NOORDEN 1991). BU CERRAHİDE %3 ORANINDA ÇOK BELİRGİN EKZOTROPYA ORTAYA ÇIKMAKTADIR.
 51. 51. BİTTİ……………..

×