Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
01. OYUN PROGRAMLAMA
Oyun Programlama 
Francois Dominic Laramee’in Oyun İşletme Sırları 
Oyun Geliştirme Pastası Dünyadaki Durumu (Yıllık 20 Mi...
Oyun Türleri 
3D Oyun Programlama Kenneth Finney tarafından hazırlanan All-in-One 
isimli yazıda oyun türleri ve örnekleri...
En Önemli Konular 
EĞLENCE! 
Eğlenceli nedir? 
Survival, tehlike: Ceza, polis, asker 
Spor 
Kaçış Oyunları (Pac-Man) 
Öykü...
Eğlence ve Anlamlı Çıktılar 
Ne olursa olsun aynı şeyi yapmak ve aynı 
sonuçlara ulaşmak eylenceli değildir. Oyun 
içindek...
Zorluk Seviyeleri 
Difficulty 
Too difficult/too frustrating 
Ideal difficulty 
Too easy/too boring 
Time player has spent...
Zorluk Seviyeleri 
Difficulty 
Too difficult/too frustrating 
Ideal difficulty 
Too easy/too boring 
Time player has spent...
Bazı Yardımcı Metaryeller. 
AI Game Engine Programming by Brian Schwab 
AI for Game Developers by David M Bourg and Gleen ...
Bir Oyun Nasıl Yapılır? 
1. Temel Fikir 
2. Hikaye ve Hikaye Süreci 
3. Garafikler 
4. Sesler 
5. ve Kontroller
Gökhan ÇALI 
Mobile and Web Developer 
www.gokhancali.com
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

01 - Oyun Programlama

436 Aufrufe

Veröffentlicht am

Oyun Programlamaya Giriş Niteliğinde Notlardır.

Veröffentlicht in: Ingenieurwesen
 • Als Erste(r) kommentieren

01 - Oyun Programlama

 1. 1. 01. OYUN PROGRAMLAMA
 2. 2. Oyun Programlama Francois Dominic Laramee’in Oyun İşletme Sırları Oyun Geliştirme Pastası Dünyadaki Durumu (Yıllık 20 Milyar Dolar Harcanmaktadır.) Çok az oyun büyük kazançlar elde etmiştir. Oyunların Kazançlarının %95’i oyunun isminden gelmiştir. (NFS, Fifa, Halo, WoW, Call of Dutf, AgeOfEmpires, TotalWar,vb.) Sektör büyük oyuncular tarafından domine edilmektedir. Örnek Olarak Electronic Arts gelirlerin 20% kısmını almaktadır. Piyasada korsanlık yaygındır. Oyunların çoğu kaçar olarak kullanılmaktadır. Çin ve Kore'de hemen hemen tüm oyun yazılımı korsan edilir. Bu nedenle son dönemde online oyun piyasası oluşmuştur. (Diablo3 gibi) Bir oyun için tipik üretim ücreti: $ 10 milyon dolardır. (CNN rapor, Sep 24, 2005)
 3. 3. Oyun Türleri 3D Oyun Programlama Kenneth Finney tarafından hazırlanan All-in-One isimli yazıda oyun türleri ve örnekleri kısmında... Action: Half Life 2, Rainbow Six Adventure: King’s Quest Role-Playing Games (RPG): Dungeons and Dragons Puzzle/Maze: Pac-Man, Tetris Simulator: Falcon 4, Grand Prix Legends Sports: FIFA Strategy: AgeofEmpire
 4. 4. En Önemli Konular EĞLENCE! Eğlenceli nedir? Survival, tehlike: Ceza, polis, asker Spor Kaçış Oyunları (Pac-Man) Öykü ve sosyal Iyi bir oyun Esasları: Kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler her zaman olmalıdır ve oyunu oynayan kişi bu hedeflerin farkında olmalıdır. Anlamlı ve ilginç olmalı. Açık ve zorlayıcı hedefler barındırmalıdır. Eğer hayali bir dünyada oyun oluşturma işi varsa: O dünyanın etkileyici olması ve ona göre tasarlanması gerekmektedir.
 5. 5. Eğlence ve Anlamlı Çıktılar Ne olursa olsun aynı şeyi yapmak ve aynı sonuçlara ulaşmak eylenceli değildir. Oyun içindeki çeşitliliği arttırmak gerekir. (Aynı hedef ve aynı silah yerine farklı hedef ve farklı silah kullanımı gibi.) Bazı oyunlarda belirgin seçenek vardır, ama sonunda aynı sonuca yol açar bu kimi zaman istenmeyen bir durum olabilir. Buda eylence olgusunun azalmasına yol açar Sınırlı bütçe: Oyunları oynayanlar her şeyi keşfetmek ve her şeyi kullanmak ister buna izin veren şablonlar program içinde tanımlanmalıdır. Oyunun ilerleyen kısımlarında bazı farkındalıklar ve bazı yakınsamalar oluşturarak oyuncuyu manipüle edilmesi eğlenceyi arttırır ve oyun oynanma isteğinde artışa neden olur.
 6. 6. Zorluk Seviyeleri Difficulty Too difficult/too frustrating Ideal difficulty Too easy/too boring Time player has spent playing
 7. 7. Zorluk Seviyeleri Difficulty Too difficult/too frustrating Ideal difficulty Too easy/too boring Time player has spent playing Need to have some jumps in difficulty to add to excitement!
 8. 8. Bazı Yardımcı Metaryeller. AI Game Engine Programming by Brian Schwab AI for Game Developers by David M Bourg and Gleen Seemann Physics for Game Developers by David M Bourg 3D Game Programming All-in-One by Kenneth Finney Teach Yourself Game Programming in 24 Hours by Michael Morrison
 9. 9. Bir Oyun Nasıl Yapılır? 1. Temel Fikir 2. Hikaye ve Hikaye Süreci 3. Garafikler 4. Sesler 5. ve Kontroller
 10. 10. Gökhan ÇALI Mobile and Web Developer www.gokhancali.com

×