Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
• Moodle açık kaynak kodlu ve geliştirilmeye açık, eğitimcilerin çevrim içi kurslar
oluşturmalarına yardım etmek üzere tas...
 Moodle, herkesçe kullanılabilecek bir çevrimiçi ders yönetim sistemidir.
 En önemli özelliği, öğretmen ve öğrenciler ta...
 “Moodle” kelimesi açılımı 'Modular Object Oriented Dynamic Learning
Environment
olup
Esnek (Modüler) Nesne Yönelimli Din...
 Herkes tarafından (öğretmen, öğrenci) çok kolay şekilde kullabilir.
 209 ülkede 81 dilde desteği mevcuttur.
 Çok büyük...
 Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün yaşam çevrimi çok hızlıdır.
Yani çok kısa sürede yeni sürümler geliştirilmekted...
MOODLE İLE NE YAPILABİLİR?
 Dosya/kaynak paylaşımı
 Tartışma alanları (forum)
 Ödev teslimi, notlandırma
 Çevrimiçi ta...
 Belgelendirme (wiki)
 Kullanıcı rolleri atama
 Anket oluşturma
 Ders ve alt dersler oluşturma
 Duyuru paylaşma
 gib...
GENEL ÖZELLİKLERİ
 Tamamen ücretsizdir.
 Windows ve Linux sistemleri altında kolayca çalışabilmektedir.
 Ölçeklenebilir...
 Moodle, PHP tabanlıdır ve SQL veritabanlarında kullanılabilmektedir.
 Modüler bir yapıya sahip olduğundan pek çok işlev...
 Geliştirici kitlesi çok fazla olmakla birlikte aynı zamanda çok büyük bir
son kullanıcı eğitmen kitlesine sahiptir.
 20...
 Hiçbir programlama ve veri tabanı deneyimine sahip olmayan kişiler
tarafından rahatlıkla kullanılabilmekte olup. Herhang...
 Ücretsiz olduğundan test edici kitlesi çok geniştir.
 Sürekli olarak çok miktarda yeni özellik (blok veya modül)
gelişt...
 Öğrenci kullanım araçları olarak öğrencinin kendini değerlendirmesi için
öğrenci kişisel sayfaları bulunmaktadır.
 Eğit...
 Eğitmenler özel tarihlere tartışmalar veya kurs etkinlikleri koyabilirler.
Sistem eş zamanlı olarak kurs tarihlerini kur...
 Eğitmenler kurs içeriğine erişen her öğrencinin IP adresi, tartışma
forumları, kurs değerlendirmeleri ve ödevleri raporl...
NEDEN MOODLE ?
 Açık kaynaktır : Hiç bir lisans ücreti ödemeniz söz konusu değildir.
Kendiniz yada kurumunuzda php ve mys...
 Yaygın kullanımı nedeni ile Türkçe ve yabancı dillerde çok sayıda destek
sitesi mevcuttur.
 Sınav, bülten vb yüzlerce ü...
DÜNYADA MOODLE KULLANAN
ÜNIVERSITELERDEN BAZILARI
 —Alaska Pacific Üniversitesi
 —California Üniversitesi
 —Dublin City...
TÜRKIYE’DE MOODLE KULLANAN
ÜNIVERSITELERDEN BAZILARI
 —Anadolu Üniversitesi
 —Bilkent Üniversitesi
 —Ortadoğu Teknik Ün...
KAYNAKÇA
 Moodle.org
 http://tr.wikipedia.org/wiki/Moodle
 https://moodle.org/course/view.php?id=17
 http://moodleturk...
HAZIRLAYANLAR
 Mehmet Salih Kuzhan
 Özay Solmaz
 Adem Gül
 Muhammed Asmakaya
Moodle
Moodle
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Moodle

571 Aufrufe

Veröffentlicht am

 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Moodle

 1. 1. • Moodle açık kaynak kodlu ve geliştirilmeye açık, eğitimcilerin çevrim içi kurslar oluşturmalarına yardım etmek üzere tasarlanmış bir öğrenme yönetim sistemidir. • Moodle, bir Uzaktan Eğitim sitesinde ihtiyaç duyulabilecek etkinliklerin çoğunu fazlasıyla yerine getirebilecek özelliklere sahiptir. .
 2. 2.  Moodle, herkesçe kullanılabilecek bir çevrimiçi ders yönetim sistemidir.  En önemli özelliği, öğretmen ve öğrenciler tarafından kolay bir şekilde kullanılabilmesidir.
 3. 3.  “Moodle” kelimesi açılımı 'Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment olup Esnek (Modüler) Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı olarak çevrilebilir.
 4. 4.  Herkes tarafından (öğretmen, öğrenci) çok kolay şekilde kullabilir.  209 ülkede 81 dilde desteği mevcuttur.  Çok büyük bir tematik topluluğa yani geliştirici ve son kullanıcı eğitmenlerden oluşan (yanlızca kendi sitesinde 839,119 kayıtlı üye) kitleye sahiptir.
 5. 5.  Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün yaşam çevrimi çok hızlıdır. Yani çok kısa sürede yeni sürümler geliştirilmektedir.  Sistem hem Windows hem de Linux sistemleri altında çalışmaktadır.  Sistem, sadece tek bir kurs veren kullanıcılar tarafından kullanılabildiği gibi 1,000,000 öğrencili ve binlerce kursu barındıran kurumlara hizmet verebilmektedir.
 6. 6. MOODLE İLE NE YAPILABİLİR?  Dosya/kaynak paylaşımı  Tartışma alanları (forum)  Ödev teslimi, notlandırma  Çevrimiçi takvim  Anlık mesajlaşma  Çevrimiçi sınav  Haber/duyuru alanı
 7. 7.  Belgelendirme (wiki)  Kullanıcı rolleri atama  Anket oluşturma  Ders ve alt dersler oluşturma  Duyuru paylaşma  gibi faaliyetler sürdürülebilir.
 8. 8. GENEL ÖZELLİKLERİ  Tamamen ücretsizdir.  Windows ve Linux sistemleri altında kolayca çalışabilmektedir.  Ölçeklenebilirlik olarak ele aldığımızda sistem, 50.000 öğrencili ve binlerce kurslu örneklere sahiptir.
 9. 9.  Moodle, PHP tabanlıdır ve SQL veritabanlarında kullanılabilmektedir.  Modüler bir yapıya sahip olduğundan pek çok işlevi kaldırma ve ekleme esnekliğine sahiptir.  Kendi içindeki sürüm tanıma mekanizması sayesinde kolaylıkla güncellenebilmektedir.
 10. 10.  Geliştirici kitlesi çok fazla olmakla birlikte aynı zamanda çok büyük bir son kullanıcı eğitmen kitlesine sahiptir.  209 ülkede 81 dilde dil desteği mevcuttur. İstediğiniz dilleri seçebilirsiniz. İsterseniz tüm dilleri aynı anda, isterseniz tek dili seçebilirsiniz.  Geliştirici kitlesi çok fazla olduğundan dolayı sürekli yeni sürümleri çıkmaktadır.
 11. 11.  Hiçbir programlama ve veri tabanı deneyimine sahip olmayan kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilmekte olup. Herhangi bir sorunun giderilmesi çok hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.  Güvenlik sıkıntıları kolayca halledilebilmektedir.
 12. 12.  Ücretsiz olduğundan test edici kitlesi çok geniştir.  Sürekli olarak çok miktarda yeni özellik (blok veya modül) geliştirilmektedir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.
 13. 13.  Öğrenci kullanım araçları olarak öğrencinin kendini değerlendirmesi için öğrenci kişisel sayfaları bulunmaktadır.  Eğitmenler, öğrencilerin kursta kullanılmak üzere sınırlandırılmış metin dosyalarını kaydedebilir veya öğrenciler kendi kayıtlarını yapabilir.
 14. 14.  Eğitmenler özel tarihlere tartışmalar veya kurs etkinlikleri koyabilirler. Sistem eş zamanlı olarak kurs tarihlerini kurumsal takvime göre ayarlar.  Eğitmenler soruları çoktan seçmeli soru, çoktan yanıtlı soru, hesaplama, kısa cevaplı ve karşılaştırmalı soruları otomatik olarak oluşturabilirler. Soruların her bir cevabı ayrıntılı geri bildirim ve izlenimi içerir.
 15. 15.  Eğitmenler kurs içeriğine erişen her öğrencinin IP adresi, tartışma forumları, kurs değerlendirmeleri ve ödevleri raporlandırabilir ve bunu ne sıklıkta olacağı ayarlanabilir.  Yazılımda üç çeşit kurs kalıbı bulunmaktadır. Bunlar haftalık düzenlenen etkinlikler, konularla düzenlenen etkinlikler ve sosyal içerikli tartışmaların yapıldığı kurs tipidir.
 16. 16. NEDEN MOODLE ?  Açık kaynaktır : Hiç bir lisans ücreti ödemeniz söz konusu değildir. Kendiniz yada kurumunuzda php ve mysql yazılım uzmanı var ise projeyi geliştirebilir knedinize göre uyarlayabilirsiniz.  Sürekli geliştiriştilmektedir. Dünyada en yayagın kullanılan açık kaynak Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemidir.
 17. 17.  Yaygın kullanımı nedeni ile Türkçe ve yabancı dillerde çok sayıda destek sitesi mevcuttur.  Sınav, bülten vb yüzlerce ücretli ya da ücretsiz eklenti desteği mevcuttur. Hiç bir yazılım ile uğraşmadan moodle sistemine entegre edebilirsiniz.  Yaygın kullanımı ve sürekli geliştirilmesi nedeni ile ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm özellikleri içermektedir.
 18. 18. DÜNYADA MOODLE KULLANAN ÜNIVERSITELERDEN BAZILARI  —Alaska Pacific Üniversitesi  —California Üniversitesi  —Dublin City Universitesi  —Newman Üniversitesi  —Texas Üniversitesi
 19. 19. TÜRKIYE’DE MOODLE KULLANAN ÜNIVERSITELERDEN BAZILARI  —Anadolu Üniversitesi  —Bilkent Üniversitesi  —Ortadoğu Teknik Üniversitesi  —Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi  —Cumhuriyet Üniversitesi  —Selçuk Üniversitesi  —Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi
 20. 20. KAYNAKÇA  Moodle.org  http://tr.wikipedia.org/wiki/Moodle  https://moodle.org/course/view.php?id=17  http://moodleturkiye.blogspot.com.tr/2013/03/ moodle-kurulumu.html  http://moodletr.blogspot.com.tr/2010/01/moo dle-nedir.html  http://moodleogren.blogspot.com/
 21. 21. HAZIRLAYANLAR  Mehmet Salih Kuzhan  Özay Solmaz  Adem Gül  Muhammed Asmakaya

×