2. EARNINGS AND INCOME DISCLAIMER
We make every effort to ensure that we accurately represent these products and services and their potential for income. Earning and Income statements made by our company and its customers are estimates of what we think you can possibly earn. There is no guarantee that you will make these levels of income and you accept the risk that the earnings and income statements differ by individual.
As with any business, your results may vary, and will be based on your individual capacity, business experience, expertise, and level of desire. There are no guarantees concerning the level of success you may experience. The testimonials and examples used are exceptional results, which do not apply to the average purchaser, and are not intended to represent or guarantee that anyone will achieve the same or similar results. Each individual’s success depends on his or her background, dedication, desire and motivation.
There is no assurance that examples of past earnings can be duplicated in the future. We cannot guarantee your future results and/or success. There are some unknown risks in business and on the internet that we cannot foresee which can reduce results. We are not responsible for your actions.
The use of our information, products and services should be based on your own due diligence and you agree that our company is not liable for any success or failure of your business that is directly or indirectly related to the purchase and use of our information, products and services.
DISCLAIMER
This is an Independent Business Owner Presentation and
Not Endorsed or Operated by Argent Global Network
3. About Us:
Argent Global Network, Ltd. (AGN) is a Belize registered multi-level online network marketing business with a profit sharing system. AGN is successfully managed by an international team of professions including CEOs and network marketers.
360 Degrees of Strategic Online Advertising Solutions
AGN is dedicated to providing 360 degrees of strategic online advertising solutions that help both online and offline business owners across diverse industry verticals achieve strong web presence with an impactful brand identity and increasing online business visibility.
WHAT IS ARGENT GLOBAL NETWORK
4. ADVERTISING - 360 degrees of strategic online advertising solutions that help both online and offline business owners across diverse industry
BUSINESS PLATFORMS
SHOPPING MALL - E-commerce
ONLINE GAMING and many others – Coming soon…
5. Online Advertising is BIG BIG Industry $$$
•In 2010, spending on advertising was estimated at $143 billion in the United States and $467 billion worldwide - http://en.wikipedia.org/wiki/Advertising
Facebook Is Charging $700,000 A Day For A Takeover Ad On Its Log Out Page
http://www.businessinsider.com/facebooks-logout-page- has-one-insanely-expensive-ad-2012-3#ixzz2vnZUp6rm
ONLINE ADVERTISEMENTS
6. AOL homepage takeover:
$400,000 per day
YouTube homepage takeover:
$400,000 per day
Yahoo homepage takeover:
$450,000 per day
ONLINE ADVERTISEMENTS
7. PURPOSE & GOALS
Increase Alexa Ranking By driving traffic back to Argent http://www.alexa.com
The Higher the Ranking
The Higher the Price Tag
For Advertising on Argent
Platform / Take Over Page
8. Direct Sales Commission - allows you to immediately earn up to 30% on any advertisement sold.
SHOW ME THE MONEY! Package Earning Commission - allows you to earn money on a weekly basis from the packages purchased by yourself, your direct subscribers as well as your indirect subscribers. Earnings will expire when the package has expired. * You must place the required ads per day to receive the full amount. A daily deduction of 20% will apply for each day missed up to 3 days. After three days, the weekly earnings will be forfeited.
Matrix Commission - allows you to earn money on a monthly basis through the 2x21 forced matrix.
To Earn in AGN, You will need to be a Premium Member in Argent Global Network. Membership Level: Silver = $10/month | Gold = $50 / month | Diamond = $100/month
9. Any Advertising Sales Made. You earn 30% of the Sales…
Direct Sales Commission
Example: Home page cost $5000
Assuming you sold the front page advertisement to McDonald.
You will make 30% for that transaction…
$5000 x 30% = $1500
How many direct sales can you make?
10. Membership Level (Subscription Level):
Package Earning Commission
SILVER = $10/month - Silver Subscribers can purchase up to 5 packages
GOLD = $50/month - Gold Subscribers can purchase up to 20 packages
DIAMOND = $100/month - Diamond Subscribers can purchase up to 100 packages
1 Voucher Value = 1 Ad Pack
All Ad Packs have a voucher Value to it.
Example: Basic Pack has a Voucher Value = 1, that would be consider as 1 Ad Pack…
VIP Plus Pack’s Voucher Value = 16 , that mean it is equal to 16 Ad Packs
11. Advertising Packages
BONUS PACK
•Required Premium Membership
•Price: $0
•Value: 1 voucher
•Earn up to: $10
•26 Weeks (6 month contract)
•1000 text or Banner Impression
BASIC PLUS
•Required Premium Membership
•Price: $300.00
•Value: 2 voucher
•Earn up to: $20
•52 Weeks (1 year contract)
•2000 text or Banner Impression
PREMIUM
•Required Premium Membership
•Price: $600.00
•Value: 4 voucher
•Earn up to: $40
•52 Weeks (1 year contract)
•4000 text or Banner Impression
VIP PLUS
•Required Premium Membership
•Price: $2400.00
•Value: 16 voucher
•Earn up to: $160
•52 Weeks (1 year contract)
•16000 text or Banner Impression
VIP
•Required Premium Membership
•Price: $1200.00
•Value: 8 voucher
•Earn up to: $80
•52 Weeks (1 year contract)
•8000 text or Banner Impression
BASIC
•Required Premium Membership
•Price: $150.00
•Value: 1 voucher
•Earn up to: $10
•52 Weeks (1 year contract)
•1000 text or Banner Impression
12. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Package Earning Commission
Example:
•Base on a Diamond Subscriber
•Starting with a VIP PLUS Package
oDiamond Membership = $100/month
oVIP Plus Pack = $2400
•The fastest way to earning $1000 per week?
•How much can I potentially earn after:
o6 Months
o12 Months
13. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
VIP Plus Pack
Total Cost = $2500
( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 1
Membership Monthly Fee
$100 monthly fee
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
VIP Plus weekly earning = $160
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$160 - $150 = $10 left over
Week 2
$160 + $10 + $10 (left over) = $180
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$180 - $150 = $30 left over
Week 3
$160 + $20 + $30 = $210
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$210 - $150 = $60 left over
Week 4
$160 + $30 + $60 = $250
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$250 - $150 = $100 leftover
14. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
VIP Plus Pack
Total Cost = $2500
( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 2
Membership
Monthly Fee
$100 leftover - $100 monthly fee = $0
Accumulative of Ad Packs purchased = $40
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $40 + $0 = $200
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$200 - $150 = $50 left over
Week 2
$160 + $50 + $50 = $260
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$260 - $150 = $110 left over
Week 3
$160 + $60 + $110 = $330
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$330 - $300 = $30 left over
Week 4
$160 + $80 + $30 = $270
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$270 - $150 = $120 leftover
15. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
VIP Plus Pack
Total Cost = $2500 ( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 3
Membership
Monthly Fee
$120 leftover - $100 monthly fee = $20
Accumulative of Ad Packs purchased = $90
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $90 + $20 = $270
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$270 - $150 = $120 left over
Week 2
$160 + $100 + $120 = $380
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$380 - $300 =$80 left over
Week 3
$160 + $120 + $80 = $360
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$360 - $300 = $60 left over
Week 4
$160 + $140 + $60 = $360
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$360 - $150 = $210 leftover
16. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
VIP Plus Pack
Total Cost = $2500 ( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 4
Membership
Monthly Fee
$210 leftover - $100 monthly fee = $110
Accumulative of Ad Packs purchased = $150
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $150 + $110 = $270
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$270 - $150 = $120 left over
Week 2
$160 + $160 + $120 = $440
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$440 - $300 =$140 left over
Week 3
$160 + $180 + $140 = $480
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$480 - $300 - $150 = $30 left over
Week 4
$160 + $210 + $30 = $400
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$400 - $300 = $100 leftover
17. VIP Plus Pack
Total Cost = $2500 ( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 5
Membership
Monthly Fee
$100 leftover - $100 monthly fee = $0
Accumulative of Ad Packs purchased = $230
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $230 + $0 = $390
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$390 - $300 = $90 left over
Week 2
$160 + $250 + $90 = $500
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$500 - $300 - $150 = $50 left over
Week 3
$160 + $280 + $50 = $490
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$490 - $300 - $150 = $40 left over
Week 4
$160 + $310 + $40 = $510
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$510 - $300 = $210 leftover
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
18. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
VIP Plus Pack
Total Cost = $2500
( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 6
Membership
Monthly Fee
$210 leftover - $100 monthly fee = $110
Accumulative of Ad Packs purchased = $330
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $330 + $110 = $600
Premium Pack = $600, pays weekly $40
$600 - $600 = $0 left over
Week 2
$160 + $370 + $0 = $530
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$530 - $300 - $150 = $80 left over
Week 3
$160 + $400 + $80 = $640
Premium Pack = $600, pays weekly $40
$640 - $600 = $40 left over
Week 4
$160 + $440 + $40 = $640
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$640 - $300 - $150 = $190 left over
Weekly Earning = $630
19. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
VIP Plus Pack
Total Cost = $2500
( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 7
Membership
Monthly Fee
$190 leftover - $100 monthly fee = $90
Accumulative of Ad Packs purchased = $470
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $470 + $90 = $720
Premium Pack = $600, pays weekly $40
$720 - $600 = $120 left over
Week 2
$160 + $510 + $120 = $790
Premium Pack = $600, pays weekly $40
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$790 - $600 - $150 = $40 left over
Week 3
$160 + $560 + $40 = $760
Premium Pack = $600, pays weekly $40
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$760 - $600 - $150 = $10 left over
Week 4
$160 + $610 + $10 = $780
Premium Pack = $600, pays weekly $40
$780 - $600 = $180 left over
20. VIP Plus Pack
Total Cost = $2500
( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 8
Membership
Monthly Fee
$180 leftover - $100 monthly fee = $80
Accumulative of Ad Packs purchased = $650
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $650 + $80 = $890
Premium Pack = $600, pays weekly $40 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$890 - $600 -$150 = $140 left over
Week 2
$160 + $700 + $140 = $1000
Premium Pack = $600, pays weekly $40 | Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$1000 - $600 - $300 = $100 left over
Week 3
$160 + $760 + $100 = $1020
Premium Pack = $600, pays weekly $40
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$1020 - $600 - $300 = $120 left over
Week 4
$160 + $820 + $120 = $1100
Premium Pack = $600, pays weekly $40
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$1100 - $600 - $300 = $200 left over
Weekly Earning = $1040
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
21. VIP Plus Pack
Total Cost = $2500 ( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 9
Membership
Monthly Fee
$200 leftover - $100 monthly fee = $100
Accumulative of Ad Packs purchased = $880
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $880 + $100 = $1140
Premium Pack = $600, pays weekly $40
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$1140 - $600 - $300 - $150 = $90 left over
Week 2
$160 + $950 + $90 = $1200
VIP = $1200, pays weekly $80
$1200 - $1200 = $0 left over
Week 3
$160 + $1030 + $0 = $1190
Premium Pack = $600, pays weekly $40
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$1190 - $600 - $300 - $150 = $140 left over
Week 4
$160 + $1100 + $140 = $1400
VIP = $1200, pays weekly $80
$1400 - $1200 = $200 left over
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
22. VIP Plus Pack
Total Cost = $2500
( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 10
Membership
Monthly Fee
$200 leftover - $100 monthly fee = $100
Accumulative of Ad Packs purchased = $1180
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $1180 + $100 = $1440
VIP = $1200, pays weekly $80
Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$1440 - $1200 - $150 = $90 left over
Week 2
$160 + $1260 + $90 = $1510
VIP = $1200, pays weekly $80 | Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$1510 - $1200 - $300 = $10 left over
Week 3
$160 + $1360 + $10 = $1530
VIP = $1200, pays weekly $80 | Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$1530 - $1200 - $300 = $30 left over
Week 4
$160 + $1460 + $30 = $1650
VIP = $1200, pays weekly $80
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$1650 - $1200 - $300 = $150 left over
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
23. VIP Plus Pack
Total Cost = $2500
( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 11
Membership
Monthly Fee
$150 leftover - $100 monthly fee = $50
Accumulative of Ad Packs purchased = $1560
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $1560 + $50 = $1770
VIP = $1200, pays weekly $80
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$1770 - $1200 - $300 - $150 = $120 left over
Week 2
$160 + $1660 + $120 = $1940
VIP = $1200, pays weekly $80 | Premium Pack = $600, pays weekly $40
$1940 - $1200 - $600 = $140 left over
Week 3
$160 + $1780 + $140 = $2080
VIP = $1200, pays weekly $80
Premium Pack = $600, pays weekly $40 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$2080 - $1200 - $600 - $150 = $130 left over
Week 4
$160 + $2080 + $130 = $2370
VIP = $1200, pays weekly $80 | Premium Pack = $600, pays weekly $40
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$2370 - $1200 - $600 - $300 - $150 = $120 left over
24. VIP Plus Pack
Total Cost = $2500 ( $2400 + $100)
VIP PLUS
Month 12
Membership
Monthly Fee
$120 leftover - $100 monthly fee = $20
Accumulative of Ad Packs purchased = $2230
Week 1
VIP PLUS + Total New Ad Pack + Carry Over Commission = Total
$160 + $2230 + $20 = $2410
VIP PLUS = $1200, pays weekly $160
$2400 - $2400 = $10 left over
Week 2
$160 + $2390 + $10 = $2560
VIP PLUS = $1200, pays weekly $160 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$2560 - $2400 - $150 = $10 left over
Week 3
$160 + $2560 + $10 = $2730
VIP PLUS = $1200, pays weekly $160
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20
$2730 - $2400 - $300 = 30 left over
Week 4
$160 + $2740 + $30 = $2930
VIP PLUS = $1200, pays weekly $160
Buy Basic Plus = $300, pays weekly $20 | Buy Basic Pack = $150, pays weekly $10
$2930 - $2400 - $300 - $150 = $80 left over
Weekly Earning = $2930
25. * This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Package Earning Commission
Example:
•Based on a Diamond Subscriber
•Starting with a VIP PLUS Package
oDiamond Membership = $100/month
oVIP Plus Pack = $2400
•The fastest way to earning $1000 per week?
oAfter 8 months: $1040 per week, $4160/month, $49,920/year
•How much can I potentially earn after:
o6 Months = $630 per week, $2520/month, $30,240/year
o12 Months = $2930 per week, $11,720/month, $140,640/year
Now imagine if you start with 5, 10 or 20 VIP PLUS
26. Package Generation Commission
Profit Sharing Commission for Purchased Packages Commission Override for Purchase Packages
Subscription Level
% for 1stGeneration Subscribers
% for 2ndGeneration Subscribers
Silver
5%
2.5%
Gold
7%
3.5%
Diamond
10%
5%
NO STACKING ALLOWED
* You can buy unlimited number of Ad Pack if you are a Diamond Subscriber
27. Diamond Member
A sponsored B, B sponsored C… B joined as a Diamond Member & buys a VIP Plus pack. C joined as a Gold Member and buys a Premium Pack
Commission from B: VIP Plus = $2400 | $2400 x 10% = $240 ( A earned $240 from B’s Ad Pack) If B buys 5 VIP PLUS: $2400 X 5 (VIP PLUS) =$12000 x 10% = $1200 (A earned $1200 from B’s Ad Packs) Commission from C: Premium Pack = $600 | $600 x 5% = $30 ( A made $30 from C’s Ad Pack)
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Package Generation Commission
If B & C keep buying new Ad Pack, A you will keep earning what ever commission level he/she qualify for. In this case, A would earn 10% from B and 5% from C…
28. Gold Member
A sponsored B, B sponsored C… B joined as a Diamond Member & buys a VIP Plus pack. C joined as a Gold Member and buys a Premium Pack
Commission from B:
VIP Plus = $2400 | $2400 x 7% = $168 ( A earned $168 from B’s Ad Pack)
If B buys 5 VIP PLUS:
$2400 X 5 (VIP PLUS) =$12000 x 7% = $840 (A earned $840 from B’s Ad Packs)
Commission from C:
Premium Pack = $600 | $600 x 3.5% = $21 ( A made $21 from C’s Ad Pack)
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Package Generation Commission
If B & C keep buying new Ad Pack, A you will keep earning what ever commission level he/she qualify for. In this case, A would earn 7% from B and 3.5% from C…
29. Silver Member
A sponsored B, B sponsored C… B joined as a Diamond Member & buys a VIP Plus pack. C joined as a Gold Member and buys a Premium Pack
Commission from B: VIP Plus = $2400 | $2400 x 5% = $120 ( A earned $120 from B’s Ad Pack) If B buys 5 VIP PLUS: $2400 X 5 (VIP PLUS) =$12000 x 57% = $600 (A earned $600 from B’s Ad Packs) Commission from C: Premium Pack = $600 | $600 x 2.5% = $15 ( A made $15 from C’s Ad Pack)
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Package Generation Commission
If B & C keep buying new Ad Pack, A you will keep earning what ever commission level he/she qualify for. In this case, A would earn 5% from B and 2.5% from C…
30. Matrix Commission - allows you to earn money on a monthly basis through the
2x21 forced matrix.
Matrix Commission
•When you personally sponsor a Silver Subscriber, ($10 x 20% = $2) you earn $2
•When you personally sponsor a Gold Subscriber, ($50 x 20% = $10) you earn $10
•When you personally sponsor a Diamond Subscriber, ($100 x 20%) you earn $20
Personal Volume (PV) - Personal Volume available for each Subscription Level: Silver- 10 PV | Gold - 50 PV | Diamond - 100 PV
When you directly sponsor other members, you will receive additional PV based on their membership level. They will be added to your monthly PV as long as their monthly subscription is active. Personal Volume will not accrue each month. * If you are a Silver subscriber with 10 PV and directly sponsor a Diamond subscriber you will have 110 PV. * If you are a Gold subscriber with 50 PV and directly sponsor a Diamond subscriber you will have 150 PV. * If you are a Diamond subscriber with 100 PV and directly sponsor a Diamond subscriber you will have 200 PV.
You earn 20% on all DIRECT REFERRALS… Whether you are a FREE or Premium member
31. Personally Sponsor
Qualify to Earn
Receive Amount
PV
2 People
5 Levels Deep
$0.25 on Silver, Gold or Diamond
n/a
n/a
10 Levels Deep
$0.25 on Silver, Gold or Diamond
300
n/a
15 Levels Deep
$0.25 on Silver, Gold or Diamond
500
8 People
21 Levels Deep
$0.25 on Silver, Gold or Diamond
700
Profit Sharing Commission in the Matrix for Silver Subscribers Earn $0.25 on all of your Subscribers regardless of their level.
Matrix Commission
32. Silver Member
A sponsored B, B sponsored C… B joined as a Diamond Member & buys a VIP Plus pack. C joined as a Gold Member and buys a Premium Pack
Commission from B:
Diamond = $100 | $100 x 20% = $20 ( A earned $20 from B’s monthly membership )
Commission from C:
Gold Member = $50 | $0.25 ( A earned $0.25 from B’s monthly membership )
Lets say B brings in 100 Silver, 50 Gold & 25 Diamond members:
($0.25 x 100) + ($0.25 x 50) + ($0.25 x 25) = $43.75
Total Monthly Commission: $20 + $0.25 + $43.75 = $64
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Matrix Commission
Personal Volume (PV): Silver Member = 10 PV
A is a Silver & B is a Diamond. Only direct referral’s PV can be added to yours PV…
10 + 100 = 110 PV … You have 110 PV for the month
33. Profit Sharing Commission in the Matrix for Gold Subscribers Earn $0.35 on Silver Subscribers and a $1.00 on Gold and Diamond Subscribers.
Matrix Commission
Personally Sponsor
Qualify to Earn
Receive
Amount
Receive
Amount
Receive
Amount
PV
2 People
5 Levels Deep
$0.35 on Silver
$1.00 on Gold
$1.00 on Diamond
n/a
n/a
10 Levels Deep
$0.35 on Silver
$1.00 on Gold
$1.00 on Diamond
300
n/a
15 Levels Deep
$0.35 on Silver
$1.00 on Gold
$1.00 on Diamond
500
8 People
21 Levels Deep
$0.35 on Silver
$1.00 on Gold
$1.00 on Diamond
700
34. Gold Member
A sponsored B, B sponsored C…
B joined as a Diamond Member & buys a VIP Plus pack.
C joined as a Gold Member and buys a Premium Pack
Commission from B: Diamond = $100 | $100 x 20% = $20 ( A earned $20 from B’s monthly membership ) Commission from C: Gold Member = $50 | $1.00 ( A earned $1.00 from B’s monthly membership ) Lets say B sponsored 100 Silver, 50 Gold & C sponsored 25 Diamond members: ($0.35 x 100) + ($1.00 x 50) + ($1.00 x 25) = $110 Matrix commission Total Monthly Commission: $20 + $1.00 + $110 = $131
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Matrix Commission
Personal Volume (PV): Gold Member = 50 PV A is a Gold & B is a Diamond. Only direct referral’s PV can be added to yours PV… 50 + 100 = 150 PV … You have 150 PV for the month
35. Profit Sharing Commission in the Matrix for Diamond Subscribers Earn $0.40 on Silver Subscribers and a $1.50 on Gold and $3.50 on Diamond Subscribers.
Matrix Commission
Personally Sponsor
Qualify to Earn
Receive
Amount
Receive
Amount
Receive
Amount
PV
2 People
5 Levels Deep
$0.40 on Silver
$1.50 on Gold
$3.50 on Diamond
n/a
n/a
10 Levels Deep
$0.40 on Silver
$1.50 on Gold
$3.50 on Diamond
300
n/a
15 Levels Deep
$0.40 on Silver
$1.50 on Gold
$3.50 on Diamond
500
8 People
21 Levels Deep
$0.40 on Silver
$1.50 on Gold
$3.50 on Diamond
700
36. Diamond Member
A sponsored B, B sponsored C…
B joined as a Diamond Member & buys a VIP Plus pack.
C joined as a Gold Member and buys a Premium Pack
Commission from B:
Diamond = $100 | $100 x 20% = $20 ( A earned $20 from B’s monthly membership )
Commission from C:
Gold Member = $50 | $1.50 ( A earned $1.50 from B’s monthly membership )
Lets say B sponsored 100 Silver, 50 Gold & C sponsored 25 Diamond members:
($0.40 x 100) + ($1.50 x 50) + ($3.50 x 25) = $202.5 Matrix commission
Total Monthly Commission: $20 + $1.50 + $202.5 = $224
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Matrix Commission
Personal Volume (PV): Diamond Member = 100 PV A is a Diamond & B is a Diamond. Only direct referral’s PV can be added to yours PV… 100 + 100 = 150 PV … You have 200 PV for the month
37. 2 x 21 Forced Matrix
* This is for illustration purpose ONLY… Individual result will vary depending on your own effort and experience…
Everyone can only have two position under you. Even if you have many direct referrals it will go down to the next open position in the matrix. This will keep going down until you the 2 x 21 matrix is filled.
1. 2
2. 4
3. 8
4. 16
5. 32
6. 64
7. 128
8. 256
9. 512
10. 1,024
11. 2,028
12. 4,096
13. 8,192
14. 16,384
15. 32,768
16. 65,536
17. 131,072
18. 262,144
19. 524,288
20. 1,048,576
21. 2,097,152
Example: If you only average $0.50 per person on your matrix
2,097,152 x $.40 = $1,048,576 per month
The Bigger The Matrix, The Bigger The Pay Check!
As a DIAMOND SUBSCRIBER - Earning on indirect referrals are as follow: Diamond = $3.50 person | Gold = $1.50 person | Silver = $0.40 person in the 2 x 21 matrix
How many Diamonds do you want in your matrix?
38. Option 1: Get Started as a Free Subscriber is as Easy as 2 Steps
Getting Started
oStep 1: Place up to 5 online advertisements per day for 60 days.
oStep 2: Once your 60 days have ended, upgrade by subscribing to one of the Paid Subscription... Silver, Gold or Diamond…
Option 2: Get Started as a Paid Subscriber is as Easy as 3 Steps
oStep 1: Select an eWallet: SolidTrust, OkPay, iPayOut, Perfect Money
oStep 2: Choose your subscription level: Silver ($10/month), Gold ($50/month) or Diamond ($100/month)
oStep 3: Purchase an AGN package, Start Earning Weekly. Package purchases are final and non refundable. The maximum number of packages available for purchase is based on the affiliate`s subscription level.
* Bonus package is only available to subscribers that have upgraded from a free 60 day subscription.
Register for a FREE account and Lock in Your Spot and choose an options below
39. THE QUESTIONS IS…
Get Started NOW!
HOW MUCH DO YOU WANT TO MAKE?
The rest is up to you...