If I have direct material 27,500 direct labor 22,000 factory overhead 33,000 and total cost 82,500 what is the unit cost???
If I have direct material 27,500 direct labor 22,000 factory overhead 33,000 and total cost 82,500 what is the unit cost???
Solution
Direct Material = 27500
Add:- Factory Overhead = 33000
Add:-Direct Labor = 22000
Total Cost = 82500
..
In the given question total no of units produced id not given .
Assuming, Total no of units produced = x
.
UNIT COST = TOTAL COST/TOTAL NO OF UNITS PRODUCED
UNIT COST = 82500/x
..
If you put in the no of units produced during the year in place of
.