SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN


Mata Pelajaran :           Sains            Tarikh       :            31-03-12
Tingkatan/Kelas :           4D              Bil. Pelajar :            58 orang
Tempat          : BlockG E1                 Masa          :   11:00p.m-12:00p.m

TAJUK                 :     Manusia Bernafas

OBJEKTIF :
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid-murid dapat:
   1) Menyatakan bahawa manusia menggunakan peparu untuk bernafas dengan betul.
   2) Melabelkan organ-organ sistem pernafasan dengan betul.
   3) Menyatakan laluan udara semasa menarik nafas dan menghembus nafas dengan betul.
   4) Menjawab soalan kuiz dengan betul.
   5) Menjawab soalan lembaran kerja dengan betul.


PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid-murid tahu bahawa manusia boleh menarik dan menghembus nafas.


ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Carta ”Cara Pernafasan Manusia”, lembaran kerja, power point, video, komputer riba, dan belon.

PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN
   1. Keadaan kerusi meja yang teratur dan sistematik.


                                                                                                 1
2. Memastikan suis elektrik berfungsi dengan baik.

PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
   1. Bekerjasama.
   2. Hormat-menghormati.
   3. Menjaga kesihatan diri.
   4. Berterima kasih.

                                                         SESI PENGAJARAN

                                                                               Aktiviti Pengajaran dan
                       Isi Pelajaran                    Hasil Pembelajaran                                        Catatan
  Masa                                                                             Pembelajaran

5 minit    Pengenalan/Pra Pengajaran :           -Murid-murid dapat membalas   1. Guru memberi salam      Nilai murni:
                                                  salam dan menyiapkan diri       kepada murid dan        Menghormati Guru.
           -Apa khabar, murid?
                                                  supaya fokus untuk              murid-murid membalas
           -Duduk di tempat masing-masing
                                                  pembelajaran berikutnya.        salam.
           dan bersedia untuk belajar.
                                                                               2. Guru menyuruh murid-
                                                                                  murid supaya duduk di
                                                                                  tempat masing-masing
                                                                                  dan mengemaskan
                                                                                  meja mereka untuk
                                                                                  persiapan memulakan
                                                                                  pembelajaran.
5 minit    Set Induksi:                          -Murid dapat menghembus       1. Guru meminta seorang    ABBM:
           -   Sila menghembus udara ke          udara ke dalam udara.            murid menampilkan ke    1. Belon


                                                                                                                            2
dalam udara dan keluarkan                                        depan dan memberi        2. Komputer riba
    udara yang ditiup ke dalam.        -Murid-murid dapat            murid tersebut sebiji
-   Sila perhatikan perubahan          menyatakan bahawa manusia     belon.
    belon.                             menggunakan peparu untuk    2. Guru mengarahkan

-   Apakah organ yang serupa belon     bernafas dengan betul.        murid tersebut
    yang akan berubah saiz apabila     .                             menghembus udara ke
    udara masuk ke dalam?
                                                                     dalam belon dan
-   Marilah kita belajar tajuk                                       selepas itu angin yang
    pembelajaran hari ini iaitu cara                                 ditiup ke dalam
    pernafasan manusia.
                                                                     dikeluarkan semula.
                                                                   3. Guru meminta murid-
                                                                     murid lain
                                                                     memerhatikan
                                                                     perubahan saiz belon.
                                                                   4. Guru meminta murid-
                                                                     murid menyatakan
                                                                     organ yang serupa
                                                                     belon yang akan
                                                                     berubah saiz.
                                                                   5. Guru menyatakan
                                                                     tajuk pembelajaran
                                                                     hari ini.


                                                                                                             3
Masa       Penyampaian isi :                 -Murid dapat menjawab   1. Guru memperkenalkan       ABBM:
10 minit                                     soalan dengan tepat.       sistem pernafasan         1. Komputer riba
           Video merujuk kepada lampiran 1
                                                                        manusia.                  2. Video
           “proses pernafasan”.
                                                                     2. Guru menayangkan          3. Carta
                                                                        video proses pernafasan
           Carta “laluan udara semasa
                                                                        manusia.                  Video merujuk kepada
           menarik nafas dan menghembus
                                                                     3. Murid-murid               lampiran 1 “proses
           nafas”.
                                                                        memerhatikan apa          pernafasan”.
                                                                        yang dipamerkan dan       Carta “laluan udara
                                                                        isi pembelajaran yang     semasa menarik nafas dan
                                                                        disampaikan oleh guru.    menghembus nafas”.


Masa       Penyampaian isi :                                         1. Guru membahagikan         ABBM:
20 minit                                                                murid-murid kepada        1. Lembaran kerja
                                                                        empat kumpulan.              merujuk kepada
           -Merujuk kepada lampiran 2                                2. Guru menjelaskan             lampiran 2 “organ
           “organ pernafasan dan laluan                                 langkah-langkah              pernafasan dan laluan
           udara manusia”.                                              aktiviti.                    udara manusia”.
                                                                     4. Guru mengedarkan
           -Kelas, bolehkah kamu semua                                  lembaran kerja kepada
           membuat kesimpulan?
                                                                        setiap kumpulan.



                                                                                                                     4
Setiap kumpulan
                                  diminta berbincang
                                  tentang cara
                                  pernafasan manusia
                                  dan melabelkan organ-
                                  organ pernafasan.
                               5. Guru membimbing          Nilai murni:
- Murid-murid dapat               murid-murid              Bekerjasama.
menyatakan nilai murni            menyatakan nilai
bekerjasama dengan tepatnya.      murni (bekerjasama)
                                  yang telah diamalkan
                                  dalam kalangan murid
                                  semasa aktiviti
                                  kumpulan dijalankan.
                               6. Guru mengarah murid-
                                  murid menjalankan
                                  tugasan masing-masing.
-Murid-murid dapat             7. Guru meminta setiap
melabelkan organ sistem           kumpulan untuk
pernafasan manusia dengan         membentangkan hasil
betul.                            kerja kumpulan.
                               8. Guru dan murid-murid


                                                                          5
-Murid-murid dapat                berbincang tentang
                                          menyatakan laluan udara           hasil kerja kumpulan
                                          semasa menarik nafas dan          mereka.
                                          menghembus nafas dengan        9. Guru meminta murid
                                          betul.                            untuk membuat
                                                                            kesimpulan
                                          -Murid-murid dapat                berdasarkan aktiviti
                                          menyatakan kesimpulan             yang telah dijalankan.
                                          dengan tepat.

10 minit   -Soalan merujuk kepada power   -Murid-murid dapat             1. Guru mempamerkan         ABBM:
           point “ soal jawab”.           melabelkan organ sistem           power point dan          1.Komputer riba
                                          pernafasan manusia dengan         mengadakan sesi soal     2.power point
                                          betul.                            jawab sebagai latihan
                                                                            pengukuhan.              Slide power point merujuk
                                          -Murid-murid dapat             2. Murid-murid              lampiran 3“ soal jawab”).
                                          menyatakan laluan udara           menjawab soalan yang
                                          semasa menarik nafas dan          dikemukakan oleh
                                          menghembus nafas dengan           guru.
                                          betul.

10 minit   Penutup:                                                   Penutup:



                                                                                                                       6
-Apakah yang telah anda belajar      -Murid-murid menjawab         1. Guru meminta murid-
pada hari ini?                        soalan dengan betul.           murid menyatakan isi
                                                                     kandungan tajuk
-Sekarang cikgu minta kamu           -Murid-murid dapat              pembelajaran hari ini.
semua balik rumah menyiapkan         menyatakan kesimpulan         2. Guru membimbing         Nilai murni:
buku kerja muka surat dari 30-32     dengan tepat.                   murid-murid supaya       Berterima kasih
dan hantar pada hari esok.                                           sentiasa berterima       Menjaga kesihatan diri
                                                                     kasih kepada Tuhan
-Selain itu, cikgu juga pesan kamu                                   dan menjaga kesihatan
semua membuat ulangkaji dan                                          badan sendiri.
membuat persediaan untuk topik                                     3. Guru mengarah murid-    Buku kerja(muka surat 30-
yang akan disampaikan pada           -Murid-murid dapat              murid supaya             32).
pembelajaran yang akan datang.       menyatakan nilai murni          menyiapkan tugasan
                                     berterima kasih dan menjaga     masing-masing dan
                                     kesihatan diri dengan           hantar pada hari
                                     tepatnya.                       keesokkan.
                                                                   4. Guru menyuruh murid-
                                                                     murid membuat ulang
                                                                     kaji dan membuat
                                                                     persediaan topik pada
                                                                     pengajaran yang akan
                                                                     datang.


                                                                                                                7
TUGASAN
  1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32.
  2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi.
  3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang.




                                                                                             8
TUGASAN
  1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32.
  2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi.
  3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang.




                                                                                             8

More Related Content

What's hot

Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Nur Kareena
 
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptxJENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptxmohdhadzril2
 
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Sara Zaleha
 
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...Cho Shirley
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANcik noorlyda
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran hariansulaiman174
 
model-model pengajaran
model-model pengajaran model-model pengajaran
model-model pengajaran Opie Mohamad
 
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranInovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranRiyanSah2
 
Kepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiranKepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksirancikgusuepkhas
 
Strategi pengajaran edu3103
Strategi pengajaran edu3103Strategi pengajaran edu3103
Strategi pengajaran edu3103Zue Layhar
 
Akauntabiliti guru
Akauntabiliti guruAkauntabiliti guru
Akauntabiliti guruibnussomad
 
PENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan Artistik
PENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan ArtistikPENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan Artistik
PENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan Artistikil3rahim
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanAYU_TEMPOYAK
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projekaflah jamaluddin
 
Kemahiran proses sains
Kemahiran proses sains Kemahiran proses sains
Kemahiran proses sains Hailmi Othman
 

What's hot (20)

Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
 
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptxJENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
 
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
 
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
kepentingan dan implikasi teori-teori pembelajaran dalam meningkatkan keberke...
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Langkah Pembelajaran Masteri
Langkah Pembelajaran MasteriLangkah Pembelajaran Masteri
Langkah Pembelajaran Masteri
 
model-model pengajaran
model-model pengajaran model-model pengajaran
model-model pengajaran
 
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranInovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
 
Kepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiranKepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiran
 
Strategi pengajaran edu3103
Strategi pengajaran edu3103Strategi pengajaran edu3103
Strategi pengajaran edu3103
 
Akauntabiliti guru
Akauntabiliti guruAkauntabiliti guru
Akauntabiliti guru
 
MODEL-MODEL PENGAJARAN
MODEL-MODEL PENGAJARANMODEL-MODEL PENGAJARAN
MODEL-MODEL PENGAJARAN
 
Perkembangan Kanak-kanak
Perkembangan Kanak-kanakPerkembangan Kanak-kanak
Perkembangan Kanak-kanak
 
Kepimpinan Kurikulum Bilik Darjah
Kepimpinan Kurikulum Bilik DarjahKepimpinan Kurikulum Bilik Darjah
Kepimpinan Kurikulum Bilik Darjah
 
PENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan Artistik
PENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan ArtistikPENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan Artistik
PENGURUSAN GRAFIK - Teori Perkembangan Artistik
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuan
 
Hubungan guru murid
Hubungan guru muridHubungan guru murid
Hubungan guru murid
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projek
 
Kemahiran proses sains
Kemahiran proses sains Kemahiran proses sains
Kemahiran proses sains
 

Viewers also liked

MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4khadijah rafli
 
MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4khadijah rafli
 
Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4
Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4
Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4Noraini Sahirin
 
Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)Khaidir Zain
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4roslinur
 
Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015
Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015
Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015Azirahas Ojhaz
 
Rancangan pelajaran harian dst tahun 2
Rancangan pelajaran harian dst tahun 2Rancangan pelajaran harian dst tahun 2
Rancangan pelajaran harian dst tahun 2Kamarudin Jaafar
 
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4Princess Fiena
 
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4FREE FILE DOWNLOAD
 
Bab 1 penyiasatan saintifik
Bab 1 penyiasatan saintifikBab 1 penyiasatan saintifik
Bab 1 penyiasatan saintifiksipiahmuhi
 
RPH SAINS TINGKATAN 3 2017
RPH SAINS TINGKATAN 3 2017RPH SAINS TINGKATAN 3 2017
RPH SAINS TINGKATAN 3 2017Khat Erin
 
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Siti Jamilah Shafie
 
Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1
Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1
Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1Faizal Jay'z
 
Modul komuniti pembelajaran profesional
Modul komuniti pembelajaran profesional Modul komuniti pembelajaran profesional
Modul komuniti pembelajaran profesional Qian Tan
 
BAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINS
BAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINSBAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINS
BAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINSSafwan Yusuf
 
Bab 1-Pengenalan Kepada Sains
Bab 1-Pengenalan Kepada SainsBab 1-Pengenalan Kepada Sains
Bab 1-Pengenalan Kepada SainsCikgu Ummi
 

Viewers also liked (20)

MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 8 TING 4
 
MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4
MODUL BERFOKUS Bab 7 TING 4
 
Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4
Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4
Modul kemahiran proses sains kssr tahun 4
 
Amali 6
Amali 6Amali 6
Amali 6
 
Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
 
Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015
Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015
Rpt Sains Tahun 5 KSSR 2015
 
Rancangan pelajaran harian dst tahun 2
Rancangan pelajaran harian dst tahun 2Rancangan pelajaran harian dst tahun 2
Rancangan pelajaran harian dst tahun 2
 
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
 
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
 
Respirasi
RespirasiRespirasi
Respirasi
 
Bab 1 penyiasatan saintifik
Bab 1 penyiasatan saintifikBab 1 penyiasatan saintifik
Bab 1 penyiasatan saintifik
 
RPH SAINS TINGKATAN 3 2017
RPH SAINS TINGKATAN 3 2017RPH SAINS TINGKATAN 3 2017
RPH SAINS TINGKATAN 3 2017
 
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
 
Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1
Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1
Topik 1 Pengenalan kepada Sains_bahagian 1
 
Modul komuniti pembelajaran profesional
Modul komuniti pembelajaran profesional Modul komuniti pembelajaran profesional
Modul komuniti pembelajaran profesional
 
Rph dst tahun2
Rph dst tahun2Rph dst tahun2
Rph dst tahun2
 
BAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINS
BAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINSBAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINS
BAB 1 PENGENALAN KEPADA SAINS
 
Bab 1-Pengenalan Kepada Sains
Bab 1-Pengenalan Kepada SainsBab 1-Pengenalan Kepada Sains
Bab 1-Pengenalan Kepada Sains
 
Sains tingkatan 1
Sains tingkatan 1Sains tingkatan 1
Sains tingkatan 1
 

Similar to Rph manusia bernafas

Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02
Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02
Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02ruwalfindi
 
Rph manusiabernafas
Rph manusiabernafas Rph manusiabernafas
Rph manusiabernafas ruwalfindi
 
Rancangan pengajaran harian copy
Rancangan pengajaran harian   copyRancangan pengajaran harian   copy
Rancangan pengajaran harian copyroslinah_harun
 
Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuciismailsktb12
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCIismailsktb12
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIEzah Arif
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )fizani
 
Langkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helasLangkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helasJunisa Junjun
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
lATIHAN SOAL. 3.doc
lATIHAN SOAL. 3.doclATIHAN SOAL. 3.doc
lATIHAN SOAL. 3.docRajidElkukar
 
Lesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by AziziLesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by AziziG-Jie Bax
 

Similar to Rph manusia bernafas (20)

Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02
Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02
Rph manusiabernafas-130302082930-phpapp02
 
Rph manusiabernafas
Rph manusiabernafas Rph manusiabernafas
Rph manusiabernafas
 
Rancangan pengajaran harian copy
Rancangan pengajaran harian   copyRancangan pengajaran harian   copy
Rancangan pengajaran harian copy
 
Kasus pembelajaran ipa kelas 5
Kasus pembelajaran ipa kelas 5Kasus pembelajaran ipa kelas 5
Kasus pembelajaran ipa kelas 5
 
Kasus pembelajaran ipa kelas 5
Kasus pembelajaran ipa kelas 5Kasus pembelajaran ipa kelas 5
Kasus pembelajaran ipa kelas 5
 
Minggu 3 rph
Minggu 3 rphMinggu 3 rph
Minggu 3 rph
 
Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuci
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
 
Lampiran 3
Lampiran 3Lampiran 3
Lampiran 3
 
Langkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helasLangkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helas
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
lATIHAN SOAL. 3.doc
lATIHAN SOAL. 3.doclATIHAN SOAL. 3.doc
lATIHAN SOAL. 3.doc
 
T ugas tap (kasus)
T ugas tap (kasus)T ugas tap (kasus)
T ugas tap (kasus)
 
T ugas tap (kasus)
T ugas tap (kasus)T ugas tap (kasus)
T ugas tap (kasus)
 
T ugas tap (kasus)
T ugas tap (kasus)T ugas tap (kasus)
T ugas tap (kasus)
 
Lesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by AziziLesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by Azizi
 

Rph manusia bernafas

  • 1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN Mata Pelajaran : Sains Tarikh : 31-03-12 Tingkatan/Kelas : 4D Bil. Pelajar : 58 orang Tempat : BlockG E1 Masa : 11:00p.m-12:00p.m TAJUK : Manusia Bernafas OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid-murid dapat: 1) Menyatakan bahawa manusia menggunakan peparu untuk bernafas dengan betul. 2) Melabelkan organ-organ sistem pernafasan dengan betul. 3) Menyatakan laluan udara semasa menarik nafas dan menghembus nafas dengan betul. 4) Menjawab soalan kuiz dengan betul. 5) Menjawab soalan lembaran kerja dengan betul. PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID Murid-murid tahu bahawa manusia boleh menarik dan menghembus nafas. ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) Carta ”Cara Pernafasan Manusia”, lembaran kerja, power point, video, komputer riba, dan belon. PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN 1. Keadaan kerusi meja yang teratur dan sistematik. 1
  • 2. 2. Memastikan suis elektrik berfungsi dengan baik. PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI 1. Bekerjasama. 2. Hormat-menghormati. 3. Menjaga kesihatan diri. 4. Berterima kasih. SESI PENGAJARAN Aktiviti Pengajaran dan Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Catatan Masa Pembelajaran 5 minit Pengenalan/Pra Pengajaran : -Murid-murid dapat membalas 1. Guru memberi salam Nilai murni: salam dan menyiapkan diri kepada murid dan Menghormati Guru. -Apa khabar, murid? supaya fokus untuk murid-murid membalas -Duduk di tempat masing-masing pembelajaran berikutnya. salam. dan bersedia untuk belajar. 2. Guru menyuruh murid- murid supaya duduk di tempat masing-masing dan mengemaskan meja mereka untuk persiapan memulakan pembelajaran. 5 minit Set Induksi: -Murid dapat menghembus 1. Guru meminta seorang ABBM: - Sila menghembus udara ke udara ke dalam udara. murid menampilkan ke 1. Belon 2
  • 3. dalam udara dan keluarkan depan dan memberi 2. Komputer riba udara yang ditiup ke dalam. -Murid-murid dapat murid tersebut sebiji - Sila perhatikan perubahan menyatakan bahawa manusia belon. belon. menggunakan peparu untuk 2. Guru mengarahkan - Apakah organ yang serupa belon bernafas dengan betul. murid tersebut yang akan berubah saiz apabila . menghembus udara ke udara masuk ke dalam? dalam belon dan - Marilah kita belajar tajuk selepas itu angin yang pembelajaran hari ini iaitu cara ditiup ke dalam pernafasan manusia. dikeluarkan semula. 3. Guru meminta murid- murid lain memerhatikan perubahan saiz belon. 4. Guru meminta murid- murid menyatakan organ yang serupa belon yang akan berubah saiz. 5. Guru menyatakan tajuk pembelajaran hari ini. 3
  • 4. Masa Penyampaian isi : -Murid dapat menjawab 1. Guru memperkenalkan ABBM: 10 minit soalan dengan tepat. sistem pernafasan 1. Komputer riba Video merujuk kepada lampiran 1 manusia. 2. Video “proses pernafasan”. 2. Guru menayangkan 3. Carta video proses pernafasan Carta “laluan udara semasa manusia. Video merujuk kepada menarik nafas dan menghembus 3. Murid-murid lampiran 1 “proses nafas”. memerhatikan apa pernafasan”. yang dipamerkan dan Carta “laluan udara isi pembelajaran yang semasa menarik nafas dan disampaikan oleh guru. menghembus nafas”. Masa Penyampaian isi : 1. Guru membahagikan ABBM: 20 minit murid-murid kepada 1. Lembaran kerja empat kumpulan. merujuk kepada -Merujuk kepada lampiran 2 2. Guru menjelaskan lampiran 2 “organ “organ pernafasan dan laluan langkah-langkah pernafasan dan laluan udara manusia”. aktiviti. udara manusia”. 4. Guru mengedarkan -Kelas, bolehkah kamu semua lembaran kerja kepada membuat kesimpulan? setiap kumpulan. 4
  • 5. Setiap kumpulan diminta berbincang tentang cara pernafasan manusia dan melabelkan organ- organ pernafasan. 5. Guru membimbing Nilai murni: - Murid-murid dapat murid-murid Bekerjasama. menyatakan nilai murni menyatakan nilai bekerjasama dengan tepatnya. murni (bekerjasama) yang telah diamalkan dalam kalangan murid semasa aktiviti kumpulan dijalankan. 6. Guru mengarah murid- murid menjalankan tugasan masing-masing. -Murid-murid dapat 7. Guru meminta setiap melabelkan organ sistem kumpulan untuk pernafasan manusia dengan membentangkan hasil betul. kerja kumpulan. 8. Guru dan murid-murid 5
  • 6. -Murid-murid dapat berbincang tentang menyatakan laluan udara hasil kerja kumpulan semasa menarik nafas dan mereka. menghembus nafas dengan 9. Guru meminta murid betul. untuk membuat kesimpulan -Murid-murid dapat berdasarkan aktiviti menyatakan kesimpulan yang telah dijalankan. dengan tepat. 10 minit -Soalan merujuk kepada power -Murid-murid dapat 1. Guru mempamerkan ABBM: point “ soal jawab”. melabelkan organ sistem power point dan 1.Komputer riba pernafasan manusia dengan mengadakan sesi soal 2.power point betul. jawab sebagai latihan pengukuhan. Slide power point merujuk -Murid-murid dapat 2. Murid-murid lampiran 3“ soal jawab”). menyatakan laluan udara menjawab soalan yang semasa menarik nafas dan dikemukakan oleh menghembus nafas dengan guru. betul. 10 minit Penutup: Penutup: 6
  • 7. -Apakah yang telah anda belajar -Murid-murid menjawab 1. Guru meminta murid- pada hari ini? soalan dengan betul. murid menyatakan isi kandungan tajuk -Sekarang cikgu minta kamu -Murid-murid dapat pembelajaran hari ini. semua balik rumah menyiapkan menyatakan kesimpulan 2. Guru membimbing Nilai murni: buku kerja muka surat dari 30-32 dengan tepat. murid-murid supaya Berterima kasih dan hantar pada hari esok. sentiasa berterima Menjaga kesihatan diri kasih kepada Tuhan -Selain itu, cikgu juga pesan kamu dan menjaga kesihatan semua membuat ulangkaji dan badan sendiri. membuat persediaan untuk topik 3. Guru mengarah murid- Buku kerja(muka surat 30- yang akan disampaikan pada -Murid-murid dapat murid supaya 32). pembelajaran yang akan datang. menyatakan nilai murni menyiapkan tugasan berterima kasih dan menjaga masing-masing dan kesihatan diri dengan hantar pada hari tepatnya. keesokkan. 4. Guru menyuruh murid- murid membuat ulang kaji dan membuat persediaan topik pada pengajaran yang akan datang. 7
  • 8. TUGASAN 1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32. 2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi. 3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang. 8
  • 9. TUGASAN 1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32. 2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi. 3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang. 8