Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
UZAYA YOLCULUK
1
2
İçindekiler
√Uzay nedir?
√Büyük patlama
√Ay’a gerçekten ayak basıldı mı?
√Uzaylılar var mı?
√Uzay hakkında bilinmeyenler...
UZAY NEDİR?
Uzay, Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri
arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri ...
4
Büyük Patlama
Bundan yaklaşık olarak 13 milyar yıl önce zaman ve madde
yokken, çok yüksek sıcaklık ve yoğunluktaki bir o...
5
Ay'a Gerçekten Ayak Basıldı Mı?
İddialar ve Komplolar
2. Dünya savaşından sonra soğuk savaşın bir parçası olarak
ABD ve ...
6
Bu teorilerden bazıları:
1. Dünyadan bile çıplak gözle görülebilen yıldızların atmosfersiz Ay
yüzeyinden daha net görülm...
7
Ancak atılan tüm iftiralar Amerika tarafından çürütülmüştür.
Maliyetinin daha büyük olması ve sahtekarlığın ortaya çıkma...
8
9
Uzaylılar var mı?
Uzun yıllar boyunca insanlığın merak ettiği en önemli sorulardan
biriside uzayda bizden başka hayat fo...
10
11
Tarla şekillerinden bazıları:
Günümüzde araştırmalar sonucu birçok verinin doğru olduğu kanıtlanmıştır.
Hatta NASA da g...
12
Uzay hakkında bilinmeyenler
13
1. Astronotlara göre uzay,
dağlanmış biftek, sıcak metal ve
kaynak dumanları gibi kokuyor.
14
2. Astronomlar 10,000 ışık yılı
ötede 463 milyar kilometre
genişliğinde bir alkol bulutu buldu.
Bu bulut 200 trilyon ça...
15
3. Andromeda çıplak gözle
görülebilseydi, gece görünen
aydan 6 kat daha büyük
görünürdü.
16
4. Astronomların tahminine göre,
her gün 275 milyon yeni yıldız
doğuyor.
17
5. Güneş sisteminin en yüksek dağı
komşumuz Mars'ta bulunur.
"Olympus Mons" isimli bu volkanik
dağ 21 km yüksekliğinded...
18
Olympus Mons
19
Nasa’nın Keşifleri
20
Elmas Gezegen- 55 Cancri
Dünya'dan 40 ışık yılı uzakta olan gezegen, Dünya'nın yaklaşık 2 katı
büyüklüğündedir. Gezegen...
21
Hubble Uzay Teleskobundan Önemli Bir Keşif: Dünya'ya en
uzak ve en yaşlı galaksi bulundu
Yeni galaksi uzmanlar tarafınd...
22
NASA, Mars’ta akan su olduğuna dair kanıtlar buldu.
Daha önce buzul bulunan Mars gezegeninde sıcak aylarda tuzlu su akt...
23
Devasa Kara Delik
Sagittarius A adlı devasa bir delik bulundu. Kara delik galaksimizin tam merkezinde
bulunuyor ve Düny...
24
Dünya’nın Kuzeni - Kepler -186f
Dünya'dan 490 ışık yılı uzaklıktaki sönük kırmızı bir yıldızın yörüngesinde Kepler uzay...
KISACA…
25
Sonsuz büyüklükteki koskoca evrende
küçücük dünyanın içinde yaşayan 8 Milyar
insandan bir tanesiyiz.
BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR
EDERİZ.
26
HAZIRLAYANLAR
• CANSEL KEKLİK
• BUKET ELBENGİLİ
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Uzay in bi̇li̇nmeyen yüzü

164 Aufrufe

Veröffentlicht am

Uzay hakkinda bilinmeyenler

Veröffentlicht in: Daten & Analysen
 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Uzay in bi̇li̇nmeyen yüzü

 1. 1. UZAYA YOLCULUK 1
 2. 2. 2 İçindekiler √Uzay nedir? √Büyük patlama √Ay’a gerçekten ayak basıldı mı? √Uzaylılar var mı? √Uzay hakkında bilinmeyenler √Nasa’nın keşifleri
 3. 3. UZAY NEDİR? Uzay, Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir. Çok eski çağlardan beri insanların ilgisini çekmiş, bir sonu olup olmadığı, nerelere kadar uzandığı uzun yıllar bilginleri uğraştırmıştır. Bu merak, insanın doğrudan doğruya uzaya gitmesine, incelemelerde bulunmasına ortam hazırlamıştır. 3
 4. 4. 4 Büyük Patlama Bundan yaklaşık olarak 13 milyar yıl önce zaman ve madde yokken, çok yüksek sıcaklık ve yoğunluktaki bir ortamda patlama olmuş ve patlama sonucunda en hızlı hareket eden kütleler en dışta, daha yavaş hareket edenler ise en içte olmak üzere, boşluğa doğru bir yayılım başlamıştır ve yine teoriye göre bu yayılım halen devam etmektedir. Büyük Patlama teorisinin diğer teorilerden farkı bilim insanlarının bu teori hakkında hem fikir olmalarıdır. Bazı bilim adamları bu teoriye kabullenmek istememişlerdir, fakat ünlü astronom Edwin Hubble’ın 1929 yılında yaptığı gözlemler sonucunda evrenin devamlı genişlemekte olduğunu ispatlamıştır ve NASA tarafından uzaya gönderilen COBE uydusu fırlatılışından sekiz dakika sonra radyasyonu tespit etmiş ve teoriyi kesin olarak kanıtlamıştır.
 5. 5. 5 Ay'a Gerçekten Ayak Basıldı Mı? İddialar ve Komplolar 2. Dünya savaşından sonra soğuk savaşın bir parçası olarak ABD ve Sovyetler Birliği arasında büyük bir uzay rekabeti başlamıştır. Sovyetlerin uzay alanında gösterdiği başarılar sonucunda ABD büyük bir şoka uğramış ve kendi teknolojilerinin her alanda daha üstün olduğunu savunmuştur. Buna karşılık büyük bir gövde gösterisi başlamış ve 20 Temmuz 1969'da Apollo 11 ile aya ilk defa ayak basan insan Neil Armstrong olmuştur. Her ne kadar bu yolculuk görüntülerle, videolarla belgelense de, hatta yolculuk canlı yayınla tüm dünyaya aktarılsa da, birçok insan bu yolculuğun aslında olmadığını, Amerika tarafından Sovyetler‘in önüne geçmek için kurgulandığını ve her şeyin bir kurmaca olduğunu savunuyor ve çeşitli teoriler ortaya atıyorlar.
 6. 6. 6 Bu teorilerden bazıları: 1. Dünyadan bile çıplak gözle görülebilen yıldızların atmosfersiz Ay yüzeyinden daha net görülmesi gerekirken fotoğraflarda hiçbir yıldızın görülmemesi. 2. Ay yüzeyine inen uzay aracının gözle görülebilir hiçbir iz bırakmamış olmasına rağmen, Astronotların ayak izlerinin belirgin olması 3. 1969 yılından sonra NASA’nın Ay’a gitme konusundaki isteksizliği ve daha sonraları hiç gitmemiş olması. 4. O zamanki teknoloji ile Ay’a canlı yayın araçlarının götürülüp çalıştırmanın imkansız olduğu. 5. Fotoğraflandırmadaki ışıklandırmaların yapay olduğu ve tek ışık kaynağı Güneş olmasına rağmen fotoğrafların bunu inkar etmesi.
 7. 7. 7 Ancak atılan tüm iftiralar Amerika tarafından çürütülmüştür. Maliyetinin daha büyük olması ve sahtekarlığın ortaya çıkması halinde Sovyetlere malzeme verilecek olması, Amerika'nın bu riski alamamasına sebep olur. Sovyetler Birliği de ABD'nin Ay'a ayak bastığını inkar etmemiştir ve kendi Ay projelerinin de olmadığını ileri sürmüştür. Ayrıca Ay'a ilk insanlı yolculuk yapıldıktan beri, bu yolculuğun hiçbir zaman olmadığı iddiaları da her yıl gündeme gelmekte, bu konuda büyük tartışmalar ortaya çıkmaktadır. Aradan 40 yıldan fazla süre geçtiği halde, bu yolculuk şüpheler ve şaibeler taşısa da Amerika'nın Sovyetler karşısında uzay yarışını kazandığı kabul edilmektedir.
 8. 8. 8
 9. 9. 9 Uzaylılar var mı? Uzun yıllar boyunca insanlığın merak ettiği en önemli sorulardan biriside uzayda bizden başka hayat formlarının olup olmadığıdır. Şu ana kadar dünya dışında tespit edilmiş başka bir hayat bulunamadı, fakat pek çok kişi dünya üzerinde dolanan parlak bir uzay gemisini yakından gördüğüne inanıyor. Hatta kimileri uzaylılar tarafından kaçırıldığını bile iddia ediyor. Ayrıca tarlalar üzerinde oluşan değişik şekillerde yine uzaylılar tarafından bir iz olarak algılanıyor.
 10. 10. 10
 11. 11. 11 Tarla şekillerinden bazıları: Günümüzde araştırmalar sonucu birçok verinin doğru olduğu kanıtlanmıştır. Hatta NASA da görevli Edgar Mitchell adındaki eski bir astronotun, “NASA yıllardır insanları kandırıyor UFO’lar gerçekten var” şeklinde açıklamalar yapmıştır. Bir gün uzaylılarla tanışır mıyız bilemeyiz ama koca evrende yalnız olmadığımız aşikar.
 12. 12. 12 Uzay hakkında bilinmeyenler
 13. 13. 13 1. Astronotlara göre uzay, dağlanmış biftek, sıcak metal ve kaynak dumanları gibi kokuyor.
 14. 14. 14 2. Astronomlar 10,000 ışık yılı ötede 463 milyar kilometre genişliğinde bir alkol bulutu buldu. Bu bulut 200 trilyon çarpı trilyon litre biranın içerdiği alkolü içeriyor.
 15. 15. 15 3. Andromeda çıplak gözle görülebilseydi, gece görünen aydan 6 kat daha büyük görünürdü.
 16. 16. 16 4. Astronomların tahminine göre, her gün 275 milyon yeni yıldız doğuyor.
 17. 17. 17 5. Güneş sisteminin en yüksek dağı komşumuz Mars'ta bulunur. "Olympus Mons" isimli bu volkanik dağ 21 km yüksekliğindedir.
 18. 18. 18 Olympus Mons
 19. 19. 19 Nasa’nın Keşifleri
 20. 20. 20 Elmas Gezegen- 55 Cancri Dünya'dan 40 ışık yılı uzakta olan gezegen, Dünya'nın yaklaşık 2 katı büyüklüğündedir. Gezegenin en önemli özelliği elmastan oluşmasıdır. 1 yıl sadece 18 saat sürüyor. Bunun yanı sıra, yüzey sıcaklığının tam 1600 derece olduğu kaydediliyor.
 21. 21. 21 Hubble Uzay Teleskobundan Önemli Bir Keşif: Dünya'ya en uzak ve en yaşlı galaksi bulundu Yeni galaksi uzmanlar tarafından 'evrenin çocukluk yıllarına ait' sözleriyle tanımlanıyor. Bu galaksi Dünya’dan yaklaşık 13,4 milyar ışık yılı uzaklıtıkta ve GN- z11" ismi verildi. Galaksisinin evrenin doğumundan sadece 400 milyon ışık yılı sonra oluştuğu tahmin ediliyor.
 22. 22. 22 NASA, Mars’ta akan su olduğuna dair kanıtlar buldu. Daha önce buzul bulunan Mars gezegeninde sıcak aylarda tuzlu su aktığına dair güçlü kanıt elde edildi. adamları, koyu renk, dar akıntıların Mars'ın en sıcak aylarında ortaya çıktığını, yılın geri kalan zamanlarında ise yok olduğunu belirtti. Tuzun suyun donma sıcaklığını düşürmesinin bu mevsimsel akarsuları açıkladığı ifade edildi.
 23. 23. 23 Devasa Kara Delik Sagittarius A adlı devasa bir delik bulundu. Kara delik galaksimizin tam merkezinde bulunuyor ve Dünya'dan yaklaşık olarak 26.000 ışık yılı uzaklığında. Sagittarius A’nın varlığı, beraberinde diğer tüm galaksilerin ortasında da büyük bir delik olabileceği tartışmasını getirdi.
 24. 24. 24 Dünya’nın Kuzeni - Kepler -186f Dünya'dan 490 ışık yılı uzaklıktaki sönük kırmızı bir yıldızın yörüngesinde Kepler uzay teleskopu tarafından bulundu. Gezegen, kendi yıldızının yaşanabilir alanının tam sınırında bulunuyor ve pozisyonu ve büyüklüğü, yüzeyinde su bulunduğuna işaret ediyor. Kepler - 186 f dünyadan biraz daha büyüktür ve çok az daha soğuktur. Bu soğukluğun nedeni de yıldızının güneşten daha sönük olmasıyla ilgilidir. Bu gezegen, Dünya ile aynı boyutta olan ve yeni keşfedilen gezegenler arasında kendi yıldızının yaşanabilir alanında bulunan ilk gezegendir.
 25. 25. KISACA… 25 Sonsuz büyüklükteki koskoca evrende küçücük dünyanın içinde yaşayan 8 Milyar insandan bir tanesiyiz.
 26. 26. BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. 26 HAZIRLAYANLAR • CANSEL KEKLİK • BUKET ELBENGİLİ

×