SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 7 JANUARI 2018 (AHAD) MASA 10.15 – 10.45 (30 minit)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar perlakuanpatuh kepada ajaranagama.
2. Guru bersoal jawabdenganmuridberkaitangambar perlakuan patuhkepada ajaran agama.
3. Murid diminta untukmenyatakancontohperlakuan patuhkepada ajaranagama dalam keluarga
murid.
4. Murid disoal oehguru berkaitanperasaanmuridapabila patuh kepada ajaranagama.
5. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Peta I-think
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
 Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 7 JANUARI 2020 (SELASA) MASA 11.00-12.00 (1JAM)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.2 Menghuraikantujuan patuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
1.3 Menjelaskankaitan antara patuh dalam ajaranagama dantaat kepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
3. Menjelaskankaitanantara patuh dalam ajaranagama dantaat kepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar perlakuanpatuh kepada ajaranagama.
2. Murid dibimbingoleh guru untuk memahami gambar tersebut.
3. Murid diminta membincangkan tujuanpatuhkepada ajaranagama danmenghuraikannya dengan
bimbingan guru.
4. Guru meminta muridmengaitkanperlakuan patuhkepada ajaran agama dengantaat kepada
keluarga.
5. Murid dibimbinguntuk menceritakanagama dankepercayaanmasing-masing.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Presentations (bercerita)
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan  Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 08 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.00-11.00 (1JAM)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Ajaran Agama Kami
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menerangkankepada muridberkaitan ajaranagama kami.
2. Guru menggunakancontoh gambar untukmengukuhkankefahaman murid.
3. Murid disoal jawabolehguru
4. Murid diminta untukmenyatakantempat beribadahbagi agama Buddha, Islam, Hindudan
Kristian.
5. Murid dibimbingolehguru untuk melengkapkan ikrar dan membacanya di hadapankelas.
(buku teks m/s 4)
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Examples (contoh)
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 10 JANUARI 2018 (JUMAAT) MASA 10.00 – 10.30 (30 minit)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.2 Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
1.5 Melaksanakansikappatuhkepada ajaranagama dalam keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
3. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
4. Melaksanakansikappatuhkepada ajaranagama dalam keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menyediakan borang temu bualdi atas kertas yang besar dandiletakkan di atasmeja.
2. Murid secara bergilir-gilir menulis jawapanmereka di atas kertastersebut.
3. Beberapa orang murid dipilihuntuk membentangkanhasil dapatanmereka.
4. Murid diminta memainkanperanan perlakuanpatuhkepada ajaranagama yang diamalkandalam
keluarga masing-masing.
5. Guru betindaksebagai pembimbing.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Table cloth
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, Borang temubual, LembaranKerja
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja  Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 13 JANUARI 2018 (ISNIN) MASA 8.40 – 9.40 (90 minit)
UNIT BaikHati Keluarga Bahagia
TAJUK BaikHati Keluarga Bahagia
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 BaikHati
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Menyenaraikanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga.
2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan jenis bantuanyangboleh diberikankepada keluarga.
2. menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru meminta murid menerangkanmaksud baik hati.
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isipelajaranhari ini.
3. Murid diminta menyatakanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga berdasarkan
gambar yang ditunjukkan oleh guru.
4. Murid dibimbinguntukmenyatakanjenis bantuankepada ahli keluarga daripada aspek
kebendaan, sumbangan tenaga dan sokonganmoral.
5. Murid dibimbinguntukbercerita tentang pengalamanmereka memberikanbantuan kepada
keluarga.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Using Large Picture Card
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT  Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Baikhati
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan  Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 18 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.15 – 11.15 (90 minit)
UNIT BaikHati Keluarga Bahagia
TAJUK Bantu-membantuAmalanMulia
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 BaikHati
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
2.3 Menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga.
2.4 Menzahirkan perasaanapabila memberi bantuankepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
2. Menganalisis kesan memberi bantuankepada keluarga.
3. Menzahirkan perasaan apabilamemberi bantuankepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menampalkan kadtindakanamalanmulia di hadapan kelas.
2. Guru meminta muridbergerakke hadapan.
3. Murid diminta melihat danberfikir apakahkesandanperasaanberdasarkankadtindakan
tersebut.
4. Murid dibimbingmemberikanjawapan.
5. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 GalleryWalk
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Baikhati
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 23 JANUARI 2018 (SELASA) MASA 8.15 – 9.45 (90 minit)
UNIT BaikHati Keluarga Bahagia
TAJUK BaikHati dalam Keluarga
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 BaikHati
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Menyenaraikanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga.
2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
2.3 Menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga.
2.5 Mengamalkansikapmemberi bantuan kepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan jenis bantuanyangboleh diberikankepada keluarga.
2. menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
3. menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga.
4. mengamalkansikap memberi bantuankepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru memberikansituasi bergambar kepada murid.
2. Murid diminta melakonkansikapbaikhati terhadapahli keluarga berdasarkansituasi yang diberi.
3. Guru bertindaksebagai pembimbing.
4. Beberapa murid dipilihuntukmenyenaraikan jenis bantuan yangboleh diberikankepada ahli
keluarga.
5. Murid dibimbingolehguru untuk menyatakan kesan apabika membantuahli keluarga.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Presentation (mainperanan)
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Baikhati
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 25 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.15 – 11.15 (90 minit)
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK Tanggungjawab dalam Keluarga
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1 Menyenaraikancontohtanggungjawabterhadapkeluarga.
3.2 Menjelaskancara melaksanakan tanggungjawabterhadap keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan contoh tanggungjawabterhadap keluarga.
2. menjelaskancara melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menulisbeberapa perkataaniaitu ‘contohtanggungjawab terhadapkeluarga’ di papantulis.
2. Murid diminta memahami danmenyenaraikancontohtanggungjawabterhadapkeluarga.
3. Murid diberi peluang berbincang bersama rakan.
4. Guru danmuridberbincang jawapan yang disenaraikanolehmurid.
5. Murid dibimbingmenjelaskancara melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Talk partners
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, LembaranKerja
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Bertanggungjawab
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
 Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 28 JANUARI 2018 (AHAD) MASA 10.15 – 10.45 (30 minit)
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK Kepentingan Tanggungjawabdalam Keluarga
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.3 Menghuraikankepentinganmelaksanakan tanggungjawabterhadap keluarga
3.4 Menzahirkan perasaanapabila melaksanakan tanggungjawabterhadapkeluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menghuraikankepentinganmelaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga
2. menzahirkanperasaan apabila melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar di hadapan kelas.
2. Murid diminta menyatakankepentingan melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga
berdasarkan gambar.
3. Guru bertindaksebagai pembimbing.
4. Murid juga perlumenyatakanperasaanapabila melaksanakantanggungjawabterhadapkeluarga.
5. Murid perlumenghasilkanpeta minda mengenaikepentingantanggungjawabterhadap keluarga
mengikut kreativiti masing-masing.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Using Large Picture Card, Mindmap
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Bertanggungjawab
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan  Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembaran kerja  Pemerhatian  Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 30 JANUARI 2018 (SELASA) MASA 8.15 – 9.45 (30 minit)
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK RumahTanggungjawab
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1 Menyenaraikancontohtanggungjawab terhadapkeluarga.
3.4 Menzahirkan perasaanapabila melaksanakan tanggungjawabterhadapkeluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan contoh tanggungjawabterhadap keluarga.
2. menzahirkanperasaan apabila melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan hasil ‘RumahTanggungjawab’ di hadapankelas.
2. Guru menerangkankepada muridalatan dan bahan yang diperlukanuntuk membuat ‘Rumah
Tanggungjawab’.
3. Guru menerangkandan menunjukkan langkah-langkahyang perluuntukmenghasilkan‘Rumah
Tanggungjawab’.
4. Murid dibimbinguntukmenghasilkan‘Rumah Tanggungjawab’ mengikut kreativiti masing-masing.
5. Setelahsiap, muriddiminta mempamerkan hasil kraf tangandi Sudut PendidikanMoral.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Quick Quiz, examples.
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, RumahTanggungjawab, penpenanda, kertaslukisan, 2 kertas warna berlainanwarna, gam.
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai  Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Bertanggungjawab
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja  Pemerhatian Lisan Tugasan
 Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar

More Related Content

What's hot

Kertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internshipKertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internship
Pensil Dan Pemadam
 
Rph tambah wang
Rph tambah wangRph tambah wang
Rph tambah wang
zuelatib
 

What's hot (20)

Kertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internshipKertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internship
 
Meningkatkan Prestasi Murid
Meningkatkan Prestasi MuridMeningkatkan Prestasi Murid
Meningkatkan Prestasi Murid
 
RPH PENDIDIKAN MORAL BERASASKAN KBAT
RPH PENDIDIKAN MORAL BERASASKAN KBAT RPH PENDIDIKAN MORAL BERASASKAN KBAT
RPH PENDIDIKAN MORAL BERASASKAN KBAT
 
PLC
PLCPLC
PLC
 
Pendekatan bertema
Pendekatan bertemaPendekatan bertema
Pendekatan bertema
 
Rph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khasRph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khas
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harian
 
Pelaksanaan KBAT dalam Matematik
Pelaksanaan KBAT dalam MatematikPelaksanaan KBAT dalam Matematik
Pelaksanaan KBAT dalam Matematik
 
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
 
Strategi pembelajaran kelas abad ke 21
Strategi pembelajaran kelas abad ke 21Strategi pembelajaran kelas abad ke 21
Strategi pembelajaran kelas abad ke 21
 
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer CoachingKomuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
 
Pentaksiran dalam pendidikan seni
Pentaksiran dalam pendidikan seniPentaksiran dalam pendidikan seni
Pentaksiran dalam pendidikan seni
 
Rph tambah wang
Rph tambah wangRph tambah wang
Rph tambah wang
 
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan PembelajaranNota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
 
Strategi dan kaedah pengajaran pembelajaran pendidikan moral
Strategi dan kaedah pengajaran pembelajaran pendidikan moralStrategi dan kaedah pengajaran pembelajaran pendidikan moral
Strategi dan kaedah pengajaran pembelajaran pendidikan moral
 
Set induksi
Set induksiSet induksi
Set induksi
 
Contoh rpi
Contoh rpiContoh rpi
Contoh rpi
 
Jurnal refleksi praktikal
Jurnal refleksi praktikalJurnal refleksi praktikal
Jurnal refleksi praktikal
 
Rubrik slaid
Rubrik slaidRubrik slaid
Rubrik slaid
 
KBAT dalam PdP
KBAT dalam PdPKBAT dalam PdP
KBAT dalam PdP
 

Similar to Rph moral-tahun-2-2020

Murid dan pembelajaran
Murid dan pembelajaranMurid dan pembelajaran
Murid dan pembelajaran
haslinda041770
 
150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah
150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah
150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah
Pejal Ragbi Terengganu
 
2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)
2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)
2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)
ropanat
 
Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02
Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02
Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02
Asep Hidayat
 
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
adulgali
 
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
adulgali
 

Similar to Rph moral-tahun-2-2020 (20)

Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
 
Modul Ajar IPS Kelas 7.docx
Modul Ajar IPS Kelas 7.docxModul Ajar IPS Kelas 7.docx
Modul Ajar IPS Kelas 7.docx
 
Kepelbagaian Pelajar RPH
Kepelbagaian Pelajar RPHKepelbagaian Pelajar RPH
Kepelbagaian Pelajar RPH
 
PdP Cemerlang
PdP CemerlangPdP Cemerlang
PdP Cemerlang
 
skenario pembeljaran PKN
skenario pembeljaran PKNskenario pembeljaran PKN
skenario pembeljaran PKN
 
Teknik Penyusunan Buku Pegangan Guru Mapel PAB
Teknik Penyusunan Buku Pegangan Guru Mapel PABTeknik Penyusunan Buku Pegangan Guru Mapel PAB
Teknik Penyusunan Buku Pegangan Guru Mapel PAB
 
Slot 4 pdp berkesan
Slot 4   pdp berkesanSlot 4   pdp berkesan
Slot 4 pdp berkesan
 
Murid dan pembelajaran
Murid dan pembelajaranMurid dan pembelajaran
Murid dan pembelajaran
 
Panduan pengajaran mikro pm
Panduan pengajaran mikro pmPanduan pengajaran mikro pm
Panduan pengajaran mikro pm
 
RPP TRANFOEMASI.docx
RPP TRANFOEMASI.docxRPP TRANFOEMASI.docx
RPP TRANFOEMASI.docx
 
150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah
150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah
150977685 mzu3107-muzik-di-dalam-bilik-darjah
 
Modul_ajar_prcedure_(2).pdf
Modul_ajar_prcedure_(2).pdfModul_ajar_prcedure_(2).pdf
Modul_ajar_prcedure_(2).pdf
 
2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)
2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)
2.1 konsep pendekatan_scientific_rev_final.pptx(lasni_simbolon_pud_2012)
 
CONTOH MODUL KELAS 7.pdf
CONTOH MODUL KELAS 7.pdfCONTOH MODUL KELAS 7.pdf
CONTOH MODUL KELAS 7.pdf
 
Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02
Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02
Modelpembelajaranyangefektif 120907183012-phpapp02
 
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
 
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
3.1.1 rambu rambu penyusunan rpp tematik
 
K1 t4-st2-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (1)
K1 t4-st2-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (1)K1 t4-st2-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (1)
K1 t4-st2-p6 rpp tema 4 kelas 1 sub tema 1 (1)
 
2.1 2 implementasi tematik terpadu
2.1 2 implementasi tematik terpadu2.1 2 implementasi tematik terpadu
2.1 2 implementasi tematik terpadu
 
Metode mengajar
Metode mengajarMetode mengajar
Metode mengajar
 

Recently uploaded

mengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdf
mengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdfmengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdf
mengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdf
saptari3
 
SEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.ppt
SEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.pptSEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.ppt
SEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.ppt
AlfandoWibowo2
 
Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptxBab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
ssuser35630b
 
Membuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docx
Membuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docxMembuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docx
Membuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docx
NurindahSetyawati1
 

Recently uploaded (20)

Modul Ajar Bahasa Inggris - HOME SWEET HOME (Chapter 3) - Fase D.pdf
Modul Ajar Bahasa Inggris - HOME SWEET HOME (Chapter 3) - Fase D.pdfModul Ajar Bahasa Inggris - HOME SWEET HOME (Chapter 3) - Fase D.pdf
Modul Ajar Bahasa Inggris - HOME SWEET HOME (Chapter 3) - Fase D.pdf
 
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptxKontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
 
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptxBab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
 
MAKALAH KELOMPOK 7 ADMINISTRASI LAYANAN KHUSUS.pdf
MAKALAH KELOMPOK 7 ADMINISTRASI LAYANAN KHUSUS.pdfMAKALAH KELOMPOK 7 ADMINISTRASI LAYANAN KHUSUS.pdf
MAKALAH KELOMPOK 7 ADMINISTRASI LAYANAN KHUSUS.pdf
 
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptxDEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 CGP 10.pptx
 
mengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdf
mengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdfmengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdf
mengapa penguatan transisi PAUD SD penting.pdf
 
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
 
Integrasi nasional dalam bingkai bhinneka tunggal ika
Integrasi nasional dalam bingkai bhinneka tunggal ikaIntegrasi nasional dalam bingkai bhinneka tunggal ika
Integrasi nasional dalam bingkai bhinneka tunggal ika
 
Stoikiometri kelas 10 kurikulum Merdeka.ppt
Stoikiometri kelas 10 kurikulum Merdeka.pptStoikiometri kelas 10 kurikulum Merdeka.ppt
Stoikiometri kelas 10 kurikulum Merdeka.ppt
 
SEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.ppt
SEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.pptSEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.ppt
SEJARAH PERKEMBANGAN KEPERAWATAN JIWA dan Trend Issue.ppt
 
Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptxBab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
 
Tim Yang Lolos Pendanaan Hibah Kepedulian pada Masyarakat UI 2024
Tim Yang Lolos Pendanaan Hibah Kepedulian pada Masyarakat  UI 2024Tim Yang Lolos Pendanaan Hibah Kepedulian pada Masyarakat  UI 2024
Tim Yang Lolos Pendanaan Hibah Kepedulian pada Masyarakat UI 2024
 
LATAR BELAKANG JURNAL DIALOGIS REFLEKTIF.ppt
LATAR BELAKANG JURNAL DIALOGIS REFLEKTIF.pptLATAR BELAKANG JURNAL DIALOGIS REFLEKTIF.ppt
LATAR BELAKANG JURNAL DIALOGIS REFLEKTIF.ppt
 
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SDPPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
PPT AKSI NYATA KOMUNITAS BELAJAR .ppt di SD
 
7.PPT TENTANG TUGAS Keseimbangan-AD-AS .pptx
7.PPT TENTANG TUGAS Keseimbangan-AD-AS .pptx7.PPT TENTANG TUGAS Keseimbangan-AD-AS .pptx
7.PPT TENTANG TUGAS Keseimbangan-AD-AS .pptx
 
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKAMODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
MODUL AJAR IPAS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA
 
Membuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docx
Membuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docxMembuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docx
Membuat Komik Digital Berisi Kritik Sosial.docx
 
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
CAPACITY BUILDING Materi Saat di Lokakarya 7
 
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
 
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 

Rph moral-tahun-2-2020

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I TARIKH/ HARI 7 JANUARI 2018 (AHAD) MASA 10.15 – 10.45 (30 minit) UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama STANDARD KANDUNGAN 1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama STANDARD PEMBELAJARAN 1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga. 1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Memberi contoh perlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga 2. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama. AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar perlakuanpatuh kepada ajaranagama. 2. Guru bersoal jawabdenganmuridberkaitangambar perlakuan patuhkepada ajaran agama. 3. Murid diminta untukmenyatakancontohperlakuan patuhkepada ajaranagama dalam keluarga murid. 4. Murid disoal oehguru berkaitanperasaanmuridapabila patuh kepada ajaranagama. 5. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Peta I-think BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK  Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi TARIKH/ HARI 7 JANUARI 2020 (SELASA) MASA 11.00-12.00 (1JAM) UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama STANDARD KANDUNGAN 1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama STANDARD PEMBELAJARAN 1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga. 1.2 Menghuraikantujuan patuh kepada ajaranagama dalamkeluarga. 1.3 Menjelaskankaitan antara patuh dalam ajaranagama dantaat kepada keluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga 2. Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga. 3. Menjelaskankaitanantara patuh dalam ajaranagama dantaat kepada keluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar perlakuanpatuh kepada ajaranagama. 2. Murid dibimbingoleh guru untuk memahami gambar tersebut. 3. Murid diminta membincangkan tujuanpatuhkepada ajaranagama danmenghuraikannya dengan bimbingan guru. 4. Guru meminta muridmengaitkanperlakuan patuhkepada ajaran agama dengantaat kepada keluarga. 5. Murid dibimbinguntuk menceritakanagama dankepercayaanmasing-masing. 6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Presentations (bercerita) BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan  Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi TARIKH/ HARI 08 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.00-11.00 (1JAM) UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya TAJUK Ajaran Agama Kami STANDARD KANDUNGAN 1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama STANDARD PEMBELAJARAN 1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga. 1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Memberi contoh perlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga 2. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama. AKTIVITI PDPC 1. Guru menerangkankepada muridberkaitan ajaranagama kami. 2. Guru menggunakancontoh gambar untukmengukuhkankefahaman murid. 3. Murid disoal jawabolehguru 4. Murid diminta untukmenyatakantempat beribadahbagi agama Buddha, Islam, Hindudan Kristian. 5. Murid dibimbingolehguru untuk melengkapkan ikrar dan membacanya di hadapankelas. (buku teks m/s 4) 6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Examples (contoh) BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi TARIKH/ HARI 10 JANUARI 2018 (JUMAAT) MASA 10.00 – 10.30 (30 minit) UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama STANDARD KANDUNGAN 1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama STANDARD PEMBELAJARAN 1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga. 1.2 Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga. 1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama. 1.5 Melaksanakansikappatuhkepada ajaranagama dalam keluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga 2. Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga. 3. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama. 4. Melaksanakansikappatuhkepada ajaranagama dalam keluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru menyediakan borang temu bualdi atas kertas yang besar dandiletakkan di atasmeja. 2. Murid secara bergilir-gilir menulis jawapanmereka di atas kertastersebut. 3. Beberapa orang murid dipilihuntuk membentangkanhasil dapatanmereka. 4. Murid diminta memainkanperanan perlakuanpatuhkepada ajaranagama yang diamalkandalam keluarga masing-masing. 5. Guru betindaksebagai pembimbing. 6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Table cloth BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, Borang temubual, LembaranKerja KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja  Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi TARIKH/ HARI 13 JANUARI 2018 (ISNIN) MASA 8.40 – 9.40 (90 minit) UNIT BaikHati Keluarga Bahagia TAJUK BaikHati Keluarga Bahagia STANDARD KANDUNGAN 2.0 BaikHati STANDARD PEMBELAJARAN 2.1 Menyenaraikanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga. 2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. menyenaraikan jenis bantuanyangboleh diberikankepada keluarga. 2. menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru meminta murid menerangkanmaksud baik hati. 2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isipelajaranhari ini. 3. Murid diminta menyatakanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga berdasarkan gambar yang ditunjukkan oleh guru. 4. Murid dibimbinguntukmenyatakanjenis bantuankepada ahli keluarga daripada aspek kebendaan, sumbangan tenaga dan sokonganmoral. 5. Murid dibimbinguntukbercerita tentang pengalamanmereka memberikanbantuan kepada keluarga. 6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Using Large Picture Card BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja KBAT  Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Baikhati Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan  Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I TARIKH/ HARI 18 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.15 – 11.15 (90 minit) UNIT BaikHati Keluarga Bahagia TAJUK Bantu-membantuAmalanMulia STANDARD KANDUNGAN 2.0 BaikHati STANDARD PEMBELAJARAN 2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga. 2.3 Menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga. 2.4 Menzahirkan perasaanapabila memberi bantuankepada keluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga. 2. Menganalisis kesan memberi bantuankepada keluarga. 3. Menzahirkan perasaan apabilamemberi bantuankepada keluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru menampalkan kadtindakanamalanmulia di hadapan kelas. 2. Guru meminta muridbergerakke hadapan. 3. Murid diminta melihat danberfikir apakahkesandanperasaanberdasarkankadtindakan tersebut. 4. Murid dibimbingmemberikanjawapan. 5. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 GalleryWalk BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Baikhati Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 7. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I TARIKH/ HARI 23 JANUARI 2018 (SELASA) MASA 8.15 – 9.45 (90 minit) UNIT BaikHati Keluarga Bahagia TAJUK BaikHati dalam Keluarga STANDARD KANDUNGAN 2.0 BaikHati STANDARD PEMBELAJARAN 2.1 Menyenaraikanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga. 2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga. 2.3 Menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga. 2.5 Mengamalkansikapmemberi bantuan kepada keluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. menyenaraikan jenis bantuanyangboleh diberikankepada keluarga. 2. menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga. 3. menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga. 4. mengamalkansikap memberi bantuankepada keluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru memberikansituasi bergambar kepada murid. 2. Murid diminta melakonkansikapbaikhati terhadapahli keluarga berdasarkansituasi yang diberi. 3. Guru bertindaksebagai pembimbing. 4. Beberapa murid dipilihuntukmenyenaraikan jenis bantuan yangboleh diberikankepada ahli keluarga. 5. Murid dibimbingolehguru untuk menyatakan kesan apabika membantuahli keluarga. 6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Presentation (mainperanan) BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Baikhati Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 8. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I TARIKH/ HARI 25 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.15 – 11.15 (90 minit) UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga TAJUK Tanggungjawab dalam Keluarga STANDARD KANDUNGAN 2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga STANDARD PEMBELAJARAN 3.1 Menyenaraikancontohtanggungjawabterhadapkeluarga. 3.2 Menjelaskancara melaksanakan tanggungjawabterhadap keluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. menyenaraikan contoh tanggungjawabterhadap keluarga. 2. menjelaskancara melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru menulisbeberapa perkataaniaitu ‘contohtanggungjawab terhadapkeluarga’ di papantulis. 2. Murid diminta memahami danmenyenaraikancontohtanggungjawabterhadapkeluarga. 3. Murid diberi peluang berbincang bersama rakan. 4. Guru danmuridberbincang jawapan yang disenaraikanolehmurid. 5. Murid dibimbingmenjelaskancara melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga. 6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru. 7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Talk partners BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, LembaranKerja KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Bertanggungjawab Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN  Lembarankerja Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 9. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I TARIKH/ HARI 28 JANUARI 2018 (AHAD) MASA 10.15 – 10.45 (30 minit) UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga TAJUK Kepentingan Tanggungjawabdalam Keluarga STANDARD KANDUNGAN 2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga STANDARD PEMBELAJARAN 3.3 Menghuraikankepentinganmelaksanakan tanggungjawabterhadap keluarga 3.4 Menzahirkan perasaanapabila melaksanakan tanggungjawabterhadapkeluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. menghuraikankepentinganmelaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga 2. menzahirkanperasaan apabila melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar di hadapan kelas. 2. Murid diminta menyatakankepentingan melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga berdasarkan gambar. 3. Guru bertindaksebagai pembimbing. 4. Murid juga perlumenyatakanperasaanapabila melaksanakantanggungjawabterhadapkeluarga. 5. Murid perlumenghasilkanpeta minda mengenaikepentingantanggungjawabterhadap keluarga mengikut kreativiti masing-masing. 6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Using Large Picture Card, Mindmap BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, KadGambar KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Bertanggungjawab Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan  Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN Lembaran kerja  Pemerhatian  Lisan Tugasan Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
  • 10. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I TARIKH/ HARI 30 JANUARI 2018 (SELASA) MASA 8.15 – 9.45 (30 minit) UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga TAJUK RumahTanggungjawab STANDARD KANDUNGAN 2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga STANDARD PEMBELAJARAN 3.1 Menyenaraikancontohtanggungjawab terhadapkeluarga. 3.4 Menzahirkan perasaanapabila melaksanakan tanggungjawabterhadapkeluarga. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. menyenaraikan contoh tanggungjawabterhadap keluarga. 2. menzahirkanperasaan apabila melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga. AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan hasil ‘RumahTanggungjawab’ di hadapankelas. 2. Guru menerangkankepada muridalatan dan bahan yang diperlukanuntuk membuat ‘Rumah Tanggungjawab’. 3. Guru menerangkandan menunjukkan langkah-langkahyang perluuntukmenghasilkan‘Rumah Tanggungjawab’. 4. Murid dibimbinguntukmenghasilkan‘Rumah Tanggungjawab’ mengikut kreativiti masing-masing. 5. Setelahsiap, muriddiminta mempamerkan hasil kraf tangandi Sudut PendidikanMoral. 6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini. AKTIVITI PAK-21 Quick Quiz, examples. BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, RumahTanggungjawab, penpenanda, kertaslukisan, 2 kertas warna berlainanwarna, gam. KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai  Mencipta ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni Bertanggungjawab Kreativiti Menjana idea PETA PEMIKIRAN I-THINK Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir PENTAKSIRAN/ PENILAIAN Lembarankerja  Pemerhatian Lisan Tugasan  Hasilkerja Kuiz Drama Projek REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan. ____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan. CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana: Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar