Rangkuman dokumen tersebut adalah:
(1) Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran sejarah di Universiti Malaysia Sabah;
(2) Topik yang diajar adalah tentang kekayaan ekonomi Sabah dan perubahan sosial yang dibawa oleh Syarikat Borneo Utara British;
(3) Rancangan tersebut merangkumi objektif pembelajaran, aktiviti guru dan pelajar, dan penilaian.
1. UNIVERSITI MALAYSIA SABAH
SEKOLAH PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SOSIAL
DTT5212
TEKNOLOGI DAN INOVASI DALAM PENDIDIKAN
SESI 2012/2013
TAJUK: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAB5: KEKAYAAN EKONOMI SABAH MENARIK MINAT SYARIKAT BORNEO UTARA BRITISH
NAMA PENSYARAH: DR. SABARIAH SHARIF
NAMA AHLI KUMPULAN NOMBOR MATRIK
1. MONICA ANAK GIRA PT122157CT
2. NOOR AISAH BINTI HJ. ENDAH PT122170CT
3. NORMALIZA BINTI ABD AZIS PT122329CT
4. NURMIAH BINTI DARWIS PT122201CT
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Hari : Rabu
Tarikh : 10 DISEMBER 2012
Masa : 1 Jam
Tingkatan : 2 Cerdik
Subjek : Sejarah
Topik : Bab 5: Kekayaan Ekonomi Sabah Menarik Minat Syarikat Borneo Utara British (SBUB)
Sub Topik : 5.3 SBUB mengeksploitasi Hasil Bumi Sabah
5.4 Perubahan Sosial SBUB di Sabah
Objektif/Hasil Pembelajaran : Sepanjang pengajaran, pelajar dapat:
1. Menyatakan empat jenis hasil bumi utama Sabah yang dieksploitasi oleh SBUB
selepas mendengar penerangan guru.
2. Menyenaraikan empat perubahan sosial yang dilaksanakan SBUB di Sabah selepas
mendengar penerangan guru.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui proses SBUB bertapak di Sabah yang mempunyai kaitan
dengan tajuk ini.
Bahan Bantu Mengajar : Paparan ‘powerpoint’, hasil bumi sabah (mutiara), kertas edaran.
KBKK/KPS : Meneroka bukti, menjana idea, membuat rasionalisasi.
Strategi Pengajaran Sejarah : Komunikasi dua hala, soal jawab dan perbincangan.
Nilai/Patriotisme : Kerjasama, menghargai, patuh pada arahan.
3. Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan
Set Induksi Sub Topik:
(5 minit)
Hasil Bumi dan Perubahan
Sosial di Sabah selepas
pertapakan SBUB
BBM:
• Menunjukkan hasil- • Melihat hasil bumi • Hasil bumi Sabah
hasil bumi Sabah yang Sabah yang seperti mutiara,
membawa kepada diitunjukkan oleh bendera British.
SBUB bertapak di guru.
Sabah.
• Bertanya ( apakah • Menjawab
kaitan di antara pertanyaan guru
kedua-dua gambar terhadap tajuk yang
tersebut) dengan akan dipelajari.
tajuk yang akan
dipelajari
H/P:
1. Menyatakan 4 jenis hasil • Memberitahu hasil • Mendengar
bumi utama Sabah yang pembelajaran yang penerangan guru
dieksploitasi oleh SBUB harus dicapai oleh dengan teliti.
pelajar.
2. Menyenaraikan 4
perubahan sosial yang
dilakukan oleh SBUB
4. Langkah 1 Isi pelajaran:
(20 minit) BBM:
5.3 SBUB mengeksploitasi • Menerangkan 4 jenis- • Mendengar • Slide Powerpoint
Hasil bumi Sabah. hasil bumi yang penerangan guru jenis-jenis hasil
terdapat di Sabah sambil melihat bumi Sabah
i. Hasil tradisional sambil memaparkan paparan peta yang
ii. Hasil pertanian peta Sabah bagi ditayangkan dan
dagangan daerah-daerah yang pelajar.
iii. Hasil pembalakan kaya dengan hasil
iv. Hasil perlombongan bumi.
• Bertanya (bagaimana • Menjawab Nilai:
peranan pelajar untuk pertanyaan guru • Menghargai
menghargai hasil bumi cara menghargai
ini). hasil bumi sabah
• Meminta pelajar untuk • Meneroka bukti
meneroka bukti tempat yang kaya KPS/KBKK:
tentang tempat yang dengan hasil bumi • Meneroka bukti
kaya dengan hasil dengan merujuk
bumi dengan merujuk buku teks m/s 109 BBM :
buku teks m/s 109 • Buku Teks m/s 109
5. Lengkapkan Peta Minda di • Mengedarkan latihan • Menerima kertas BBM
bawah peta minda kosong edaran peta minda • Kertas edaran peta
yang perlu koosong dan minda kosong.
dilengkapkan oleh berbincang jawapan
pelajar secara dalam kumpulan
kumpulan kecil kecil .
mengenai hasil bumi
yang ada di Sabah.
• Memantau dan menilai • Berbincang dan
perbincangan pelajar melengkapkan peta
dalam setiap minda kosong.
kumpulan kecil.
• Bertanya dalam • Menyatakan 4 hasil • HP 1 dinilai.
kumpulan kecil pelajar bumi yang terdapat
(nyatakan 4 hasil bumi di Sabah.
Sabah yang telah
dieksploitasi oleh
SBUB).
Langkah 2 5.4 Perubahan Sosial • Memberi arahan • Mendengar arahan Nilai:
(20 minit) SBUB di Sabah. kepada pelajar untuk dan membentuk Patuh pada arahan.
membentuk beberapa beberapa kumpulan
i) Perhubungan kumpulan kecil. kecil.
ii) Pendidikan
iii) Kesihatan • Meminta pelajar dalam • Dengan merujuk BBM:
iv) Perbandaran kumpulan kecil untuk buku teks, pelajar Buku teks m/s 115-119
menyenaraikan 4 berbincang dalam
perubahan sosial kumpulan dan
dengan merujuk buku menyenaraikan 4
teks muka surat 115- perubahan sosial.
119
6. • Memantau dan menilai • Berbincang dan
hasil perbincangan menyenaraikan 4
pelajar semasa pelajar perubahan sosial.
menyenaraikan 4
perubahan sosial.
• Memilih 1 wakil • Wakil kumpulan • HP 2 dinilai
kumpulan tampil ke tampil ke hadapan
hadapan untuk dan menyenaraikan
menyenaraikan 4 4 perubahan sosial
perubahan sosial di di papan putih.
papan putih yang
dilakukan oleh SBUB .
• Membuat ulasan • Mendengar ulasan
terhadap jawapan guru.
yang disenaraikan
oleh wakil pelajar.
• Bertanya kepada • Menjawab KBKK/KPS:
pelajar (apakah pertanyaan guru • Merasionalisasikan
peranan pelajar dalam cara untuk
merasionalisasikan merasionalisasikan
perubahan-perubahan perubahan sosial
ini pada masa yang ada pada
sekarang) masa sekarang.
- Contohnya dalam
penjagaan logi air
bersih
7. Langkah 3 Penilaian
(10 minit) • Mengedarkan • Menerima lembaran BBM:
Lengkapkan soalan di bawah ini. lembaran kerja untuk kerja dan • Lembaran kerja
1. Nyatakan 4 jenis hasil bumi dilengkapkan oleh melengkapkan
Sabah yang dieksploitasi oleh
SBUB. pelajar dalam latihan dalam
i)_______________________
ii)______________________
kumpulan kecil. kumpulan kecil.
iii)______________________
iv)______________________
• Menerapkan nilai • Bekerjasama Nilai:
2. Senaraikan 4 perubahan sosial kerjasama (meminta menyiapkan • Kerjasama.
yang dilakukan oleh SBUB selepas pelajar bekerjasama lembaran kerja
bertapak di Sabah.
i) ______________________
dalam menyiapkan dalam kumpulan
ii) ______________________ lembaran kerja dalam kecil.
iii) _____________________ kumpulan.
iv) _____________________
• Memantau dan menilai • Berbincang dan
pelajar menyiapkan menyiapkan
lembaran kerja dalam lembaran kerja
kumpulan kecil. dalam kumpulan
kecil
• Memilih 1 wakil • Tampil ke hadapan
kumpulan tampil ke dan menerangkan
hadapan untuk jawapan.
menerangkan jawapan
yang telah disiapkan.
• Membuat ulasan • Mendengar ulasan
terhadap jawapan guru.
pelajar.
8. Aktiviti Pengukuhan: • Memberi arahan • Mendengar arahan Nilai:
(Meminta pelajar dann membentuk 4 • Patuh pada arahan
1. Melakar peta minda membentuk 4 kumpulan kecil.
terhadap topik yang kumpulan kecil)
yang telah dipelajari.
• Meminta pelajar • Melukis peta minda
melakar peta minda mengenai hasil
mengenai hasil bumi bumi Sabah yang
Sabah yang dieksploitasi dan
dieksploitasi dan perubahan sosial
perubahan sosial yang yang dilakukan
dilakukan SBUB SBUB selepas
selepas bertapak di bertapak di Sabah
Sabah secara di atas kad manila
kumpulan kecil yang disediakan
mengikut kreativiti oleh guru mengikut
kumpulan masing- kreativiti masing-
masing di atas kad masing.
masila yang
disediakan oleh guru.
• Meminta wakil • Wakil pelajar tampil
kumpulan tampil ke ke hadapan dan
hadapan membentangkan
membentangkan peta hasil kerja mereka.
minda yang telah
dihasilkan.
• Memberi komen hasil • Mendengar komen
peta minda yang daripada guru.
dihasilkan oleh
pelajar.
9. Penutup • Rumusan hasil • Bertanya kepada • Memberi pendapat
(5 minit) pembelajaran pada pelajar tentang apa tentang hasil
hari ini. yang dipelajari pada pembelajaran pada
hari ini. hari ini.
• Meminta pelajar • Mendengar arahan
bersedia untuk topik guru.
seterusnya dan
membuat rujukan
awal.
Refleksi :
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________