SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Isnin, 11 Jun 2012
Rancangan Mengajar Harian Geografi
Tingkatan 1
Contoh Amalan Terbaik
dalam Pengajaran dan Pembelajaran
Geografi
Tingkatan 1
Tingkatan : 1
Masa : 40 minit
Tajuk : Peta- Ciri Fizikal dan Budaya dalam Peta
HASIL PEMBELAJARAN :
Standard kandungan :
Murid hendaklan diajar :
a) Mengenalpasti symbol dalam peta topografi.
b) Mengenalpasti ciri-ciri fizikal dan budaya berdasarkan symbol dalam peta lakar.
c) Mengenalpasti ciri-ciri fizikal dan budaya
Standard Pencapaian :
Murid boleh :
a) Membezaan cirri fizikal dan budaya.
b) Mengenalpasti jenis-jenis cirri fizikal dan budaya dalam peta.
c) Menyatakan cirri-ciri fizikal dan budaya
Bahan Bantu Mengajar : Peta Lakar dan lembaran kerja
Langkah Pengajaran :
1. Set Induksi
2. Guru memaparkan beberapa symbol biasa yang diperhatikan oleh murid (Lampiran 1)
3. Guru mengedarkan contoh peta lakar yang mengunakan contoh tanpa petunjuk.(Lampiran 3)
4. Murid diminta menanda symbol-simbol yang sesuai terdapat dalam peta lakar(Lampiran 2)
5. Guru menerangkan symbol-simbol yang menggambarkan bentuk fizikal dan budaya.
6. Dengan membina jadual, murid mengkelaskan symbol fizikal,imbol budaya yang terdapat dalam peta
lakar.
7. Guru mengedarkan peta lakar.Murid diminta melengkapkan dengan melukis symbol-simbol yang
berkaitan.
8. Guru mengarahkan urid melakar kawasan kediaman mereka dengan menanda symbol fizikal dan
budaya yang sesuai sebagai kerja rumah.
9. Murid diminta mengumpulkan gambarsimbol-simbol yang biasa digunakan dalam peta.
Refleksi :
Lampiran 1 (untuk set Induksi)
Simbol
Maksud
Dilarang Merokok
Jangan bising
Matikan handset
Topi keledar tidak dibenarkan
Tanah runtuh
Jangan buang sampah
Lampiran 2
Simbol Fizikal Simbol Budaya
Simbol Maksud Simbol Maksud
Lampiran 3
Arahan
Lengkapkan peta lakar dengan simbol-simbol yang sesuai.
PETUNJUK
Simbol Penerangan
PETUNJUK
Simbol Penerangan
Tingkatan : 1
Masa : 40 minit
Tema : Bentuk muka Bumi dan Potensinya
Tajuk : Kepelbagaian Bentuk Muka Bumi Malaysia
HASIL PEMBELAJARAN :
Standard kandungan :
Murid hendaklan diajar :
a) Kepelbagaian bentuk muka bumi Negara Malaysia
b) Keistimewaan pelbagai bentuk muka bumi Negara Malaysia
Standard Pencapaian :
Murid boleh :
a) Menyatakan kepelbagaian bentuk muka bumi Negara Malaysia
b) Menghuraikan kedudukn dan keistimewaan pelbagai bentuk muka bumi Negara Malaysia
Bahan Bantu Mengajar : Peta
Penerapan Unsur Patriotisme :
Mencintai Negara Malaysia-berbangga terhadap keindahan alam semulajadi Negara Malaysia
Langkah Pengajaran :
1. Set Induksi
1.1 Guru mengarahkan murid pejam mata.
1.2 Guru mengarahkan murid merasa muka masing-masing.
1.3 Guru bertanya murid apa yang mereka rasa tentang muka masing-masing.
2. Berdasarkan jawapan itu, guru memandu murid mengetahui sifat muka dengan keadaan muka bumi
tersebut:
tidak sama rata – tanah tinggi
lekuk – lembah
rata – tanah pamah
3. Berdasarkan pada peta muka bumi Malaysia, murid mengenal pasti kawasan.
• Tanah tinggi
• Tanah pamah
• Lembangan
• Pinggir laut
4. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
4.1 Setiap murid dikehendaki main peranan sebagai pegawai pelancongan untuk mengiklankan cirri-ciri
keistimewaan kawasan masing-masing untuk menarik kedatangan pelancong.
4.2 Wakil kumpulan mengiklankan keistimewaan kawasan masing-masing.
5. Guru merumuskan keistimewaan iklan setiap kumpulan.
6. Murid diminta menghasilkan buku skrap yang menunjukkan keistimewaan dan kepantingan
kepelbagaian bentuk muka bumi di negara Malaysia.
7. Refleksi :
Tingkatan : 1
Masa : 80 minit
Tema : Bentuk Muka Bumi dan potensinya
Tajuk : Potensi dan Halangan Bentuk Muka Bumi kepada Kegiatan Manusia:
a) Potensi bentuk muka bumi kepada kegiatan manusia
HASIL PEMBELAJARAN :
Standard kandungan :
Murid hendaklah diajar :
a) Kepentingan bentuk muka bumi Negara Malaysia kepada kegiatan manusia
b) Menjelaskan dengan contoh kepentingan bentuk muka bumi- tanah tinggi, tanah pamah dan pinggir
laut terhadap pembangunan Negara Malaysia.
Standard Pencapaian :
Murid boleh :
a) Menyatakan kepentingan bentuk muka bumi kepada kegiatan manusia
b) Mengemukakan kepentingan bentuk muka bumi –tanah tinggi,tanah pamah dan pinggir laut.
Bahan Bantu Mengajar : Foto dan lembaran kerja
Penerapan Unsur
Patriotisme: Berusaha
membangunkan Negara Malaysia – bersyukur dengan sumbangan bentuk muka bumi kepada
pembangunan Negara Malaysia.
Langkah Pengajaran :
1. Set Induksi
2. Guru menunjukkan contoh-contoh foto yang berkaitan dengan kepentingan kawasan tanah tinggi,
tanah pamah dan pinggir laut.Murid diminta menerangkan kepentingan bentuk uka bumi terhadap
kegiatan manusia.
3. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan.Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan kepentingan
bentuk muka bumi yang diberikan kepada kumpulan masing-masing.(Lampiran 1)
4. Hasil kumpulan dibentangkan. Wakil kumpulan nenerangkan kepentingan bentuk muka bumi.
5. Guru merumus hasil kerja murid.
6. Murid diminta menjawab latihan pengukuhan.
7. Murid diminta menghasilkan buku skrap tentang kepentingan bentuk muka bumi.
Refleksi :
Lampiran
Kepentingan Bentuk Muka Bumi
Kumpulan 1
Tanah Tinggi
Lokasi Aktiviti
Kumpulan 2
Tanah Pamah
Lokasi Aktiviti
Kumpulan 3
Pinggir Laut
Lokasi Aktiviti
Contoh Latihan Pengukuhan
1.Namakan 3 jenis bentuk muka bumi yang terdapat di Negara Malaysia :
i._____________________________________(Tanah tinggi)
ii._____________________________________(Tanah pamah)
iii._____________________________________(Pinggir laut)
2. Berikan 2 contoh kepentingan untuk kawasan berikut :
i. Tanah tinggi _____________________dan ________________________________
(pertanian, pelancongan)
ii. Tanah pamah _____________________dan_______________________________
(pertanian, perlombongan/perindustrian)
iii. Pinggir laut________________________dan______________________________
(pelancongan,perikanan)
3.Nyatakan 2 cotoh potensi kawasan berikut:
Port Dickson i) ____________________________(pelancongan)
ii)____________________________(perindustrian)
Delta Kelantan i)_____________________________(pertanian)
ii)_____________________________(petempatan)
Tanah Tinggi Genting i)______________________________(pelancongan)
ii)______________________________(pertanian)
Tingkatan : 1
Masa : 80 minit
Tema : Cuaca dan Iklim serta Pengaruhnya
Tajuk : Pergerakan Bumi di dalam Sistem Suria
a) Pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim
HASIL PEMBELAJARAN :
Standard kandungan :
Murid hendaklan diajar :
a) Kesan-kesan peredaran bumi mengelilingi matahari.
- Kejadian empat musim
Standard Pencapaian :
Murid boleh :
a) Menjelaskan peredaran bumi mengelilingi matahari
b) Menerangkan kejadian empat musim
Bahan Bantu Mengajar :
Lampu bulat, glob berlabel garisan lintang, lembaran kerja dan foto.
Langkah Pengajaran :
1. Set Induksi:
Guru bersoal jawab dengan murid jenis-jenis musim yang terdapat di dunia.Guru menunjukkan
gambar perbezaan musim.(Lampiran1)
2. Guru menunjukkan demonstrasi peredaran bumi mengelilingi matahari.
2.1 Murid bergerak mengelilingi lampu untuk menggambarkan peredaran bumi mengelilingi
matahari-sambil berputar.
2.2 Guru meerangkan kepada murid tentang putaran bumi(24 jam sehari) dan pada masa
yang sama bumi beredar mengelilingi matahari dalam tempoh mas 365 ¼ hari.
2.3 Murid dibahagikan kepada 4 stesen.
2.4 Guru mengedarkan lembaran kerja yang menunjukkan kedudukan bumi mengikut musim.
(Lihat lampiran 2).
3. Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan peredaran bumi mengelilingi matahari.
3.1 Murid meletakkan glob pada stesen 1 seperti dalam rajah 1 dan glob sentiasa berputar.
3.2 Murid memerhatikan permukaan glob yang menerima cahaya lampu.
3.3 Murid melorek kawasan yang tidak menerima cahaya yang banyak pada seuatu masa pada rajah 1
(lampiran 2).
3.4 Kawasan yang menerima cahaya lampu ialah kawasan siang/kawasan terlindung kawasan malam.
3.5 Glob dipindahkan ke stesen 2, 3 dan 4.Murid mengulangi aktiviti yang sama seperti di atas.
4. Guru menyemak hasil kerja murid.(Lampiran 2 dan Lampiran 3)
5. Murid melengkapkan Lampiran 4
6. Guru merumus tentang kejadian 4 musim dengan merujuk kedudukan glob di empat stesen
tersebut.(Lampiran 4)
Refleksi :
Lampiran 1
Lampiran 2
Rajah 1
1. Tandakan Kutub
Utara(KU) dan
Kutub Selatan (KS)
2. Namakan
Garisan
Khatulistiwa,
Garisan Jadi ,
Garisan Sartan
3. Lorekkan
kawasan yang
menerima cahaya
matahari.
Tambahan
1. Untuk memudahkan kefahaman murid, aktiviti menanda rajah peredaran bumi perlu dilakukan. ( Lihat
Lampiran)
2. Untuk mengingatitarikh Solstis dan Ekuinoks, guna IKON berikut:
(2) -1132 ESES
2 (1) Mac = Ekuinoks Musim Bunga (E)
2 (1) Jun = Solstis Musim Panas (S)
2 (3) Sept = Ekuinoks Musim Luruh (E)
2 (2) Dis = Solstis Musim Dingin (S)
IKON cerita untuk mengingati Musim
BUNGA akan jadi buah bila PANAS dan akan LURUH (gugur) bila masak dan simpan dalam peti
sejuk (DINGIN)
1. Mandi rasa (Sejuk)
2. Pakai baju (Bunga)
3. Keluar rumah (Panas)
4. Buang baju (Luruh)
21 Mak (Mac) Emak (Ekuinoks) Budak (Bunga)
21 Jun (Jun) Suka (Soltis) Perempuan (Panas)
22 Duduk tepi (Disember) Susu (Soltis) Sungai (Sejuk)
23 Sungai (Sept) Enlene (Ekuinoks) Layar (Luruh)
Kanan – Syurga-sejuk Kiri-Neraka-Panas Bunga diatas luruh jatuh ke bawah.
Lampiran 3
Arahan Aktiviti Kumpulan
1. Tandakan kedudukan musim mengikut kumpulan dalam lembaran kerja.
2. Tentukan kedudukan matahari bagi musim mengikut kumpulan masing-masing serta tarikh berlaku.
3. Lorekkan bahagian yang mengalami siang dan malam.
4. Sebutkan ciri-ciri bagi setiap musim yang ditentukan bagi kumpulan masing-masing.
i. Pada musim ______________malam ____________daripada siang dan
kutub____________mengalami 24 jam _______________.
ii. Pada musim ________________siang______________daripada malam dan kutub
______________mengalami 24 jam ______________________.
iii. Pada 1 Mac dan 23 September siang dan malam adalah ________________di seluruh dunia.
Lampiran 4
1. Apabila kedudukan matahari berada di Garisan Jadi terjadi musim ____________dan
_____________.
2. Pada tarikh 23 September matahari berada tegak di Garisan _____________setiap tahun.
3. Apabila matahari di kedudukan 21 Jun , Kutub Utara akan mengalami kejadian siang
___________jam.
4. Pada tarikh 22 Disember, 24 jam malam di ____________________.
5. Pada bulan __________________hingga ___________________musim bunga di Hemisfera Utara
dan musim ___________________di Hemisfera Selatan.
Tingkatan : 1
Masa : 40 minit
Tema : Cuaca dan Iklim serta Pengaruhnya
Tajuk : Pengaruh manusia terhadap cuaca dan iklim
HASIL PEMBELAJARAN :
Standard kandungan :
Murid hendaklan diajar :
a) Menyenaraikan kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim.
b) Menjelaskan dengan contoh pengaruh penebangan hutan, perindustrian dan pembakaran terbuka
terhadap cuaca dan iklim.
c) Kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim.
Standard Pencapaian :
Murid boleh :
a) Menyenaraikan kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim.
b) Menjelaskan dengan contoh pengaruh penebangan hutan, perindustrian dan pembakaran terbuka
terhadap cuaca dan iklim.
Bahan Bantu Mengajar : Foto dan lembaran kerja
Langkah Pengajaran :
1. Set Induksi:
Guru menunjukkkan gambar-gambar aktiviti manusia yang membawa kesan terhadap cuaca dan
iklim.(Lampiran 1)
2. Sumbangsaran perkaitan antara kegiatan ekonomi dengan cuaca dan iklim.
3. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Setiap kumpulan diminta melantik seorang pengerusi untuk
menjalankan aktiviti teknik sebab akibat dalam lembaran kerja yang disediakan. (Lampiran 2).
4. Wakil kumpulan membentangkan hasil kumpulan.
5. Guru membuat rumusan.
Refleksi :
Lampiran 1
Penebangan Hutan
Pembakaran Terbuka
Perindustrian
Lampiran 2
Kumpulan ……………
Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat
Kesan aktiviti manusia terhadap cuaca dan iklim .
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
AKTIVITI MANUSIA
Tingkatan : 1
Masa : 80 minit
Tema : Tumbuh-tumbuhan Semulajadi dan Hidupan Liar
Tajuk : Kesan Kegiatan Manusia Terhadap Tumbuh-tumbuhan Semulajadi dan
Hidupan Liar
HASIL PEMBELAJARAN :
Standard kandungan :
Murid hendaklan diajar :
a) Kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar
• pembalakan
• pertanian
• petempatan
Standard Pencapaian :
Murid boleh :
a) Murid boleh menjelaskan dengan contoh kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan
semulajadi dan hidupan liar.
• pembalakan
• pertanian
• petempatan
b) Merumus kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar pada
masa depan.
Bahan Bantu Mengajar : Foto , lembaran kerja
Penerapan Unsur Patriotisme : Bertanggungjawan memelihara dan memulihara tumbuh-tumbuhan
semulajadi dan hidupan liar Negara Malaysia.
Langkah Pengajaran :
1. Set Induksi:
1.1 Sumbangsaran secara kontekstual, murid diminta menyatakan kegiatan manusia di kampong yang
melibatkan penerokaan hutan semulajadi.
2. Guru menunjukkan beberapa contoh kegiatan (Lampiran1)
• pembalakan
• pertanian
• petempatan
3. Guu mendapatkan respon murid tentang kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan
semulajadi dan hidupan liar.
4. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.Setiap kumpulan diberi satu lembaran kerja mengikut aspek
kegiatan manusia.(Lampiran 2 hingga Lampiran 4)
5. Ketua kumpulan membentangkan dan mempamerkan hasil kerja kumpulan masing-masing.
6. Guru membuat rumusan keseluruhan hasil kerja murid dengan member penekanan kepada
akiat/kesan tindakan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar.
Refleksi :
Lampiran 1
Pembalakan
Petempatan
Lampiran 2
KUMPULAN A
Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat
Kesan kegiatan pembalakan terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar.
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Pembalakan
Lampiran 3
KUMPULAN B
Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat
Kesan kegiatan pertanian terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar.
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Pertanian
Lampiran 4
KUMPULAN C
Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat
Kesan kegiatan petempatan terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar.
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Apa akan jadi
Petempatan
Dicatat oleh Mazawati Mansor di 8:40 PG
E-melkan IniBlogThis!Kongsi ke TwitterKongsi ke FacebookKongsi ke Pinterest
Tiada ulasan:
Catat Ulasan
Catatan LamaLaman utama
Langgan: Catat Ulasan (Atom)
Halaman
 Rancangan
Pelajaran Harian
Tingkatan 1
Mengenai
Saya
Mazawati
Mansor
Lihat profil
lengkap saya
Templat

More Related Content

What's hot

PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKYPERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKYSanta Barbara
 
Pengenalan kepentingan rph
Pengenalan   kepentingan rphPengenalan   kepentingan rph
Pengenalan kepentingan rphLuqmanZaaba
 
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)hibatullah92
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahQamariah sabariah
 
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfModul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfssuser3f4b32
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsLiza Ahmad
 
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusifPeranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusifRekha Mariappan
 
Contoh laporan-kajian-tindakan (1)
Contoh laporan-kajian-tindakan (1)Contoh laporan-kajian-tindakan (1)
Contoh laporan-kajian-tindakan (1)Pensil Dan Pemadam
 
Jenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektifJenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektifSohib AlQuran
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makronanisaaid
 
Lampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesis
Lampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesisLampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesis
Lampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesisTeacher Nasrah
 
Nota lengkap sejarah tingkatan 1
Nota lengkap sejarah tingkatan 1Nota lengkap sejarah tingkatan 1
Nota lengkap sejarah tingkatan 1Izzat YP
 
Contoh kajian tindakan sains
Contoh kajian tindakan  sains Contoh kajian tindakan  sains
Contoh kajian tindakan sains Siva Sundrarajoo
 
MASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAH
MASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAHMASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAH
MASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAHIzny Atikah
 
Contoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSM
Contoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSMContoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSM
Contoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSMSherly Jewinly
 
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualNor Hamizah Sahari
 

What's hot (20)

PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKYPERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
PERBANDINGAN ANTARA TEORI PERKEMBANGAN KOGNITIF JEAN PIAGET DAN LEV VYGOTSKY
 
Pengenalan kepentingan rph
Pengenalan   kepentingan rphPengenalan   kepentingan rph
Pengenalan kepentingan rph
 
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfModul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
 
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusifPeranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
 
Contoh laporan-kajian-tindakan (1)
Contoh laporan-kajian-tindakan (1)Contoh laporan-kajian-tindakan (1)
Contoh laporan-kajian-tindakan (1)
 
RPH BM THN 2 (2019)
RPH BM THN 2  (2019)RPH BM THN 2  (2019)
RPH BM THN 2 (2019)
 
Jenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektifJenis jenis ujian objektif
Jenis jenis ujian objektif
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
 
KBAT dalam PdP
KBAT dalam PdPKBAT dalam PdP
KBAT dalam PdP
 
Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKK
Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKKKemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKK
Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKK
 
Lampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesis
Lampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesisLampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesis
Lampiran a dan b(borang maklumat pelajar dan soal selidik) thesis
 
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAHKAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
 
Nota lengkap sejarah tingkatan 1
Nota lengkap sejarah tingkatan 1Nota lengkap sejarah tingkatan 1
Nota lengkap sejarah tingkatan 1
 
Contoh kajian tindakan sains
Contoh kajian tindakan  sains Contoh kajian tindakan  sains
Contoh kajian tindakan sains
 
MASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAH
MASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAHMASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAH
MASALAH PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN DI DALAM BILIK DARJAH
 
Contoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSM
Contoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSMContoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSM
Contoh Laporan Aktiviti Mingguan PBSM
 
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstual
 

Similar to Rph geografi ting.1

RPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docx
RPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docxRPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docx
RPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docxRoshamizamNik
 
Rancangan tahunan geog ting 1 2013
Rancangan tahunan geog ting 1 2013Rancangan tahunan geog ting 1 2013
Rancangan tahunan geog ting 1 2013cikla321
 
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)Maryani Hashim
 
Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1Noor Azinar
 
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1Jiannifen Luwee
 
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong Sherly Jewinly
 
Rph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awal
Rph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awalRph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awal
Rph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awalSherly Jewinly
 
Kump5 rancangan pelajaran harian
Kump5 rancangan pelajaran harianKump5 rancangan pelajaran harian
Kump5 rancangan pelajaran harianciciey
 
SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...
SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...
SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...FaFai S.
 
Contoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docxContoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docxAhmad NazRi
 
Kajian tempatantahun5
Kajian tempatantahun5Kajian tempatantahun5
Kajian tempatantahun5ckin79
 
kit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdfkit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdfIzzatiAzam1
 
Rph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Rph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu MelakaRph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Rph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu MelakaSherly Jewinly
 
Rancangan pengajaran harian seni visual th 2
Rancangan pengajaran harian seni visual th 2Rancangan pengajaran harian seni visual th 2
Rancangan pengajaran harian seni visual th 2share with me
 

Similar to Rph geografi ting.1 (20)

RPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docx
RPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docxRPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docx
RPT GEOGRAFI TING 1 2023-2024.docx
 
Rancangan tahunan geog ting 1 2013
Rancangan tahunan geog ting 1 2013Rancangan tahunan geog ting 1 2013
Rancangan tahunan geog ting 1 2013
 
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
 
Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1
 
Kajian tempatantahun5
Kajian tempatantahun5Kajian tempatantahun5
Kajian tempatantahun5
 
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
 
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
 
Rph zaman air batu (Part 1)
Rph zaman air batu (Part 1)Rph zaman air batu (Part 1)
Rph zaman air batu (Part 1)
 
Rph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awal
Rph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awalRph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awal
Rph Sejarah tahun 4 kedudukan kerajaan-kerajaan melayu awal
 
Kump5 rancangan pelajaran harian
Kump5 rancangan pelajaran harianKump5 rancangan pelajaran harian
Kump5 rancangan pelajaran harian
 
SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...
SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...
SJHK3063 Kurikulum Sejarah Sekolah Rendah : Mata pelajaran sejarah di sekolah...
 
1.RPT SEJ T4 2020.pdf
1.RPT SEJ T4 2020.pdf1.RPT SEJ T4 2020.pdf
1.RPT SEJ T4 2020.pdf
 
Contoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docxContoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docx
 
Kajian tempatantahun5
Kajian tempatantahun5Kajian tempatantahun5
Kajian tempatantahun5
 
Rptgeotg22013
Rptgeotg22013Rptgeotg22013
Rptgeotg22013
 
kit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdfkit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdf
 
942 sp geografi stpm
942 sp geografi stpm942 sp geografi stpm
942 sp geografi stpm
 
Rph gee 1.1 sains
Rph  gee 1.1 sainsRph  gee 1.1 sains
Rph gee 1.1 sains
 
Rph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Rph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu MelakaRph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Rph Tahun 4 Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
 
Rancangan pengajaran harian seni visual th 2
Rancangan pengajaran harian seni visual th 2Rancangan pengajaran harian seni visual th 2
Rancangan pengajaran harian seni visual th 2
 

Recently uploaded

Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.
Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.
Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.gp19065393
 
MESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptx
MESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptxMESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptx
MESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptxTaniaNaggelas2
 
PENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTER
PENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTERPENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTER
PENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTERgerald585856
 
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdfTEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdfcrvwr4zf9r
 
Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.
Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.
Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.AfifahSalim2
 
TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023
TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023
TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023supianzainuddin1
 
BUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolah
BUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolahBUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolah
BUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolahzatonain1
 
ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptxASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptxNORADILAHBINTIMOHAMA
 
AKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcx
AKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcxAKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcx
AKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcxdaud5530
 
A190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdf
A190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdfA190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdf
A190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdfa190303
 
peranan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptx
peranan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptxperanan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptx
peranan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptxFadhillahRahim
 
2024 T5 RPT SEJ..............................................
2024 T5 RPT SEJ..............................................2024 T5 RPT SEJ..............................................
2024 T5 RPT SEJ..............................................MOHDFAIRUZBINALIPEB1
 
BAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit 3SAUDARA MARA SAYApptx
BAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit  3SAUDARA MARA SAYApptxBAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit  3SAUDARA MARA SAYApptx
BAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit 3SAUDARA MARA SAYApptxChungHuey
 
Taklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptx
Taklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptxTaklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptx
Taklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptxRyno Hardie
 

Recently uploaded (14)

Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.
Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.
Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.
 
MESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptx
MESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptxMESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptx
MESYUARAT KOKURIKULUM BIL 4 & 1 2023 PPT.pptx
 
PENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTER
PENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTERPENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTER
PENJAMINAN KUALITI PAPR PENTAKSIRAN ALTER
 
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdfTEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
TEMPLATE CONTOH PENULISAN KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN.pdf
 
Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.
Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.
Malaysia sebagai hub halal antarabangsa.
 
TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023
TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023
TEKS PENGACARA MAJLIS, MAJLIS GRADUASI DAN APRESIASI TAHUN 2023
 
BUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolah
BUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolahBUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolah
BUKU PROGRAM MERENTAS DESA 2024.pptx sekolah
 
ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptxASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
 
AKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcx
AKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcxAKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcx
AKTIVITI KELAB PENCEGAHAN JENAYAH DAN RUKUN NEGARAcx
 
A190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdf
A190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdfA190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdf
A190303 KOAY KE YING - Bahan Mengajar Membaca.pdf
 
peranan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptx
peranan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptxperanan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptx
peranan guru panitia dalam sesebuah sekolah.pptx
 
2024 T5 RPT SEJ..............................................
2024 T5 RPT SEJ..............................................2024 T5 RPT SEJ..............................................
2024 T5 RPT SEJ..............................................
 
BAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit 3SAUDARA MARA SAYApptx
BAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit  3SAUDARA MARA SAYApptxBAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit  3SAUDARA MARA SAYApptx
BAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit 3SAUDARA MARA SAYApptx
 
Taklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptx
Taklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptxTaklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptx
Taklimat Peruntukan Balkis sekolah r.pptx
 

Rph geografi ting.1

  • 1. Isnin, 11 Jun 2012 Rancangan Mengajar Harian Geografi Tingkatan 1 Contoh Amalan Terbaik dalam Pengajaran dan Pembelajaran Geografi Tingkatan 1 Tingkatan : 1 Masa : 40 minit Tajuk : Peta- Ciri Fizikal dan Budaya dalam Peta HASIL PEMBELAJARAN : Standard kandungan : Murid hendaklan diajar : a) Mengenalpasti symbol dalam peta topografi. b) Mengenalpasti ciri-ciri fizikal dan budaya berdasarkan symbol dalam peta lakar. c) Mengenalpasti ciri-ciri fizikal dan budaya Standard Pencapaian : Murid boleh : a) Membezaan cirri fizikal dan budaya. b) Mengenalpasti jenis-jenis cirri fizikal dan budaya dalam peta. c) Menyatakan cirri-ciri fizikal dan budaya Bahan Bantu Mengajar : Peta Lakar dan lembaran kerja Langkah Pengajaran : 1. Set Induksi 2. Guru memaparkan beberapa symbol biasa yang diperhatikan oleh murid (Lampiran 1) 3. Guru mengedarkan contoh peta lakar yang mengunakan contoh tanpa petunjuk.(Lampiran 3) 4. Murid diminta menanda symbol-simbol yang sesuai terdapat dalam peta lakar(Lampiran 2) 5. Guru menerangkan symbol-simbol yang menggambarkan bentuk fizikal dan budaya. 6. Dengan membina jadual, murid mengkelaskan symbol fizikal,imbol budaya yang terdapat dalam peta lakar. 7. Guru mengedarkan peta lakar.Murid diminta melengkapkan dengan melukis symbol-simbol yang berkaitan. 8. Guru mengarahkan urid melakar kawasan kediaman mereka dengan menanda symbol fizikal dan budaya yang sesuai sebagai kerja rumah. 9. Murid diminta mengumpulkan gambarsimbol-simbol yang biasa digunakan dalam peta. Refleksi : Lampiran 1 (untuk set Induksi) Simbol Maksud Dilarang Merokok Jangan bising
  • 2. Matikan handset Topi keledar tidak dibenarkan Tanah runtuh Jangan buang sampah Lampiran 2 Simbol Fizikal Simbol Budaya Simbol Maksud Simbol Maksud Lampiran 3 Arahan Lengkapkan peta lakar dengan simbol-simbol yang sesuai.
  • 4. Tingkatan : 1 Masa : 40 minit Tema : Bentuk muka Bumi dan Potensinya Tajuk : Kepelbagaian Bentuk Muka Bumi Malaysia HASIL PEMBELAJARAN : Standard kandungan : Murid hendaklan diajar : a) Kepelbagaian bentuk muka bumi Negara Malaysia b) Keistimewaan pelbagai bentuk muka bumi Negara Malaysia Standard Pencapaian : Murid boleh : a) Menyatakan kepelbagaian bentuk muka bumi Negara Malaysia b) Menghuraikan kedudukn dan keistimewaan pelbagai bentuk muka bumi Negara Malaysia Bahan Bantu Mengajar : Peta Penerapan Unsur Patriotisme : Mencintai Negara Malaysia-berbangga terhadap keindahan alam semulajadi Negara Malaysia Langkah Pengajaran : 1. Set Induksi 1.1 Guru mengarahkan murid pejam mata. 1.2 Guru mengarahkan murid merasa muka masing-masing. 1.3 Guru bertanya murid apa yang mereka rasa tentang muka masing-masing. 2. Berdasarkan jawapan itu, guru memandu murid mengetahui sifat muka dengan keadaan muka bumi tersebut: tidak sama rata – tanah tinggi lekuk – lembah rata – tanah pamah 3. Berdasarkan pada peta muka bumi Malaysia, murid mengenal pasti kawasan. • Tanah tinggi • Tanah pamah • Lembangan • Pinggir laut
  • 5. 4. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan. 4.1 Setiap murid dikehendaki main peranan sebagai pegawai pelancongan untuk mengiklankan cirri-ciri keistimewaan kawasan masing-masing untuk menarik kedatangan pelancong. 4.2 Wakil kumpulan mengiklankan keistimewaan kawasan masing-masing. 5. Guru merumuskan keistimewaan iklan setiap kumpulan. 6. Murid diminta menghasilkan buku skrap yang menunjukkan keistimewaan dan kepantingan kepelbagaian bentuk muka bumi di negara Malaysia. 7. Refleksi : Tingkatan : 1 Masa : 80 minit Tema : Bentuk Muka Bumi dan potensinya Tajuk : Potensi dan Halangan Bentuk Muka Bumi kepada Kegiatan Manusia: a) Potensi bentuk muka bumi kepada kegiatan manusia HASIL PEMBELAJARAN : Standard kandungan : Murid hendaklah diajar : a) Kepentingan bentuk muka bumi Negara Malaysia kepada kegiatan manusia b) Menjelaskan dengan contoh kepentingan bentuk muka bumi- tanah tinggi, tanah pamah dan pinggir laut terhadap pembangunan Negara Malaysia. Standard Pencapaian : Murid boleh : a) Menyatakan kepentingan bentuk muka bumi kepada kegiatan manusia b) Mengemukakan kepentingan bentuk muka bumi –tanah tinggi,tanah pamah dan pinggir laut. Bahan Bantu Mengajar : Foto dan lembaran kerja
  • 6. Penerapan Unsur Patriotisme: Berusaha membangunkan Negara Malaysia – bersyukur dengan sumbangan bentuk muka bumi kepada pembangunan Negara Malaysia. Langkah Pengajaran : 1. Set Induksi 2. Guru menunjukkan contoh-contoh foto yang berkaitan dengan kepentingan kawasan tanah tinggi, tanah pamah dan pinggir laut.Murid diminta menerangkan kepentingan bentuk uka bumi terhadap kegiatan manusia. 3. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan.Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan kepentingan bentuk muka bumi yang diberikan kepada kumpulan masing-masing.(Lampiran 1) 4. Hasil kumpulan dibentangkan. Wakil kumpulan nenerangkan kepentingan bentuk muka bumi. 5. Guru merumus hasil kerja murid. 6. Murid diminta menjawab latihan pengukuhan. 7. Murid diminta menghasilkan buku skrap tentang kepentingan bentuk muka bumi. Refleksi : Lampiran Kepentingan Bentuk Muka Bumi Kumpulan 1 Tanah Tinggi Lokasi Aktiviti Kumpulan 2 Tanah Pamah Lokasi Aktiviti Kumpulan 3 Pinggir Laut Lokasi Aktiviti Contoh Latihan Pengukuhan 1.Namakan 3 jenis bentuk muka bumi yang terdapat di Negara Malaysia : i._____________________________________(Tanah tinggi) ii._____________________________________(Tanah pamah)
  • 7. iii._____________________________________(Pinggir laut) 2. Berikan 2 contoh kepentingan untuk kawasan berikut : i. Tanah tinggi _____________________dan ________________________________ (pertanian, pelancongan) ii. Tanah pamah _____________________dan_______________________________ (pertanian, perlombongan/perindustrian) iii. Pinggir laut________________________dan______________________________ (pelancongan,perikanan) 3.Nyatakan 2 cotoh potensi kawasan berikut: Port Dickson i) ____________________________(pelancongan) ii)____________________________(perindustrian) Delta Kelantan i)_____________________________(pertanian) ii)_____________________________(petempatan) Tanah Tinggi Genting i)______________________________(pelancongan) ii)______________________________(pertanian) Tingkatan : 1 Masa : 80 minit Tema : Cuaca dan Iklim serta Pengaruhnya Tajuk : Pergerakan Bumi di dalam Sistem Suria a) Pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim HASIL PEMBELAJARAN : Standard kandungan : Murid hendaklan diajar : a) Kesan-kesan peredaran bumi mengelilingi matahari. - Kejadian empat musim Standard Pencapaian : Murid boleh : a) Menjelaskan peredaran bumi mengelilingi matahari b) Menerangkan kejadian empat musim Bahan Bantu Mengajar :
  • 8. Lampu bulat, glob berlabel garisan lintang, lembaran kerja dan foto. Langkah Pengajaran : 1. Set Induksi: Guru bersoal jawab dengan murid jenis-jenis musim yang terdapat di dunia.Guru menunjukkan gambar perbezaan musim.(Lampiran1) 2. Guru menunjukkan demonstrasi peredaran bumi mengelilingi matahari. 2.1 Murid bergerak mengelilingi lampu untuk menggambarkan peredaran bumi mengelilingi matahari-sambil berputar. 2.2 Guru meerangkan kepada murid tentang putaran bumi(24 jam sehari) dan pada masa yang sama bumi beredar mengelilingi matahari dalam tempoh mas 365 ¼ hari. 2.3 Murid dibahagikan kepada 4 stesen. 2.4 Guru mengedarkan lembaran kerja yang menunjukkan kedudukan bumi mengikut musim. (Lihat lampiran 2). 3. Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan peredaran bumi mengelilingi matahari. 3.1 Murid meletakkan glob pada stesen 1 seperti dalam rajah 1 dan glob sentiasa berputar. 3.2 Murid memerhatikan permukaan glob yang menerima cahaya lampu. 3.3 Murid melorek kawasan yang tidak menerima cahaya yang banyak pada seuatu masa pada rajah 1 (lampiran 2). 3.4 Kawasan yang menerima cahaya lampu ialah kawasan siang/kawasan terlindung kawasan malam. 3.5 Glob dipindahkan ke stesen 2, 3 dan 4.Murid mengulangi aktiviti yang sama seperti di atas. 4. Guru menyemak hasil kerja murid.(Lampiran 2 dan Lampiran 3) 5. Murid melengkapkan Lampiran 4 6. Guru merumus tentang kejadian 4 musim dengan merujuk kedudukan glob di empat stesen tersebut.(Lampiran 4) Refleksi : Lampiran 1 Lampiran 2 Rajah 1 1. Tandakan Kutub Utara(KU) dan Kutub Selatan (KS) 2. Namakan Garisan Khatulistiwa, Garisan Jadi , Garisan Sartan 3. Lorekkan kawasan yang menerima cahaya matahari.
  • 9. Tambahan 1. Untuk memudahkan kefahaman murid, aktiviti menanda rajah peredaran bumi perlu dilakukan. ( Lihat Lampiran) 2. Untuk mengingatitarikh Solstis dan Ekuinoks, guna IKON berikut: (2) -1132 ESES 2 (1) Mac = Ekuinoks Musim Bunga (E) 2 (1) Jun = Solstis Musim Panas (S) 2 (3) Sept = Ekuinoks Musim Luruh (E) 2 (2) Dis = Solstis Musim Dingin (S) IKON cerita untuk mengingati Musim BUNGA akan jadi buah bila PANAS dan akan LURUH (gugur) bila masak dan simpan dalam peti sejuk (DINGIN) 1. Mandi rasa (Sejuk) 2. Pakai baju (Bunga) 3. Keluar rumah (Panas) 4. Buang baju (Luruh) 21 Mak (Mac) Emak (Ekuinoks) Budak (Bunga) 21 Jun (Jun) Suka (Soltis) Perempuan (Panas) 22 Duduk tepi (Disember) Susu (Soltis) Sungai (Sejuk) 23 Sungai (Sept) Enlene (Ekuinoks) Layar (Luruh)
  • 10. Kanan – Syurga-sejuk Kiri-Neraka-Panas Bunga diatas luruh jatuh ke bawah. Lampiran 3 Arahan Aktiviti Kumpulan 1. Tandakan kedudukan musim mengikut kumpulan dalam lembaran kerja. 2. Tentukan kedudukan matahari bagi musim mengikut kumpulan masing-masing serta tarikh berlaku. 3. Lorekkan bahagian yang mengalami siang dan malam. 4. Sebutkan ciri-ciri bagi setiap musim yang ditentukan bagi kumpulan masing-masing. i. Pada musim ______________malam ____________daripada siang dan kutub____________mengalami 24 jam _______________. ii. Pada musim ________________siang______________daripada malam dan kutub ______________mengalami 24 jam ______________________. iii. Pada 1 Mac dan 23 September siang dan malam adalah ________________di seluruh dunia. Lampiran 4 1. Apabila kedudukan matahari berada di Garisan Jadi terjadi musim ____________dan _____________. 2. Pada tarikh 23 September matahari berada tegak di Garisan _____________setiap tahun. 3. Apabila matahari di kedudukan 21 Jun , Kutub Utara akan mengalami kejadian siang ___________jam. 4. Pada tarikh 22 Disember, 24 jam malam di ____________________. 5. Pada bulan __________________hingga ___________________musim bunga di Hemisfera Utara dan musim ___________________di Hemisfera Selatan. Tingkatan : 1 Masa : 40 minit Tema : Cuaca dan Iklim serta Pengaruhnya Tajuk : Pengaruh manusia terhadap cuaca dan iklim HASIL PEMBELAJARAN :
  • 11. Standard kandungan : Murid hendaklan diajar : a) Menyenaraikan kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim. b) Menjelaskan dengan contoh pengaruh penebangan hutan, perindustrian dan pembakaran terbuka terhadap cuaca dan iklim. c) Kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim. Standard Pencapaian : Murid boleh : a) Menyenaraikan kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim. b) Menjelaskan dengan contoh pengaruh penebangan hutan, perindustrian dan pembakaran terbuka terhadap cuaca dan iklim. Bahan Bantu Mengajar : Foto dan lembaran kerja Langkah Pengajaran : 1. Set Induksi: Guru menunjukkkan gambar-gambar aktiviti manusia yang membawa kesan terhadap cuaca dan iklim.(Lampiran 1) 2. Sumbangsaran perkaitan antara kegiatan ekonomi dengan cuaca dan iklim. 3. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Setiap kumpulan diminta melantik seorang pengerusi untuk menjalankan aktiviti teknik sebab akibat dalam lembaran kerja yang disediakan. (Lampiran 2). 4. Wakil kumpulan membentangkan hasil kumpulan. 5. Guru membuat rumusan. Refleksi : Lampiran 1 Penebangan Hutan Pembakaran Terbuka
  • 12. Perindustrian Lampiran 2 Kumpulan …………… Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat Kesan aktiviti manusia terhadap cuaca dan iklim . Apa akan jadi Apa akan jadi Apa akan jadi Apa akan jadi AKTIVITI MANUSIA Tingkatan : 1 Masa : 80 minit Tema : Tumbuh-tumbuhan Semulajadi dan Hidupan Liar Tajuk : Kesan Kegiatan Manusia Terhadap Tumbuh-tumbuhan Semulajadi dan Hidupan Liar HASIL PEMBELAJARAN : Standard kandungan : Murid hendaklan diajar : a) Kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar • pembalakan • pertanian • petempatan Standard Pencapaian :
  • 13. Murid boleh : a) Murid boleh menjelaskan dengan contoh kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar. • pembalakan • pertanian • petempatan b) Merumus kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar pada masa depan. Bahan Bantu Mengajar : Foto , lembaran kerja Penerapan Unsur Patriotisme : Bertanggungjawan memelihara dan memulihara tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar Negara Malaysia. Langkah Pengajaran : 1. Set Induksi: 1.1 Sumbangsaran secara kontekstual, murid diminta menyatakan kegiatan manusia di kampong yang melibatkan penerokaan hutan semulajadi. 2. Guru menunjukkan beberapa contoh kegiatan (Lampiran1) • pembalakan • pertanian • petempatan 3. Guu mendapatkan respon murid tentang kesan kegiatan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar. 4. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.Setiap kumpulan diberi satu lembaran kerja mengikut aspek kegiatan manusia.(Lampiran 2 hingga Lampiran 4) 5. Ketua kumpulan membentangkan dan mempamerkan hasil kerja kumpulan masing-masing. 6. Guru membuat rumusan keseluruhan hasil kerja murid dengan member penekanan kepada akiat/kesan tindakan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar. Refleksi : Lampiran 1
  • 14. Pembalakan Petempatan Lampiran 2 KUMPULAN A Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat Kesan kegiatan pembalakan terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar. Apa akan jadi Apa akan jadi Apa akan jadi Apa akan jadi Pembalakan
  • 15. Lampiran 3 KUMPULAN B Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat Kesan kegiatan pertanian terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar. Apa akan jadi Apa akan jadi Apa akan jadi Apa akan jadi Pertanian Lampiran 4 KUMPULAN C Theory of Constraints(TOC): Sebab dan Akibat Kesan kegiatan petempatan terhadap tumbuh-tumbuhan semulajadi dan hidupan liar. Apa akan jadi Apa akan jadi Apa akan jadi
  • 16. Apa akan jadi Petempatan Dicatat oleh Mazawati Mansor di 8:40 PG E-melkan IniBlogThis!Kongsi ke TwitterKongsi ke FacebookKongsi ke Pinterest Tiada ulasan: Catat Ulasan Catatan LamaLaman utama Langgan: Catat Ulasan (Atom) Halaman  Rancangan Pelajaran Harian Tingkatan 1 Mengenai Saya Mazawati Mansor Lihat profil lengkap saya Templat