Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Ubuntu pagrind administravimo_priemones

Metodinė medžiaga Operacinių sistemų praktiniams darbams 2008-2010mm. Gal kam pravers

  • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

  • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Ubuntu pagrind administravimo_priemones

  1. 1. Ubuntu Linux distribucijos pagrindinės valdymo priemonės komandos ir administravimo principai Ubuntu viena iš šiuo metu populiariausių Linux šeimos operacinių sistemų. Linux operacinės sistemos, skirtingai nuo Unix pagal nutylėjimą turi grafinę vartotojo sąsają. Naudojant terminalą (terminal) galima valdyti šia operacinę sistemą komandomis, kurių dauguma tokios pat kaip ir FreeBSD komandos. Tačiau patogiau komandas vykdyti kaip Windows operacinėse sistemose objektiškai – pelės paspaudimais. Šiuo metu naujausia Desktop vartotojams skirta versija 9.04. Ubuntu turi specialią versija serverių administratoriams Server Edition. Kaip sukurti katalogą ir pervadinti katalogą Spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Create Folder. Įrašome pavadinimą ir spaudžiame Enter. Failui ar katalogui pervadinti naudojama komanda Rename. Spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkame šią komandą, įrašome naują failo ar aplanko pavadinimą ir spaudžiame Enter. Kaip įeiti į katalogą Atidaryti (įeiti į) katalogą kaip ir Windows operacinėse sistemose galima 2 kartus paspaudus kairiuoju pelės mygtuku ant aplanko pavadinimo ar piktogramos. Analogiškai atidaroma byla. Kaip sukurti paprastą tekstinį failą Spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Create Document>Empty File. Įrašome naujos bylos pavadinimą ir spaudžiame Enter. Pagal nutylėjimą sukuriama byla be plėtinio, jei norime, kad byla turėtų plėtinį, reikia suteikiant pavadinimą jį suteikti arba pervadinti jau aptartu būtu kaip pervadinamas katalogas. Kaip perkelti ir perkopijuoti failą arba katalogą Failų ir katalogų nukopijavimui spaudžiame dešinįjį pelės mygtuką ir pasirenkam komandą Copy. Tuomet atidarome pageidaujamą katalogą ir paspaudę dešinį pelės mygtuką renkamės komandą Paste . Failu ir aplankų perkėlimui spaudžiame dešinįjį pelės mygtuką ir pasirenkam komandą Cut . Tuomet atidarome pageidaujamą katalogą ir paspaudę dešinį pelės mygtuką renkamės komandą Paste .
  2. 2. Kaip ištrinti failus ar katalogus Pirmiausia pasižymim (t.y. paspaudžiam ant tos bylos ar aplanko pavadinimo ar piktogramos kurį norime ištrinti kairiuoju pelės mygtuku vieną kartą) ir spaudžiame klaviatūros mygtuką delete. Laikydami nuspaustą CTRL mygtuką galite pažymėti keletą bylų ir (ar) aplankų. Kaip sukurti archyvą Archyvui sukurti spaudžiame dešinį pelės mygtuką ant pažymėtų (os) bylos (ų) ar katalogo (ų) ir pasirenkame komandą Create Archive. Įrašome archyvo pavadinimą, pasirenkam (jei riekia) tipą Bei nurodome aplanką, kuriame bus saugomas archyvas. Archyvo sukūrimui spaudžiame Create mygtuką. Archyvo išskleidimui spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Open with „Archive Manager“. Atsidariusiame lange nurodome kelią iki katalogo į kurį pageidaujame išskleisi ir spaudžiame Extract mygtuką. Kaip pakeisti ekrano tapetą Ekrano tapetas keičiamas panašiai kaip Windows operacinėse sistemose. Ant darbalaukio spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Change Desktop Background Galima rintis iš standartinių paveikslėlių arba paspaudus Add mygtuką įkelti savo pageidaujamą paveikslėlį.
  3. 3. Kaip koreguoti darbastalių (Workspace) skaičių Ant apatinės Start juostos dešiniame kampe esančių kvadratėlių spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Properties komandą. Joke nurodome pageidaujamą darbalaukių skaičių Kaip įtraukti į Start panelę programos paleidimo nuorodą Ant Start juostos spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Add to Panel komandą. Pasirenkame programą ir spaudžiame Add mygtuką. Kaip pakeisti viršutinės Start juostos padėtį Ant viršutinės Start juostos spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Properties komandą. Atsidariusiame lange parenkame viršutinės Start meniu juostos Orientation Bottom. Kaip prieiti prie atminties įrenginių Start meniu juostoje yra Places parinktis. Jos pagalba galima prieiti prie kompiuteryje prijungtų atminties įrenginių. Programų paleidimas panašus į Windows operacinių sistemų. Parinktis Applications ir iš pagal kategorijas surikiuotų programų sąrašo išsirenkame pageidaujamą paleisti programą.
  4. 4. Kaip valdyti operacinę sistema naudojant Unix komandas. Operacinės sistemos valdymui komandine eilute galima pasinaudojant Accesories kategorijoje esančia Terminal aplinka. Darbas teminame pagal nutylėjimą atliekamas vartotojo, kurio vardu prisijungėte aplinkoje. Kai kuriems veiksmam reikalingas administratoriaus (t.y. root vartotojo) slaptažodis. Pagal nutylėjimą Ubuntu operacinėje sistemoje root nėra įgalintas jį reikia įgalinti ir suteikti spaltažodį rankiniu būdų pasinaudojant terminalo aplinka. Prie root aplinkos prisijungti per grafinę sąsają nebus vis tiek įmanoma. Tiesiog administravimo darbams dialogo langas paprašys įvesti root slaptažodį. Komanda sudo, kuri šifruojama kaip super user do. Pasinaudodami šia komanda įgalinsime root vartotoją ir sutieksime jam slaptažodį. Surenkame komandą: sudo passwd. Įvedame naują root slaptažodį ir jį pakartojame. Komanda su, kuri šifruojama kaip super user leidžia dirbti administratoriaus režimu kito vartotojo aplinkoje. Norėdami atlikti veiksmus root aplinkoke surenkame komandą su root ir įvedame slaptažodį.
  5. 5. Kaip įdiegti programas Ubuntu operacinėje sistemoje. Programas galima įdiegti grafinėje aplinkoje pasinaudojant diegimo vedliu. Dėmesio naudojantis šiuo būdu kompiuteris turi turėti interneto ryšį. Priešingu atveju reikia parsisiųsti ir persikelti byla kompiuterio atminį ir diegimą atlikti pasinaudojant Unix komandomis. Programos diegiamos Application parinktyje parinkus komandą Add/Remove Lango kairėje pateikiamos programų kategorijos iš kurių galima rintis programą diegimui. Dešinėje pateikiamas kategorijos programų sąrašas. Išsirenkame programą, pažymime ją paspausdami kairiuoju pelės mygtuku ant jos pavadinimo vieną kartą ir spaudžiame mygtuką Apply Changes. Vienu metu galima diegti kelias pažymėtas programas. Saugumo sumetimais operacinė sistema pareikalauja patvirtinimo. Patvirtinus reikia suvesti savo vartotojo slaptažodį. Programa parsisiųs reikiamus paketus iš interneto ir automatiškai įdiegs parinktą programą.
  6. 6. Kaip įdiegti programą, kurios nėra sąraše. Programas, skirtas Ubuntu operacinei sistemai galima parsisiųsti iš Interneto ir įdiegti rankiniu būdu. Kadangi Ubuntu yra kilęs iš Debian Linux distribucijos, todėl reikia siųstis *.deb paketus iš interneto, norint juos įdiegti į Ubuntu operacinę sistemą. Įdiekime Skype programą. Naršyklės lange užrašome adresą www.skype.com ir susirandam atsisiuntimų puslapį. Jei nėra nurodyta paketo tipo, tuomet galima vadovautis operacinės sistemos nuorodomis. Spaudžiame Save File mygtuką ir parsisiunčiame programos diegimo paketą (*.deb) Du kartus paspaudus ant parsiųsto failo diegimo vedlys įdiegs ją šioje operacinėje sistemoje. Spaudžiame Install Package mygtuką. Sistema pareikalaus suvesti savo vartotojo slaptažodį. Programa sėkmingai įdiegta ir ją galima paleisti.
  7. 7. Kaip sukurti vartotojus ir grupes Ubuntu operacinėje sistemoje. Start meniu parinktyje System>Administration>Users and Groups. Norint atlikti šiuos veiksmus riekia atrakinti (Unlock). Sistema pareikalauja įvesti savo vartotojo slaptažodį. Vartotojų kūrimui spaudžiame mygtuką Add User Suvedama reikalinga informacija: Vartotojo vardas, parenkama jo profilį (Profile) iš sąrašo. Suvedamas ir pakartojamas slaptažodis. Kortelėje User Privileges galima suteikti vartotojui specialias privilegijas, parenkamas iš sąrašo. Kortelėje Advanced galime priskirti vartotoją grupei bei nustatyti jo namų katalogą. Grupių kūrimas atliekamas paspaudus mygtuką manage Groups Po to Suvedamas grupės pavadinimas ir pažymimi vartotojai, kurie bus priskirti šiai grupei.
  8. 8. Kaip suteikti skirtingas prieigos teises prie fialų ar aplankų vartotojams. Ant aplanko ar bylos apvadinimo spaudžiame dešinį pelės mygtuką ir pasirenkam Properties komandą. Kortelėje Permissions parenkamos teisės vartotojams į parinktą bylą ar katalogą. Bylų prieigos teisių reikšmės:  None – neparinkta;  Read-only – tik skaitymo teisė;  Read and write – teisė suteikianti galimybę rašyti ar kurti;  --- – nesuteiktos jokios teisės. Katalogų prieigos teisių reikšmės:  None – neparinkta;  List eiles only – tik failų sąrašo peržiūros teisė;  Access files– teisė suteikianti galimybę skaityti bylas, jas kopijuoti ir pan.;  Create and delete files – teisė kurti bylas ir jas trinti bei keisti.  --- – nesuteiktos jokios teisės. Teisės byloms ir aplankams suteikiamos atskirais parinkimais. Atskiras teises galima priskirti lygiai taip pat kaip ir FreeBSD operacinėje sistemoje. Owner – savininkas; Group – grupė; Others – visi kiti vartotojai. Paleidimo teisė suteikiama atskira parinktimi: Kaip atsijunti vartotojo sąskaita ir prisijungti kito vartotojo vardu. Start meniu juostoje spaudžiame ties vartotojo vardu kairįjį pelės mygtuką ir pasirenkam Log Out..., tuomet suvedame vartotojo vardą ir slaptažodį ir prisijungsime kito vartotojo vardu į jo aplinką. Tokiu pačiu būdu galima išjungti (Shutdown) ar perkrauti (Restart...) kompiuterį pasirenkant tinkamą komandą.

×