Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
5 feta limoni
Tema : “Zbatimi I Matematikes
ne Jeten e Perditshme”
“ Zbatimi I Matematikes ne Gatim”
Matematika ka nje lidhje te vecante me
gatimin (kuzhinen). Ne kete mbreteri te
aromave dhe shijeve, pas rubinetit te
ujit ...
Perse ne gatim e hasim shpesh matematiken ???
1. Shumica e recetave kane te bejne me sasine
2. Numrat perfaqesojne sasite ...
E rendesishme eshte, te dish te besh pyetje.
Keshtu, gjate pergatitjes se nje sallate dhe nje pjate
makarona, mund te pyes...
Matematika ne ushqime
Ne mund të presim të gjitha llojet e frutave dhe perimeve në
copëza: një domate e prerë në gjysme, n...
Matematika ne ene kuzhine
Ne nje kuzhine gjejme ene gatimi te shumellojshme. Nese i shohim me
kujdes do te verejme se ato ...
Pergatitja e nje torte te
vogel
Perberesit:
1-veze
2-qumesht
3-cokollate
4-krem vaniljeje
5-lajthi
Marrim 2 veze dhe i
per...
Faleminderit per vemendjen !!!
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Zbatimi i matematikes ne gatim

6.446 Aufrufe

Veröffentlicht am

Shume njerez thone se matematika nuk ka aspak lidhje me ta. Por kjo nuk eshte e vertete. Madje dhe ajo qe hame ka lidhje me matematiken! :) :)

 • Follow the link, new dating source: ❶❶❶ http://bit.ly/2u6xbL5 ❶❶❶
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier
 • Dating for everyone is here: ❶❶❶ http://bit.ly/2u6xbL5 ❶❶❶
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier
 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Zbatimi i matematikes ne gatim

 1. 1. 5 feta limoni Tema : “Zbatimi I Matematikes ne Jeten e Perditshme” “ Zbatimi I Matematikes ne Gatim”
 2. 2. Matematika ka nje lidhje te vecante me gatimin (kuzhinen). Ne kete mbreteri te aromave dhe shijeve, pas rubinetit te ujit ose pas nje patateje qe duhet qeruar, mund te dalin alkimi te papritshme matematike, ndonjehere aspak ushqimore.
 3. 3. Perse ne gatim e hasim shpesh matematiken ??? 1. Shumica e recetave kane te bejne me sasine 2. Numrat perfaqesojne sasite qe perdoren 3. Duhet ditur temperatura e furres 4. Duhet ditur koha e zgjatjes se gatimit
 4. 4. E rendesishme eshte, te dish te besh pyetje. Keshtu, gjate pergatitjes se nje sallate dhe nje pjate makarona, mund te pyesesh veten: 1-Pse salsicet ziejne me shpejt se mishi? 2-Kush eshte forma me e mire e nje bolieri? 3- Sa eshte masa e duhur e perberesve per te pergatitur nje recete te caktuar? Etj………..
 5. 5. Matematika ne ushqime Ne mund të presim të gjitha llojet e frutave dhe perimeve në copëza: një domate e prerë në gjysme, një mollë në kater pjesë apo një banane në tetë pjesë, duhet të jemi shumë të sakte. Një portokall mund të ketë 20 pjesë, dhe secili duhet të jetë një e 20-ta e gjithë portokallit. Nese shohim me vemendje fruta te ndryshme do te verejme qe ato jane figura ose trupa gjeometrike. Verejme frutat e meposhtme. Sic e shikoni molla eshte ne forme sfere, limoni ne forme vezake etj. A mund te thoni se cfare forme kane frutat e tjera?
 6. 6. Matematika ne ene kuzhine Ne nje kuzhine gjejme ene gatimi te shumellojshme. Nese i shohim me kujdes do te verejme se ato kane forma te ndryshme, por qe duken te njohura. Si per shembull gota ka forme cilindrike, pjata ka forme rrethore, tava e qelqit ka forme katrore etj. Identifikoni format e tjera qe vini re ne figurat e meposhtme…
 7. 7. Pergatitja e nje torte te vogel Perberesit: 1-veze 2-qumesht 3-cokollate 4-krem vaniljeje 5-lajthi Marrim 2 veze dhe i perziejme me 0.5L qumesht. Me pas i shtojme cokollaten dhe 15 kokra lajthi. E perziejme perseri per 10 min. E leme ne furre per 30 min. Me pas e zbukurojme sipas deshires me krem vaniljeje. Ju befte mire!!! 
 8. 8. Faleminderit per vemendjen !!!

×