SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 26
Хүүхэд нэг бүрийг
хөгжүүлье
Хүүхдийн унших чадварыг
хөгжүүлэх нь
ОРШИЛ
• Эх хэл сурах арга барил
эзэмшүүлэх
Бага
боловсрол
• ШУ-ны суурь мэдлэг олгох
• Бие даан сурах арга
барил эзэмшүүлэх
Суурь
боловсрол
• Уян хатан сонголттой
мэргэжлий чиг баримжаа
олгох
Бүрэн дунд
боловсрол
Сурахын эх үндэс нь уншиж сурах юм.
Илтгэлийн зорилго:
Хүүхэд бүрийг хөгжүүлэх хичээл, үйл
ажиллагааг судалгаан дээр
үндэслэн явуулж, хүүхдийн ахиц
амжилтыг бодитой тодорхойлох
Зорилт:
• Унших чадварын талаарх сурагчдын
хандлагыг судлах
• Сурагчдын унших, ойлгох түвшинг судлах
• Сурагчдын унших болон ойлгох чадварыг
тодорхойлох
• Сайн хичээлийн үр дүнг тодорхойлох
Сайн хичээлийн судалгаа:
• Судалгааны сэдэв: ”Асар шиг том шүхэр”
• Судалгааны зорилго: Хичээлийн агуулга, арга
зүй,үнэлгээг сайжруулах, сурагчдад чадвар эзэмшүүлэх
үйл ажиллагааг дэмжсэн арга зүйг боловсруулах,
хичээлийн судалгаагаар хүүхдийг хэрхэн хөгжүүлэх арга
замыг хамтын хүчээр эрж хайхад оршино.
• Судалгаанд 5р ангийн 45 сурагч хамрагдлаа.
Хичээлийн агуулга, арга зүй, хэрэглэгдэхүүн, үнэлэгээг
багш нар багаараа бэлдэж боловсруулсан.
• Энэхүү хичээлийн судалгаагаар унших, ярих
сонсох чадварыг үнэлэхийг зорьсон.
Хөтөлбөр
Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн дэмжлэг Хэргэлэгдэхүүн Үнэлгээ
-Хичээлийн дэгийг уншиж ойлгоно.
-Багшийн хэлсэн шүлгийг нүдээ аньж сонсонгоо
төсөөлөн бодно
-Багшийн асуултанд өөрсдийн санаа бодлоороо
хариулна.
-“Асар шиг том шүхэр” эхийн нэгдүгээр хэсгийг
уншина.
Эхийг өөрсдийн ойлгосноор ярина.
-Хүүд яагаад “асар шиг том шүхэр” гэдэг үг
таалагдаагүй вэ? Гэсэн асуултанд хариулна.
-Эхийн хоёрдугаар хэсгийг уншина. Эхийг
өөрсдийн ойлгосноор ярина.
“Хүү яагаад аавынхаа үгийг сонсолгүй уйлчихав”
гэсэн асуултанд хариулна
-Эхийн төгсгөл хэсгийг уншина. . Эхийг
өөрсдийн ойлгосноор ярина.
“Захирал яагаад инээсэн бэ? Гэсэн асуултанд
хариулна.
-Эхэд байгаа гадаад үгийг нүдэлж бичнэ.
-Сурагчид өөрсдөө эхээс үнэлж дүгнэх асуулт
зохиож дэвтэртээ бичээд тараан өгсөн шүхэр
дээр бичиж самбарт байрлуулна.
-Зохиолын тодруулсан хэгээс эхийг үнэлж
өөртөө ямар ухаарал авсанаа ярилцана.
-Зохиолын зохиогчид талархсан сэтгэлээ бичих
-Хичээлийн дэгийг ярилцах
-Сэдэлжүүлэх
-Шүлгийн утгыг ярилцаад
тодруулсан мөр дээр дахин
ярилцаж хичээлийн сэдвийн
гаргаж ирүүлнэ.
Амжилтын шалгуурыг ярилцах
“Асар шиг том шүхэр” эхийн
нэгдүгээр хэсгийг уншуулна.
-Эхийн утгыг яриулна.
Нэгдүгээр хэсгийн учир
шалтгааныг олох асуулт
тавина.
-Эхийн утгыг яриулна.
Хоёрдугаар хэсгийн учир
шалтгааныг олох асуулт
тавина.
-Хэсгийн утгыг яриулна.
Асуулт асууна.
Гадаад үгийг нүдлэн бичүүлнэ.
Сурагчдын асуултыг уншуулна.
Багш тайлбар хийх
Тодруулсан өгүүлбэрийг уншиж
өгнө.
Сурагчдын сэтгэгдлийг сонсох
Д.Нямсүрэн “Дөрвөн цаг”
шүлгийн дөрвөн мөрт
Тео Хаут “Асар шиг том шүхэр”
хүүхдийн тоогоор бэлдэх
Бэлдсэн асуулт
Бэлдсэн асуулт
Бэлдсэн асуулт
Хүүхдийн тоогоор шүхэр
хайчилж бэлдэх
Цэцэг хайчилж бэлдэх
Амаар үнэлнэ
Дохио
Асуултаар үнэлнэ
Цагаан самбар
Сурагч өөрийгөө
Сайн хичээл болсон боловч дараах зүйлийг
сайжруулах хэрэгтэйг судалж илрүүлсэн.
-Амжилтын шалгуураа оновчтой тодорхойлох
-Эхийн хоёрдугаар хэсгийг сурагчаар уншуулах
-Сурагчдын ойлгон унших чадварыг ахиулах
-Сурагчдын зохиосон асуултыг шүхэр дээр бичиж наалгах
шаардлагагүй,дараагийн хичээл дээр сурагчдыг яриулахад анхаарах
- Сурагч нэг бүрийн оролцоог хангах
- Сурагч бүрийг өөрийн санал бодлоо илэрхийлэх чадвар
эзэмшүүлэх
-Дараагийн хичээлээр сурагч бүрийг асуулт асуулгахад анхаарах
-Асуултанд хариулт авах
-Багш тэвчээртэй байж хүүхдээс хариулт авах, бодох хугацаа өгөх
Дараагийн хичээлийг багш Отгончимэг 5а ангийн 23 сурагчид заав.
Багш нар хэлэлцүүлэг хийсний үндсэн дээрх зүйлсүүдийг сайжруулж
хөтөлбөрөө шинэчилж энэ удаагийн хичээлийг заасан. Бүх зорилго
хангагдаж арга зүй дээшилсэн, хэрэглэгдэхүүн сайжирсан хугацаандаа
багтсан, хүүхэд нэг бүрийн унших, чадварыг хөгжүүлсэн, ярих
чадварыг хөгжүүлэхийг зорьсон хичээл боллоо гэж хичээлийн
судалгааны баг өөрийгөө үнэлэсэн.
Амжилтын шалгуурыг оновчтой тавих:
эхний хичээл
дараагийн хичээл
Сайн хичээлийн үр дүн
Багшид гарсан өөрчлөлт:
• Багшийн тайлбар яриа багасаж, хүүхдэд үзэл бодлоо чөлөөтэй
илэрхийлэх боломж олгоход илүү анхаарч байсан
Аль болох сурагчдаар яриулахыг эрмэлзсэн, удирдан чиглүүлэх тал дээр
анхаарсан хичээлийн элементүүдийг хэрэгжүүлэх цагийг нарийвчлан
төлөвлөхөд суралцаж байсан.
• Сурагчдыг чадваржуулах үйл ажиллагаанд илүү их анхаарч хичээлийг
төлөвлөх болсон.
• Багшийн зүгээс хүүхдэд тавих асуулт, хариултын хувилбарт их анхаарах
болсон.
Срагчдад гарсан өөрчлөлт:
• Сурагчид багштай харилцах харилцаа энгийн, чөлөөтэй болж эхэлсэн.
• Сурагчид алдаа гаргахаас айхаа больж өөрийн үзэл бодлыг чөлөөтэй
илэрхийлэх чадвар нэмэгдсэн.
• Бусдыг сонсож, харилцан бие биедээ тусалж, бусдыгаа дэмждэг болсон..
• Сурагчдын хийсэн бүтээлүүдийг ангид байрлуулсан нь тэдэнд их урам
өгч байсан.
Ажиглалтаас гарсан дүн
Асар шиг том шүхэр” хичээлд тус ангийн сурагчдын оролцоо:
• Ярих, сонсох чадвар- 60
• Унших чадвар- 40%- /сурагчдад тулгарч буй саад/
- Эхийг уншиж байхдаа анхаарлаа төвлөрүүлж чадахгүй
-Уншиж байхдаа салангид мэдээллийг авах нь илүү байна.
-Гол зүйлийг ялгах чадвар тааруу
-Ойлгож унших чадвар сул
-Хурдан унших эрмэлзэлдээ захирагдаад агуулгыг ойлгоогүй
-Уншсанаа цэгцэлж тогтоох чадвар дутмаг
• -Бичих чадвар- 80%
байсан гэж багшийн ажиглалтаас, багийн гишүүдийн
ажиглалтаас дүгнэж цаашид тус ангийн унших чадварыг
хэрхэн ахиулахыг ярилцаж тус ангитай доорх чиглэлээр
ажилласан.
Сурагчдын унших чадварыг сайжруулсан туршилт
Сурагчдын унших, ярих сонсох чадварыг хөгжүүлэхдээ
Иргэний боловсрол хичээлийн ном дээрх эхийг
сонгож дараах чадварыг нэмэгдүүлэхийг зорьсон.
 Унших хурдыг нэмэгдүүлэх
 Эхийг ойлгож унших чадварыг нэмэгдүүлэх
 Эхээс сонгож унших чадварыг нэмэгдүүлэх
 Уншсан эхийг дарааллын дагуу ярих чадварыг
нэмэгдүүлэх
 Эхийн гол утгыг мэдэх, илэрхийлэх чадварыг
хөгжүүлэх
 Мэдээлэл дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх
Туршилтын үзүүлэлт
№ Анги 5а
23 сурагч
/Эхийн сэдэв/
Мэдээлэл
хүлээн
авах
Мэдээлэл боловсруулах Мэдээлэл
дамжуулах
Унших
хурд
Эхийн
утгыг
ойлгон
унших
Эхээс
сонгож
унших
Эхийг ярих Эхийн
гол утгыг
олох,
мэдэх
Эхийг
бусдад ярих
1 Батерей бидний
амьдралд
70 үг 49% 48% 52% 55% 43%
2 Бяцхан хүүгийн
мөрөөдөл
68 үг 60% 59% 62% 63% 60%
3 Хэн нь ялах бол 75 үг 75% 68% 63% 77% 69
4 Зүрхнийхээ үгийг
сонс
78 үг 86% 77% 82% 84% 82%
5 Цасангаа 84 үг 89% 82% 85% 87% 86%
Анги хоорондын унших чадварын залгамж
холбоо
Эхийн агуулгыг ойлгох
3 анги 4 анги 5 анги
Эхийн агуулгыг ойлгож
чухал гэж үзсэн хэсгийг
ялгах
Эхийн гол санааг ойлгож,
тайлбарлах
Эхийн ил, далд утгыг
олох тайлбарлах
Эхийн эхлэл гол төгсгөл
хэсгийг ялган таних
Эхийн эхлэл гол төгсгөл
хэсгийн холбоо
хамаарлыг тайлбарлах
Эхийн эхлэл, гол, төгсгөл
хэсэг тус бүр дэх холбоо
хамаарлыг олох
Уншсанаа учир
шалтгааны дарааллаар
тайлбарлан ярих, бичих
Уншсан зүйлийнхээ учир
шалтгаан холбоо
хамаарлыг судлах
Уншсан зүйлийнхээ учир
шалтгааныг дүгнэн ярих,
бичих
Анги Эхийн сэдэв Унших хурд Эхийн гол
санааг олох
Эхийн эхлэл,
гол, төгсгөл
хэсгийг олох
Учир
шалтгаан
хобоо
хамаарлыг
судлах
3б
22
сурагч
Гэр 73 үг 45% 87% 72%
Цэцэггүй ваар 75 үг 63% 86% 72%
Ижийтэйгээ үзсэн тэр
жилийн наадам
72 үг 57 % 82% 69%
4б
23
сурагч
Гэр 81 үг 69% 65% 61%
Цэцэггүй ваар 85 үг 76% 73% 63%
Ижийтэйгээ үзсэн тэр
жилийн наадам
84үг 80% 84% 78%
5а
22
сурагч
Гэр 98 үг 63% 68% 78%
Цэцэггүй ваар 102 үг 78% 73% 82%
Ижийтэйгээ үзсэн тэр
жилийн наадам
112 үг 87% 92% 84%
Туршилт судалгаанаас үүдсэн дүгнэлт 1:
УНШИХ ХЭРЭГЦЭЭ - ДААЛГАВРЫН САН
УНШИХ ТЕХНИК – МЭДЭЭЛЭЛ ХҮЛЭЭН АВАХ,
БОЛОВСРУУЛАХ, БУСДАД ДАМЖУУЛАХ
АНХААРАЛ САЙЖИРЧ , ОЙ
ТОГТООЛТЫГ ХӨГЖҮҮЛЭХ
Туршилт судалгаанаас үүдсэн дүгнэлт 2:
Уншихдаа
хөтлөгдөөд, ухаарч
ойлгох чадвар сул
Сэдвийг тодорхой хугацаанд
уншиж, уншсанаа ойлгох,
хадгалах, сэргээн санах
чадвар ахисан
Унших хурд, ойлгох
чадвар,ойлгосноо илэрхийлж
ярих чадварт ахиц гарсан
Туршилтын дүнд сургачдын
унших чанар болон, тоон
үзүүлэлтэд ахиц гарсан.
Унших чадвар гэдгийг сурагчид
хурдан унших явдал гэж ойлгож
байсан ч энэ өрөөсгөл
ойлголтоосоо салсан нь ахиц
дэвшил.
Долоо.Судалгаа
ХОВД АЙМГИЙН ЗЭРЭГ СУМЫН БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН“ ХҮҮХЭД НЭГ БҮРИЙГ
ХӨГЖҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ IV БҮСИЙН ЗӨВЛӨГӨӨНИЙ СУДАЛГАА
Эцэг эхийн санал
асуулгад
оролцогчдын тоо
Хүүхдийн сонирхож буй хичээлийн нэр / оролцогчдын хэдэн
хувь /
Хүүхдийн ахиц амжилтад хамгийн их
нөлөөлж байгаа хичээл /оролцогчдын
хэдэн хувь /
Зэрэг сум -100 Монгол хэл -50%, Математик -55%
ИБ -4%, Шатар- 5%, Дүрслэх урлаг технологи-7%, Хүн байгаль-
10%
Биеийн тамир 8%
Монгол хэл -40%
Математик-42%
Хүн байгаль- 10%
Дарви сум-115 Монгол хэл -41%, Математик -77%
ИБ 4%, Шатар- 6%, Дүрслэх урлаг технологи-15%, Хүн байгаль-
6%
Биеийн тамир 8%
Монгол хэл -40%
Математик-44%
Дүрслэх урлаг технологи-15%
Чандмань сум-26 Монгол хэл-50
Математик-37%
Дүрслэх урлаг технологи-13%
Монгол хэл-43%
Математик-30%
Иргэний боловсрол-27%
Манхан сум-28 Монгол хэл-78% Математик-82%
ИБ -50% Дүрслэх урлаг технологи-46%
Хүн байгаль- 57% Биеийн тамир 39%
Хөгжим—61% Англи хэл -39%
Хүн нийгэм -29%
Монгол хэл-78%
Математик-82%
ИБ -50%
Дүрслэх урлаг технологи-46%
Хүн байгаль- 57%
Хөгжим—61%
Бүгд- 269 Монгол хэл-55% Математик-63%
ИБ -15% Дүрслэх урлаг технологи-20%
Хүн байгаль- 24% Биеийн тамир 18%
Хөгжим—61% Англи хэл -39%
Хүн нийгэм -29% Шатар-6%
Монгол хэл-70%
Математик-50%
ИБ -31%
Дүрслэх урлаг технологи-31%
Хүн байгаль- 34%
Хөгжим—61%
Сурагчийн санал асуулгад
оролцогчдын тоо
Хамгийн сонирхолтой хичээлийн нэр /оролцогчдын
хэдэн хувь /
Ахиц амжилтад хамгийн их нөлөөлж байгаа
хичээл /îролцогчдын хэдэн хувь /
Зэрэг сум -111 Монгол хэл -41%
Математик -57%
Амьдрах чадварт суралцах -9%
Шатар- 5%
Хүн байгаль- 7%
Биеийн тамир 5%
Монгол хэл -53%
Математик-41%
Амьдрах чадварт суралцах -9%
Дарви сум-127 Монгол хэл -38%, Математик -56%
Амьдрах чадварт суралцах -19%
Хүн байгаль- 7%, Хөгжим-11%
Биеийн тамир-12%
Монгол хэл -55%
Математик-40%
Амьдрах чадварт суралцах -19%
Чандмань сум-31 Монгол хэл-56%
Математик-37%
Амьдрах чадвар-7%
Монгол хэл-60%
Математик-34%
Амьдрах чадвар-6%
Манхан сум-29 Монгол хэл-79% Математик-62%
, ИБ -34% Дүрслэх урлаг технологи-34%
Хүн байгаль-34% Биеийн тамир 27%
Хөгжим—32% Англи хэл -48%
Хүн нийгэм -55% Шатар-51%
Монгол хэл-79%
Математик-62%
Хүн нийгэм -55%
Шатар-51%
Бүгд-298 Монгол хэл- 54% Математик-53%, ИБ -34%
Дүрслэх урлаг технологи-34%
Хүн байгаль-7%, Биеийн тамир -15%
Хөгжим—22%, Англи хэл -48%
Хүн нийгэм -55%, Шатар-28%
Амьдрах чадварт суралцах -12%
Монгол хэл- 62%
Математик- 44%
Амьдрах чадвар-11%
Хүн нийгэм -55%
Шатар-51%
Ахиц өсөлт харагдаж байна:
-Эх хэлний сургалтын нэр хүнд өсч байгаатай
-”Ном” хөтөлбөрийн хэрэгжилт бодитой
байгаатай
-Туршилт явуулсны үр дүнд
сурагчдын дээрх чадварт ахиц гарлаа.
-Бага боловсролын цөм хөтөлбөр амжилттай
хэрэгжиж байгаа нь сайн хичээлийг багаараа
тасралтгүй явуулж байгаатай холбоотой
Дэвшүүлэх санал:
• Сурагчдын унших чадвар, ойлгоцын түвшин хоёрыг
богино хугацаанд ямар ч хичээл дээр шалгах боломжтой .
• Багш уйгагүй судлаачийн түвшинд сурагчаа оношилж ахиц
дэвшлийг бодитой тодорхойлж тохирсон хэрэглэгдэхүүнийг
хэрэглэж байх нь чухал.
• Сайн хичээлийн багийг бүрдүүлэхдээ мэргэжлийн багш
нартай хамтран баг болсноор бага дундын багш нарын
залгамж холбоо сайжирч байна.
• Багш бүр оролцогч байж хөгжиж туршлагажих
• Багш нар чиглэл хандлагаа өөрчлөх-Хүүхэд бүрээ судлан ахиц,
амжилтыг нь урамшуулан өөртөө итгэлтэй эрүүл чийрэг,зөв
дадал хэвшил, зан чанартай, суралцах хүсэл эрмэлзэлтэй болж
хөгжин төлөвшихөд тасралтгүй туслан дэмжих
• Би биш бид уриан дор хамтарч ажиллах нь амжилт үр дүнг
дагуулдаг
Ес. ДҮГНЭЛТ
• 2014-2015 оны хичээлийн жилд Бага боловсролын түвшинд цөм
хөтөлбөр, сайн хичээл хэрэгжиж эхэлсэнээр цөм хөтөлбөрийн
зорилго, зорилт, үйл ажиллагааны суурь тавигдаж дараах олон
өөрчлөлтүүд шинэчлэлийг бий болгож байна.
• Сурагч
• Сурагчдын унших, ярих сонсох, бичих чадварт ахиц дэвшил гарч
байна.
• Сурагчдын өөрийгөө илэрхийлэх чадвар сайжирч байна.
• Сурагчдад сайн төлөвшлүүд бий болж байна.
• Хамтран суралцах үйл нь идэвхжиж байна.
• Өөрийгөө болон бусдыг үнэлэх чадвар нэмэгдэж байна.
• Өөртөө итгэлтэй болж , хийсвэрлэн сэтгэх чадвар нэмэгдэж
байна.
• Сурагч хөгжиж байна.
• Багш
• Сайн хичээлийг хөтлөн явуулснаар багш сургалт явуулах өөрийн гэсэн арга
барилтай болж байна.
• Заах ур чадвар дээшилж байна.
• Хөгжиж байна.
• Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхийг уйгагүй зорьж байна.
• Хичээл бүр дээрээ хүүхдийн нас сэтгэхүйд тохирсон, сонирхолтой
хөгжүүлсэн хэрэглэгдэхүүн хэрэглэхийг зорьдог болж байна.
• Хүүхдээ оношилж гарааны үнэлгээ хийж байна.Энэ нь хүүхдийн ахиц
дэвшлийг бодитой гаргаж ирж байна.
• Багшид хүүхдээ судлах судалгааны сан бий болж байна.
• Багшийн хандлага өөрчөгдөж байна.
•Хэрвээ надад тулах цэг
өгвөл би дэлхийг өргөнө.
Архимед
Анхаарал
тавьсанд баярлалаа

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Бага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөмБага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөмmecss
 
монгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогомонгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогоhishgee79
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэChimeg Tsetseg
 
"Цэцэгт ургамал" 5-р анги
"Цэцэгт ургамал" 5-р анги"Цэцэгт ургамал" 5-р анги
"Цэцэгт ургамал" 5-р ангиtsbmb
 
Анхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах аргаАнхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах аргаchemistry teacher
 
бутархай
бутархайбутархай
бутархайmunguu213
 
Математик-1 анги
Математик-1 ангиМатематик-1 анги
Математик-1 ангиsumkab
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөрtsewegmed
 
дотоод шүүрлийн булчирхай
дотоод шүүрлийн булчирхайдотоод шүүрлийн булчирхай
дотоод шүүрлийн булчирхайbyamba-1
 
2 р анги жишиг даалгавар
2 р анги жишиг даалгавар2 р анги жишиг даалгавар
2 р анги жишиг даалгаварSGS
 
эрик эриксон
эрик эриксонэрик эриксон
эрик эриксонZaya G
 
8. нөхөн үржихүйн
8. нөхөн үржихүйн8. нөхөн үржихүйн
8. нөхөн үржихүйнotgonubuns
 
гадаргуугын талбай
гадаргуугын талбайгадаргуугын талбай
гадаргуугын талбайOyuOyu-Erdene
 
тууш тодруулан бичих эх 60 хуудас
тууш тодруулан бичих эх 60 хуудастууш тодруулан бичих эх 60 хуудас
тууш тодруулан бичих эх 60 хуудасTsolmonEnkhtuul
 

Was ist angesagt? (20)

Бага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөмБага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөм
 
монгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогомонгол ардын оньсого
монгол ардын оньсого
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
"Цэцэгт ургамал" 5-р анги
"Цэцэгт ургамал" 5-р анги"Цэцэгт ургамал" 5-р анги
"Цэцэгт ургамал" 5-р анги
 
Анхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах аргаАнхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах арга
 
бутархай
бутархайбутархай
бутархай
 
Uzuulen
UzuulenUzuulen
Uzuulen
 
Математик-1 анги
Математик-1 ангиМатематик-1 анги
Математик-1 анги
 
хромосом
хромосомхромосом
хромосом
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
дотоод шүүрлийн булчирхай
дотоод шүүрлийн булчирхайдотоод шүүрлийн булчирхай
дотоод шүүрлийн булчирхай
 
Цусны эргэлт
Цусны эргэлт Цусны эргэлт
Цусны эргэлт
 
2 р анги жишиг даалгавар
2 р анги жишиг даалгавар2 р анги жишиг даалгавар
2 р анги жишиг даалгавар
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА НИЙГЭМ
 
Бүтээлч уншлага
Бүтээлч уншлагаБүтээлч уншлага
Бүтээлч уншлага
 
эрик эриксон
эрик эриксонэрик эриксон
эрик эриксон
 
8. нөхөн үржихүйн
8. нөхөн үржихүйн8. нөхөн үржихүйн
8. нөхөн үржихүйн
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 
гадаргуугын талбай
гадаргуугын талбайгадаргуугын талбай
гадаргуугын талбай
 
тууш тодруулан бичих эх 60 хуудас
тууш тодруулан бичих эх 60 хуудастууш тодруулан бичих эх 60 хуудас
тууш тодруулан бичих эх 60 хуудас
 

Andere mochten auch

Ijiiteigee uzsen naadam
Ijiiteigee uzsen naadamIjiiteigee uzsen naadam
Ijiiteigee uzsen naadamTerb
 
гэрийн даалгавар
гэрийн даалгаваргэрийн даалгавар
гэрийн даалгаварshaagaa
 
Buh bagsh nariin shalgaltiin daalgavar
Buh bagsh nariin shalgaltiin daalgavarBuh bagsh nariin shalgaltiin daalgavar
Buh bagsh nariin shalgaltiin daalgavarAlmangerl Odhuu
 

Andere mochten auch (20)

Ijiiteigee uzsen naadam
Ijiiteigee uzsen naadamIjiiteigee uzsen naadam
Ijiiteigee uzsen naadam
 
Khatan suikhzurakh
Khatan suikhzurakhKhatan suikhzurakh
Khatan suikhzurakh
 
Bulan kheezurakh
Bulan kheezurakhBulan kheezurakh
Bulan kheezurakh
 
Tumen nastkheezurakh
Tumen nastkheezurakhTumen nastkheezurakh
Tumen nastkheezurakh
 
Usan kheezurakh
Usan kheezurakhUsan kheezurakh
Usan kheezurakh
 
Khimi
KhimiKhimi
Khimi
 
Khas zurakh
Khas zurakhKhas zurakh
Khas zurakh
 
udur bur sain khicheel
udur bur sain khicheeludur bur sain khicheel
udur bur sain khicheel
 
Math
MathMath
Math
 
Taniltsuulga
TaniltsuulgaTaniltsuulga
Taniltsuulga
 
гэрийн даалгавар
гэрийн даалгаваргэрийн даалгавар
гэрийн даалгавар
 
arkhangai
arkhangaiarkhangai
arkhangai
 
ф7 э4-чийдэн-асаацгаая
ф7 э4-чийдэн-асаацгааяф7 э4-чийдэн-асаацгаая
ф7 э4-чийдэн-асаацгаая
 
tuvshinchilsenDaalgavaraarSuragchdiigChadvarjuulakhni
tuvshinchilsenDaalgavaraarSuragchdiigChadvarjuulakhnituvshinchilsenDaalgavaraarSuragchdiigChadvarjuulakhni
tuvshinchilsenDaalgavaraarSuragchdiigChadvarjuulakhni
 
Nom Unshikh Argad Surgakh
Nom Unshikh Argad SurgakhNom Unshikh Argad Surgakh
Nom Unshikh Argad Surgakh
 
Buh bagsh nariin shalgaltiin daalgavar
Buh bagsh nariin shalgaltiin daalgavarBuh bagsh nariin shalgaltiin daalgavar
Buh bagsh nariin shalgaltiin daalgavar
 
IrgeniiBolovsroloorYarijSurgakh
IrgeniiBolovsroloorYarijSurgakhIrgeniiBolovsroloorYarijSurgakh
IrgeniiBolovsroloorYarijSurgakh
 
Avyasiig neej hogjuuleh
Avyasiig neej hogjuulehAvyasiig neej hogjuuleh
Avyasiig neej hogjuuleh
 
Ugiin Utga
Ugiin UtgaUgiin Utga
Ugiin Utga
 
Taniltsuulga
TaniltsuulgaTaniltsuulga
Taniltsuulga
 

Ähnlich wie Unshikh chadvar

Negj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogooNegj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogoomoogii102
 
5 6 nas hel yaria(3)
5 6 nas hel yaria(3)5 6 nas hel yaria(3)
5 6 nas hel yaria(3)od_baigal
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлтdajaaaaaa
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1dajaaaaaa
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх ньУншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх ньDavaa Batsuren
 
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах 8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах gerelchimeg88
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)lxagvaochir_sh
 
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөехүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөеschool14
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
хичээлийн төлөвлөлт
хичээлийн төлөвлөлтхичээлийн төлөвлөлт
хичээлийн төлөвлөлтsaixana
 
1 111021022420-phpapp01
1 111021022420-phpapp011 111021022420-phpapp01
1 111021022420-phpapp01sunkhbaatar
 
эсээ бичвэр
эсээ бичвэрэсээ бичвэр
эсээ бичвэрsodko27
 
элсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөө
элсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөөэлсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөө
элсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөөdajaaaaaa
 

Ähnlich wie Unshikh chadvar (20)

Negj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogooNegj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogoo
 
5 6 nas hel yaria(3)
5 6 nas hel yaria(3)5 6 nas hel yaria(3)
5 6 nas hel yaria(3)
 
Asuultiin arga
Asuultiin argaAsuultiin arga
Asuultiin arga
 
Цагаан толгойн дараах үе
Цагаан толгойн дараах үеЦагаан толгойн дараах үе
Цагаан толгойн дараах үе
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
 
Surakh arga baril
Surakh arga barilSurakh arga baril
Surakh arga baril
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх ньУншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
 
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах 8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
 
ажлын хуудсан дээр ажиллах арга зүй.г.отгоо технологи
ажлын хуудсан дээр ажиллах арга зүй.г.отгоо  технологиажлын хуудсан дээр ажиллах арга зүй.г.отгоо  технологи
ажлын хуудсан дээр ажиллах арга зүй.г.отгоо технологи
 
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологиасуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
 
Хүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулах
Хүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулахХүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулах
Хүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулах
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
 
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөехүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
хүүхдийн төлөө хамтдаа нэгдэцгээе,хөгжицгөөе
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 
хичээлийн төлөвлөлт
хичээлийн төлөвлөлтхичээлийн төлөвлөлт
хичээлийн төлөвлөлт
 
1 111021022420-phpapp01
1 111021022420-phpapp011 111021022420-phpapp01
1 111021022420-phpapp01
 
эсээ бичвэр
эсээ бичвэрэсээ бичвэр
эсээ бичвэр
 
элсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөө
элсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөөэлсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөө
элсэлтийн шалгалтанд зөвлөгөө
 

Mehr von Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт

Mehr von Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт (20)

Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9
 
Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8
 
Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7
 
Daalgavar
DaalgavarDaalgavar
Daalgavar
 
Spank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 pptSpank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 ppt
 
Sb
SbSb
Sb
 
Zorilt
ZoriltZorilt
Zorilt
 
Монгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэмМонгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэм
 
Hjb
HjbHjb
Hjb
 
№6
№6№6
№6
 
Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5
 
Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018
 
Setguul4
Setguul4Setguul4
Setguul4
 
Learners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campusLearners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campus
 
Bk setguul
Bk setguulBk setguul
Bk setguul
 
Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017
 
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлагаОюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
 
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх ньХарилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
 
Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2
 
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
 

Unshikh chadvar

  • 1. Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлье Хүүхдийн унших чадварыг хөгжүүлэх нь
  • 2. ОРШИЛ • Эх хэл сурах арга барил эзэмшүүлэх Бага боловсрол • ШУ-ны суурь мэдлэг олгох • Бие даан сурах арга барил эзэмшүүлэх Суурь боловсрол • Уян хатан сонголттой мэргэжлий чиг баримжаа олгох Бүрэн дунд боловсрол
  • 3. Сурахын эх үндэс нь уншиж сурах юм.
  • 4. Илтгэлийн зорилго: Хүүхэд бүрийг хөгжүүлэх хичээл, үйл ажиллагааг судалгаан дээр үндэслэн явуулж, хүүхдийн ахиц амжилтыг бодитой тодорхойлох
  • 5. Зорилт: • Унших чадварын талаарх сурагчдын хандлагыг судлах • Сурагчдын унших, ойлгох түвшинг судлах • Сурагчдын унших болон ойлгох чадварыг тодорхойлох • Сайн хичээлийн үр дүнг тодорхойлох
  • 6. Сайн хичээлийн судалгаа: • Судалгааны сэдэв: ”Асар шиг том шүхэр” • Судалгааны зорилго: Хичээлийн агуулга, арга зүй,үнэлгээг сайжруулах, сурагчдад чадвар эзэмшүүлэх үйл ажиллагааг дэмжсэн арга зүйг боловсруулах, хичээлийн судалгаагаар хүүхдийг хэрхэн хөгжүүлэх арга замыг хамтын хүчээр эрж хайхад оршино. • Судалгаанд 5р ангийн 45 сурагч хамрагдлаа. Хичээлийн агуулга, арга зүй, хэрэглэгдэхүүн, үнэлэгээг багш нар багаараа бэлдэж боловсруулсан. • Энэхүү хичээлийн судалгаагаар унших, ярих сонсох чадварыг үнэлэхийг зорьсон.
  • 7. Хөтөлбөр Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн дэмжлэг Хэргэлэгдэхүүн Үнэлгээ -Хичээлийн дэгийг уншиж ойлгоно. -Багшийн хэлсэн шүлгийг нүдээ аньж сонсонгоо төсөөлөн бодно -Багшийн асуултанд өөрсдийн санаа бодлоороо хариулна. -“Асар шиг том шүхэр” эхийн нэгдүгээр хэсгийг уншина. Эхийг өөрсдийн ойлгосноор ярина. -Хүүд яагаад “асар шиг том шүхэр” гэдэг үг таалагдаагүй вэ? Гэсэн асуултанд хариулна. -Эхийн хоёрдугаар хэсгийг уншина. Эхийг өөрсдийн ойлгосноор ярина. “Хүү яагаад аавынхаа үгийг сонсолгүй уйлчихав” гэсэн асуултанд хариулна -Эхийн төгсгөл хэсгийг уншина. . Эхийг өөрсдийн ойлгосноор ярина. “Захирал яагаад инээсэн бэ? Гэсэн асуултанд хариулна. -Эхэд байгаа гадаад үгийг нүдэлж бичнэ. -Сурагчид өөрсдөө эхээс үнэлж дүгнэх асуулт зохиож дэвтэртээ бичээд тараан өгсөн шүхэр дээр бичиж самбарт байрлуулна. -Зохиолын тодруулсан хэгээс эхийг үнэлж өөртөө ямар ухаарал авсанаа ярилцана. -Зохиолын зохиогчид талархсан сэтгэлээ бичих -Хичээлийн дэгийг ярилцах -Сэдэлжүүлэх -Шүлгийн утгыг ярилцаад тодруулсан мөр дээр дахин ярилцаж хичээлийн сэдвийн гаргаж ирүүлнэ. Амжилтын шалгуурыг ярилцах “Асар шиг том шүхэр” эхийн нэгдүгээр хэсгийг уншуулна. -Эхийн утгыг яриулна. Нэгдүгээр хэсгийн учир шалтгааныг олох асуулт тавина. -Эхийн утгыг яриулна. Хоёрдугаар хэсгийн учир шалтгааныг олох асуулт тавина. -Хэсгийн утгыг яриулна. Асуулт асууна. Гадаад үгийг нүдлэн бичүүлнэ. Сурагчдын асуултыг уншуулна. Багш тайлбар хийх Тодруулсан өгүүлбэрийг уншиж өгнө. Сурагчдын сэтгэгдлийг сонсох Д.Нямсүрэн “Дөрвөн цаг” шүлгийн дөрвөн мөрт Тео Хаут “Асар шиг том шүхэр” хүүхдийн тоогоор бэлдэх Бэлдсэн асуулт Бэлдсэн асуулт Бэлдсэн асуулт Хүүхдийн тоогоор шүхэр хайчилж бэлдэх Цэцэг хайчилж бэлдэх Амаар үнэлнэ Дохио Асуултаар үнэлнэ Цагаан самбар Сурагч өөрийгөө
  • 8.
  • 9. Сайн хичээл болсон боловч дараах зүйлийг сайжруулах хэрэгтэйг судалж илрүүлсэн. -Амжилтын шалгуураа оновчтой тодорхойлох -Эхийн хоёрдугаар хэсгийг сурагчаар уншуулах -Сурагчдын ойлгон унших чадварыг ахиулах -Сурагчдын зохиосон асуултыг шүхэр дээр бичиж наалгах шаардлагагүй,дараагийн хичээл дээр сурагчдыг яриулахад анхаарах - Сурагч нэг бүрийн оролцоог хангах - Сурагч бүрийг өөрийн санал бодлоо илэрхийлэх чадвар эзэмшүүлэх -Дараагийн хичээлээр сурагч бүрийг асуулт асуулгахад анхаарах -Асуултанд хариулт авах -Багш тэвчээртэй байж хүүхдээс хариулт авах, бодох хугацаа өгөх Дараагийн хичээлийг багш Отгончимэг 5а ангийн 23 сурагчид заав. Багш нар хэлэлцүүлэг хийсний үндсэн дээрх зүйлсүүдийг сайжруулж хөтөлбөрөө шинэчилж энэ удаагийн хичээлийг заасан. Бүх зорилго хангагдаж арга зүй дээшилсэн, хэрэглэгдэхүүн сайжирсан хугацаандаа багтсан, хүүхэд нэг бүрийн унших, чадварыг хөгжүүлсэн, ярих чадварыг хөгжүүлэхийг зорьсон хичээл боллоо гэж хичээлийн судалгааны баг өөрийгөө үнэлэсэн.
  • 10. Амжилтын шалгуурыг оновчтой тавих: эхний хичээл дараагийн хичээл
  • 11. Сайн хичээлийн үр дүн Багшид гарсан өөрчлөлт: • Багшийн тайлбар яриа багасаж, хүүхдэд үзэл бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх боломж олгоход илүү анхаарч байсан Аль болох сурагчдаар яриулахыг эрмэлзсэн, удирдан чиглүүлэх тал дээр анхаарсан хичээлийн элементүүдийг хэрэгжүүлэх цагийг нарийвчлан төлөвлөхөд суралцаж байсан. • Сурагчдыг чадваржуулах үйл ажиллагаанд илүү их анхаарч хичээлийг төлөвлөх болсон. • Багшийн зүгээс хүүхдэд тавих асуулт, хариултын хувилбарт их анхаарах болсон. Срагчдад гарсан өөрчлөлт: • Сурагчид багштай харилцах харилцаа энгийн, чөлөөтэй болж эхэлсэн. • Сурагчид алдаа гаргахаас айхаа больж өөрийн үзэл бодлыг чөлөөтэй илэрхийлэх чадвар нэмэгдсэн. • Бусдыг сонсож, харилцан бие биедээ тусалж, бусдыгаа дэмждэг болсон.. • Сурагчдын хийсэн бүтээлүүдийг ангид байрлуулсан нь тэдэнд их урам өгч байсан.
  • 12. Ажиглалтаас гарсан дүн Асар шиг том шүхэр” хичээлд тус ангийн сурагчдын оролцоо: • Ярих, сонсох чадвар- 60 • Унших чадвар- 40%- /сурагчдад тулгарч буй саад/ - Эхийг уншиж байхдаа анхаарлаа төвлөрүүлж чадахгүй -Уншиж байхдаа салангид мэдээллийг авах нь илүү байна. -Гол зүйлийг ялгах чадвар тааруу -Ойлгож унших чадвар сул -Хурдан унших эрмэлзэлдээ захирагдаад агуулгыг ойлгоогүй -Уншсанаа цэгцэлж тогтоох чадвар дутмаг • -Бичих чадвар- 80% байсан гэж багшийн ажиглалтаас, багийн гишүүдийн ажиглалтаас дүгнэж цаашид тус ангийн унших чадварыг хэрхэн ахиулахыг ярилцаж тус ангитай доорх чиглэлээр ажилласан.
  • 13. Сурагчдын унших чадварыг сайжруулсан туршилт Сурагчдын унших, ярих сонсох чадварыг хөгжүүлэхдээ Иргэний боловсрол хичээлийн ном дээрх эхийг сонгож дараах чадварыг нэмэгдүүлэхийг зорьсон.  Унших хурдыг нэмэгдүүлэх  Эхийг ойлгож унших чадварыг нэмэгдүүлэх  Эхээс сонгож унших чадварыг нэмэгдүүлэх  Уншсан эхийг дарааллын дагуу ярих чадварыг нэмэгдүүлэх  Эхийн гол утгыг мэдэх, илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх  Мэдээлэл дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх
  • 14. Туршилтын үзүүлэлт № Анги 5а 23 сурагч /Эхийн сэдэв/ Мэдээлэл хүлээн авах Мэдээлэл боловсруулах Мэдээлэл дамжуулах Унших хурд Эхийн утгыг ойлгон унших Эхээс сонгож унших Эхийг ярих Эхийн гол утгыг олох, мэдэх Эхийг бусдад ярих 1 Батерей бидний амьдралд 70 үг 49% 48% 52% 55% 43% 2 Бяцхан хүүгийн мөрөөдөл 68 үг 60% 59% 62% 63% 60% 3 Хэн нь ялах бол 75 үг 75% 68% 63% 77% 69 4 Зүрхнийхээ үгийг сонс 78 үг 86% 77% 82% 84% 82% 5 Цасангаа 84 үг 89% 82% 85% 87% 86%
  • 15. Анги хоорондын унших чадварын залгамж холбоо Эхийн агуулгыг ойлгох 3 анги 4 анги 5 анги Эхийн агуулгыг ойлгож чухал гэж үзсэн хэсгийг ялгах Эхийн гол санааг ойлгож, тайлбарлах Эхийн ил, далд утгыг олох тайлбарлах Эхийн эхлэл гол төгсгөл хэсгийг ялган таних Эхийн эхлэл гол төгсгөл хэсгийн холбоо хамаарлыг тайлбарлах Эхийн эхлэл, гол, төгсгөл хэсэг тус бүр дэх холбоо хамаарлыг олох Уншсанаа учир шалтгааны дарааллаар тайлбарлан ярих, бичих Уншсан зүйлийнхээ учир шалтгаан холбоо хамаарлыг судлах Уншсан зүйлийнхээ учир шалтгааныг дүгнэн ярих, бичих
  • 16. Анги Эхийн сэдэв Унших хурд Эхийн гол санааг олох Эхийн эхлэл, гол, төгсгөл хэсгийг олох Учир шалтгаан хобоо хамаарлыг судлах 3б 22 сурагч Гэр 73 үг 45% 87% 72% Цэцэггүй ваар 75 үг 63% 86% 72% Ижийтэйгээ үзсэн тэр жилийн наадам 72 үг 57 % 82% 69% 4б 23 сурагч Гэр 81 үг 69% 65% 61% Цэцэггүй ваар 85 үг 76% 73% 63% Ижийтэйгээ үзсэн тэр жилийн наадам 84үг 80% 84% 78% 5а 22 сурагч Гэр 98 үг 63% 68% 78% Цэцэггүй ваар 102 үг 78% 73% 82% Ижийтэйгээ үзсэн тэр жилийн наадам 112 үг 87% 92% 84%
  • 17. Туршилт судалгаанаас үүдсэн дүгнэлт 1: УНШИХ ХЭРЭГЦЭЭ - ДААЛГАВРЫН САН УНШИХ ТЕХНИК – МЭДЭЭЛЭЛ ХҮЛЭЭН АВАХ, БОЛОВСРУУЛАХ, БУСДАД ДАМЖУУЛАХ АНХААРАЛ САЙЖИРЧ , ОЙ ТОГТООЛТЫГ ХӨГЖҮҮЛЭХ
  • 18. Туршилт судалгаанаас үүдсэн дүгнэлт 2: Уншихдаа хөтлөгдөөд, ухаарч ойлгох чадвар сул Сэдвийг тодорхой хугацаанд уншиж, уншсанаа ойлгох, хадгалах, сэргээн санах чадвар ахисан Унших хурд, ойлгох чадвар,ойлгосноо илэрхийлж ярих чадварт ахиц гарсан Туршилтын дүнд сургачдын унших чанар болон, тоон үзүүлэлтэд ахиц гарсан. Унших чадвар гэдгийг сурагчид хурдан унших явдал гэж ойлгож байсан ч энэ өрөөсгөл ойлголтоосоо салсан нь ахиц дэвшил.
  • 19. Долоо.Судалгаа ХОВД АЙМГИЙН ЗЭРЭГ СУМЫН БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН“ ХҮҮХЭД НЭГ БҮРИЙГ ХӨГЖҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ IV БҮСИЙН ЗӨВЛӨГӨӨНИЙ СУДАЛГАА Эцэг эхийн санал асуулгад оролцогчдын тоо Хүүхдийн сонирхож буй хичээлийн нэр / оролцогчдын хэдэн хувь / Хүүхдийн ахиц амжилтад хамгийн их нөлөөлж байгаа хичээл /оролцогчдын хэдэн хувь / Зэрэг сум -100 Монгол хэл -50%, Математик -55% ИБ -4%, Шатар- 5%, Дүрслэх урлаг технологи-7%, Хүн байгаль- 10% Биеийн тамир 8% Монгол хэл -40% Математик-42% Хүн байгаль- 10% Дарви сум-115 Монгол хэл -41%, Математик -77% ИБ 4%, Шатар- 6%, Дүрслэх урлаг технологи-15%, Хүн байгаль- 6% Биеийн тамир 8% Монгол хэл -40% Математик-44% Дүрслэх урлаг технологи-15% Чандмань сум-26 Монгол хэл-50 Математик-37% Дүрслэх урлаг технологи-13% Монгол хэл-43% Математик-30% Иргэний боловсрол-27% Манхан сум-28 Монгол хэл-78% Математик-82% ИБ -50% Дүрслэх урлаг технологи-46% Хүн байгаль- 57% Биеийн тамир 39% Хөгжим—61% Англи хэл -39% Хүн нийгэм -29% Монгол хэл-78% Математик-82% ИБ -50% Дүрслэх урлаг технологи-46% Хүн байгаль- 57% Хөгжим—61% Бүгд- 269 Монгол хэл-55% Математик-63% ИБ -15% Дүрслэх урлаг технологи-20% Хүн байгаль- 24% Биеийн тамир 18% Хөгжим—61% Англи хэл -39% Хүн нийгэм -29% Шатар-6% Монгол хэл-70% Математик-50% ИБ -31% Дүрслэх урлаг технологи-31% Хүн байгаль- 34% Хөгжим—61%
  • 20. Сурагчийн санал асуулгад оролцогчдын тоо Хамгийн сонирхолтой хичээлийн нэр /оролцогчдын хэдэн хувь / Ахиц амжилтад хамгийн их нөлөөлж байгаа хичээл /îролцогчдын хэдэн хувь / Зэрэг сум -111 Монгол хэл -41% Математик -57% Амьдрах чадварт суралцах -9% Шатар- 5% Хүн байгаль- 7% Биеийн тамир 5% Монгол хэл -53% Математик-41% Амьдрах чадварт суралцах -9% Дарви сум-127 Монгол хэл -38%, Математик -56% Амьдрах чадварт суралцах -19% Хүн байгаль- 7%, Хөгжим-11% Биеийн тамир-12% Монгол хэл -55% Математик-40% Амьдрах чадварт суралцах -19% Чандмань сум-31 Монгол хэл-56% Математик-37% Амьдрах чадвар-7% Монгол хэл-60% Математик-34% Амьдрах чадвар-6% Манхан сум-29 Монгол хэл-79% Математик-62% , ИБ -34% Дүрслэх урлаг технологи-34% Хүн байгаль-34% Биеийн тамир 27% Хөгжим—32% Англи хэл -48% Хүн нийгэм -55% Шатар-51% Монгол хэл-79% Математик-62% Хүн нийгэм -55% Шатар-51% Бүгд-298 Монгол хэл- 54% Математик-53%, ИБ -34% Дүрслэх урлаг технологи-34% Хүн байгаль-7%, Биеийн тамир -15% Хөгжим—22%, Англи хэл -48% Хүн нийгэм -55%, Шатар-28% Амьдрах чадварт суралцах -12% Монгол хэл- 62% Математик- 44% Амьдрах чадвар-11% Хүн нийгэм -55% Шатар-51%
  • 21. Ахиц өсөлт харагдаж байна: -Эх хэлний сургалтын нэр хүнд өсч байгаатай -”Ном” хөтөлбөрийн хэрэгжилт бодитой байгаатай -Туршилт явуулсны үр дүнд сурагчдын дээрх чадварт ахиц гарлаа. -Бага боловсролын цөм хөтөлбөр амжилттай хэрэгжиж байгаа нь сайн хичээлийг багаараа тасралтгүй явуулж байгаатай холбоотой
  • 22. Дэвшүүлэх санал: • Сурагчдын унших чадвар, ойлгоцын түвшин хоёрыг богино хугацаанд ямар ч хичээл дээр шалгах боломжтой . • Багш уйгагүй судлаачийн түвшинд сурагчаа оношилж ахиц дэвшлийг бодитой тодорхойлж тохирсон хэрэглэгдэхүүнийг хэрэглэж байх нь чухал. • Сайн хичээлийн багийг бүрдүүлэхдээ мэргэжлийн багш нартай хамтран баг болсноор бага дундын багш нарын залгамж холбоо сайжирч байна. • Багш бүр оролцогч байж хөгжиж туршлагажих • Багш нар чиглэл хандлагаа өөрчлөх-Хүүхэд бүрээ судлан ахиц, амжилтыг нь урамшуулан өөртөө итгэлтэй эрүүл чийрэг,зөв дадал хэвшил, зан чанартай, суралцах хүсэл эрмэлзэлтэй болж хөгжин төлөвшихөд тасралтгүй туслан дэмжих • Би биш бид уриан дор хамтарч ажиллах нь амжилт үр дүнг дагуулдаг
  • 23. Ес. ДҮГНЭЛТ • 2014-2015 оны хичээлийн жилд Бага боловсролын түвшинд цөм хөтөлбөр, сайн хичээл хэрэгжиж эхэлсэнээр цөм хөтөлбөрийн зорилго, зорилт, үйл ажиллагааны суурь тавигдаж дараах олон өөрчлөлтүүд шинэчлэлийг бий болгож байна. • Сурагч • Сурагчдын унших, ярих сонсох, бичих чадварт ахиц дэвшил гарч байна. • Сурагчдын өөрийгөө илэрхийлэх чадвар сайжирч байна. • Сурагчдад сайн төлөвшлүүд бий болж байна. • Хамтран суралцах үйл нь идэвхжиж байна. • Өөрийгөө болон бусдыг үнэлэх чадвар нэмэгдэж байна. • Өөртөө итгэлтэй болж , хийсвэрлэн сэтгэх чадвар нэмэгдэж байна. • Сурагч хөгжиж байна.
  • 24. • Багш • Сайн хичээлийг хөтлөн явуулснаар багш сургалт явуулах өөрийн гэсэн арга барилтай болж байна. • Заах ур чадвар дээшилж байна. • Хөгжиж байна. • Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхийг уйгагүй зорьж байна. • Хичээл бүр дээрээ хүүхдийн нас сэтгэхүйд тохирсон, сонирхолтой хөгжүүлсэн хэрэглэгдэхүүн хэрэглэхийг зорьдог болж байна. • Хүүхдээ оношилж гарааны үнэлгээ хийж байна.Энэ нь хүүхдийн ахиц дэвшлийг бодитой гаргаж ирж байна. • Багшид хүүхдээ судлах судалгааны сан бий болж байна. • Багшийн хандлага өөрчөгдөж байна.
  • 25. •Хэрвээ надад тулах цэг өгвөл би дэлхийг өргөнө. Архимед