Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

7

Teilen

Herunterladen, um offline zu lesen

Nette: jak rozbít atom?

Herunterladen, um offline zu lesen

Ähnliche Bücher

Kostenlos mit einer 30-tägigen Testversion von Scribd

Alle anzeigen

Ähnliche Hörbücher

Kostenlos mit einer 30-tägigen Testversion von Scribd

Alle anzeigen

Nette: jak rozbít atom?

 1. 1. Už dlouho to viselo ve vzduchu…
 2. 2. 11. 5. 2014 A pak se to stalo. Nette Framework byl rozdělen na malé části.
 3. 3. Nette Framework byla vždy rodina spolupracujících členů.
 4. 4. Laděnka Asi nejstarší je Nette Debugger, nebo-li Laděnka. Protože cizinci neumí říkat ď, přejmenovali jsme jí na Tracy. Tracy
 5. 5. Tracy má dva klíčové úkoly: 1) POHODLÍ: zpřehlednit málo čitelné chybové hlášky PHP…
 6. 6. …do této podoby (kdo dnes tuhle obrazovku neznal?)
 7. 7. 2) BEZPEČNOST: zabránit probublání chybových hlášek v produkčním režimu, protože mohou obsahovat citlivé údaje, včetně hesel.
 8. 8. Jakmile totiž vaše aplikace vypíše něco podobného, bude v bezpečnostním auditu ohodnocena nula špačky z pěti.
 9. 9. Latte Toto je pán, co pije Latte. A Latte, stejně jako Tracy, myslí na pohodlí a bezpečnost. Příklad?
 10. 10. Většina programátorů neví, jakou escapovací funkci použít v uvedených případech. A ti co ví, se mohou splést, nebo na escapování zapomenout. XSS
 11. 11. Latte tohle řeší automaticky. Navíc brání vzniku XSS třeba i kontrolou vypisovaných URL. Psát šablony v Latte je velmi pohodlné.
 12. 12. Tracy a Latte (nebo další členy Nette rodiny) lze a dokonce je záhodno použít prakticky na jakémkoliv webu. Jenže to znamenalo připojit celý framework. Což technicky není problém, nepoužívané části nepřekážejí, web nezpomalují a Nette existuje i v jednosouborové verzi.
 13. 13. ZendoviAle je to problém mentální. Pokud chci randit s Tracy, nechci k sobě stěhovat celou její rodinu. Zejména, když už jednu rodinu mám.
 14. 14. Rozhodli jsme se vyjít programátorům vstříc a rozdělit členy Nette rodiny do samostatně použitelných jednotek.
 15. 15. Nette TesterPrvní osamostatněný byl Tester, nástroj pro testování Nette. Což bylo snadné, protože záměrně nikdy neměl s Nette žádnou třídu společnou.
 16. 16. Nette Tester je dnes plnohodnotný testovací nástroj, který mimo jiné spouští testy paralelně, a hlavně má hezké logo :-)
 17. 17. Je integrován taky do poslední verze NetBeans.
 18. 18. Nette Object Další dělení však představovalo obrovský technický problém. Příklad za všechny: třídy v Nette dědí od společného předka, třídy NetteObject.
 19. 19. Primárním posláním NetteObject je zamezit překlepům, které PHP jinak zamlčí a dají se odhalit jen statickou analýzou.
 20. 20. Nebo pomocí NetteObject, které vás za každý překlep zpraží pohledem. Jenže jak mít stejnou třídu v každé samostatné jednotce? Přičemž luxusu, který dopřává, se vzdát nechcete. Co s tím?
 21. 21. Rozdělení Nette bylo proveditelné teprve ve chvíli, kdy se v PHP (konečně) objevil široce respektovaný balíčkovací nástroj.
 22. 22. COMP- OSERStal se jím Composer. Asi nejdůležitější počin posledních let. Seznamte se s ním!
 23. 23. nette/application nette/bootstrap nette/caching nette/component-model nette/database nette/di nette/finder nette/forms nette/http nette/latte nette/mail nette/neon nette/php-generator nette/reflection nette/robot-loader nette/safe-stream nette/security nette/tester nette/tokenizer nette/tracy nette/utils Každá část Nette dostala samostatný repozitář (se zachováním historie), vlastní issue tracker, atd. Jen rozdělení repozitáře trvalo stovky hodin.
 24. 24. nette/application nette/bootstrap nette/caching nette/component-model nette/database nette/di nette/finder nette/forms nette/http nette/latte nette/mail nette/neon nette/php-generator nette/reflection nette/robot-loader nette/safe-stream nette/security nette/tester nette/tokenizer nette/tracy nette/utils Některé části mají závislosti na jiných částech, obvykle na nette/utils, které obsahuje třeba zmíněnou třídu NetteObject.
 25. 25. composer require tracy/tracy Instalace nebo aktualizace Tracy je díky Composeru otázkou jednoho příkazu. (Tracy ale můžete stáhnout i jako PHAR).
 26. 26. A co se mění pro spokojené uživatele celé Nette family, kteří ji chtějí používat v celku jako dosud? Pro ty mám dobrou zprávu: vůbec nic.
 27. 27. Nadále můžete celý balík stáhnout na webu. Jen jsme začali vynechávat z názvu slovo framework.
 28. 28. composer require nette/nette Stejně tak ho můžete instalovat pomocí Composeru.
 29. 29. 11. 5. 2014 Pro tyhle uživatele bylo 11. 5. 2014 normálním dnem v roce :-) Ale pokud udržujete starší projekt v čistém PHP …
 30. 30. <?php TracyDebugger::enable(); …nebo pokud používáte Zend Framework či programuje pro WordPress, můžete teď hned udělat něco pro své pohodlí a bezpečnost, a nasadit třeba Tracy. Je to úplně snadné.
 31. 31. Děkuji za pozornost. @geekovo – @davidgrudl – @netteframework – #nettefw
 • viktorbabjak

  Dec. 1, 2014
 • BethSolanoy

  Jun. 24, 2014
 • krylm

  Jun. 24, 2014
 • PomichalPatrik

  Jun. 23, 2014
 • czhuhu

  Jun. 23, 2014
 • spaze

  Jun. 23, 2014
 • mvysinsky1

  Jun. 23, 2014

Aufrufe

Aufrufe insgesamt

5.651

Auf Slideshare

0

Aus Einbettungen

0

Anzahl der Einbettungen

2.116

Befehle

Downloads

10

Geteilt

0

Kommentare

0

Likes

7

×