Rangkaian pengajaran harian pendidikan jasmani ini membincangkan pengajaran tentang penyakit tidak berjangkit. Ia berfokuskan kepada hasil pembelajaran kognitif dan afektif murid untuk mengenal pasti dan menerangkan penyakit tidak berjangkit seperti karies gigi, penyakit jantung, diabetes dan asma serta cara-cara pencegahannya. Strategi pengajaran terdiri daripada tayangan video, slaid dan kuiz lisan untuk
1. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran: Pendidikan Kesihatan Tarikh: 21 Februari 2011
Tunjang : Kesihatan Diri dan Keluarga Hari :Selasa
Tajuk : Kesihatan Diri Masa : 11.55 – 12.35 t/hari
Sub Tajuk :Penyakit Tidak Berjangkit Kelas : 5Arif
Hasil Pembelajaran : Bil Murid :27 (L :15 / P : 12)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
Kognitif : 1) Menyatakan secara lisan penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit.
2) Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat jenis penyakit tidak berjangkit
3) Menyenaraikan cara-cara pencegahan penyakit tidak berjangkit.
Afektif :1) Mempamerkan semangat bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.
Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari tunjang kesihatan penyakit berjangkit semasa belajar
pada tahun 4.
Strategi utama : Teori kecerdasan Pelbagai.
Penggabungjalinan : Sains
KBKK :Mengklasifikasi atau mengkategori,
Nilai Murni : Berdisiplin, bekerjasama, hormat menghormatidan bersyukur terhadap kesihatan dan
mengamalkan gaya hidup sihat. .
Bahan bantu mengajar : Buku Teks PJK Tahun 5, tayangan video, tayangan slaid.
2. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Fasa Strategi / Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan
Set induksi
( 5 minit) Kehadiran Guru mengambil kehadiran dan mengarahkan BBM : Tayangan video.
Kesihatan murid-murid mengeluarkan buku teks
Buku teks Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5.
Tayangan video mengenai makanan tidak
berkhasiat.
Tayangan video
makanan tidak Guru bertanyakan kaitan video dengan
berkhasiat. pengajaran yang akan diajar.
Gemuk akan menyebabkan penyakit
obesiti (Penyakit tidak berjangkit)
Perkembanga
n Pengenalan Guru memberi arahan supaya murid BBM :
Langkah 1 kepada memberi tumpuan kepada pengajaran -Tayangan Slaid
(15 minit) penyakit tidak yang akan diajar.
berjangkit : KB Kreatif :
Karies gigi Pengenalan kepada penyakit tidak berjangkit ; Kemahiran
Penyakit Karies gigi mencatat
jantung Penyakit jantung
Diabetes Diabetes BCB :
Asma Asma Skimming
Penyakit Penyakit buah pinggang Scanning
buah
pinggang Cara pencegahan penyakit berjangkit :
Karies gigi
o Berus gigi dengan betul
o Flos gigi
3. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
o Amalkan pemakanan seimbang
o Kurangkan pengambilan gula
o Buat pemeriksaan berkala setiap
enam bulan sekali.
Penyakit berjangkit
o Bersenam secara teratur
sekurang-kurangnya 20 minit,
tiga kali seminggu
o Pilih makanan rendah lemak Tayangan slaid
atau hasil tenusu tanpa lemak. Penyakit tidak
o Jauhkan diri daripada gejala Berjangkit
tidak sihat seperti merokok.
Diabetes
o Kekalkan berat badan unggul
o Amalkan pemakanan seimbang
o Amalkan gaya hidup aktif.
Asma
o Jauhi punca serangan asma
o Jangan merokok dan jauhi asap
rokok
o Sentiasa bawa ubat asma Diabetes
terutamanya inhaler
Penyakit buah pinggang
o Amalkan pemakanan seimbang
o Kekalkan berat badan unggul
o Minum air secukupnya
o Bersenam secara konsisten
4. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
Nurfaten Bt Ismail
Langkah 2
(5 minit) Menguji Guru memberikan soalan kuiz berkaitan seksualiti
pemahaman secara lisan : KB Kreatif :
murid dalam i. Apakah maksud penyakit tidak berjangkit? Menjana idea
penyediaan kuiz Jawapan :
interaktif. a) Penyakit yang disebabkan daripada faktor KKE :
persekitaran -Kesedaran kendiri
b) Penyakit yang tidak memerlukan perantaraan (Penilaian kendiri)
ii. penyakit yang manakah tidak berjangkit?
Jawapan :
a) Campak
b) H1N1
c) penyakit jantung
iii. Penyakit apakah yang berkaitan dengan
pemeriksaan berkala setiap enam bulan sekali?
Jawapan : Latihan Pengukuhan
a)Penyakit jantung
b) diabetes
c) karies gigi
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap
murid.
Penutup
(3-5 minit) Refleksi bersama Guru membuat ulasan dan refleksi berkaitan sesi
murid. pembelajaran yang telah dijalankan.
Lembaran kerja dikutip semula.