Fem biblioteca!!! - Unitat didàctica GES 1 (Llengua catalana 2 i Lengua castellana 2)
1. Unitat didàctica Llengua catalana 2/Lengua castellana 2 GES 1 - Curs 2016-17
Fem biblioteca!!!
Unitat didàctica Llengua catalana 2/Lengua castellana 2
Destinataris: Estudiants del primer nivell de GES (educació d'adults).
Durada de l'aplicació: 24 sessions de 2 hores i 30 minuts (gener a abril).
Recursos necessaris: Ordinador o tauleta digital amb connexió a Internet; aplicacions i
eines digitals per organitzar un catàleg virtual, per enviar correus electrònics, per
gestionar un canal de difusió i de propaganda, etc.
Descripció breu: Et proposem un repte: series capaç d'engegar una biblioteca per al
centre? Comptem amb tu perquè ens ajudis en la creació d'aquest espai. En aquesta
unitat didàctica treballaràs els textos formals i els periodístics per tal d'organitzar,
gestionar i difondre un servei tan necessari per al centre com és una biblioteca.
Descripció de la tasca final: Has de portar a terme el projecte d'organització, gestió i
difusió de la futura biblioteca del centre. Hauràs de fer un informe previ per saber les
necessitats de la nova biblioteca (entrevistes i enquestes), catalogar els llibres i habilitar
l'espai que es destinarà als llibres, demanar llibres a editorials (cartes formals, correus
electrònics). A més, hauràs de donar a conèixer el nou espai a través de la premsa
(articles a diaris i revistes locals, a la pàgina web, missatges a través de les xarxes
socials, etc.)
Objectius didàctics
• Redactar textos formals (orals i
escrits).
• Saber analitzar les característiques
dels diversos tipus de textos formals
(carta formal, sol·licitud, correu
electrònic, invitació, etc.).
• Saber exposar les característiques de
la variació lingüística i de les funcions
del català.
• Saber fer un ús adequat dels registres
de la llengua.
• Identificar i distingir les categories
gramaticals de les paraules d’una
oració.
• Identificar verbs i conèixer-ne les
seves característiques (temps, mode i
aspecte).
• Conèixer les formes dels temps
verbals dels textos formals i saber-les
usar correctament segons el context.
• Puntuar correctament textos senzills.
• Fer esquemes sobre temes
relacionats amb els temes lingüístics
dels mòduls.
• Llegir, comprendre i manipular textos
periodístics.
• Elaborar noticies, reportatges,
cròniques, entrevistes, etc.
• Expressar opinions personals sobre
fets de l'actualitad.
• Comprendre el valor informatiu de les
fotografies periodístiques.
• Saber utilitzar eines TIC i llocs web
d'aprenentatge de llengües
(traductors, correctors, Optimot,
Edpuzzle, etc.) i d'altres ben diverses
(Lino, Padlet, Drive, Google
Documents,...)
• Detectar i classificar errades
significatives de textos escrits, externs
i propis, segons siguin de coherència,
cohesió, adequació o correcció
ortogràfica.
• Participar activament i reflexivament
en la teva pròpia avaluació.
• Analitzar i reflexionar sobre les
errades realitzades als textos orals i
escrits.
2. Unitat didàctica Llengua catalana 2/Lengua castellana 2 GES 1 - Curs 2016-17
Continguts d'aprenentatge
• Característiques del text expositiu i
dels diferents textos periodístics.
• Característiques dels textos formals
(cartes, correus electrònics,
invitacions, etc.).
• Diferenciació de la llengua oral i la
llengua escrita.
• Característiques dels registres de la
llengua.
• Diferenciació de les categories
gramaticals (el substantiu i el verb,
fenomen de la concordança).
• Classificació de les propietats del text:
coherència, cohesió i adequació.
• Classificació i esmena d'errors
ortogràfics, gramaticals i textuals.
• Desenvolupament de l'autonomia
escrita i rigorositat de l'expressió oral i
escrita.
• Utilització d'eines digitals.
• Selecció i organització d'informació.
• Desenvolupament d'habilitats per
prendre decisions.
• Desenvolupament de l'hàbit de la
cooperació i del sentit crític.
Competències bàsiques que s'hi treballen
• Competència lingüística i intercultural
• Competència digital
• Competència d'aprendre a aprendre
• Competència cultural i artística
• Competència d'autonomia i iniciativa
personal
Criteris d'avaluació
Què s'hi avaluarà?
L'alumne...
• És capaç de produir textos formals, expositius i periodístics; usant procediments de
planificació, elements lingüístics per a la cohesió interna de les idees, registre
adequat i revisió.
• És capaç d'usar tècniques de síntesi, amb suport paper o digital, per mostrar la
comprensió de textos orals i escrits: esquemes, resums, etc.
• És capaç d'aplicar procediments per enriquir el text escrit mitjançant elements
d’estil, precisió lèxica i l’aplicació de fórmules genuïnes, tant de lèxic com
modismes o proverbis.
• És capaç de realitzar exposicions orals senzilles sobre fets d’actualitat que siguin
d’interès de l’alumnat, amb l’ajuda de mitjans audiovisuals.
• És capaç de participar activament i reflexivament en interaccions orals, escrites i
audiovisuals per a l’aprenentatge i per a les relacions socials, dintre i fora de l’aula i
amb l’ús dels recursos de les TIC.
3. Unitat didàctica Llengua catalana 2/Lengua castellana 2 GES 1 - Curs 2016-17
• És capaç de participar activament i reflexivament en l’avaluació del propi
aprenentatge i el dels altres amb una actitud activa i de confiança en la pròpia
capacitat d’aprenentatge i ús de les llengües.
Com s'hi avaluarà?
A través d'activitats a classe, treballs individuals o en grup, una prova de validació i el
dossier d'aprenentatge de llengües.