ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΙI (Σημειώσεις 3ης Εβδομάδας).pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΥΚΗΝΑΪΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ webquest
1. ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Επιμέλεια : Στουγιαννούδης Γιώργος
Γυμνάσιο Πολυκάστρου
Υλοποίηση σεναρίου : 7/12/2011
1. Τίτλος : Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές : Η ιστορία και η γεωγραφία.
3. Στόχοι : 1. Γνωστικοί στόχοι : Να γνωρίσουν και να κατανοήσουν οι μαθητές
τον Μυκηναϊκό κόσμο (ανάκτορα, οικονομικές δραστηριότητες, δομή
κοινωνίας) και τον αντίστοιχο πολιτισμό (γραφή, θρησκεία, τέχνη) με την
αξιοποίηση έντυπων και ηλεκτρονικών πηγών.
2. Στόχοι σε σχέση με τον τεχνογραμματισμό : α) Να
χρησιμοποιήσουν οι μαθητές τον ηλεκτρονικό υπολογιστή ως εργαλείο
άντλησης και επεξεργασίας πληροφοριών, β) Να γνωρίσουν οι μαθητές
συγκεκριμένα λογισμικά-προγράμματα [διαδίκτυο, διαδικτυακό περιβάλλον
webquest (ιστοεξερεύνηση), πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου, πρόγραμμα
προβολής παρουσίασης] τα οποία θα τους επιτρέψουν να ανακαλύψουν, να
κατανοήσουν και να εμπεδώσουν τη νέα γνώση, καθώς και να αναπτύξουν την
κριτική σκέψη τους, γ) Να αντιληφθούν οι μαθητές τις δυνατότητες της εξ
αποστάσεως εκπαίδευσης (e–learning) με την αξιοποίηση για την εργασία
τους ενός webquest (ιστοεξερεύνησης).
3. Παιδαγωγικοί στόχοι : α) Να ασκηθούν οι μαθητές στην ενεργό
συμμετοχή τους στο μάθημα και στην ανακάλυψη της γνώσης μέσω
συγκεκριμένων εργασιών – δραστηριοτήτων (διερευνητική – ανακαλυπτική
μάθηση), β) Να μπορέσουν οι μαθητές να συνεργάζονται και να
ανταλλάσσουν απόψεις προκειμένου να καταλήξουν σε κοινά συμπεράσματα
(συνεργατική μάθηση), γ) Ο εκπαιδευτικός να αποτελέσει αρωγό και
συντονιστή της μαθησιακής διαδικασίας (κατευθυνόμενη διερεύνηση), δ) Να
είναι σε θέση οι μαθητές να γνωρίζουν τι γνωρίζουν και να χρησιμοποιούν τις
προηγούμενες γνώσεις τους στην οικοδόμηση νέων εννοιών (μεταγνωστικοί
στόχοι), ε) Να τονώσουν οι μαθητές την αυτοπεποίθηση και την
αυτοεκτίμησή τους μέσα από ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες, στ) Να
αναπτύξουν κριτική και δημιουργική σκέψη οδηγούμενοι σε ασφαλή
συμπεράσματα, ζ) Να αναπτύξουν ικανότητες διαλόγου και
επιχειρηματολογίας, η) Να υποστηρίξει ο εκπαιδευτικός την εξ αποστάσεως
εκπαίδευση (e–learning) μέσω της δημιουργίας ενός διαδικτυακού
2. περιβάλλοντος webquest (ιστοεξερεύνησης) το οποίο θα αξιοποιήσουν οι
μαθητές κατά την εργασία τους.
4. Λογισμικό : Θα αξιοποιηθούν τα εξής λογισμικά : Διαδίκτυο, διαδικτυακό
περιβάλλον webquest (ιστοεξερεύνηση) πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου,
πρόγραμμα προβολής παρουσίασης .
5. Διάρκεια : Το σενάριο αναμένεται να υλοποιηθεί σε δύο [2] διδακτικές ώρες.
6. Οργάνωση τάξης : Για την υλοποίηση του σεναρίου οι μαθητές χωρίζονται
σε 6 μεικτές ομάδες των τεσσάρων ατόμων (σύνολο μαθητών τάξης : 24
άτομα) και κάθε ομάδα θα χρησιμοποιήσει από έναν υπολογιστή. Σε κάθε
ομάδα ένα άτομο θα είναι ο χειριστής του ποντικιού και του πληκτρολογίου,
ένα ο γραμματέας, ένα ο ερευνητής και ένα ο συντονιστής.
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή : 6 φορητοί υπολογιστές για τις
αντίστοιχες ομάδες των μαθητών και ένας διαδραστικός πίνακας για τον
εκπαιδευτικό συνδεδεμένος με φορητό υπολογιστή μέσα στη σχολική
αίθουσα.
8. Διδακτικό υλικό : Το σχολικό εγχειρίδιο αρχαίας ιστορίας Α΄ γυμνασίου σε
έντυπη ή και ψηφιακή μορφή (σελίδες 29-35 Ενότητα 5 : Ο Μυκηναϊκός
κόσμος και Ενότητα 6 : Μυκηναϊκή θρησκεία και τέχνη), το διαδίκτυο, το
webquest (ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
http://zunal.com/process.php?w=122817 , 6 φύλλα εργασίας.
9. Φύλλο εργασίας : 1 φύλλο εργασίας που θα δοθεί σε όλους τους μαθητές
κάθε ομάδας και θα περιέχει βιβλιογραφικό οδηγό και 4 εργασίες αντίστοιχες
με το θέμα της κάθε ομάδας (ανάκτορα, οικονομικές δραστηριότητες, δομή
κοινωνίας, γραφή, θρησκεία και τέχνη των Μυκηναίων). Στόχος του κάθε
φύλλου εργασίας (που παρουσιάζεται στο τέλος του σεναρίου) είναι η
ανακάλυψη, η εμπέδωση και η παρουσίαση της νέας γνώσης με την
αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών.
10. Διδακτική προσέγγιση – μεθοδολογία : Να γνωρίσουν οι ομάδες των
μαθητών τον Μυκηναϊκό κόσμο μέσα από τις ακόλουθες ενότητες :
μ Πρώτη ομάδα : Μυκηναϊκά ανάκτορα
μ Δεύτερη ομάδα : Οικονομικές δραστηριότητες Μυκηναίων
μ Τρίτη ομάδα : Δομή της Μυκηναϊκής κοινωνίας
Τ Τέταρτη ομάδα : Γραμμική γραφή Β΄
Τ Πέμπτη ομάδα : Μυκηναϊκή θρησκεία
Π Έκτη ομάδα : Μυκηναϊκή τέχνη
1η διδακτική ώρα : Οι μαθητές κατά τη μαθησιακή διδασκαλία θα
αξιοποιήσουν το υλικό που τους δίνεται μέσα από το webquest
(ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
(http://zunal.com/process.php?w=122817), καθώς και το σχολικό εγχειρίδιο
αρχαίας ιστορίας Α΄ γυμνασίου (σελίδες 29-34). Στη συνέχεια, οι μαθητές
κάθε ομάδας θα κατεβάσουν μέσω της σελίδας της ιστοεξερεύνησης ένα
φύλλο εργασίας, διαφορετικό για κάθε ομάδα, με 4 εργασίες σχετικές με το
θέμα που διερεύνησαν το οποίο θα κληθούν να απαντήσουν με τη χρήση
3. προγράμματος επεξεργασίας κειμένου. Στο τέλος, θα κατασκευάσουν με τη
βοήθεια του προγράμματος προβολής παρουσίασης τα αποτελέσματα της
έρευνάς τους, συνδυάζοντας το κείμενό τους με εικόνα και άλλο
οπτικοακουστικό υλικό. 2η διδακτική ώρα : Κάθε ομάδα θα δείξει στους
συμμαθητές της την παρουσίαση που έχει ετοιμάσει για το θέμα που την
απασχόλησε, διατυπώνοντας προφορικά και τις απαραίτητες επισημάνσεις.
Θα ακολουθήσει διάλογος των ομάδων για την εξαγωγή συμπερασμάτων.
Ο εκπαιδευτικός θα συνδυάζει τη μετωπική διδασκαλία στην αρχή της
πρώτης διδακτικής ώρας με τη διερευνητική και συνεργατική μάθηση στη
συνέχεια της διδακτικής πορείας και θα είναι αρωγός και συντονιστής της
μαθησιακής διαδικασίας. Το σενάριο υποστηρίζει την ενεργό συμμετοχή των
μαθητών στο μάθημα, την ανακάλυψη της γνώσης μέσω συγκεκριμένων
εργασιών – δραστηριοτήτων και την ολοκλήρωσή της με τη συμμετοχή των
μαθητών σε ομάδες εργασίας.
Τέλος, ο καθηγητής θα υποστηρίζει και την εξ αποστάσεως
εκπαίδευση (e–learning) με την κατασκευή από τον ίδιο ενός webquest
(ιστοεξερεύνησης) με θέμα «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό», δηλαδή ενός
διαδικτυακού περιβάλλοντος διδασκαλίας με τα βήματα, τις πηγές, τις
δραστηριότητες και τα φύλλα εργασίας online.
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΊΑΣ
Αρχαία ιστορία Α΄ Γυμνασίου
Μυκηναϊκός πολιτισμός
Φύλλο εργασίας 1ης ομάδας : Μυκηναϊκά ανάκτορα
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ :
1. Σχολικό εγχειρίδιο σε έντυπη (σελίδες 29-35 Ενότητα 5 : Ο Μυκηναϊκός
κόσμος και Ενότητα 6 : Μυκηναϊκή θρησκεία και τέχνη) ή ηλεκτρονική
μορφή (http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGYM-
A105&id=300)
2. Εισαγωγή στον Μυκηναϊκό πολιτισμό :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE
%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CE%BF
%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF
%82
3. Οπτικοακουστικό υλικό (video) : Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός :
http://www.youtube.com/watch?
v=OeVaZyM4BBY&feature=player_embedded
4. Πληροφορίες για τα Μυκηναϊκά ανάκτορα
http://www.fhw.gr/chronos/02/mainland/gr/mg/habitation/palaces/index.html
5. Εικόνες για τα Μυκηναϊκά ανάκτορα :
http://www.google.gr/search?tbm=isch&hl=el&source=hp&q=%CE%BC
%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE
%AC+%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF
%81%CE%B1&gbv=2&oq=%CE%BC%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE
%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AC+%CE%B1%CE
%BD&aq=0&aqi=g1&biw=1280&bih=671&sei=40_jTpPvJsjV8gP7sfHtAw
6. Το ανάκτορο του Νέστορα (video) :
4. http://www.youtube.com/watch?v=iohH4tlCmwU&feature=player_embedded
7. Webquest (ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
http://zunal.com/process.php?w=122817
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Πότε και πού χτίζονται τα πρώτα μυκηναϊκά ανάκτορα ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
2. Ποια μινωικά στοιχεία διαπιστώνουμε στα μυκηναϊκά ανάκτορα ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
3. Να περιγράψετε πώς φαντάζεστε μία τυπική μέρα στο ανάκτορο του Νέστορα
κάνοντας αναφορά στο χώρο, στα πρόσωπα και στις ασχολίες τους.
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………….
5. 4. Δραστηριότητα : Να παρουσιάσετε τα βασικότερα σημεία της εργασίας σας
στους συμμαθητές σας χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα προβολής
παρουσίασης (συνδυάζοντας το κείμενο της εργασίας σας με αντίστοιχες
εικόνες ή και οπτικοακουστικό υλικό).
Αρχαία ιστορία Α΄ Γυμνασίου
Μυκηναϊκός πολιτισμός
Φύλλο εργασίας 2ης ομάδας : Οικονομικές δραστηριότητες των Μυκηναίων
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ :
1. Σχολικό εγχειρίδιο σε έντυπη (σελίδες 29-35 Ενότητα 5 : Ο Μυκηναϊκός
κόσμος και Ενότητα 6 : Μυκηναϊκή θρησκεία και τέχνη) ή ηλεκτρονική
μορφή (http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGYM-
A105&id=300)
2. Εισαγωγή στον Μυκηναϊκό πολιτισμό :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE
%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CE%BF
%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF
%82
3. Οπτικοακουστικό υλικό (video) : Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός :
http://www.youtube.com/watch?
v=OeVaZyM4BBY&feature=player_embedded
4. Οικονομικές δραστηριότητες των Μυκηναίων :
http://sgtogias.tripod.com/articles/mikines.html
5. Webquest (ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
http://zunal.com/process.php?w=122817
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Ποιες ήταν οι βασικές οικονομικές δραστηριότητες των Μυκηναίων ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………
2. Να αναφέρετε τις κατηγορίες των τεχνιτών που συναντάμε στη μυκηναϊκή
κοινωνία .
6. …………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………
3. Να περιγράψετε πώς φαντάζεστε μία τυπική μέρα σας στη δουλειά στα
πλαίσια της μυκηναϊκής κοινωνίας .
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
4. Δραστηριότητα : Να παρουσιάσετε τα βασικότερα σημεία της εργασίας σας
στους συμμαθητές σας χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα προβολής
παρουσίασης (συνδυάζοντας το κείμενο της εργασίας σας με αντίστοιχες
εικόνες ή και οπτικοακουστικό υλικό).
Αρχαία ιστορία Α΄ Γυμνασίου
Μυκηναϊκός πολιτισμός
Φύλλο εργασίας 3ης ομάδας : Δομή της μυκηναϊκής κοινωνίας
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ :
1. Σχολικό εγχειρίδιο σε έντυπη (σελίδες 29-35 Ενότητα 5 : Ο Μυκηναϊκός
κόσμος και Ενότητα 6 : Μυκηναϊκή θρησκεία και τέχνη) ή ηλεκτρονική
μορφή (http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGYM-
A105&id=300)
2. Εισαγωγή στον Μυκηναϊκό πολιτισμό :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE
%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CE%BF
%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF
%82
3. Οπτικοακουστικό υλικό (video) : Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός :
7. http://www.youtube.com/watch?
v=OeVaZyM4BBY&feature=player_embedded
4. Η δομή της Μυκηναϊκής κοινωνίας :
http://www.dimos-pylou-nestoros.gr/visitor/history/mycenaean-
civilization.html?page=2
5. Webquest (ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
http://zunal.com/process.php?w=122817
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Ποια είναι η κοινωνική ιεραρχία στο μυκηναϊκό πολιτισμό ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
2. Τι γνωρίζετε για τους δήμους στο μυκηναϊκό κόσμο ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
3. Σε ποια κοινωνική βαθμίδα θα θέλατε να ανήκετε στο μυκηναϊκό κόσμο ; Πώς
φαντάζεστε μία τυπική μέρα σας στη θέση που επιλέξατε να βρίσκεστε ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
8. …………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
4. Δραστηριότητα : Να παρουσιάσετε τα βασικότερα σημεία της εργασίας σας
στους συμμαθητές σας χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα προβολής
παρουσίασης (συνδυάζοντας το κείμενο της εργασίας σας με αντίστοιχες
εικόνες ή και οπτικοακουστικό υλικό).
Αρχαία ιστορία Α΄ Γυμνασίου
Μυκηναϊκός πολιτισμός
Φύλλο εργασίας 4ης ομάδας : Γραμμική γραφή Β΄
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ :
1. Σχολικό εγχειρίδιο σε έντυπη (σελίδες 29-35 Ενότητα 5 : Ο Μυκηναϊκός
κόσμος και Ενότητα 6 : Μυκηναϊκή θρησκεία και τέχνη) ή ηλεκτρονική
μορφή (http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGYM-
A105&id=300)
2. Εισαγωγή στον Μυκηναϊκό πολιτισμό :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE
%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CE%BF
%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF
%82
3. Οπτικοακουστικό υλικό (video) : Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός :
http://www.youtube.com/watch?
v=OeVaZyM4BBY&feature=player_embedded
4. Η Γραμμική Β΄:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE
%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%92
5. Η Γραμμική Β΄ (εικόνες) :
http://www.google.gr/search?hl=el&biw=1280&bih=671&q=%CE%B3%CF
%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7+%CE
%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7+%CE
%B2&gs_sm=e&gs_upl=0l0l1l275l0l0l0l0l0l0l0l0ll0l0&bav=on.2,or.r_gc.r_p
w.,cf.osb&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&t
6. Webquest (ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
http://zunal.com/process.php?w=122817
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Ποια είναι τα βασικά γνωρίσματα της γραμμικής γραφής Β΄;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
9. …………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
2. Ποιοι αποκρυπτογράφησαν τη γραμμική γραφή Β΄ και γιατί η
αποκρυπτογράφησή της έχει ιδιαίτερη σημασία για τους Έλληνες ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
3. Ποιες έννοιες καταγράφονται κυρίως στις πινακίδες σε γραμμική γραφή Β΄
και με ποια σύμβολα αποδίδονται ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
4. Δραστηριότητα : Να παρουσιάσετε τα βασικότερα σημεία της εργασίας σας
στους συμμαθητές σας χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα προβολής
παρουσίασης (συνδυάζοντας το κείμενο της εργασίας σας με αντίστοιχες
εικόνες ή και οπτικοακουστικό υλικό).
Αρχαία ιστορία Α΄ Γυμνασίου
Μυκηναϊκός πολιτισμός
Φύλλο εργασίας 5ης ομάδας : Μυκηναϊκή θρησκεία
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ :
1. Σχολικό εγχειρίδιο σε έντυπη (σελίδες 29-35 Ενότητα 5 : Ο Μυκηναϊκός
κόσμος και Ενότητα 6 : Μυκηναϊκή θρησκεία και τέχνη) ή ηλεκτρονική
10. μορφή (http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGYM-
A105&id=300)
2. Εισαγωγή στον Μυκηναϊκό πολιτισμό :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE
%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CE%BF
%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF
%82
3. Οπτικοακουστικό υλικό (video) : Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός :
http://www.youtube.com/watch?
v=OeVaZyM4BBY&feature=player_embedded
4. Η μυκηναϊκή θρησκεία :
5. http://www.gistor.gr/istoria/2008-10-23-11-16-25/2008-10-23-11-31-36/2008-
10-23-15-35-09/179-2008-11-04-06-42-16
6. Η θεά Πότνια (εικόνα) :
http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BC%CF%85%CE%BA%CE
%B7%CE%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%B7+%CE%B8%CF
%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE
%B1&um=1&hl=el&sa=N&biw=1280&bih=671&tbm=isch&tbnid=xC7Hozz
_TuFwkM:&imgrefurl=http://ellas2.wordpress.com/2011/09/11/%25CF%25
7. Webquest (ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
http://zunal.com/process.php?w=122817
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Σε ποιες θεότητες πίστευαν στον Μυκηναϊκό κόσμο ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
2. Πού λάτρευαν τους θεούς τους οι αρχαίοι Μυκηναίοι και ποιοι αποτελούσαν
το ιερατείο ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
3. Να περιγράψετε μία επίσκεψή σας σε ένα μικρό ιερό της θεάς Πότνιας .
11. …………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
4. Δραστηριότητα : Να παρουσιάσετε τα βασικότερα σημεία της εργασίας σας
στους συμμαθητές σας χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα προβολής
παρουσίασης (συνδυάζοντας το κείμενο της εργασίας σας με αντίστοιχες
εικόνες ή και οπτικοακουστικό υλικό).
Αρχαία ιστορία Α΄ Γυμνασίου
Μυκηναϊκός πολιτισμός
Φύλλο εργασίας 6ης ομάδας : Μυκηναϊκή τέχνη
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ :
1. Σχολικό εγχειρίδιο σε έντυπη (σελίδες 29-35 Ενότητα 5 : Ο Μυκηναϊκός
κόσμος και Ενότητα 6 : Μυκηναϊκή θρησκεία και τέχνη) ή ηλεκτρονική
μορφή (http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/units/?course=DSGYM-
A105&id=300)
2. Εισαγωγή στον Μυκηναϊκό πολιτισμό :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%85%CE%BA%CE%B7%CE
%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%80%CE%BF
%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF
%82
3. Οπτικοακουστικό υλικό (video) : Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός :
http://www.youtube.com/watch?
v=OeVaZyM4BBY&feature=player_embedded
4. Η μυκηναϊκή τέχνη :
http://www.istoriatexnis.1sweethost.com/mykinaiki.htm
5. Η μυκηναϊκή τέχνη (εικόνες) :
http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%BC%CF%85%CE%BA%CE
%B7%CE%BD%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%B7+%CF%84%CE
%B5%CF%87%CE%BD%CE
%B7&gs_sm=c&gs_upl=1923l2162l0l3092l2l1l0l1l1l0l191l191l0.1l2l0&bav
=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1280&bih=671&um=1&ie=UTF-8&tbm=isc
h&sou
6. Η μυκηναϊκή τέχνη (video) :
12. http://www.youtube.com/watch?
v=NQqVJEQFdqs&feature=player_embedded
7. Webquest (ιστοεξερεύνηση) «Ταξίδι στον Μυκηναϊκό πολιτισμό»
http://zunal.com/process.php?w=122817
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Από πού επηρεάστηκε η μυκηναϊκή τέχνη και ποια είναι τα βασικά της
διακοσμητικά μοτίβα ;
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
2. Να περιγράψετε τρία έργα της μυκηναϊκής τέχνης από τις εικόνες που σας
δίνονται .
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………….
3. Δύο τεχνίτες συζητούν για τη δουλειά τους σε ένα μυκηναϊκό ανάκτορο.
Δημιουργήστε ένα διάλογο .
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………
13. 4. Δραστηριότητα : Να παρουσιάσετε τα βασικότερα σημεία της εργασίας σας
στους συμμαθητές σας χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα προβολής
παρουσίασης (συνδυάζοντας το κείμενο της εργασίας σας με αντίστοιχες
εικόνες ή και οπτικοακουστικό υλικό).