1. NURFATEN BINTI ISMAIL 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 3.00 – 3.30 petang
Tarikh : 19 Mac 2013 (Selasa)
Tema : 2- Sayangi Keluarga.
Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri
Tajuk : 3C – Keluarga Bahagia
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyatakan peranan anggota dalam keluarga.
2. Menceritakan peranan dan tanggungjawab dalam keluarga.
3. Menghasilkan kad ucapan yang mempamerkan kasih sayang terhadap anggota keluarga.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Peranan anggota dalam keluarga.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Kasih sayang
2. Menghormati
UnsurPatriotisme
1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.
2. Menghayati lagu dengan penuh semangat.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid mempunyai dan mengetahui keluarga asas dan kepentingan menyayangi keluarga.
Penggabungjalinan
1. Muzik (Nyanyian keluarga bahagia)
2. Seni Visual. (Kad ucapan)
2. NURFATEN BINTI ISMAIL 2
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Bil. Sumber Kuantiti
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3 LCD projektor 1
4. Kertas Lukisan 34
5. Pensil Warna 10
6. Lagu : Keluarga Bahagia - Saujana 1
7. Tayangan Video : ‘Kisah 7 Beradik’ 1
8. Tayangan slaid : Peranan anggota Keluarga 1
9. Marker 2
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Membuat Kad Ucapan
Prosedur Pelaksanaan
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari,
Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan
Nilai Murni, Nilai
Alam Sekitar, Unsur
Patriotisme, dan
sumber P&P
Set Induksi
(3 minit)
1. Murid dikehendaki melihat tayangan
video bertajuk ‘Kisah 7 Beradik’
2. Murid-murid memberikan ulasan
mengenai video yang ditayangkan.
KB :
Menghubungkait
Membanding
Beza
TKP :
Nilai:
Kasih Sayang
SPP:
komputer riba
pembesar
suara
3. NURFATEN BINTI ISMAIL 3
3. Guru memberi respon terhadap
jawapan murid dan mengaitkan
ulasan murid dengan tajuk
pengajaran.
4. Tajuk pelajaran : Keluarga Bahagia
Interpersonal
Verbal-linguistik
LCD Projektor
Tayangan
video
Unsur Patriotisme :
Menghayati
pengorbanan
ahli keluarga.
Langkah 1 (10 minit )
1. Murid-murid ditayangkan
persembahan multimedia
(PowerPoint) yang bertajuk
Peranan dalam anggota keluarga.
2. Antara kandungan dalam tayangan
slaid :-
Peranan ahli keluarga :
Ayah
Ibu
Kakak / Abang
Adik
3. Guru menerangkan peranan ahli
keluarga dan meminta murid
menceritakan peranan dan
tanggungjawab mereka dalam
keluarga.
4. Guru menerapkan nilai kasih sayang
dan kepentingan menjaga ahli
keluarga dalam pengajaran.
KB : Membanding Beza
Menghubungkait
KBF : Menjana idea
Menganalisis
TKP : Interpersonal
Verbal-
linguistik
Nilai :
menghormati
kasih sayang
SPP :
tayangan slaid
PowerPoint
komputer riba
pembesar
suara
LCD Projektor
Unsur patriotisme :
Memupuk
hubungan
kasih sayang
ibu, ayah dan
ahli keluarga.
Langkah 2
(10 minit)
4. NURFATEN BINTI ISMAIL 4
1. Guru mengedarkan kertas lukisan
kepada murid-murid
2. Murid-murid dikehendaki
menghasilkan sekeping kad ucapan
untuk ahli keluarga
3. Kad tersebut perlulah diselitkan
dengan menggunakan kata-kata yang
mempamerkan kasih sayang dan
penghargaan terhadap anggota
keluarga.
4. Contoh :-
Saya sayang akan ibu.
Terima kasih ayah, kerana
mendidik kami.
Adik, hidup ini tidak ceria
tanpamu.
Kakak, engkau tempatku
bermanja.
KB :
Menghubungkait
TKP :
Ruang/Visual
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
Sumber P&P
Kad permainan
Crossword
Puzzle.
Marker
Pembesar suara
Kotak muzik
Nilai Murni
Kasih sayang
Bekerjasama
Penutup
(3 minit)
1. Guru menjalankan sesi perbincangan
dengan murid untuk membuat
rumusan berkaitan keluarga bahagia.
2. Murid menyanyikan lagu ‘Keluarga
Bahagia’ yang dinyanyikan oleh
kumpulan Saujana.
3. Murid menyiapkan kad sebagai kerja
rumah.
KBKK :menghubungkait.
TKP : kinestatik, visual.
Sumber P&P :
Lagu ‘Kasih
Sayang’
Nilai murni :
Kasih sayang
Unsur patriotisme :
Menghayati
lagu dan
menyanyi
dengan penuh
semangat.