Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Józef Oleksiewicz urodził się 15 marca 1929
roku w Grybowie na południu Polski.

Kiedy 1 września 1939 roku Niemcy wkroczyli do Polski p. Józef
miał 10 lat i nie mógł pójść do szkoły, ponieważ niemieck...

Chciał walczyć z niemieckim okupantem, jak wszyscy w jego
rodzinie, był harcerzem. Przypadkowo w 1943 roku odkrył skład
...

Był dwukrotnie ranny, schwytany przez Niemców. Zdołał uciec. Pan Józef
opowiedział nam jak trudne było życie pod niemiec...

W czasie wojny Żydzi w Grybowie musieli wyprowadzić się z centrum miasta na
przedmieścia i nie mieli prawa nawet odwiedz...

Kiedy wojna skończyła się w Polsce zaczęła się nowa okupacja –
radziecka. Komuniści aresztowali żołnierzy Armii Krajowej...

Niestety amnestia nie objęła Go i w maju 1947 roku został
aresztowany. Najpierw w Tarnowie, potem w Krakowie aż
w końcu ...

Pan Józef powiedział nam, że ludzie w Jaworznie byli informowani, że
żołnierze AK to zdrajcy, którzy w czasie wojny poma...

II wojna światowa i represje komunistyczne zabrały najpiękniejsze
lata dzieciństwa i młodości p. Józefa. On sam mówi, że...

Szkoła Podstawowa nr 9
im. Mikołaja Kopernika
Dzierżoniów, Poland
Marzec 2016
Gorzki smak młodości, czyli o
przeżyciach ...
Spotkanie z p. Józefem Oleksiewiczem
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Spotkanie z p. Józefem Oleksiewiczem

Gorzki smak młodości, czyli o przeżyciach z czasów wojny

 • Als Erste(r) kommentieren

Spotkanie z p. Józefem Oleksiewiczem

 1. 1.  Józef Oleksiewicz urodził się 15 marca 1929 roku w Grybowie na południu Polski.
 2. 2.  Kiedy 1 września 1939 roku Niemcy wkroczyli do Polski p. Józef miał 10 lat i nie mógł pójść do szkoły, ponieważ niemiecki okupant zamknął wszystkie polskie szkoły. Widział jak Niemcy traktowali Polaków i Żydów.
 3. 3.  Chciał walczyć z niemieckim okupantem, jak wszyscy w jego rodzinie, był harcerzem. Przypadkowo w 1943 roku odkrył skład broni w stodole i krótko po tym wydarzeniu został zaprzysiężony jako członek Armii Krajowej. Został łącznikiem.
 4. 4.  Był dwukrotnie ranny, schwytany przez Niemców. Zdołał uciec. Pan Józef opowiedział nam jak trudne było życie pod niemiecką okupacją. Polacy musieli oddawać jedzenie Niemcom a sami głodowali. Pewnej zimy rodzina p. Józefa jadła ziemniaki trzy razy dziennie, ponieważ nie mieli mąki, aby zrobić coś innego do jedzenia.
 5. 5.  W czasie wojny Żydzi w Grybowie musieli wyprowadzić się z centrum miasta na przedmieścia i nie mieli prawa nawet odwiedzać centrum miasteczka. Wszyscy Żydzi musieli nosić opaski z gwiazdą Dawida. Niemcy zrabowali wszystkie wartościowe przedmioty należące do Żydów, często dokonywali egzekucji zbiorowych. Jednej z nich p. Józef był świadkiem. Aż wywieźli wszystkich Żydów do obozów koncentracyjnych, gdzie większość z nich została zamordowana.
 6. 6.  Kiedy wojna skończyła się w Polsce zaczęła się nowa okupacja – radziecka. Komuniści aresztowali żołnierzy Armii Krajowej. Pan Józef chcąc uniknąć aresztowania kolejne dwa lata spędził w lesie, aż do amnestii w 1947 roku.
 7. 7.  Niestety amnestia nie objęła Go i w maju 1947 roku został aresztowany. Najpierw w Tarnowie, potem w Krakowie aż w końcu w obozie koncentracyjnym w Jaworznie, gdzie żołnierzy AK traktowano jak zdrajców i okupantów niemieckich.
 8. 8.  Pan Józef powiedział nam, że ludzie w Jaworznie byli informowani, że żołnierze AK to zdrajcy, którzy w czasie wojny pomagali okupantowi. Pan Józef wyszedł z więzienia w czerwcu 1950 w wieku 21 lat. Od razu wyjechał na ziemie odzyskane na Dolny Śląsk, gdzie mieszka do dzisiaj.
 9. 9.  II wojna światowa i represje komunistyczne zabrały najpiękniejsze lata dzieciństwa i młodości p. Józefa. On sam mówi, że miał dużo szczęścia, ponieważ przeżył, nie został zamordowany, ani wywieziony w głąb Związku Radzieckiego, jak wielu jego przyjaciół. Teraz p. Józef ma 87 lat. W 2011 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, doceniając jego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, nadał mu stopień kapitana Wojska Polskiego.
 10. 10.  Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika Dzierżoniów, Poland Marzec 2016 Gorzki smak młodości, czyli o przeżyciach z czasów wojny

×