Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Die SlideShare-Präsentation wird heruntergeladen. ×

religijappt.pptx

Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Anzeige
Wird geladen in …3
×

Hier ansehen

1 von 16 Anzeige

Weitere Verwandte Inhalte

Aktuellste (20)

Anzeige

religijappt.pptx

 1. 1. Rozwój dziecka w łonie matki Przyszykowała:Emilia Giedrojć
 2. 2. Etapy rozwoju zarodka ludzkiego
 3. 3. Komórka jajowa Komórka jajowa (łac. ovum) – gameta żeńska u zwierząt i roślin. Komórkę jajową określa się także mianem jaja. Komórka jajowa może zostać zapłodniona przez plemnik, co prowadzi do powstania zygoty. Bezpośrednio, w związku z ilością i rozmieszczeniem materiału zapasowego, pozostaje proces bruzdkowania, który ma miejsce bezpośrednio po zapłodnieniu komórki jajowej.
 4. 4. Blastula Blastula wczesne stadium rozwoju zarodkowego tkankowców powstałe w wyniku bruzdkowania. Jego ściana (blastoderma) jest zbudowana z jednej lub kilku warstw komórek otaczających jamę blastuli wypełnioną płynem. Do światła blastocysty zwiesza się węzeł zarodkowy, z którego tworzy się właściwy zarodek.
 5. 5. Zarodek Faza do 15 dnia po zapłodnieniu - w tym czasie zachodzi podział jaja, różnicuje się ektoderma, mezoderma i endoderma.
 6. 6. Powstają zawiązki poszczególnych układów i narządów wewnętrznych oraz kończyn. Od 21 dnia zaczyna bić serce dziecka: od 28 dnia widać soczewkę oka: do tego też czasu prawidłowo kształtuje się cewa nerwowa, która zamyka się i tworzy później prawidłowo ukształtowany mózg i rdzeń przedłużony
 7. 7. Czwarty miesiąc ma już linie papilarne 16-tygodniowy malec do perfekcji opanował bogaty repertuar ruchów: kręci się i fika koziołki. Słyszy dźwięki, a nawet... może je wydawać. Ma też cechę, która sprawia, że jest kimś niepowtarzalnym. W miarę rozwoju tkanki mięśniowej płód coraz intensywniej się rusza. W 4. miesiącu ciąży serce płodu musi przepompować dziennie ok. 30 litrów krwi. Mięsień sercowy jest już silny i jego skurcze są regularne. Robiono badania, podczas których po wprowadzeniu do macicy powietrza zarejestrowano „płacz” nienarodzonych dzieci.
 8. 8. Piąty miesiąc rodzą się zmysły Po 20 tygodniach spędzonych w brzuchu mamy malec wygląda niemal jak dziecko, sprawnie się porusza, nieźle słyszy, czuje smaki i zapachy, a bicie jego serca słychać już nawet bez słuchawki lekarskiej.
 9. 9. Szósty miesiąc W szóstym miesiącu płód szybko rośnie, odległość od czubka głowy do tyłka osiąga 25-30 cm, a waga około 700g. Płód staje się miniaturowym człowieczkiem o proporcjach ciała zbliżonych do proporcji ciała dziecka po urodzeniu.
 10. 10. . Siedmiomiesięczny płód ma przeciętnie 30 cm w pozycji siedzącej (wymiar ciemieniowo-siedzeniowy) i waży 900- 1350 g. Puszysty meszek, który miesiąc wcześniej pokrywał całą skórę, jest teraz ograniczony do pleców i ramion. W dalszym ciągu rosną włosy głowy, u niektórych płodów mogą być dość długie. Podczas tego miesiąca ciąży zauważono, że płód może ssać kciuk, czasami dziecko po urodzeniu może mieć stwardnienie skóry na kciuku spowodowane wielotygodniowym jego ssaniem.
 11. 11. Na tym etapie ciąży znaczna część przyrostu dziecka na wadze jest związana z powstaniem podściółki tłuszczowej pod jego skórą. Podściółka ta powoduje wygładzenie fałdów skórnych. Rączki i nóżki ulegają zaokrągleniu. matowoczerwona skóra nabiera odcienia różowego. Gdyby doszło do porodu, nagromadzony tłuszcz byłby pomocny w utrzymaniu temperatury ciała wcześniaka.
 12. 12. Na początku dziewiątego miesiąca długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 35-38 cm, całkowita zaś długość 48-51 cm. Zazwyczaj waga urodzeniowa wynosi od 2,7 do 3,6 kg, zwykle chłopcy wykazują większą wagę. Waga przy urodzeniu zależy w pewnej mierze od sposobu odżywiania się matki. Nie należy dążyć do urodzenia bardzo dużego dziecka. Dlatego matka musi dbać o swoją dietę nie tylko z uwagi o wygląd zewnętrzny, ale też ze względu na możliwość uniknięcia trudności przed porodem i w czasie porodu. Przed urodzeniem w większości przypadków płód przyjmuje pozycję "do góry nogami", główka opuszcza się do miednicy matki. Pozycja ta jest najbardziej dogodna dla dziecka i najbezpieczniejsza w czasie porodu.
 13. 13. Moment narodzin jest momentem przełomowym dla poczętego 9 miesięcy wcześniej życia, stanowi przejście z chronionej egzystencji w łonie matki do niezależności fizjologicznej. Matka przestaje dostarczać tlenu, przetworzonego w jej organizmie, gotowego do przyswojenia pożywienia, i zapewniać wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, zapewniać właściwą temperaturę, chronić przed urazami i zakażeniami. Płód musi stać się samodzielnym organem - dzieckiem.

×